Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?
Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie betonowe. Minęły już czasy, gdy ta forma zabezpieczenia posesji kojarzyła się z toporną, mało estetyczną konstrukcją. Obecnie producenci oferują bogate wzornictwo i wiele sposobów wykończenia. Na co jednak – prócz względów wizualnych – zwracać uwagę, decydując się na konkretne rozwiązanie? Jakie parametry są kluczowe z punktu widzenia trwałości ogrodzenia z betonu?
Czym charakteryzuje się ogrodzenie betonowe?
Bez wątpienia beton sprawdzi się jako materiał na ogrodzenie posesji, gdy oczekujesz wysokiej trwałości i odporności na działanie czynników atmosferycznych. Promienie słońca, mróz, grad czy intensywny deszcz? Nie mają znaczenia – niekorzystna pogoda nie uszkodzi konstrukcji. Odpowiednio wzbogacane mieszanki nie chłoną wody i są odporne na zabrudzenia.
Beton nie wymaga również specjalistycznej konserwacji, co z pewnością jest korzystne z punktu widzenia codziennego użytkowania. Oczywiście, trzeba zadbać o utrzymanie go w czystości i impregnację powierzchni, jednak te działania są znacznie prostsze niż chociażby w przypadku ogrodzeń drewnianych.
Ogrodzenie betonowe kojarzy się z prostotą i minimalizmem. Rzeczywiście, mimo że dzisiaj inwestorzy mogą wybierać spośród wielu form, kształtów, a nawet kolorów, taki wybór realizuje wymóg uniwersalności. To właśnie dlatego betonowe ogrodzenie jest chętnie wykorzystywane we współczesnych, modernistycznych realizacjach i przy nowoczesnych domach.
Oczywiście ogrodzenie betonowe nowoczesne wcale nie jest jedyną dostępną wersją. Różnorodne faktury sprawiają, że jego stylistykę jesteś w stanie dopasować do każdego stylu domu.
Jaki beton na ogrodzenie wybrać?
Rozpoczynający inwestycję często zadają sobie pytanie, jaki typ materiału wybrać: czy lepszym wyborem okaże się przeznaczony na ogrodzenie betonowe piaskowiec czy może gotowe bloczki stworzone z myślą o tego rodzaju pracach. Kwestia jest o tyle nurtująca, że o ile podczas budowy domu parametry betonu są określone projektem, o tyle ogrodzenia często są wznoszone sposobem gospodarczym, bez analogicznej dokumentacji.
Czy właściwości poszczególnych rodzajów betonu mają wpływ na trwałość ogrodzenia? Tak, choć koniecznie trzeba podkreślić, że jeśli na skutek prac powstaną błędy konstrukcyjne, nawet najkorzystniejsze parametry nie poprawią sytuacji. Możesz zdecydować się na beton wylewany, gotowe płyty betonowe na ogrodzenie lub bloczki betonowe na ogrodzenie. Jeśli decydujesz się wykorzystać beton na fundamentach zbrojonych, sięgnij po materiał o wytrzymałości na ściskanie przynajmniej C20/25, a przy działaniu deszczu i mrozu – klasę C25/30 XF1.
ofe-5847238-70513 w-70513
Jakie są rodzaje ogrodzenia betonowego?
Jeśli decydujesz się na ogrodzenie betonowe, masz wiele możliwości konstrukcyjnych i aranżacyjnych. Przedstawiamy charakterystykę poszczególnych ogrodzeń sklasyfikowanych ze względu na sposób wznoszenia.
- Ogrodzenie betonowe prefabrykowane
To ogrodzenie modułowe betonowe składane z gotowych elementów montowanych na przygotowanym wcześniej fundamencie. Ogrodzenie panelowe betonowe jest atrakcyjne wizualnie i jednolite na całej długości, dzięki czemu nietrudno uzyskać najwyższą jakość. Poszczególne moduły dostępne są w wielu wzorach i sposobach wykończenia, dlatego wzniesione ogrodzenia systemowe betonowe często przyjmują niebanalną formę.
- Ogrodzenie z bloczków betonowych
Do jego wykonania również wykorzystuje się prefabrykaty betonowe, ogrodzenie powstaje więc bardzo szybko. Z bloczków najczęściej wykonuje się podmurówkę, ściany lub słupy, uzupełniając je przęsłami metalowymi lub drewnianymi. Spotyka się jednak także pełne konstrukcje tworzone z bloczków.
- Ogrodzenie betonowe wylewane
Jego przygotowanie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, gdyż wymaga stworzenia stóp i ław fundamentowych, deskowania, zachowania dylatacji. W zamian zyskujesz nieograniczone możliwości dopasowania finalnego kształtu konstrukcji, wymiarów czy sposobu wykończenia.
Wybór ogrodzenia betonowego nie kończy się na określeniu samej technologii wznoszenia. Kolejny ważny aspekt stanowią kwestie estetyczne. Na rynku bez trudu znajdziesz ogrodzenie betonowe pełne – gładkie lub z odciśniętym deseniem, a także ogrodzenie betonowe ażurowe w całości lub z wycięciami układającymi się w konkretny wzór. Wybierając ogrodzenie betonowe palisadowe, zyskasz spójny efekt.
Niektóre modele są wykończone tak, by ich faktura naśladowała cegłę, piaskowiec, drewno. Najłatwiej uzyskać taką imitację, wybierając ogrodzenie betonowe panelowe. Wiele osób decyduje się także na wykończone w różny sposób ogrodzenie palisadowe betonowe.
Jaka wysokość ogrodzenia betonowego będzie optymalna?
Chcąc ogrodzić swoją posesję, musisz także określić, jakie ogrodzenie betonowe wymiary powinno mieć. Standardowo długość pojedynczego przęsła ze słupkiem ma 200 cm, zaś wysokość – 150, 175 lub 200 cm. Zdarza się jednak, że planujesz niskie (na przykład 100 cm) lub bardzo wysokie ogrodzenie betonowe. Takie opcje także są dostępne, wykorzystywane w nietypowych projektach. Za przykład może posłużyć ogrodzenie betonowe wysokie na nawet 400 cm.
Wymiary ogrodzenia uzależnione są od wielu czynników: lokalizacji, wielkości działki, osobistych preferencji, posiadania zwierząt, dlatego trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który wariant będzie najlepszy. Warto natomiast dobrze przemyśleć tę kwestię, gdyż zmiana parametrów nie należy do najprostszych. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak podwyższyć ogrodzenie betonowe dodatkowymi elementami lub roślinnością.
Ogrodzenie betonowe – jakie wybrać?
Który z wymienionych wyżej modeli będzie najlepszy? Tu również trudno o jednoznaczny werdykt, zwłaszcza że różnorodność i bogactwo modeli dostępnych na rynku potrafi zaskoczyć. Kluczowe jest, by sięgać po wysokiej jakości materiały – to one są odpowiedzialne za trwałość wybranych rozwiązań, a także dopasować model do realiów.
Jeżeli zależy ci na tym, by konstrukcja prezentowała się efektownie z każdej strony, wybierz ogrodzenie betonowe dwustronne. Jeżeli jednak planujesz nasadzenia wyższych roślin wzdłuż granicy działki, ogrodzenie betonowe jednostronne może okazać się wystarczające. Niektórzy są zwolennikami efektownych zdobień – dla nich przeznaczone są ogrodzenia betonowe 3D, ale w nowoczesnych odsłonach lepiej prezentują się minimalistyczne ogrodzenia betonowe lane lub ogrodzenia betonowe gładkie.
Dodatkowo masz możliwość łączenia materiałów, na przykład betonu z drewnem lub metalem. Niektórzy producenci dodają do masy betonowej pigmenty, inni proponują malowanie ręczne lub natryskowe.
Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?
Jak wykonać montaż betonowego ogrodzenia krok po kroku?
Kiedy nadchodzi moment, by stawiać ogrodzenie? Ogólna zasada głosi, że w przypadku posesji z nowo powstałymi budynkami najpierw wykonuje się płot, a później tworzy nawierzchnię działki. Taka kolejność podyktowana jest względami praktycznymi: znacznie łatwiej dopasować kostkę brukową czy płyty do ogrodzenia niż odwrotnie. Jak wykonać faktyczne prace? Jak postawić ogrodzenie betonowe?
W przypadku ogrodzenia betonowego montaż składa się z kilku etapów. Dochowaj należytej staranności, gdyż ewentualnie niedoróbki i błędy pogorszą trwałość konstrukcji.
- KROK 1: Przygotuj teren
Usuń wszelkie nierówności, wyboje i przeszkody z miejsca, w którym ma przebiegać ogrodzenie. Pozbądź się także roślin. Najlepiej wytyczyć linię ogrodzeniową palikami i linkami, a następnie wykopać dołki w proporcjonalnych odstępach i o odpowiedniej szerokości. Czasami konieczne jest stworzenie betonowej podmurówki.
- KROK 2: Montaż słupków
Wykonaj podkopy, a następnie zamontuj w gruncie słupki betonowe na ogrodzenie. Jaka głębokość będzie odpowiednia? Wszystko zależy od konkretnego wariantu konstrukcji oraz typu powierzchni. Pamiętaj o przygotowaniu podsypki z betonu lub piasku oraz ustabilizowaniu słupków. Poczekaj, aż betonowa mieszanka wyschnie. Zajmie to ok. 2 – 3 dni.
- KROK 3: Zamontuj elementy ogrodzenia
Przebieg kolejnego etapu prac jest uzależniony od tego, czy korzystasz z prefabrykatów, bloczków czy betonu wylewanego. W każdym przypadku jednak zadbaj o prawidłowe wytyczenie przebiegu linii płotu na podłożu za pomocą lin stalowych lub lnianych. Dopilnuj także odległości między słupkami.
Oczywiście, możesz uprościć cały proces, decydując się na ogrodzenie betonowe z montażem. Może okazać się, że samodzielne prace potrwają dłużej i będą bardziej kosztowne.
Dodatkowe elementy na ogrodzeniu betonowym
Jeżeli zależy ci na szczególnej estetyce ogrodzenia, możesz dobrać do niego elementy dekoracyjne i wykończeniowe. Do najpopularniejszych akcesoriów zaliczają się:
- daszki betonowe na ogrodzenie – wykorzystywane jako zakończenie słupków,
- kulki i czapki betonowe na ogrodzenie – podobnie jak daszek na ogrodzenie betonowe wyróżnią i zwieńczą słupki,
- betonowe okapy – stosowane na całej długości uatrakcyjniają wygląd ogrodzenia,
- płyty podmurówkowe – łatwe w montażu ozdobne płyty zapewnią dodatkową ochronię działki,
- nakładki ozdobne – za sprawą których całkowicie odmienisz wygląd ogrodzenia.
Na detalach oferowanych przez producentów możliwości się nie kończą. Jeśli zastanawiasz się, jak zasłonić betonowe ogrodzenie, które straciło już dawny blask, do wyboru masz różnego rodzaju panele dekoracyjne oraz rośliny pnące.
Jak ozdobić betonowe ogrodzenie?
Wyżej wymienione elementy stanowią jeden ze sposobów na efektowne wykończenie ogrodzenia betonowego. Ozdobne detale to jednak nie wszystko! Aby dodać całości uroku możesz wykorzystać pnącza i byliny, na przykład winobluszcze, które nie potrzebują specjalnych podpór, bluszcze czy hortensje pnące.
- Farba na ogrodzenie betonowe
Urozmaicony lub odświeżony wygląd płotu najszybciej uzyskasz, decydując się na ogrodzenie betonowe malowane. Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim przy płotach wykonanych z gotowych paneli. Możesz także kupić przygotowane przez producenta ogrodzenie betonowe kolorowe.
Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, czym pomalować ogrodzenie betonowe, jeśli decydujesz się zrobić to samodzielnie. Dobrym wyborem będą farby akrylowe przeznaczone do zastosowań zewnętrznych oraz specjalne produkty do betonu. Przygotowywane fabrycznie kolorowe ogrodzenia betonowe barwione są natomiast pigmentami już na etapie produkcji.
Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe? Dość oczywistym wyborem wydaje się ogrodzenie betonowe grafitowe, najbardziej zbliżone do naturalnego efektu. Możesz także nałożyć na ogrodzenie betonowe antracyt – zdecydowanie bardziej wyrazisty i pełen charakteru. Możliwości są jednak bardziej zróżnicowane.
- Tynk na ogrodzenie betonowe
Ogrodzenie betonowe można pokryć tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym. Wybierając tę opcję, zyskujesz dowolność w kwestii nadania odpowiedniego wykończenia: od powierzchni zupełnie gładkich po chropowate, z wyraźnymi nieregularnościami. W tym przypadku dobrym pomysłem jest również położenie na tynk farby.
- Płytki na ogrodzenie betonowe
Ich wybór jest naprawdę duży. Obejmuje między innymi płytki betonowe, klinkierowe, kamienne, a nawet gres. Poszczególne produkty różnią się wyglądem, parametrami, fakturą powierzchni. Pamiętaj, że niektóre z okładzin będą wymagały dodatkowej impregnacji, chroniącej przed działaniem czynników atmosferycznych i pochłanianiem zabrudzeń.
Jakie są ceny ogrodzenia betonowego?
Ile kosztuje ogrodzenie betonowe? Wszystko zależy od rozwiązania, na jakie się zdecydujesz. W przypadku standardowej płyty na ogrodzenie betonowe cena oscyluje w granicach 50 złotych. Do wykonania z takich elementów ciągu o długości 1,5 metra będziesz potrzebować trzech płyt oraz dwóch słupków (za jeden zapłacisz około 30 zł). Oczywiście, to sposób na tanie ogrodzenie betonowe – na rynku znajdziesz także droższe elementy z prefabrykatów, imitujące kamień czy cegłę.
Planując przewidziany przy ogrodzeniu betonowym koszt, weź pod uwagę także cenę wykonawstwa. Przy standardowym ogrodzeniu betonowym cena robocizny to około 20 zł/mb ogrodzenia betonowego. Cena za metr obejmuje także wykonanie podmurówki.
To, ile ostatecznie zapłacisz za płot, uzależnione jest od jego wielkości, materiałów i sposobu wykończenia. Przy ogrodzeniu betonowym dwustronnym cena będzie wyższa niż przy płocie wykończonym z jednej strony.
Czy warto zdecydować się na ogrodzenia betonowe? Wady i zalety?
Czy warto zdecydować się na ogrodzenie betonowe? Z pewnością taki wybór niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim to nadal jeden z najtrwalszych i najbardziej odpornych na wpływ czynników zewnętrznych materiałów. Odpowiednio wysoka konstrukcja posłuży także jako skuteczna bariera dźwiękowa i wizualna. Nie można pominąć faktu, że jej montaż nie jest skomplikowany.
Postawienie ogrodzenia z betonu to inwestycja ekonomiczna. Co ważne, całość nie wymaga impregnacji czy konserwacji, jak ma to miejsce chociażby w przypadku drewna. Czyszczenie również nie stanowi poważnego przedsięwzięcia. Wystarczy myjka ciśnieniowa, by przywrócić powierzchni odpowiedni wygląd.
Czy ogrodzenia betonowe mają wobec tego wady? Za najpoważniejszy mankament można uznać kwestie estetyczne. Mimo iż najnowsze technologie pozwalają na atrakcyjne wyprofilowanie płyt i wykończenie ich w różny sposób, nadal będzie to efekt daleki chociażby od elementów z naturalnego kamienia.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora