Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
Aby dom charakteryzował się energooszczędnością, trzeba wybrać do niego odpowiednią stolarkę okienną. W końcu przez otwory okienne ucieka sporo ciepła. Jakie okna pomogą stworzyć dobrze izolowany i zabezpieczony przed ucieczką ciepła dom energooszczędny lub pasywny?
Wznoszone obecnie domy to budynki energooszczędne, a coraz częściej również pasywne. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię cieplną, która w budynkach energooszczędnych wynosi maksymalnie do 40, a w przypadku pasywnych do 15 kWh/m2, domy te charakteryzują się również relatywnie niskimi kosztami utrzymania. Aby jednak tak było, dom musi być odpowiednio zabezpieczony przed stratami ciepła. Duży wpływ na energooszczędność budynku ma zastosowana w nim stolarka. Okna do domów energooszczędnych i pasywnych powinny charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i zapewniać wysokie zyski słoneczne. Ważne są więc zarówno ich parametry, jak również wielkość i rozmieszczenie.
Lokalizacja okien w domu energooszczędnym i pasywnym
Jedną z istotnych funkcji okien w domach energooszczędnym oraz pasywnych jest pozyskiwanie energii promieniowania słonecznego, która w okresie jesienno-zimowym może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło budynku. Największe zyski cieplne zapewnią nam okna usytuowane od południa, najmniejsze od północy. Dlatego właśnie największe przeszklenia w domach energooszczędnych i pasywnych lokalizuje się właśnie na elewacji południowej.
W domach pasywnych od tej strony świata coraz częściej projektuje się niemal całe przeszklone ściany. Aby ograniczyć maksymalnie straty ciepła od najmniej nasłonecznionej, najchłodniejszej strony lepiej zrezygnować z okien na północnej elewacji lub ograniczyć ich liczbę i rozmiary do niezbędnego minimum.
Rozmiar ma znaczenie
Wielkoformatowe przeszklenia to nie tylko trend architektoniczny. Duże, panoramiczne i ciepłe okna zapewnią możliwie duże zyski z promieniowania słonecznego, ale także doskonale doświetlą wnętrza. Do niedawna największe wymiary okien i drzwi tarasowych zarezerwowane były głównie dla okien aluminiowych. Dzięki nowoczesnych technologiem produkcji również cenione m.in. za trwałość i wysoką izolacyjność termiczną okna z tworzywa mogą przybierać maksymalne rozmiary.
Kompozyt stosowany do produkcji okien GENEO firmy REHAU zawiera w swym składzie duży udział włókien szklanych, dzięki którym zachowują one odpowiednią sztywność, niezależnie od rozmiarów. Co ważne, okna te mogą przybierać bardzo duże rozmiary, bez konieczności stosowania podziałów, czy niekorzystnych pod względem izolacyjności termicznej, wzmocnień ze stali. Zapewniają tym samym praktycznie nieograniczone możliwości projektowe, spełniając jednocześnie wysokie wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Istotne parametry okien energooszczędnych i pasywnych
O tym, czy dane okna mogą być montowane w domach energooszczędnych lub pasywnych, mówi ich współczynnik przenikania ciepła Uw. Według obowiązujących warunków technicznych dla budynków energooszczędnych nie może on przekraczać 0,9 W/(m2·K). Montowane w domach pasywnych okna powinny z kolei charakteryzować się współczynnikiem Uw nie większym niż 0,8 W/(m2·K). Obecnie produkowane, nowoczesne okna osiągają jeszcze korzystniejsze wartości. W zależności od wybranej opcji współczynnik Uw okien REHAU GENEO może osiągać wartość do 0,61 W/(m²·K), spełniając, a nawet znacznie przewyższając wymagania domów energooszczędnych i pasywnych.
Ciepłe szyby w ciepłych profilach
Duży wpływ na izolacyjność termiczną okien mają zastosowane w nich szyby. Okna energooszczędne i pasywne wyposaża się więc w ciepłe, ciężkie pakiety trzyszybowe ograniczające straty ciepła na zewnątrz. Ciepłe, dwukomorowe pakiety szybowe wymagają jednak osadzenia w odpowiednich profilach. Dzięki dużej głębokości (86 mm) profili i stabilizacji zapewnionej przez włókna szklane, w oknach REHAU GENEO z tworzywa RAU-FIPRO X można bez problemu zastosować duże, ciężkie i ciepłe oszklenia 2-komorowe.
Dzięki takim rozwiązaniom okna te charakteryzują się nie tylko wysoką efektywnością energetyczną, ale również bardzo dobrą izolacją akustyczną i zwiększoną klasą bezpieczeństwa. Okna REHAU GENEO z RAU-FIPRO X tłumią dźwięki o 48 dB, co oznacza niemal 26-krotną redukcję hałasu. Mogą również osiągać klasę odporności na włamanie do RC 3.
Bez mostków termicznych
Okna do domów energooszczędnych i pasywnych powinny być wyposażone w tzw. ciepłą ramkę dystansową np. z tworzywa sztucznego, które nie przewodzi ciepła. Pozwala ona uniknąć powstawania mostków termicznych na łączeniach z szybami i tym samym zabezpiecza izolację termiczną całego okna. 90% wszystkich ram okien REHAU GENEO produkowanych z tworzywa RAU-FIPRO X nie wymaga też wzmocnienia ze stali.
To również w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu niekorzystnych mostków termicznych. Dzięki dużemu udziałowi włókien szklanych w profilach okien REHAU GENEO mogą one osiągać duże rozmiary, nawet o wysokości kondygnacji, zachowując przy tym wysoką stabilność i energooszczędność. Okna do domów energooszczędnych i pasywnych bez wzmocnień stalowych mają jeszcze jedną ważną zaletę — niewielki ciężar własny profili z tworzywa RAU-FIPRO X ułatwia obsługę nawet bardzo dużych i ciężkich skrzydeł okiennych, dzięki czemu ich użytkowanie jest nie tylko energooszczędne, ale i bardziej komfortowe.
Wygląd wedle uznania
Okna energooszczędne i pasywne REHAU GENEO oferują praktycznie nieograniczone możliwości kreowania ich wyglądu. Mogą m.in. wyglądać zupełnie jak aluminiowe lub drewniane, wiernie imitując je zarówno z wyglądu, jak i w dotyku. W zależności od preferowanego efektu wizualnego przy ich produkcji używa się m.in. nowoczesnych lakierów, oklein lub specjalnych nakładek. Oferują one w sumie kilkaset wariantów wzorniczych, które można dowolnie łączyć, stosując inne od zewnątrz i inne po stronie wewnętrznej okna.
Tutaj poznasz jeszcze więcej możliwości okien REHAU
Autorem wszystkich zdjęć jest: Arnt Haug
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora