Nawilżacze i oczyszczacze powietrza – jakie mają zalety? Dlaczego warto ich używać?
Powietrze w domu wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Nie powinno być ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Z suchością powietrza możemy poradzić sobie za sprawą nawilżaczy elektrycznych. Dlaczego nawilżacz powietrza jest ważny dla zdrowia? Co charakteryzuje nawilżacze ultradźwiękowe? Czym się kierować wybierając nawilżacz powietrza? Odpowiadamy w naszym artykule!
- Nawilżacze powietrza – kiedy się przydadzą?
- Na co zwracać uwagę podczas wybierania nawilżaczy powietrza?
- Suche powietrze w domu – jakie są negatywne skutki?
- Nawilżacze ultradźwiękowe
- Oczyszczacze powietrza
Nawilżacz powietrza skutecznie radzi sobie ze zbyt suchym powietrzem.
Nawilżacze powietrza – kiedy się przydadzą?
Powietrze w mieszkaniu – szczególnie podczas sezonu grzewczego – znacząco się wysusza i może niekorzystnie wpływać na samopoczucie domowników. Zwiększa ryzyko chorób dróg oddechowych, powoduje przesuszanie się błon śluzowych, źle wpływa na skórę i włosy, oraz podrażnia oczy. Jeśli chcesz tego uniknąć, stosuj nawilżacze powietrza. Dzięki nim można utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie oraz zadbać o mikroklimat miejsca, w którym spędzasz największą ilość czasu. Dodatkowo do nawilżaczy możemy dodawać kilka kropel olejku eterycznego, by cieszyć się pięknym zapachem w swoim otoczeniu.
Na co zwracać uwagę podczas wybierania nawilżaczy powietrza?
Bardzo przydatną opcją wbudowaną w niektóre modele nawilżaczy jest higrostat, dzięki któremu utrzymywanie wybranej przez nas wilgotności powietrza przebiega automatycznie – urządzenie samo się wyłącza, gdy zostanie osiągnięta pożądana wartość. Jeżeli wybierasz nawilżacz powietrza do pokoju dziecięcego albo sypialni, zwracaj uwagę na to, czy urządzenie ma tryb nocny. Taki wariant pozwala zminimalizować hałas generowany przez sprzęt. Niektóre modele oferują też możliwość zaprogramowania czasu pracy albo emitują światło, dzięki czemu można je wykorzystywać jako lampkę nocą.
Suche powietrze w domu – jakie są negatywne skutki?
Suche powietrze w domu jest problemem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza podczas zimy, gdy korzystamy z różnych rozwiązań grzewczych. Suche powietrze w domu jest problemem, który szczególnie mocno doskwiera domownikom podczas okresu jesienno-zimowego. Sezon grzewczy sprzyja bowiem zmniejszaniu wilgotności w mieszkaniu, co z kolei prowadzi do „wysuszenia powietrza”. Oprócz tego świeże powietrze wpuszczane do domu drzwiami i oknami dość często jest pełne różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przyczyniają się one do zmniejszenia poziomu wilgotności powietrza.
Suche powietrze w pokoju jest oczywiście niewidoczne, stąd też część osób zupełnie nie wiąże wielu różnych problemów, z którymi się boryka, właśnie z jakością domowego powietrza. W pokoju z suchym powietrzem możesz czuć się niekomfortowo, a nawet zauważyć różnicę w zdrowiu i kondycji swojego organizmu. Warto wiedzieć, że zbyt suche powietrze w domu może doprowadzić do:
- wysuszenia śluzówek – błony śluzowe stanowią naturalną ochronę przed wirusami i bakteriami. Jeśli jednak nie są w stanie stworzyć skutecznej bariery, organizm jest w wyższym stopniu narażony na infekcje.
- przesuszonej skóry – jeśli masz problemy z suchą skórą, w mieszkaniu o niskiej wilgotności powietrza, Twoje problemy mogą się pogłębiać. Spierzchnięte usta, łuszcząca się skóra czy też nadmiernie przetłuszczające się włosy to tylko kilka objawów, które są wynikiem suchego powietrza w pokoju.
- trudności z oddychaniem – niska wilgotność powietrza powoduje, że zanieczyszczenia szybciej pokonują biologiczne bariery i przedostają się do układu oddechowego.
- szybszego niszczenia drewnianych mebli, galanterii skórzanej czy też niektórych tkanin.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza działa na podstawie specjalnego generatora, który dzięki bardzo szybkim drganiom wprawia w ruch cząsteczki wody. Innowacyjna technologia pozwala na ich równomierne rozprzestrzenianie się po wszystkich pomieszczeniach w domu. Nawilżacze ultradźwiękowe wyposażone są w duże i przejrzyste wyświetlacze LED informujące o poziomie wilgotności powietrza w domu. Do dyspozycji pozostaje również tryb automatyczny, który samodzielnie dostosowuje odpowiednią wartość nawilżenia. Dodatkowo nawilżacz ultradźwiękowy wygląda stylowo i dopasowuje się do wnętrza.
Nawilżacze powietrza tego typu wykorzystują podczas pracy ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc tym samym delikatną mgiełkę. W zależności od zastosowanego mechanizmu, powstająca para wodna może być podgrzewana albo pozostawać chłodna.
Oczyszczacze powietrza
W domu należy unikać dyskomfortu i mieć odpowiednie warunki do odpoczynku oraz jakościowego snu. Często jednak nie możemy zasnąć, odczuwamy niepokój, temperatura powietrza jest zbyt niska lub wysoka, często pojawiają się bóle głowy, podrażnienia skóry, suchość w gardle, a nawet zapalenie spojówek. Jedna z przyczyn tego stanu rzeczy to zanieczyszczone powietrze. Oczyszczacze usuwają zanieczyszczenia, oczyszczając powietrze wdychane. Ma to szczególne znaczenie dla alergików, dzieci oraz astmatyków. W przeciwnym razie w powietrzu pojawiają się składniki uczulające oraz spaliny wywołujące trudności w oddychaniu.
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora