Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na niego obowiązek prawidłowego odprowadzania wody z rynien. Oczywiście odpowiednia instalacja jest konieczna również ze względów czysto praktycznych i estetycznych – właściwe odprowadzenie wody z rynien zapobiegnie zalaniu posesji, przenikaniu wody do podpiwniczeń, niszczeniu elewacji. Dlaczego jeszcze odprowadzanie wody deszczowej jest tak ważne? Na jakie sprawdzone rozwiązania warto postawić, jak stworzyć odpowiednią instalację i gdzie taką wodę najlepiej jest odprowadzić?
Czego się dowiesz?
Na czym polega system odprowadzania? Dlaczego jest ważny?
Rynny w domu wydają się niemal czymś oczywistym – współcześnie ciężko byłoby znaleźć budynek bez takiego systemu. Jednak wielu właścicieli nieruchomości nie zdaje sobie sprawy z tego, że rynny spełniają wiele istotnych zadań.
Do najważniejszych należy oczywiście odwodnienie, odprowadzanie wody deszczowej. Dzięki spełnieniu tego głównego zadania orynnowanie wpływa także na eliminowanie ryzyka powstawania błota czy zacieków, a także zapobiega zawilgoceniu murów. Wilgoć i błoto mogą z kolei przełożyć się na osłabienie fundamentów, a w konsekwencji ich odkształceń i uszkodzeń.
Woda z rynny powinna być odprowadzana również dlatego, że podmywanie i osłabianie fundamentów może skutkować nierównym osiadaniem budynku. Warto pamiętać, że instalacja taka musi być przede wszystkim szczelna – tylko wtedy odprowadzenie wody z rynny będzie przebiegało prawidłowo. Cały system orynnowania trzeba dostosować do wymiarów i kształtu dachu czy nachylenia połaci.
Istotną zaletą posiadania właściwie zamontowanej instalacji jest także to, że wodę opadową można wykorzystywać do własnych celów, na wiele sposobów. Odpływ z rynny wody deszczowej powinien jednak uwzględniać sąsiedztwo pobliskich działek – woda nie może zalewać chodników, ulic, posesji położonych w sąsiedztwie.
ofe-5847238-72237 w-72237
Czy przepisy w jakiś sposób warunkują odprowadzanie deszczówki?
Istnieje kilka aktów prawnych, które regulują to, w jaki sposób powinno przebiegać odprowadzenie deszczówki. Podstawowym dokumentem, o którym należy w tym przypadku pamiętać, jest Ustawa Prawo Wodne. Inne akty prawne, które regulują tę kwestię, to:
- ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane,
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
- ustawa z dnia z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Warto pamiętać także, że niekiedy zastosowanie będą miały przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym, którego artykuły wskazują, że właściciel działki może rozporządzać swoją własnością i korzystać z niej tylko w granicach wyznaczonych prawem, a także zakazują ingerować w sferę cudzej nieruchomości. A właśnie za taką ingerencję będzie uznane kierowanie wód opadowych na sąsiednie działki.
Przepisy regulujące odprowadzenie wody z rynien zawierają także informacje o karach, jakie grożą za nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej (aby to zrobić, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności i uiszczenie stosownych opłat), na ulicę czy sąsiednie nieruchomości. Za taką czynność może zostać nałożona kara, wynosząca nawet 10 000 zł. Właściciel musi więc zadbać o to, by wody opadowe były zagospodarowane jedynie na jego terenie.
Gdzie możemy odprowadzać wodę z rynien? Przegląd możliwości
Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na legalne odprowadzanie wody deszczowej.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest odprowadzenie wody z rynien do gruntu. Trzeba pamiętać, że według przepisów teren musi być nieutwardzony, a deszczówka powinna być rozprowadzona po jak największej powierzchni. Równomierne wsiąkanie wody w grunt nie będzie skutkowało zalewaniem fundamentów i innymi problemami.
Jak więc prawidłowo odprowadzić wodę z rynien do gruntu? Przede wszystkim należy pamiętać o zamontowaniu specjalnych skrzynek rozsączających, czyli zbiorników do odprowadzania wody deszczowej. Ilość takich skrzynek będzie zależała od kilku czynników – pod uwagę należy wziąć między innymi przepuszczalność gruntu, wysokość wód gruntowych czy powierzchnia dachu.
Odprowadzenie wody z rynien na trawnik nie będzie jednak mogło być zastosowane na działkach, które charakteryzują się znacznym spadkiem. Również na terenach, które w większej części są utwardzone, a także na tych odznaczających się małą przepuszczalnością, nie będzie można zastosować tej metody. Jakie więc sposoby jeszcze pozostają?
- Odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika – deszczówkę można w sposób legalny i skuteczny odprowadzać z rynien do specjalnych zbiorników retencyjnych. Mogą być one ustawione w dowolnym miejscu na działce – zarówno na gruncie, jak i pod ziemią. Wodę opadową doprowadza się do zbiornika najczęściej przy pomocy specjalnej rury. Dobrze jest, gdy zbiornik ma też specjalny wentyl, który będzie umożliwiał podłączenie węża ogrodowego. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania wody deszczowej do własnych celów i różnych prac gospodarczych czy ogrodniczych. Dzięki deszczówce zgromadzonej w zbiornikach można:
- myć samochód i narzędzia ogrodnicze,
- czyścić meble ogrodowe,
- podlewać rośliny,
- napełniać oczko wodne.
- Kolejnym sposobem jest odprowadzanie wody deszczowej wprost do stawu czy oczka wodnego znajdującego się na działce. Metoda ta jest rzadziej stosowana, choć równie praktyczna jak pozostałe. Decydując się na taki sposób wykorzystania deszczówki, trzeba koniecznie pamiętać o tym, by sprawdzać poziom wody w stawie, by nie doszło do jego przelania. Wodę opadową odprowadza się do stawu czy oczka wodnego poprzez przelew, dzięki czemu dno nie zostaje podmyte, a woda niezmącona.
Jak prawidłowo zamontować system odprowadzania wody?
Kolejnym podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie właściciele nieruchomości, jest to, jak odprowadzać wodę deszczową z dachu. Jak poprawnie zamontować cały system odprowadzania, by dobrze spełniał on swoją rolę? O czym trzeba pamiętać?
Pierwszym krokiem jest zainstalowanie rynien wokół połaci dachowej. Wybierając rynny, trzeba kierować się między innymi tym, z jakiego tworzywa są wykonane. Powinny być one trwałe i zapewniać skuteczną ochronę przed wodą opadową. Na rynku można znaleźć rynny wykonane chociażby ze stali, z aluminium czy tworzywa sztucznego PCV.
Kolejnym ważnym krokiem jest zamontowanie rur spustowych. Rury do deszczówki powinny być zainstalowane pionowo – w ten sposób uniknie się gromadzenia w nich zanieczyszczeń. Przewody spustowe mocuje się na zamontowanych w elewacji obejmach.
To, jak odprowadzić wodę z rynny, będzie zależało też on indywidualnych preferencji właściciela posesji oraz wybranej metody na wykorzystanie deszczówki. Jeśli woda ma być odprowadzana do kanalizacji, na końcu rury spustowej mocuje się uniwersalny osadnik, który służy między innymi do zatrzymywania większych zanieczyszczeń nagromadzonych w wodzie deszczowej. Wyposażony jest on też w klapkę blokującą zapachy. Osadnik łatwo jest utrzymać w czystości.
Jeśli deszczówka ma być odprowadzana bezpośrednio na grunt, na końcu systemu trzeba zamontować wylewkę pod obejmę lub kolano. Jeśli z kolei woda deszczowa ma być odprowadzana do zbiornika, przy rurze spustowej montuje się tzw. zbieracz, którego zadaniem jest kierowanie wody poprzez korytko do wyznaczonego miejsca.
ofe-5847238-72239 w-72239
Częste pytania i odpowiedzi nt. odprowadzania wody z rynien
Odprowadzanie wody z rynien często wiąże się z powstawaniem wielu pytań. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane, aby cały proces montażu został wykonany prawidłowo
Jakie rury do odprowadzenia wody deszczowej?
Aby efektywnie odprowadzać wodę deszczową, najlepiej jest wybrać rury o średnicy 110 mm. Rury mogą być wykonane ze stali, blachy cynkowo-tytanowej, aluminium, miedzi lub sztucznego tworzywa, jakim jest PCV. Warto też dopasować rury kolorystycznie do elewacji i dachu, by całość prezentowała się estetycznie.
Jak głęboko zakopać rury do deszczówki?
Rury do odwodnienia rynien można rozkładać na głębokości cm, choć najczęściej są one wkopywane metr poniżej powierzchni gruntu. Należy pamiętać, by rury układać z niewielkim spadkiem, co ułatwi spływ wody.
Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki?
Przede wszystkim zabronione jest kierowanie wody deszczowej na ulice, drogi publiczne, chodniki i sąsiednie działki. Zabraniają tego przepisy. Mówią one też, że wody opadowej nie można odprowadzać nielegalnie do sieci kanalizacyjnej
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora