Najlepsze domy do postawienia nad morzem lub jeziorem: subiektywny ranking

Marzenie o mieszkaniu na słonecznej działce nad brzegiem jeziora czy morza brzmi kusząco, prawda? Wyobraź sobie codzienną radość z podziwiania zachodów słońca z tarasu i szumu fal, który staje się częścią Twojej codzienności. Jednak zanim ten sen zamieni się w rzeczywistość, przemyśl kilka istotnych aspektów. Jakie elementy powinny przyciągnąć Twoją uwagę podczas poszukiwania nieruchomości i samego projektu? Czy z taką lokalizacją wiążą się jakieś ograniczenia?

domy nad morzem lub jeziorem - zdjęcie 1

Mieszkanie nad wodą to nie tylko wspaniałe widoki, ale też szereg wymogów, które powinien spełniać Twój przyszły dom. Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy na wybranej działce możesz w ogóle postawić budynek. Jeśli tak, to  upewnij się, że spełnia on wszystkie warunki wymagane dla danego terenu. 

Dom nad wodą – o czym musimy pamiętać? 

Zanim zdecydujesz się na zakup działki w pobliżu jeziora czy rzeki, sprawdź, czy na danym terenie na pewno można postawić dom. Wiele atrakcyjnie wyglądających działek jest niezabudowana właśnie z tego powodu, że znajdują się na terenach zalewowych lub chronionych.  

Należy to dokładnie sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji, ponieważ w innym przypadku będziesz musiał zwrócić się do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wydanie pozwolenia na budowę na zasadach specjalnych. Co ważne, Wody Polskie nie zawsze wydają taką zgodę, a w przypadku odmowy nie będziesz mógł postawić domu na własnej działce.     

Idealny dom w górach lub na pogórzu? Subiektywny ranking najlepszych projektów

Dom nad jeziorem lub morzem – cechy projektu idealnego?

Coraz wyższe ceny mieszkań w nadmorskich kurortach sprawiają, że postawienie domu staje się niemal z dnia na dzień bardziej kuszącą alternatywą dla wszystkich, którzy chcą zrealizować swoje marzenie o zamieszkaniu wśród pięknej przyrody. A jakimi powinien charakteryzować się dom, który spełni nasze oczekiwania w tym zakresie?    

  • Dom z widokiem – decydując się na zamieszkanie nad wodą, z pewnością chcesz cieszyć się pięknem krajobrazu niezależnie od pogody. Dlatego wymarzony dom powinien mieć duże panoramiczne przeszklenia. Dodatkowo koniecznie zadaszony taras lub balkon z widokiem na morze lub jezioro – to idealne miejsce do podziwiania otoczenia zarówno w upalne jak i w chłodniejsze dni. 
  • Ochrona przed wiatrem i wodą – ze względu na bliskość wody budynek powinien być skonstruowany z materiałów odpornych na wilgoć i korozję, szczególnie jeśli stoi nad brzegiem morza. Warto również pomyśleć o żaluzjach lub okiennicach, które dodatkowo zabezpieczą wnętrze przed silnymi porywistymi wiatrami. 
  • Odpowiednia izolacja – ze względu na chłodniejszy klimat, z jakim zwykle mamy do czynienia nad wodą, budynek powinien mieć dobrą izolację termiczną. Jeszcze ważniejsza może okazać się hydroizolacja fundamentów, zwłaszcza w przypadku obiektów usytuowanych na działkach, na których występuje wysoki poziom wód gruntowych. W pobliżu rzek i jezior może to być częstym zjawiskiem.   
  • Prywatność – budynek powinien być usytuowany w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom prywatność, spokój i dyskrecję, zwłaszcza jeśli dom jest położony w popularnej lokalizacji turystycznej. Dotyczy to również otaczającego ogrodu już na etapie jego planowania
  • Przestrzeń dla gości – jeśli myślisz o zamieszkaniu w urokliwej, atrakcyjnej lokalizacji warto też pomyśleć o przestrzeni dla gości. Domy nad morzem lub jeziorem często służą jako miejsca spotkań, zarówno tych rodzinnych, jak i mniej formalnych – wakacyjnych.  
  • Troska o środowisko – dom, zwłaszcza na łonie natury, to również odpowiedzialność za środowisko. Powinien być zbudowany z ekologicznych materiałów i wykorzystywać energię odnawialną. Warto wziąć pod uwagę instalację paneli słonecznych lub turbiny wiatrowej, co jest szczególnie ważne w miejscach o wysokim nasłonecznieniu i silnych wiatrach, jakie występują nad naszym morzem. 

Idealny dom nad morze lub jezioro – kilka moich propozycji   

Projekty, które znajdziecie poniżej, wybrałem tak, by znalazły się tu urozmaicone propozycje. Znakomicie odnajdą się zarówno wśród eleganckiej gdyńskiej moderny jak i w sielskich krajobrazach Mazur. 

Horus

Horus

Niewiele projektów domów tak dobrze chroni prywatność swoich mieszkańców jak ten. Oglądany od strony ulicy wydaje się nieco nazbyt masywny, jego konstrukcję podporządkowano rozległemu tarasowi, który osłania dom przed wścibskim wzrokiem sąsiadów lub przechodniów.

Parter składa się z salonu, jadalni i kuchni, tworzących w sumie ogromną przestrzeń, którą w naturalny sposób powiększają przeszklenia otwierające wnętrza na ogród i wspomniany taras. Na tej kondygnacji znajdziemy jeszcze dwa wiatrołapy, toaletę, kotłownię, garderobę i spiżarnię, przez którą prowadzi drugie wejście do domu. Na piętrze znajdują się dwie sypialnie, łazienka i dwa, a w zasadzie aż trzy tarasy!

Oprócz eleganckiej, modernistycznej, utrzymanej w pastelowych odcieniach bryły, nieco „morskim” elementem Horusa jest również wolnostojący komin, który nadaje całości ciekawego charakteru. 

Dom przy Czekoladowej

Dom przy czekoladowej

Kiedy tylko zobaczyłem rzut tego domu, to wiedziałem, że musi trafić do zestawienia. O ile poprzedni mocno chronił prywatność swoich mieszkańców, ten jest szeroko otwarty na otaczającą przyrodę. Pierwsze, co rzuca się w o czy, to proporcjonalna parterowa bryła z płaskim dachem (istnieje też wersja z dachem czterospadowym) i ślepą ścianą, która umożliwia dobudowę wiaty garażowej.

We wnętrzu Domu przy Czekoladowej, na 100 m² powierzchni, znajdziemy salon z jadalnią i kuchnią trzy ustawne pokoje, a także łazienkę, toaletę, wiatrołap, garderobę i kotłownię. Najważniejszymi miejscami w domu jest niewątpliwie właśnie salon i kuchnia, których trzy ściany wydają się być przeszklone niemal w całości. Ale to jeszcze nie wszystko, oba te pomieszczenia są z trzech stron otoczone tarasem, nad którym wznosi się ozdobna pergola, podwajając przestrzeń. 

Grot 2 drewniany

Grot 2 drewniany 

Ten nieduży dom wręcz zaprasza światło do swego wnętrza. Wyraźnie podkreśla to sposób, w jaki projektanci połączyli elewację z dolną krawędzią dachu. Okap został tutaj podniesiony, co znacznie poprawia nasłonecznienie pomieszczań na parterze. Dodatkowo nad głowami mieszkańców i gości wypoczywających na tarasie powstaje jasna płaszczyzna, która będzie odbijać promienie porannego lub wieczornego słońca.

To samo rozwiązanie zastosowano w Grocie 2 drewnianym również od frontu. Prosta, proporcjonalna bryła domu sprawia, że doskonale będzie wyglądał na skraju nadmorskiego lasu czy nad brzegiem jeziora. Sprzyja temu również naturalna paleta barw na elewacjach w tonacji bieli i szarości, uzupełnionej drewnem ścian szczytowych. 

Wnętrze domu wyraźnie podzielono na podporządkowany dziennej aktywności parter, prawie w całości wypełniony przez salon z jadalnią, kuchnię i małą łazienkę, oraz przeznaczone na strefę nocną poddasze, z trzema sypialniami i łazienką.   

Bosfor III

Bosfor III 

To projekt dużego domu z jeszcze większym tarasem. Już sama nazwa wywołuje skojarzenia z morzem i zapierającymi dech w piersiach widokami. Bosfor III to dość duży dom o prostej bryle, zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku nie tylko swoim mieszkańcom, ale i gościom.

Na parterze, obok salonu połączonego z jadalnią i dużą kuchnią, znajdziemy też kotłownię, łazienkę i, co ważne, duży pokój gościnny z wyjściem na taras. Dzięki rozsuwanym drzwiom cała ściana parteru może zostać otwarta na wielki słoneczny taras i dalej, na otaczającą dom przyrodę. To wrażenie przestrzeni potęguje dodatkowo pustka nad salonem.

Na poddaszu architekt umieścił dwie przestronne sypialnie i łazienkę. Projekt posiada również wersję z piwnicą i na stok, oba idealne na wzgórza nadmorskiej moreny. 

Freja

Freja

Obok tego domu nie sposób przejść obojętnie. Jednych zachwyci, innych wprawi w zdumienie, ale jeśli mam wskazać nowoczesny dom, który znakomicie wtopi się w krajobraz nad jeziorem lub nad morzem, to Freja z pewnością zalicza się do najciekawszych.

To parterowy budynek na planie wydłużonego prostokąta, o dynamicznej bryle przykrytej dwuspadowym dachem. Tak jak we wcześniej omawianych projektach, jego układ został niemal w całości podporządkowany doświetleniu wnętrza i kontaktowi z naturą, zarówno na tarasie jak i w obficie przeszklonych pomieszczeniach. Ich lista obejmuje salon, jadalnię, kuchnię trzy pokoje, łazienkę, toaletę i kotłownię.

Jednak dla mnie najciekawszym elementem architektonicznym jest połączenie w tym projekcie zielonego dachu z dachem solarnym. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że budynek będzie zarówno energooszczędny jak i ekologiczny. 

Lista projektów, które doskonale nadają się do postawienia nad brzegiem jeziora, rzeki czy morza jest oczywiście dużo dłuższa. Tych, którzy szukają mniejszych domów, z myślą o weekendowym wypoczynku czy wynajmie, zapraszam do lektury mojego artykułu na ich temat.

W ofercie Extradom.pl znajdziecie setki inspirujących propozycji – od eleganckich willowych rezydencji, po małe, przytulne bungalowy, idealne na letni czy jesienny chillout i złapanie oddechu. Na pewno każdy znajdzie tu inspirację i wybierze coś dla siebie. 

Wojciech Rynkowski 

Ekspert Extradom.pl             

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
10.09.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jaki dom z płaskim dachem wybrać? TOP 6 propozycji naszego doradcy

Nowoczesność, estetyka i niebanalny wygląd, czyli domy z płaskim dachem. Najc...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku
15.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku

Parterowe, piętrowe, a może z poddaszem użytkowym? Który typ domu cieszył się największym zainteresowaniem? Aż siedem proj...

Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
10.09.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jaki dom z płaskim dachem wybrać? TOP 6 propozycji naszego doradcy

Nowoczesność, estetyka i niebanalny wygląd, czyli domy z płaskim dachem. Najc...

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Dom dla dwojga - wybór młodych par i seniorów - 6 propozycji

Osoby, które wybierają życie we dwoje, nie są skazane na ciasne mieszkanie w bloku. Mogą zamieszkać we własnym domu, który...

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
16.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Single to szeroka grupa społeczna, której potrzeby mieszkaniowe mylnie kojarzone są wyłącznie z apartamentami lub mikrokaw...

Recenzje projektów domów
Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku
15.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Top 10 najpopularniejszych projektów 2018 roku

Parterowe, piętrowe, a może z poddaszem użytkowym? Który typ domu cieszył się największym zainteresowaniem? Aż siedem proj...

REKLAMA
Zamknij