Skarpa w ogrodzie – jak zagospodarować nowoczesną skarpę w ogrodzie?
Skarpa w ogrodzie to ciekawy sposób na niebanalną ozdobę. Taki wybór pełni także funkcję praktyczną, gdyż chroni przed wiatrem. Zaprojektowanie nowoczesnej skarpy w ogrodzie nie zawsze jest łatwe. Niezbędny będzie odpowiedni projekt, który uwzględni zarówno rodzaj podłoża, jak i wybór roślinności, która poradzi sobie w takich warunkach. Aranżujesz ogród i myślisz o takim rozwiązaniu? Sprawdź!
Czy wiesz, że ogród na skarpie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem? Niektórzy specjalnie tworzą podwyższenia terenu, aby uzyskać taki efekt. Jeśli więc posiadasz działkę ze skarpą o nawet znacznym nachyleniu, nie musisz się martwić – z pewnością z poradą architektów wybierzesz idealny projekt domu oraz stworzysz nadzwyczajną przestrzeń pełną zieleni.
Skarpa w ogrodzie – co wziąć pod uwagę przy jej planowaniu?
Projektowanie ogrodu na skarpie należy zacząć od strony „technicznej”, co oznacza, że niezbędne będzie dokonanie szczegółowych pomiarów różnicy terenu. Dlaczego jest to tak istotne? Stopień nachylenia wpływa w dużej mierze na liczbę skosów oraz zastosowanie tzw. murków oporowych.
Co więcej, kiedy wiesz, jaki jest dokładny stopień nachylenia, możesz na spokojnie zaplanować miejsce, w których stworzysz płaskie powierzchnie, gdzie założysz chociażby trawnik.
Skarpa w ogrodzie przed domem może przybrać wiele kształtów. Pod względem geometrycznym możliwości masz całe mnóstwo. Najczęściej murki oraz skarpy prowadzi się w liniach prostych, nie jest to jednak konieczność. Równie dobrze możesz zaprojektować różnego rodzaju zaokrąglenia i ciekawe kształty, które podkreślą nowoczesny charakter Twojego ogrodu.
Pomysł na ogród na skarpie w małym ogrodzie może iść także w stronę bardziej tradycyjną, wówczas warto zastosować łagodne łuki. Pamiętaj przy tym, że nawet nowoczesny ogród na skarpie nie lubi chaosu. Projektując ogród samodzielnie, niestety łatwo go wprowadzić, dlatego tego rodzaju zadanie lepiej pozostawić specjalistom, czyli architektom i projektantom krajobrazu.
A gdzie dokładnie ją umieścić? Popularnym wyborem jest skarpa w ogrodzie przy tarasie. Wówczas można ją podziwiać ze swojego ulubionego fotela i rozkoszować się świeżym powietrzem.
Skarpa w ogrodzie – krok po kroku
Stroma skarpa w ogrodzie będzie nieco trudniejsza do wykonania. Od czego w ogóle zacząć pracę? Jeśli masz już projekt, to pora na uformowanie podłoża. W niewielkim wykopie ułóż kamienie lub gruz. Następną warstwę stanowi zaś grunt z wykopu, czyli tzw. martwica. Na samej górze ułóż zaś urodzajną ziemię. Taka kolejność sprawi, że nawet skarpa w ogrodzie z kamienia będzie posiadać dobry drenaż. Wyróżni ją przy tym odpowiednia stabilność.
Nie zapomnij także o wzmocnieniu zbocza. Nawet mała skarpa w ogrodzie będzie z czasem osiadać, zwłaszcza ta świeżo usypana. Aby przyspieszyć osiadanie, możesz zastosować ubijarkę, która zagęści grunt. Dzięki temu łatwiejsze stanie się modelowanie stoków. Stoki sztucznego wzniesienia trzeba umocnić. Do tego celu możesz użyć kawałków skał, z których stworzysz murek dla Twojej skarpy w ogrodzie.
Dowiedz się więcej: Ogród wielopoziomowy – jak go zaprojektować?
Skarpa w ogrodzie – jak ją umocnić?
Nie ulega wątpliwości, że wysoką skarpę w ogrodzie należy zabezpieczyć. Opady deszczu mogą w innym wypadku doprowadzić do osuwania się podłoża, co zepsuje cały wypracowany efekt. Ponadto, osunięcie ziemi może jednocześnie zniszczyć Twoje wieloletnie uprawy, a tego z pewnością chcesz uniknąć.
Jak umocnić pionową skarpę w ogrodzie, aby mieć pewność, że nie dojdzie do opisanych wyżej sytuacji? Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalistycznych podkładów kolejowych. Przydatne okażą się również głazy większych rozmiarów, które wbijesz w ziemię.
Do zabezpieczenia skarpy przed osuwaniem stosuje się także murek oporowy wykonany z granitu. Alternatywę stanowi dla niego murek z piaskowca. Oba z tych rozwiązań wyróżnia wysoki walor estetyczny, jeśli więc chcesz, aby zabezpieczenie było nie tylko praktyczne, ale i ozdobne, to jak najbardziej możesz wybrać jedno z nich.
Zdarza się, że zabezpieczenie skarpy w ogrodzie stanowi czarna włóknina. Pokrywa się nią niemal całą skarpę z wyłączeniem fragmentów ziemi, gdzie w przyszłości będą posadzone rośliny. Zanim jednak siatka zostanie nałożona, trzeba najpierw zadbać o glebę, czyli pozbyć się niechcianych chwastów. Może się bowiem okazać, że po upływie kilku miesięcy przebiją się one przez materiał, co nie będzie dobrze wyglądać.
Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie w inny sposób? Warto wspomnieć także o schodach terenowych do wzmocnienia skarpy. Z pewnością okażą się funkcjonalnym elementem, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. Co to dokładnie oznacza? Stopnie nie mogą być wyższe niż 15 cm. Najlepiej także, gdy maksymalny spadek wynosi 2%. Takie parametry przyczynią się do samoczynnego odpływania deszczu.
Jeśli już stawiasz na schody w ogrodzie do zabudowania skarpy, to koniecznie zadbaj o to, aby komponowały się z otoczeniem. Pod tym względem masz mnóstwo możliwości. Do wyboru są m.in. schody wykonane z betonu bądź klinkieru. Wydaje się jednak, że najbardziej subtelnie zaprezentują się schody z kamienia. Efekt wow uzyskasz, gdy zdecydujesz się na ich oświetlenie. Ma to także aspekt praktyczny – po zmroku łatwiej będzie Ci poruszać się po ogrodzie.
Warto wiedzieć: Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?
Nowoczesna skarpa w ogrodzie – jaka powinna być?
Nowoczesna skarpa w ogrodzie bardzo często jest dodatkowo oświetlona. Obecnie stosuje się głównie lampy solarne, które są ekologiczne i efektowne. Świetnie działają zwłaszcza w okresie letnim i pięknie podkreślają roślinność po zmroku. Takie oświetlenie ogrodowe zimą sprawdzi się niestety nieco gorzej.
Skarpa w nowoczesnym ogrodzie wręcz tętni życiem! Warto postawić na mieszankę kolorów, która sprawi, że ogród stanie się radosny. Modne są m.in. wrzosy, zwłaszcza w ich klasycznym, fioletowym kolorze. Nie brakuje także ścieżek ogrodowych usypanych z kamienia czy drewnianych schodków. Wszystko po to, aby ogród wyglądał jeszcze bardziej bajkowo. Podstawa to jednak organizacja. Nie ma tu miejsca na przypadek, wybór każdej rośliny powinien być dokładnie przemyślany.
Szukasz inspiracji na skarpę w ogrodzie? Możesz skorzystać chociażby z sieci. Pełno w niej ciekawych aranżacji skarpy w ogrodzie, które możesz wykonać samodzielnie.
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
Ogród na skarpie – jaką aranżację wybrać?
Od ilości aranżacji nowoczesnych ogrodów na skarpie aż rozbolała Cię głowa? Spokojnie. Najpierw zastanów się, jaką ma spełniać funkcję w Twoim ogrodzie. Czy mają znaleźć się w niej wyłącznie kwiaty? A może marzysz o ogrodzie warzywnym na skarpie?
Z pewnością pięknie zaprezentuje się ogród leśny na skarpie. To propozycja dla miłośników zieleni. Jeśli jednak cenisz przede wszystkim kolor, to pomyśl o ogrodzie japońskim na skarpie. Co go charakteryzuje? Ten ogród kwiatowy na skarpie nazywany bywa krajobrazem w miniaturze, ponieważ dzieje się w nim sporo. Kolorowe kwiaty (zwłaszcza fioletowe, czerwone i różowe), zielone rośliny, ozdobne minifontanny, strumyczki, ciekawe donice, rzeźby – możliwości są wręcz nieograniczone.
Powyższy wybór za bardzo Cię przytłacza? Dla minimalistów z pewnością do gustu przypadnie wiejski ogród na skarpie.
Sprawdź: Dom na skarpie – jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?
Ogród na skarpie – jakie rośliny w nim posadzić?
Pora odpowiedzieć na pytanie, czym obsadzić skarpę w ogrodzie. W większości przypadków spotkamy się różnymi odmianami iglaków. I choć to rozwiązanie może prezentować się ciekawie, to najczęściej brak mu schludności. Przy gospodarowaniu skarpy w ogrodzie trzeba pamiętać o umiarze. Rośliny z czasem będą się rozrastać i potrzebują nieco więcej miejsca.
Równie ciekawie zaprezentuje się mały ogród na skarpie z kamienia. Musisz jednak mieć na uwadze, aby nie układać ich z przesadną starannością, gdyż rezultat nie będzie naturalny, a nie o to przecież chodzi. Pozwól sobie na kreatywność pod tym względem. Pomiędzy kamieniami warto posadzić byliny w różnych kolorach.
Aby skarpy pokryte roślinnością nie wiązały się z koniecznością częstej i pracochłonnej pielęgnacji, należy wybierać mało wymagające rośliny. Co się do nich zalicza? Jakie rośliny do ogrodu na skarpie są dobrym wyborem? Będzie to m.in.:
- Berberys – ciernisty krzew, który kwitnie od maja do czerwca. Rośnie on nawet w trudnych warunkach, dlatego doskonale sprawdzi się na skarpie;
- Bodziszek czerwony – dobrze rośnie szczególnie w miejscach kamienistych i suchych. Jego piękne, czerwone liście stanowią świetną ozdobę każdego ogrodu. Z daleka może przypominać wrzosy;
- Serduszka – paprociowate liście mają kształt serca, stąd też nazwa rośliny. Serduszka rośnie na wysokość ok. 60 cm. Najczęściej występuje w kolorze różowym;
- Szczodrzeniec – krzew, który kwitnie na żółto w okresie maja i czerwca. Potrzebuje sporo miejsca, gdyż rozrasta się szeroko. Dobrze rośnie także na suchych zboczach;
- Floks szydlasty – kwitnie na fioletowo i osiąga do 10 cm wysokości. Zimą wymaga okrycia, lecz świetnie radzi sobie w szczelinach murów i na schodkach;
- Barwinek pospolity – to roślina odporna na mrozy. Posiada delikatne kwiaty o barwie fioletowej. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Potrzebuje nieco cienia;
- Rokitnik zwyczajny – wysoki krzew, który osiąga nawet 5 metrów wysokości. Pochodzi z gatunku roślin oliwnikowatych, a jego owoce mają okrągły kształt i pomarańczowy kolor. Wytwarza się z nich m.in. przetwory i nalewki, a nawet jogurty. Rokitnik znany jest także z właściwości leczniczych.
Skarpa w ogrodzie – o czym jeszcze warto pamiętać?
Skarpa w ogrodzie zaprojektowana, rośliny wybrane... o czym jeszcze musisz pamiętać? O regularnej pielęgnacji!
Pielęgnacja ogrodu na skarpie stanowi pewne wyzwanie, nie jest to jednak coś, z czym nie można sobie poradzić. Oczywiście łatwiej zadbać o rośliny, a zwłaszcza o trawnik, gdy teren jest prosty. Ogród na skarpie jest nieco bardziej wymagający. Podstawa to jednak wybór odpowiednich roślin, a także miejsca, w którym powinny rosnąć.
Nie każda roślina dobrze poradzi sobie w zacienieniu, a na skarpie o nie łatwo. Rozsądnie należy także wybierać rośliny pod względem ich późniejszego wzrostu. Wysoki krzew umieszczony na górze skarpy będzie rzucał cień na niższe warstwy, a w efekcie na zasadzone tam rośliny.
Na szczycie warto posadzić rośliny najbardziej ozdobne, a to z prostego względu, że będą najbardziej widoczne. Musisz także mieć na względzie fakt, że mimo iż skarpy wprowadzają dynamikę do ogrodu, to niestety łatwo ulegają erozji pod wpływem czynników atmosferycznych.
Ogród na skarpie to pewne wyzwanie pod względem aranżacji i późniejszej pielęgnacji. Wydaje się jednak, że końcowy efekt wart jest poświęcenia czasu. Niemniej, już na etapie planowania warto poradzić się architektów krajobrazu, chociażby co do rodzaju roślinności, która dobrze sprawdzi się w tak specyficznych warunkach. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój ogród będzie prezentował się wyjątkowo i to niezależnie od pory roku.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora