Karnisze sufitowe – jak wybrać karnisz sufitowy? Czy warto się zdecydować?

Karnisze sufitowe to elementy wystroju, których nie można pominąć przy projektowaniu przytulnego i funkcjonalnego wnętrza. Dzięki bogatemu wyborowi produktów możemy dowolnie kreować charakter salonu, kuchni, sypialni oraz innych pomieszczeń. Jakie rodzaje karniszy są obecnie dostępne na rynku? Czym należy się kierować w czasie wybierania dodatków do domu?

Karnisze sufitowe w wystroju okien - zdjęcie 1

Wybrałeś projekt domu, za Tobą budowa i wykańczanie wnętrza? Najwyższy czas na wybór elementów wyposażenia, bez których trudno wyobrazić sobie dobrze urządzony dom. Karnisze sufitowe – niepozorne, ale jak ważne! Sprawdziliśmy wszystko, co chciałbyś wiedzieć na ich temat!

Karnisze sufitowe - jakie są dostępne rodzaje?

Karnisze sufitowe dostępne na rynku różnią się od siebie pod wieloma względami, przede wszystkim rodzajem konstrukcji, ale również rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Przedstawiamy karnisze sufitowe – rodzaje i sposoby montażu.

Najbardziej popularne są karnisze sufitowe pojedyncze, które służą do zawieszenia tylko zasłon lub firan. Klasyczne, uniwersalne, z jednym drążkiem, są łatwe w montażu i sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, np. w salonie glamour. Stosowane również w pomieszczeniach, w których na co dzień nie używa się zasłon, np. w łazienkach z oknem lub kuchniach. Na karniszu można zawiesić wyłącznie firankę, a zasłonę z powodzeniem zastąpi roleta.

Równie często spotyka się karnisze sufitowe podwójne, na których można jednocześnie zawiesić i firankę, i zasłony. Ze względu na swoje praktyczne walory są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów. W sprzedaży dostępne są karnisze podwójne, które mogą być montowane do ściany lub do sufitu.

Zarówno modele pojedyncze, jak i podwójne mogą występować jako karnisze drążkowe. To rozwiązanie bardzo praktyczne – nie powoduje zacinania się żabek podczas przesuwania firan lub zasłon. Tkaninę można powiesić na kółkach, przelotkach lub szelkach.

Alternatywą dla tradycyjnych modeli są karnisze sufitowe szynowe wyposażone w tunel z uchwytami do zawieszenia firanek lub zasłon. W sklepach znajdziemy zarówno szyny pojedyncze, jak i podwójne, wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Innym rodzajem są karnisze sufitowe szynowe z maskownicą. Taka konstrukcja składa się z szyny i specjalnej osłony, która ukrywa żabki oraz inne elementy łączące tkaninę z karniszem.

W ciągu ostatnich kilku sezonów coraz bardziej popularne stały się również karnisze sufitowe do zabudowy. To rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje walory estetyczne. Karnisze sufitowe z maskownicą są ukryte za specjalną ozdobną listwą, która przypomina dekoracyjną sztukaterię.

Przeczytaj też: Rolety podtynkowe – do czego służą i co warto o nich wiedzieć?

Karnisze sufitowe a karnisze ścienne – która z opcji będzie odpowiednia?

Karnisze możemy też podzielić ze względu na sposób montażu – do ściany lub sufitu. Karnisze ścienne przytwierdza się za pomocą kołków do ściany znajdującej się nad oknem. Świetnie sprawdzają się w przypadku ciężkich zasłon wykonanych z tkanin o dużej gramaturze. Jeśli są wyposażone w ozdobne zakończenia, same w sobie mogą pełnić funkcję dekoracyjną.

Znakomicie uzupełniają wystrój wnętrza inspirowanego stylem rustykalnym lub klasycznym. Z kolei karnisze sufitowe można wybrać, jeśli chcemy zawiesić w pomieszczeniu lekkie i zwiewne firanki. Można je też łatwo zamaskować specjalną listwą, a więc sprawdzą się praktycznie wszędzie – zarówno w domach w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Karnisze sufitowe – z jakiego materiału są wykonywane?

Omawiając rodzaje karniszy, warto odnieść się również do materiałów, z których są wykonane. W polskich domach dominują:

  • karnisze sufitowe drewniane,
  • karnisze sufitowe metalowe,
  • karnisze sufitowe plastikowe.

Tradycyjne drewniane drążki były popularne przez wiele lat. Najczęściej wykonywane z drewna sosnowego lub dębowego, a następnie lakierowane. W tym przypadku zasłony i firanki łączy się z karniszem za pomocą kółek lub zawiesza na przelotkach. Karnisze sufitowe drewniane są solidne, wytrzymałe i pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym.

Z kolei modele metalowe najczęściej wykonywane są z wytrzymałych i odpornych na korozję stopów. Wśród nich wyróżniamy karnisze sufitowe aluminiowe czy mosiężne, ale na rynku mamy także modele wykonane z łączonych materiałów, np. tworzywa sztucznego i metalu. Bardzo popularne są także karnisze sufitowe aluminiowe z maskownicą.

Kolejnym rodzaje są karnisze sufitowe PCV. Świetnie komponują się z plastikowymi oknami, są praktyczne i estetyczne. Można je ukryć za specjalną listwą.

Karnisze syfitowe - jakie są rodzaje mocowań?

Kolejna kwestia, którą należy podjąć omawiając karnisze sufitowe – mocowanie. Bardzo popularne są modele, w których tkanina jest przymocowana do karnisza za pomocą tradycyjnych żabek. Są bardzo uniwersalne i znajdą zastosowanie przy różnych rodzajach karniszy. Coraz częściej ustępują jednak miejsca tunelom oraz przelotkom, które są bardzo praktyczne, a ich użytkowanie wygodne.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także niewidoczne karnisze sufitowe, do których zasłony są montowane na specjalne agrafki. Karnisze sufitowe schowane (w formie szyny) łączą się też z tkaniną za pomocą specjalnej taśmy marszczącej, która ułatwia układanie firan i nadawanie im fantazyjnej formy. Na rynku znajdziemy także specjalne karnisze sufitowe skośne, np. z osłoną w formie łuku.

Warto wiedzieć: Rolety drewniane - jakie są rodzaje rolet drewnianych i jak wybrac najlepsze?

Jak wybrać modne karnisze sufitowe?

Modne karnisze sufitowe to przede wszystkim rozwiązania z maskowaniem, np. ukryte za listwą w stylu tradycyjnych sztukaterii. Świetnie pasują do wnętrz utrzymanych w stylu glamour. Z kolei nowoczesne karnisze sufitowe, które będą dobrze komponować się z wnętrzem industrialnym lub minimalistycznym, to klasyczne szyny wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.

Inwestorzy, którzy chcą udekorować okno o niestandardowych wymiarach i kształtach mogą zdecydować się na inne rozwiązanie – wybrać karnisze sufitowe elastyczne. Modele tego typu montuje się na ścianie lub na suficie. Karnisze sufitowe gięte świetnie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach.

Gdzie warto zamontować karnisz sufitowy w domu?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego przeznaczenia. Modne karnisze sufitowe do salonu sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej przytulna i domowa, a atmosfera panująca w pomieszczeniu będzie zachęcać do relaksu po długim dniu spędzonym w pracy.

Karnisze sufitowe do salonu mogą występować np. w wersji zabudowanej szyny – wtedy będą bardzo dyskretnym elementem wystroju wnętrza. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu karnisza, postawmy na modele drążkowe, wykonane z metalu. Karnisze zakończone ozdobnymi gałkami będą się świetnie prezentować również w sypialni czy pokoju młodzieżowym.

Z kolei karnisze sufitowe do kuchni mogą mieć miejsce tylko na firankę – zamiast zasłon warto wybrać estetyczną roletę rzymską lub modne drewniane żaluzje. To oczywiście nie wszystkie pomysły na to, jak wykorzystać karnisze sufitowe. Aranżacje dostępne w katalogach i na naszej stronie na pewno zainspirują Cię do stworzenia przytulnej przestrzeni.

Dowiedz się więcej: Żaluzje drewniane - czy warto je montować? Poznaj wady i zalety drewnianych żaluzji

Jak dobrać karnisz sufitowy do szerokości okna?

Karnisz powinien być dobrze dobrany – przede wszystkim dostosowany do wymiarów okna. Przyjmuje się, że powinien wystawać około 15 cm poza krawędzie otworu okiennego. Masz niestandardowe okna i nie wiesz, jak dobrać do niego odpowiedni model karnisza?

Jeśli klasyczne rozwiązania dostępne w sklepach nie spełniają Twoich oczekiwań, sprawdź karnisze sufitowe na wymiar, które oferuje wielu producentów. Po podaniu wymiarów okna karnisz zostanie przygotowany na indywidualne zamówienie. Krótkie karnisze sufitowe sprawdzą się np. w niewielkiej łazience. Z kolei w przypadku długich karniszy często konieczne okazuje się zamontowanie dodatkowych wsporników. Z reguły stosuje się je co około 1,5 metra.

Jak dobrać kolor karniszy sufitowych do stylistyki wnętrza?

Kolor jest bardzo ważny – dzięki niemu możesz wyeksponować karnisz lub wręcz przeciwnie, ukryć go. Karnisze sufitowe białe będą świetnie komponować się z wnętrzami w stylu skandynawskim, w których dominuje jasna kolorystyka – białe lub beżowe ściany, bielone deski na podłodze, kremowe meble.

Z kolei karnisze sufitowe czarne to propozycja do wnętrz inspirowanych nowoczesną stylistyką. Znakomicie pasują do industrialnego salonu, w którym dominującym elementem jest ściana z czerwonej cegły. Ciemne karnisze będą też komponowały się z czarnymi reflektorkami sufitowymi, szarością i metalowymi elementami wyposażenia wnętrza.

Jakie są ceny karniszy sufitowych?

Wszystko zależy od rodzaju, materiału oraz sposobu montażu karniszy sufitowych. Cena może zaczynać się już od 20 złotych w przypadku prostych modeli. Najtańsze karnisze sufitowe to szyny wykonane z tworzywa sztucznego, np. z wersji dwutorowej – do zamocowania firanek i zasłon.

Droższymi modelami są karnisze z ozdobną maskownicą, w której ukryte są żabki. Sama listwa maskująca może kosztować od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Jeśli chcesz zamówić karnisze sufitowe tanie, sprawdź proste i nieskomplikowane w montażu modele.

Nie przegap: Żaluzje okienne - zewnętrzne czy wewnętrzne? Na jakie się zdecydować?

Jak zamontować karnisz sufitowy? Krok po kroku

Jak zamontować karnisze sufitowe? To nie takie trudne – możemy zrobić to samodzielnie, bez korzystania z pomocy fachowców. Na początku zaznaczmy miejsce, gdzie karnisz będzie przymocowany. Warto wspomóc się poziomnicą, która pomoże nakreślić prawidłowe położenie karnisza sufitowego. Montaż wymaga także zaznaczenia miejsc, w których zostaną umieszczone wkręty.

Kolejnym krokiem będzie wywiercenie otworów i zamocowanie uchwytów karnisza. Następnie należy wbić uchwyty i umieścić w nich drążek. Żeby konstrukcja była stabilna, na koniec trzeba docisnąć śruby mocujące. To oczywiście nie wszystko. Jeśli chcemy ukryć karnisz sufitowy, sprawdźmy, jak zamontować listwę maskującą.

W jaki sposób zamontować osłonę karnisza sufitowego samodzielnie?

Osłona na karnisze sufitowe to bardzo praktyczne rozwiązanie – pozwala ukryć te elementy, których nie chcemy eksponować, czyli żabki, przelotki oraz sposób mocowania tkaniny z karniszem. Montaż osłony na karnisze sufitowe nie jest trudny – jeśli zdecydowaliśmy się na listwę wykonaną z polistyrenu, możemy do jej przymocowania zastosować klej montażowy. To prosty i szybki sposób na ukrycie karnisza.

Jakie są wady i zalety karniszy sufitowych?

Karnisze sufitowe sprawdzą się praktycznie wszędzie – również w pomieszczeniach, które nie mają dużego metrażu. Jeśli okna sięgają prawie pod sam sufit, to już to wymusza na nas konieczność zamontowania karniszy sufitowych, a nie ściennych. Modele montowane do sufitu nie przytłaczają pomieszczenia ani nie pomniejszają go optycznie.

To uniwersalne elementy wystroju wnętrza. A jakie są ich wady? Nie sprawdzą się w każdym przypadku – jeśli chcemy zdecydować się na ciężkie zasłony, np. wykonane z grubego, mięsistego materiału, to bardziej wytrzymałe okażą się karnisze ścienne.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze karniszy sufitowych?

Karnisze sufitowe są dostępne w wielu wersjach do wyboru – jako modele pojedyncze i podwójne, w formie szyny, jako karnisze z maskownicą, wykonane z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna. Wybierając odpowiedni model, pamiętajmy o tym, żeby stawiać na produkty wytrzymałe, które będą nam służyły przez długi czas. Ważna jest także estetyka oraz dostosowanie do wystroju wnętrza.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?

Instalacje
Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?
02.05.2023 r. Jan Susmaga

Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?

Nowości w tej kategorii

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
06.11.2024 r. Artykuł partnerski

Wybór okna dachowego, które gwarantuje ciszę i komfort w Twoim domu

Okna dachowe to nie tylko źródło naturalnego światła na poddaszu, ale także k...

Okna
Szukasz skutecznej ochrony przed owadami Wybierz moskitiery na okna Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Szukasz skutecznej ochrony przed owadami? Wybierz moskitiery na okna

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje letnich dni. Jednak minusem ciepłych mies...

Okna
Fasada nowoczesnego domu wyposażona w żaluzje zewnętrzne Sponsorowany
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej - stolarka aluminiowa i jej zalety

Nowoczesne okna i drzwi muszą sprostać wielu wyzwaniom. Inwestorzy oraz przys...

Okna
Dom z oknami od firmy Fakro Sponsorowany
16.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do twojego domu – dlaczego warto zainwestować w jakość, jednolitą stylistykę i innowacyjne rozwiazania, które zmienią spojrzenie na domową przestrzeń?

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
06.11.2024 r. Artykuł partnerski

Wybór okna dachowego, które gwarantuje ciszę i komfort w Twoim domu

Okna dachowe to nie tylko źródło naturalnego światła na poddaszu, ale także k...

Okna
Szukasz skutecznej ochrony przed owadami Wybierz moskitiery na okna Sponsorowany
28.05.2024 r. Artykuł partnerski

Szukasz skutecznej ochrony przed owadami? Wybierz moskitiery na okna

Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje letnich dni. Jednak minusem ciepłych mies...

Okna
Fasada nowoczesnego domu wyposażona w żaluzje zewnętrzne Sponsorowany
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej - stolarka aluminiowa i jej zalety

Nowoczesne okna i drzwi muszą sprostać wielu wyzwaniom. Inwestorzy oraz przys...

Okna
Dom z oknami od firmy Fakro Sponsorowany
16.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do twojego domu – dlaczego warto zainwestować w jakość, jednolitą stylistykę i innowacyjne rozwiazania, które zmienią spojrzenie na domową przestrzeń?

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

REKLAMA
Zamknij