Listwy progowe - jak wygląda montaż listew progowych?
Listwy progowe to elementy wykończeniowe podłogi, które wpływają na estetykę wnętrza i pełnią dość ważne funkcje praktyczne. Ich montaż jest łatwy i zajmuje niewiele czasu – wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj listew oraz znać podstawowe zasady ich łączenia z posadzką. Sprawdź, czym kierować się, wybierając listwy progowe, a także w jaki sposób je zamontować, by stanowiły stylowe i trwałe wykończenie posadzki.
Listwy progowe - jakie mają zastosowanie?
Listwy progowe to niewielkie elementy podłogi, o których najczęściej myślimy dopiero po jej ułożeniu w mieszkaniu. To właśnie wtedy okazuje się bowiem, że między poszczególnymi pomieszczeniami widoczne są nieestetyczne szpary. Takie szczeliny powstają naturalnie na styku różnych rodzajów posadzek np. między salonem a kuchnią lub między korytarzem a pokojami. Listwy progowe, zwane również profilami podłogowymi, montuje się na miejscu takich łączeń w celu:
- zamaskowania szczelin dylatacyjnych,
- wyrównania różnicy poziomów między dwiema podłogami,
- zabezpieczenia szczelin i przestrzeni pod podłogą przed wnikaniem wilgoci i kurzu.
Jak widać, te niepozorne elementy wykończeniowe, zasłaniając szczeliny dylatacyjne, pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale także praktyczne. Bez względu więc na to, jaki projekt domu wybierzesz i jakie podłogi w nim zamontujesz, niemal na pewno konieczne okaże się zamontowanie listew progowych.
Najczęściej listwy łączeniowe stosuje się między podłogami z paneli laminowanych i drewnianych, a także przy połączeniach paneli z płytkami.
Listwy progowe - jaką listwę progową wybrać?
W sklepach dostępne są różne rodzaje listew progowych. Przede wszystkim różnią się one profilem, który należy dopasować do rodzaju podłogi. Pod tym względem wyróżnić możemy:
- listwy progowe płaskie – montuje się je na styku dwóch powierzchni o tym samym poziomie np. między podłogami z paneli,
- listwy progowe wyrównujące – służą do łączenia podłóg z różnicą poziomów (od kilku do kilkudziesięciu milimetrów),
- listwy dylatacyjne typu T – są uznawane za najbardziej uniwersalne, ich profil przypomina literę T i montuje się je w celu zamaskowania szczelin dylatacyjnych już po ułożeniu podłóg,
- listwy typu E – ich profil przypomina literę E i montuje się je podczas układania paneli laminowanych.
Wybierając listwy połączeniowe lub wyrównujące, należy zwrócić uwagę także na ich szerokość, która powinna być dopasowana do szerokości szczeliny. Producenci proponują tutaj bardzo szeroki wybór materiałów – dostępne są bowiem listwy o szerokości od około 20 do nawet około 100 mm.
Podobnie można bez problemu dopasować listwy pod względem długości. Najczęściej są one proponowane o długości około 90 cm, 180 cm, 270 cm i 360 cm. W wielu sklepach można je też zamówić na wymiar. Listwy dość łatwo można jednak samodzielnie przyciąć, używając do tego piły lub szlifierki kątowej.
Listwy progowe do paneli - z czego są głównie wykonywane?
Listwy progowe do paneli podłogowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych obecnie należą listwy aluminiowe, mosiężne oraz drewnopochodne i drewniane. Można także kupić listwy ze stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych.
Listwy progowe aluminiowe
Listwy progowe aluminiowe są dzisiaj najchętniej wybierane przez klientów i dlatego dominują w ofertach producentów. Ich zaletą jest trwałość, niska cena, prosty montaż, a także duży wybór pod względem kolorystyki. Najpopularniejsze są kolory srebrny, złoty i tytanowy. Do łączenia paneli można także wybrać listwy aluminiowe pokryte okleiną drewnopochodną.
Listwy progowe mosiężne
Listwy progowe mosiężne są bardzo solidne, stylowe i eleganckie. Najczęściej można je kupić w trzech wariantach wykończeniowych – z mosiądzu polerowanego, matowego lub postarzanego. Ze względu na złoty odcień najlepiej prezentują się na tle podłóg drewnianych i drewnopochodnych, choć równie dobrze można je zamontować przy wykładzinach dywanowych, czy płytkach ceramicznych.
Listwy progowe drewnopodobne
Listwy progowe drewnopodobne są to najczęściej wspomniane wyżej listwy aluminiowe lub listwy PCV pokryte okleiną drewnopodobną. Dostępne są one w szerokiej gamie kolorów i wzorów imitujących najpopularniejsze gatunki drewna naturalnego.
W ofercie producentów dostarczających panele podłogowe znaleźć można także listwy z płyty HDF, które można dopasować pod względem kolorystycznym do paneli.
Listwy progowe drewniane
Listwy progowe drewniane produkowane są najczęściej z drewna odpornego na ścieranie np. dębowego, jesionowego czy też z drewna egzotycznego takiego jak merbau czy wenge. Mogą być fornirowane lub lakierowane.
Dostarczane są zazwyczaj przez producentów podłóg drewnianych, ponieważ stanowią ich najbardziej stylowe wykończenie. Ze względu na właściwości drewna takie listwy raczej nie powinny być montowane w kuchni i łazience, czyli pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.
Listwy progowe - kiedy warto zdecydować się na ich montaż?
O tym, kiedy montować listwy progowe, decyduje ich rodzaj. Uniwersalne listwy dylatacyjne typu T, a także listwy wyrównujące montuje się już po ułożeniu podłóg. Z kolei listwy typu E łączące posadzki z paneli laminowanych należy montować w trakcie układania paneli.
Jak zamontować listwy progowe?
Jeśli chodzi o montaż, listwy progowe można mocować na dwa sposoby: na klej lub kołki. O tym, jak należy montować listwy, zazwyczaj informuje ich producent.
Za najlepszy sposób mocowania listew uważa się ten z wykorzystaniem kołków. Jak zamontować listwy progowe do paneli z ich użyciem? Tutaj można zastosować dwie metody:
- na dobicie – w tym przypadku kołki umieszczone są na specjalnej szynie, dlatego są niewidoczne z zewnątrz, po przyłożeniu listwy w odpowiednie miejsce wystarczy ją przybić młotkiem gumowym do podłoża,
- poprzez przykręcenie – listwę mocuje się do kołków przy pomocy wkrętów, które dokręca się od góry, a więc ich główki są potem widoczne.
Jakie wybrać zewnętrzne drzwi wejściowe i jaki będzie ich koszt?
Listwy progowe klejone - o czym trzeba pamiętać podczas montażu?
Choć montaż listew progowych na klej jest prostszy, taki sposób mocowania jest mniej trwały. Z czasem takie progi w wyniku codziennej eksploatacji ulegają częściowemu lub całkowitemu odklejeniu i wymagają ponownych prac montażowych. Listwy progowe klejone nie są zalecane w przypadku podłóg pływających, ponieważ ich mocowanie jest zbyt sztywne, by umożliwiało naturalny i pożądany ruch podłogi.
Jeśli zdecydujesz się na klejenie listew, pamiętaj, by wcześniej dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię podłóg, do których będą mocowane profile. Aby uniknąć odstawania listew, lepiej użyj do ich montażu dobrej jakości kleju montażowego – w zależności od podłogi może być to klej do paneli drewnianych lub laminowanych bądź klej do płytek.
Do jego aplikacji przyda się specjalny pistolet. Pamiętaj również, by na bieżąco usuwać klej z podłogi, ponieważ gdy zaschnie, będzie to znacznie trudniejsze.
Listwy progowe samoprzylepne - jak montować listwy progowe samoprzylepne?
W sklepach znaleźć można także listwy progowe samoprzylepne. Mają one warstwę klejącą, od której wystarczy oderwać taśmę, a potem przyłożyć profil do szczeliny i mocno docisnąć. Ten sposób mocowania listew jest najprostszy i najszybszy, jednak niezbyt trwały.
Zdarza się, że już po kilku miesiącach eksploatacji listwy odklejają się od podłoża i zaczynają odstawać, co wygląda nieestetycznie i jest niebezpieczne (o taką odstającą listwę łatwo się potknąć).
Listwy progowe - jak dobrać kolor i wzór do posadzek?
Przy wyborze listew progowych kluczową kwestią jest nie tylko ich trwałość, ale i estetyka. Najczęściej dobiera się je tak, aby ładnie komponowały się z podłogą. Na łączeniu dwóch powierzchni wykonanych z paneli drewnianych lub w kolorze drewna dobrze będą się prezentować listwy w tym samym lub zbliżonym odcieniu.
Warto je kupić w tym samym miejscu co panele, wówczas można idealnie dopasować ich kolor. Listwy aluminiowe w kolorze srebrnym lub złotym są dość uniwersalne – dobrze wyglądają w sąsiedztwie paneli, ale najlepiej pasują do płytek oraz wykładzin z PCV i dywanowych.
Progi łączeniowe montowane w drzwiach wewnętrznych można także dopasować do koloru skrzydeł. Przykładowo do białych drzwi będą pasowały listwy progowe białe, nawet jeśli będą kontrastowały z kolorem posadzki. Na tej samej zasadzie listwy mosiężne można dopasować do mosiężnych klamek.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora