Dach solarny SunRoof: estetyczne i wydajne źródło energii dla Twojego domu
Coraz więcej osób budujących domy planuje korzystanie z energii słonecznej, aby obniżyć rachunki za zużycie energii. Choć inwestorzy sięgają dość powszechnie po tradycyjne panele fotowoltaiczne, to jednak nowoczesne dachy solarne SunRoof są w stanie zaoferować im zdecydowanie więcej. Dachy solarne łączą funkcję pokrycia dachowego z wydajną instalacją fotowoltaiczną, co nie tylko zwiększa efektywność całego systemu, ale również poprawia estetykę budynku. Przyjrzyjmy się, co to oznacza w praktyce i jak opłacalna jest inwestycja w dach solarny?
Jak działa dach solarny?
Budując nowy dom lub dokonując modernizacji już istniejącego budynku warto zastanowić się nad wyborem rozwiązania wykorzystującego odnawialne źródła energii. Gdy chcemy skorzystać z energii słonecznej, zamiast montować panele słoneczne na pokrytym dachówką lub blachodachówką dachu, możemy wykonać dach w całości z monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych.
Zintegrowany dach solarny chroni budynek przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, jednocześnie wytwarzając energię elektryczną. Zewnętrzna warstwa dachu fotowoltaicznego wykonana jest z modułów glass-glass, które przekształcają promienie słoneczne w prąd. Pozwala to maksymalnie wykorzystać powierzchnię dachu do czerpania czystej energii i nawet w 100% pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Dla kogo jest dach solarny?
Dach solarny to rozwiązanie dla inwestorów, którzy nie chcą iść na kompromis i wybierać między funkcjonalnością i energooszczędnością płynącą z zastosowania instalacji fotowoltaicznej a estetycznym wyglądem ich wymarzonego domu. Szukają więc alternatywy dla standardowych paneli słonecznych montowanych na dachu, które ingerują w bryłę budynku i mogą wpływać niekorzystnie na jej wygląd.
Moduły fotowoltaiczne wkomponowane w połacie dachowe nadają obiektowi elegancki i ponadczasowy charakter, a także są źródłem darmowej energii do zasilania domowych sprzętów, ogrzewania nieruchomości oraz ładowania samochodów elektrycznych. W efekcie właściciele domów z dachami solarnymi mogą cieszyć się oszczędnościami w domowym budżecie i obniżyć koszty użytkowania budynku.
Dach 2w1 – estetyka i bezpieczeństwo
Instalacja tradycyjnych paneli fotowoltaicznych wiąże się z ingerencją w dach, co może pociągać za sobą ryzyko uszkodzeń i utraty gwarancji na poszycie dachowe. Zintegrowane rozwiązanie, takie jak dach solarny, eliminuje ten problem. Zapewnia szczelność i jednolitą, gładką powierzchnię pokrycia bez odstających elementów.
Warto pamiętać, że dach to jedna z elementarnych części budynku. Musi być solidny i trwały, by chronić mieszkańców. W przypadku dachów solarnych duże znaczenie ma jakość stosowanych materiałów i doświadczenie firmy realizującej inwestycję.
Decydując się na dach solarny warto skorzystać z usług profesjonalnego, kompleksowego wykonawcy, takiego jak SunRoof. Firma stosuje w swoich rozwiązaniach komponenty premium, przetestowane w surowych warunkach skandynawskiego klimatu i posiada certyfikat BRoof (t1), gwarantujący najwyższy poziom ochrony przeciwpożarowej. Ponadto warto zaznaczyć, że połączenie ogniw fotowoltaicznych z architekturą budynku sprawia, że cała konstrukcja jest mocna i stabilna.
Dachy solarne – wydajność produkcji energii
W technologii fotowoltaicznej 2w1 zmaksymalizowano zarówno bezpieczeństwo, jak i wydajność. Najwyższą efektywnością na rynku wyróżniają się dachy solarne SunRoof, które mogą wytworzyć więcej energii z 1 m2 niż konkurencyjne rozwiązania, pozwalając w możliwie największym stopniu uniezależnić się od rosnących cen prądu.
SunRoof stosuje w swoich dachach zaawansowane, bezramkowe moduły o jednej z najwyższych mocy na rynku 400 W. Charakteryzują się one nie tylko wyższą wydajnością, ale także dłuższą żywotnością w porównaniu z konwencjonalnymi panelami fotowoltaicznymi. Moduły SunRoof są objęte 30-letnią gwarancją na wydajność liniową min. 84,95%.
Ile kosztuje dach solarny?
Zintegrowane dachy fotowoltaiczne często bywają niesłusznie postrzegane jako produkt wciąż niszowy, a przez to drogi. Tymczasem na ten moment, w związku z rozwojem technologii, to dach solarny SunRoof jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Kalkulacja przygotowana dla najczęściej wybieranego przez inwestorów rozwiązania, czyli dachu solarnego 150 m2 o mocy 10 kWp, pokazuje, że dach SunRoof jest tańszy w porównaniu ze standardowym dachem z tradycyjną fotowoltaiką.
Jak wygląda montaż dachu solarnego?
Dach solarny zastępuje tradycyjne pokrycie dachowe, dlatego powinien być uwzględniony już na etapie projektowania domu lub w trakcie adaptacji gotowego projektu domu. Jest to rozwiązanie elastyczne, które dobrze komponuje się z różnymi projektami architektonicznymi, w tym typu nowoczesna stodoła. System 2w1 stosowany jest w przypadku dachów skośnych.
Jeżeli zdecydujesz się na dach solarny w technologii SunRoof, to firma przejmuje inwestycję na etapie wykonania więźby dachowej. Więźba dachowa powinna być przygotowana jak dla każdego innego pokrycia. Klient otrzymuje gotowy do użytkowania dach wraz ze wszystkimi obróbkami blacharskimi, inwerterem i elektryką.
W całym procesie uczestniczy jedna ekipa wykonawcza, co przekłada się na komfort inwestorów i oszczędność czasu.
Do budowy dachu zintegrowanego z ogniwami fotowoltaicznymi potrzeba mniej materiałów niż do wykonania dachu standardowego z zamontowanymi na nim panelami słonecznymi, dzięki czemu dach SunRoof jest lżejszy i bardziej ekologiczny, a jego wykonanie trwa krócej.
Dlaczego dach solarny SunRoof to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny dach z fotowoltaiką?
Dachy solarne to nowoczesne rozwiązanie, które wraz z rozwojem technologii zyskuje w ostatnich latach na coraz większej popularności. Wśród zalet dachów solarnych SunRoof warto wskazać na takie kwestie jak:
- piękny design – moduły fotowoltaiczne perfekcyjnie łączą się z architekturą budynku i nadają spójny, elegancki wygląd domu bez odstających elementów,
- niższa cena – dach solarny SunRoof możesz mieć w lepszej cenie niż tradycyjny dach z fotowoltaiką,
- najwyższa wydajność – dachy solarne produkują więcej energii z 1 mkw. niż konkurencyjne rozwiązania, maksymalnie wykorzystując powierzchnię pokrycia,
- kompleksowa obsługa i wsparcie na każdym etapie – profesjonalny wykonawca prowadzi inwestora przez cały proces realizacji inwestycji: od projektu, poprzez wykonanie, aż po uruchomienie instalacji.
Ile zaoszczędzisz na prądzie z dachem solarnym?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora