Najczęściej popełniane błędy przy budowie domu. Część 4: wykończenie i błędy ogólne
Dotarliśmy do końca naszego cyklu, który ma na celu pomóc inwestorom uniknąć pomyłek w trakcie budowy wymarzonego domu. W poprzedniej części omawialiśmy błędy na etapie zero i stanu surowego, dlatego teraz przyszedł czas na etap wykańczania budynku. Sprawdź, czego unikać i jak zapobiegać potencjalnym problemom, by cieszyć się ciepłym, niezawodnym i bezpiecznym domem!

Wykończenie to ostatni etap budowy domu, który obejmuje m.in. prace malarskie, układanie podłóg, montaż izolacji cieplnej i akustycznej, a także wykonanie instalacji wewnętrznych. Prac jest więc sporo, co wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Na szczęście również w tym przypadku ich uniknięcie nie jest trudne, a pomogą Ci w tym poniższe wskazówki!
W ostatniej części serii przygotowaliśmy nie tylko listę pomyłek związanych z pracami wykończeniowymi. Ujęliśmy również 5 ogólnych niedopatrzeń, które są decydujące dla całego przebiegu budowy. Znajdziesz je na końcu artykułu.
Błędy podczas wykończenia domu
1. Układanie ocieplenia na ścianie bez listwy startowej z dolnym kapinosem
Listwa startowa to element wykorzystywany w procesie ocieplania budynku, który stanowi podstawę dla pierwszej warstwy materiału izolacyjnego (np. styropianu czy wełny mineralnej). Montuje się ją na dolnej krawędzi ściany budynku, tuż nad fundamentem, aby zapewnić stabilne osadzenie systemu ociepleniowego. Jej brak może doprowadzić do nieprawidłowego ułożenia ocieplenia, co z kolei skutkować będzie obniżoną efektywnością energetyczną budynku oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju pleśni i grzybów.
Dlatego, w pracach izolacyjnych, zaleca się stosowanie listwy startowej z dolnym kapinosem, którą należy precyzyjne zamontować na odpowiedniej wysokości nad gruntem oraz dokładnie dopasować do poziomu fundamentu.
2. Niewłaściwe przyklejanie płyt izolacji
Nieodpowiednie przyklejenie płyt izolacji to gwarancja powstawania mostków termicznych i wzrostu kosztów ogrzewania, a także zwiększonego ryzyka ich odpadania.
Jak uniknąć tego błędu? Przede wszystkim należy dobrać klej odpowiedni dla danego materiału izolacyjnego (inny sprawdzi się w przypadku styropianu, a inny wełny mineralnej). Warto przy tym zadbać o odpowiednią grubość warstwy klejącej, a także pamiętać o klejeniu płyt po całym obwodzie, a nie punktowo (na tzw. placki).
Więcej przeczytasz tutaj: Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?
3. Zbyt szybkie nakładanie ocieplenia, gdy ściany jeszcze nie wyschły
To bardzo powszechny błąd, wynikający najczęściej z braku doświadczenia wykonawcy. W sytuacji, gdy ocieplenie jest nakładane na wilgotne ściany, klej lub inny materiał mocujący nie ma odpowiedniej przyczepności, co prowadzi do osłabienia wiązania. Efekt? Nierówne rozłożenie lub odpadanie płyt izolacyjnych.
Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że ocieplenie spełniać będzie swoje zadanie na przestrzeni wielu lat, przed jego ułożeniem poczekaj, aż ściany wyschną – zwykle trwa to od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od warunków atmosferycznych i rodzaju materiału.
4. Niewykonanie instalacji zgodnie z normami
Wszelkie błędy związane z wykonywaniem instalacji wewnętrznych (np. elektrycznej, gazowej czy wodnej) mogą nieść wiele przykrych konsekwencji, np. w postaci obniżonego poziomu bezpieczeństwa i dyskomfortu, a także problemów z użytkowaniem budynku.
Dlatego prace zlecaj wyłącznie doświadczonym, wykwalifikowanym ekipom. Zyskasz wtedy pewność, że instalacje spełnią swoje zadanie i zostaną odebrane przez kierownika budowy.
Sprawdź również: Jak poprowadzić przewody elektryczne?
5. Brak ciągłości izolacji termicznej
System izolacji musi dokładnie „otulać” dom, a brak jego ciągłości prowadzi do powstawania mostków termicznych, zwiększonego zużycia energii oraz dyskomfortu mieszkańców.
Dlatego należy pamiętać, by na etapie układania ocieplenia nie pozostawiać żadnych przerw czy szczelin. Materiały izolacyjne powinny być dobrze dociśnięte, a wszelkie połączenia między nimi precyzyjnie uszczelnione.
Więcej o mostkach termicznych: Co to jest mostek termiczny i jak go skutecznie wyeliminować?
6. Niesprawne odprowadzanie wody z dachu
Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany system rynnowy to absolutna podstawa, o czym niekiedy zapomina się w trakcie wykańczania budynku. W efekcie dochodzi do zalewania jego ścian lub fundamentów.
Aby uchronić się przed tym problemem, należy dobrać odpowiedni przekrój rynien i rur spustowych, zachować właściwe spadki oraz zadbać o precyzyjny montaż poszczególnych elementów systemu.
Może Cię zainteresować: Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
Ogólne błędy przy budowie domu
1. Zatrudnienie niewłaściwych fachowców
Czasami, chcąc zaoszczędzić, inwestorzy wybierają tańszych wykonawców – często niewykwalifikowanych, niedoświadczonych oraz nieposiadających odpowiednich uprawnień (zwłaszcza przy wspomnianych wcześniej instalacjach). Prowadzi to nie tylko do opóźnień w budowie i kosztownych pomyłek, ale nawet ryzyka, że kierownik nie odbierze prac.
Dlatego chcąc uniknąć problemu, zawsze zatrudniaj wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy mają na swoim koncie wiele udanych realizacji i cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów.
2. Oszczędzanie na materiałach, szczególnie na izolacji
To kolejny błąd, który wynika z chęci obniżenia kosztów budowy. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta – nie oszczędzaj na materiałach, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na trwałość budynku, a także Twoje bezpieczeństwo i komfort. Wybieraj sprawdzone rozwiązania z najwyższej półki jakościowej, nawet jeżeli wiązać się to będzie z większymi wydatkami.
Pod żadnym pozorem nie wykonuj cięć budżetowych na etapie wykonywania izolacji - od prawidłowo ułożonej izolacji (szczególnie przeciwwilgociowej) zależy trwałość konstrukcji budynku oraz przyszłe koszty jego eksploatacji.
3. Pośpiech
Zawsze jest on złym doradcą, zwłaszcza w trakcie budowy domu. Dlatego nie spiesz się na etapie wyboru wykonawcy i w trakcie realizacji prac. Decyzje podejmowane pod presją czasu mogą wpłynąć na nasz późniejszy komfort mieszkania, a nawet generować dodatkowe koszty.
Pamiętaj przede wszystkim o odpowiedniej pielęgnacji fundamentów czy stropu oraz o tym, by nie skracać czasu obsychania ścian.
4. Brak odpowiedniego nadzoru
To bardzo poważny błąd, który niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji, jak np. źle wykonana izolacja, nierówne ściany, niewłaściwie wykonane zbrojenie, błędy przy układaniu instalacji, a w przyszłości pękanie ścian, sufitów i posadzek, powstawanie wilgoci i pleśni, nieszczelny dach, zalewanie elewacji i wiele, wiele innych.
Dlatego zawsze pamiętaj o nadzorze – niezależnie od tego, jak duży dom budujesz i jaką technologię wykorzystujesz. Najlepszym wyborem będzie zatrudnienie dobrego, doświadczonego i kontaktowego kierownika budowy, które wesprze Cię na każdym etapie inwestycji i wyłapie błędy na wczesnym etapie. Pamiętaj - kierownik jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy. Właściwa osoba zadba o Twój interes, zgodność prac z projektem i wysoką jakość wykonania.
5. Brak BHP na budowie
Na koniec warto wspomnieć o bezpieczeństwie, które jest często bagatelizowane. Tymczasem niestosowanie się do zasad BHP oznacza wzrost ryzyka wypadków, poważne konsekwencje prawne i opóźnienia w budowie. Warto więc pamiętać o przestrzeganiu przepisów, używaniu odpowiednich środków ochrony osobistej, porządku na budowie oraz znakowaniu stref niebezpiecznych.
Ucz się na cudzych błędach
Cytując klasyka: zawsze lepiej jest uczyć się na cudzych niż własnych błędach. Dlatego mamy nadzieję, że wszystkie wskazówki okażą się pomocne i pozwolą Ci przeprowadzić cały proces budowy wymarzonego domu bez pomyłek i problemów.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź pozostałe artykuły z serii:
Autor artykułu

Inne artykuły tego autora