Najczęściej popełniane błędy przy budowie domu. Część 3: stan surowy
Czas na kolejną część naszego cyklu, w którym omawiamy potencjalne pomyłki przy budowie domu i sposoby na ich uniknięcie. W poprzedniej części skupiliśmy się na błędach przy stanie zero, a więc teraz czas na stan surowy. To kolejny kluczowy etap budowy, który powinien zostać przeprowadzony w sposób perfekcyjny, by cieszyć się komfortowym, bezpiecznym i niezawodnym na przestrzeni wielu lat budynkiem. Sprawdź, na jakie błędy przy stanie surowym warto zwrócić szczególną uwagę!

Stan surowy w budowie domu to etap, w którym budynek został już wzniesiony, ale nie posiada jeszcze wykończenia oraz instalacji wewnętrznych. Aby go osiągnąć, należy wykonać ściany nośne, dach, stropy, okna i drzwi zewnętrzne, dzięki czemu obiekt zostanie zabezpieczony przed negatywnym wpływem zjawisk atmosferycznych. Również na tym etapie mogą pojawić się błędy, jednak ich uniknięcie jest stosunkowo proste – wystarczy odrobina wiedzy. Oto wszystko, co warto wiedzieć, by nie narazić się na problemy!
Sprawdź również: Najczęściej popełniane błędy przy budowie domu. Część 2: budowa do stanu zero
Błędy przy stanie surowym
1. Złe wyprowadzenie pionu i poziomu ścian
To jeden z najbardziej powszechnych błędów, który skutkuje problemami w osadzaniu okien i drzwi, a także krzywymi ścianami, co może doprowadzić do osłabienia konstrukcji budynku.
Na szczęście uniknięcie tego problemu nie jest trudne – wystarczy na etapie prac korzystać z poziomicy, a także upewnić się, że cegły lub bloczki są prawidłowo układane, a zaprawa jest równomiernie rozprowadzana.
2. Niedokładne połączenie ścian budynku
Do efektów niewłaściwego łączenia ścian budynku zaliczamy m.in. powstawanie szczelin, które mogą prowadzić do utraty ciepła, a także zwiększone ryzyko pęknięć tynków w miejscach połączeń.
Kluczowe jest więc to, by ściany nośne były przewiązane ze ścianami zewnętrznymi przez cały okres murowania. Konieczne jest też stosowanie odpowiednich elementów konstrukcyjnych, takich jak wieńce, słupy czy zbrojenia (zgodnie z projektem).
Czytaj więcej: Rodzaje ścian zewnętrznych oraz Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?
3. Rezygnacja z wykonania zbrojenia podłogi na gruncie
Jeszcze przed wykonaniem podłogi należy zastosować odpowiednie zbrojenie, np. w postaci siatki z prętów stalowych. Pominięcie tego kroku skutkować może bowiem nierównomiernym rozkładem obciążeń, a co za tym idzie pęknięciami lub zapadaniem się podłogi.
4. Niewłaściwa zaprawa murarska
Odpowiednio dobrana zaprawa murarska – zwłaszcza w przypadku ścian jednowarstwowych – jest niezwykle istotna, ponieważ ma wpływ na trwałość ścian. Co więcej, jej niska jakość może doprowadzić do powstawania mostków termicznych, dlatego nie warto na niej oszczędzać.
5. Skracanie czasu schnięcia
Każdy inwestor chce zrealizować prace jak najszybciej, dlatego część osób decyduje się skrócić czas schnięcia betonu, tynków czy wylewek. Niestety, jest to duży błąd, ponieważ prowadzi do osłabienia wytrzymałości konstrukcji i zwiększa ryzyko przyszłych pęknięć oraz deformacji.
Warto więc pamiętać, by zachować odpowiednie przerwy technologiczne – np. ściany po wykonaniu tynków powinny schnąć minimum dwa miesiące.
6. Nieodpowiednie zbrojenie stropów
Strop to bardzo istotny element konstrukcji domu, który dzieli budynek na kondygnacje i odpowiada za przenoszenie obciążeń. Częstym błędem na etapie jego wykonywania jest niewłaściwe zbrojenie, np. źle rozstawione żebra w stropach gęstożebrowych. Może to zmniejszyć jego trwałość i ograniczyć nośność, dlatego bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie projektu zbrojeniowego, w tym odpowiednie rozmieszczanie prętów zbrojeniowych.
7. Niewłaściwe przygotowanie szalunków pod strop
Szalunek stropowy pozwala na wykonanie deskowania i jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzanie prac. Jego niewłaściwe przygotowanie może prowadzić do nierówności lub ugięć stropu.
Aby uniknąć tego błędu, należy dokładnie wypoziomować szalunki, zastosować mocne podpory oraz używać wysokiej jakości materiałów, takich jak deski lub panele szalunkowe oraz środki antyadhezyjne.
8. Brak odpowiedniej pielęgnacji stropu po wylaniu betonu
Właściwa pielęgnacja betonu to kluczowy etap, który zapewnia trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Zbagatelizowanie tego kroku często prowadzi do pęknięć na powierzchni stropu oraz trwałych deformacji.
Rozwiązanie? Zraszanie betonu wodą przez pierwsze kilka dni po wylaniu, zwłaszcza w ciepłych i suchych warunkach, a także unikanie nadmiernego obciążania stropu przed upływem minimalnego czasu dojrzewania betonu (ok. 28 dni).
9. Samowolne zmiany w budowie schodów
Częstą i niewskazaną praktyką jest zmiana wymiarów schodów, które zostały zawarte w projekcie, czego skutkiem może być zwiększone ryzyko wypadków, a nawet niezgodność z obowiązującymi przepisami.
Dlatego zawsze należy przestrzegać wymiarów schodów znajdujących się w projekcie i pamiętać o normach budowlanych (wysokość stopni musi mieścić się w przedziale 14-19 cm, zaś ich szerokość wynosić min. 30 cm).
10. Zbyt małe podparcie dla prefabrykowanych nadproży
Nadproża, umieszczane w górnej części otworów drzwiowych lub okiennych, odpowiadają za podtrzymywanie konstrukcji domu poprzez przenoszenie ciężaru znad otworu na sąsiadujące ściany. Do momentu, w którym osiągną pełną wytrzymałość, wymagają odpowiedniego podparcia – np. w postaci rusztowań czy drewnianych belek.
Brak lub zbyt małe podparcie to błąd, który skutkuje deformacją nadproży i niewłaściwym rozkładaniem obciążeń – należy więc bezwzględnie go unikać.
11. Zmiana rodzaju pokrycia bez dokonania analizy obciążenia elementów konstrukcyjnych
Ten błąd może doprowadzić do przekroczenia nośności konstrukcji dachu, co zwiększa ryzyko uszkodzeń więźby dachowej, a nawet zawalenia.
Zanim więc zmienisz pokrycie na cięższe (np. z blachodachówki na dachówkę ceramiczną), zleć projektantowi analizę obciążenia, co pozwoli ocenić, czy obecna konstrukcja wytrzyma nowy rodzaj pokrycia.
12. Nieodpowiednie zespolenie elementów i złe wykonanie obróbek wokół koszy czy kominów
Dach musi znosić silne naprężenia, dlatego konieczne jest odpowiednie zespolenie jego poszczególnych elementów. Kluczową kwestią jest więc prawidłowe połączenie wiązarów, krokwi czy słupów za pomocą właściwych łączników.
Ważne jest również prawidłowe wykonanie obróbek wokół koszy i kominów, ponieważ wszelkie błędy na tym etapie mogą skutkować przeciekaniem oraz zwiększonym ryzykiem uszkodzeń pokrycia dachowego.
13. Nieprawidłowy montaż izolacji dachu
Częstym błędem jest złe ułożenie folii dachowej, która zabezpiecza przed wynikaniem wody opadowej pod pokrycie. Warto zachować precyzję i zastosować materiały wysokiej jakości, a także wykonać szczelinę wentylacyjną (przy zastosowaniu folii niskoparoprzepuszczalnej).
14. Osadzenie okna bez klocków podporowych
Klocki podporowe wspomagają prawidłowe ustawienie okien, dlatego warto je stosować, by uniknąć nierównomiernego osadzenia, przecieków czy problemów z termoizolacją.
Pamiętaj, by zadbać nie tylko o odpowiednie umiejscowienie klocków, ale również dopasowanie ich wielkości do rozmiaru i wagi okna oraz dokładną kontrolę poziomu i pionu. Unikaj przy tym zbyt dużych rozbieżności pomiędzy wymiarami otworów a stolarki.
Dowiedz się więcej
Stosując się do powyższych wskazówek, unikniesz błędów przy doprowadzaniu domu do stanu surowego. Aby usprawnić prace i zyskać pewność, że zostaną przeprowadzone prawidłowo, warto skorzystać z usług doświadczonych wykonawców i fachowego doradztwa dobrego kierownika budowy.
Więcej o etapie budowy, jakim jest stan surowy, przeczytasz w naszych artykułach: Stan surowy otwarty – co oznacza i jaki zakres prac obejmuje? oraz Stan surowy zamknięty: definicje, zakres prac, koszty.
Sprawdź pozostałe odcinki naszej serii o pomyłkach na budowie, których lepiej unikać:
Autor artykułu

Inne artykuły tego autora