Meble do łazienki – jak wybrać stylowe i solidne meble łazienkowe?
Meble do łazienki powinny być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. Dobrze jednak jeśli przy okazji stanowią atrakcyjne uzupełnienie wnętrza i podkreślają jego stylistykę. Wybór mebli łazienkowych jest dzisiaj bardzo duży – można kupić gotowe zestawy, pojedyncze szafki, albo zamówić całe umeblowanie na wymiar. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie mebli do łazienki i jak je dopasować do pomieszczenia pod względem wymiarów i stylu.
Meble do łazienki - jak wybrać meble do łazienki, aby służyły nam na lata?
Meble do łazienki najlepiej wybierać dopiero po zaprojektowaniu wnętrza i rozplanowaniu w nim lokalizacji poszczególnych sanitariatów, czyli wanny, kabiny, umywalki itp. Ich rozmieszczenie zazwyczaj przewiduje każdy projekt domu, lepiej jednak dokonać dokładnych pomiarów pod umeblowanie w już istniejącym pomieszczeniu, aby optymalnie zagospodarować przestrzeń.
Wybierając meble łazienkowe, warto kierować się nie tylko ich wyglądem, który oczywiście powinien pasować do stylistyki wnętrza, ale także solidnością ich wykonania. Zazwyczaj bowiem umeblowanie w tym pomieszczeniu zmieniane jest przy okazji generalnego remontu, a więc raz na kilkanaście lat.
Tymczasem w łazience panują specyficzne warunki - zmienna temperatura i duża wilgotność - które negatywnie wpływają na znajdujące się w niej sprzęty. Meble do łazienki powinny być więc wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i pokryte lakierem poliuretanowym, który dodatkowo chroni je przed działaniem pary wodnej. Warto też zwrócić uwagę na uchwyty i pozostałe okucia, czy zostały odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem.
Meble do łazienki - na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Meble łazienkowe powinny być po pierwsze funkcjonalne – dobrze jest zatem przemyśleć, co chcemy w nich przechowywać, czy np. tylko kosmetyki, czy może także ręczniki i chemię gospodarczą. W zależności od tego trzeba wybrać odpowiedni rodzaj sprzętów. Pod tym względem producenci proponują m.in.:
- szafki pod umywalkę - dostępne są szafki do umywalek nablatowych i wpuszczanych w blat,
- komody,
- słupki – są to wysokie i wąskie szafki stojące, które mogą być wyposażone w drzwiczki lub nie i wówczas przypominają regały,
- szafki wiszące – występują w wersji standardowej oraz z lustrem, które można powiesić nad umywalką.
Przed zakupem konkretnych sprzętów warto dokonać dokładnych pomiarów wnętrza, tak aby zachować odpowiednie odległości mebli od sanitariatów. Między szafkami a umywalką i WC powinna być odległość około 20-30 cm, a obok kabiny prysznicowej dobrze jest pozostawić nawet 50 cm wolnej przestrzeni. Jeśli w łazience są wnęki, warto je wykorzystać właśnie na meble, co wymaga precyzyjnego dopasowania sprzętów do ich wymiarów.
Poszczególne elementy umeblowania należy prawidłowo rozmieścić w łazience, tak aby nie utrudniały dostępu do sanitariatów oraz poruszania się po wnętrzu. Przykładowo, szafki wiszące należy powiesić w takim miejscu, aby nie było ryzyka uderzania o nie głową np. podczas podnoszenia się z toalety, natomiast słupki łazienkowe nie mogą blokować swobodnego otwierania drzwi wejściowych do łazienki, czy od kabiny prysznicowej.
Niektóre meble łazienkowe należy dopasować do innych elementów wyposażenia wnętrza. Przykładem jest popularna szafka podumywalkowa, którą najlepiej kupić od razu z misą ceramiczną, albo dobrać ją do wymiarów już posiadanej umywalki.
Dowiedz się więcej: Łazienka z oknem – jak ją zaprojektować i jakie okno do łazienki wybrać?
Meble do łazienki na wymiar - czy warto?
Meble do łazienki na wymiar to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością ze względu na wygodę i możliwość idealnego dopasowania sprzętów do pomieszczenia.
Producenci takich mebli najczęściej proponują kilka różnych wzorów sprzętów, które klient może zamówić według wybranych przez siebie parametrów dotyczących rozmiarów, kolorystyki i sposobu wykończenia frontów, rodzaju frontów, liczby półek itp. Niektóre firmy udostępniają wygodne konfiguratory mebli na swoich stronach internetowych, dzięki czemu można zamówić zestaw potrzebnych sprzętów bez wychodzenia z domu.
Takie meble łazienkowe na wymiar są trochę droższe od tych gotowych dostępnych w sklepach, a na ich dostawę należy zwykle czekać minimum kilka dni. W zamian jednak można liczyć na perfekcyjne dopasowanie sprzętów nawet do nietypowego pomieszczenia np. do łazienki na poddaszu, co jest bardzo trudne przy dobieraniu mebli z wystandaryzowanej oferty sklepowej.
Drewniane meble do łazienki - jakie gatunki drewna nadają się do łazienki?
Meble łazienkowe mogą być wykonane z różnych materiałów – najczęściej z płyt MDF lub HPL, a także z drewna. Drewniane meble do łazienki są uznawane za bardziej stylowe i eleganckie niż te z materiałów drewnopochodnych czy z tworzyw sztucznych. Należy jednak pamiętać, że powinny być wykonane z gatunków odpornych na wilgoć i wysokie temperatury, a więc dość twardych i o niskim współczynniku skurczu, aby nie były podatne na pękanie i odkształcanie.
Najczęściej meble do łazienki robi się z drewna dębowego lub bukowego, z klonu kanadyjskiego, palisandru, a także gatunków drzew egzotycznych takich jak teak, iroko czy wenge, które są dość oleiste i przez to nie chłoną wilgoci.
Z drewna najczęściej wykonuje się meble do łazienki retro, łazienki w stylu skandynawskim i rustykalnym, ale także do wnętrz nowoczesnych, a nawet industrialnych.
Nowoczesne meble do łazienki - czym się wyróżniają?
Nowoczesne meble do łazienki już na pierwszy rzut oka kojarzą się przede wszystkim z wysmakowaną elegancją. Ich wyróżniającymi cechami są prostota i minimalizm, dzięki którym sprzęty wydają się idealnie gładkie i „czyste”, co doskonale podkreśla charakter wnętrza.
Najczęściej są to meble o prostej konstrukcji i stonowanej kolorystyce – białe, beżowe lub szare, choć zdarzają się kolekcje w bardziej wyrazistych odcieniach np. czerni lub czerwieni.
Szafki mają gładkie fronty – matowe lub błyszczące, a także podłużne, proste okucia. Często uzupełniane są elementami ze szkła i stali nierdzewnej, które jeszcze bardziej uwydatniają ich nowoczesny styl.
Możesz wybrać takie stylowe meble do łazienki, w której zastosowane są inne nowoczesne rozwiązania np. płytki wielkoformatowe, ściany pokryte betonem dekoracyjnym, a także minimalistyczna armatura o geometrycznych formach.
Sprawdź: Nowoczesna łazienka - jak pomysłowo urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym?
Tanie meble do łazienki - od czego zależy cena mebli łazienkowych?
Cena mebli łazienkowych zależy głównie od materiału, z jakiego są wykonane, sposobu ich wykończenia, a także miejsca zakupu czy marki.
Tanie meble do łazienki znaleźć można głównie w popularnych marketach i sieciowych sklepach meblowych. Te najtańsze wykonane są zazwyczaj z płyt wiórowych i płyt MDF pokrytych laminatem – przykładowo, najprostsza szafka podumywalkowa z takiego materiału kosztuje w zależności od rozmiaru około 100-200 zł.
Znacznie więcej trzeba zapłacić za drewniane meble do łazienki – cena pojedynczego elementu wynosi od 400 do nawet 2000 zł. Za najtańszy zestaw mebli łazienkowych składający się z szafki podumywalkowej, słupka i lustra trzeba natomiast zapłacić kilkaset złotych.
Można także znaleźć tanie meble do łazienki na wymiar. Ich ceny są niewiele wyższe od cen gotowych sprzętów, pod warunkiem, że wybierze się najtańsze materiały (np. laminaty) i zrezygnuje z dodatkowych rozwiązań takich jak frezy, przeszklenia, czy fantazyjne uchwyty.
Jak dobrać meble łazienkowe do stylu łazienki?
Dopasowanie umeblowania do stylu łazienki bywa dużym wyzwaniem. Pod tym względem warto pamiętać, że dość uniwersalne są białe meble, które pasują w zasadzie do każdej stylistyki wnętrza i dobrze się prezentują na tle ścian o każdym kolorze. Można je z powodzeniem kupić do łazienki w stylu skandynawskim, choć do takiego pomieszczenia częściej wybiera się jasne lub ciemne brązowe meble drewniane.
W kolorze naturalnego drewna warto także wybrać meble do łazienki rustykalnej, łazienki prowansalskiej lub w łazience w stylu retro. Jeśli uzupełni się je okuciami, będą doskonale współgrać z surowym wystrojem łazienki loftowej lub industrialnej.
Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań najczęściej wybierają białe, beżowe lub szare meble. W minimalistycznie urządzonym wnętrzu dobrze się będą prezentowały także czerwone lub czarne fronty, które można uzupełnić elementami w kolorze białym.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora