Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego doczyszczenia powierzchni uważają za prawdziwe utrapienie, niekiedy wręcz niemożliwe do wykonania w sposób satysfakcjonujący. Technologię wykorzystuje się na poziomie profesjonalnym, ale z powodzeniem można stosować ją również w wersji domowej, na własny użytek. Czym różni się piaskowanie w domu od działań zawodowców? Jakie są wady i zalety tej metody? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Piaskowanie - zdjęcie 1

Piaskowanie – na czym polega?

Niewiele osób, przeglądając projekty domów, myśli o późniejszym czyszczeniu elewacji, ogrodzenia czy elementów architektury ogrodowej. Tymczasem to dość ważny aspekt, dlatego zdecydowanie warto poznać odpowiedź na pytanie, co to jest piaskowanie i kiedy warto je wykorzystać. 

Piaskowanie to jedna z najpopularniejszych metod czyszczenia opatentowana w drugiej połowie XIX wieku. Proces wykorzystuje tak zwane ścierniwo, czyli materiał wyrzucany z urządzenia za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy. Kiedyś w tej roli występował piasek kwarcowy lub szklarski, stąd zresztą wzięła się nazwa. Współcześnie sięga się po elektrokorund, kulki szklane, śrut stalowy, garnet, a nawet zmielone skorupki orzechów.

Ile trwa piaskowanie? Wszystko zależy od wielkości i rodzaju powierzchni oraz stopnia jej zabrudzenia.

Piaskowanie – co daje?

Po co przeprowadza się piaskowanie? Efekty tego procesu mogą być bardzo spektakularne – pod warunkiem, że powierzchnia zostanie odpowiednio przygotowana i wstępnie oczyszczona.

Po piaskowaniu materiał staje się czysty i równy. Rezultaty można porównać do szlifowania – z tą różnicą, że warstwa jest od razu przygotowana do dalszej obróbki. Piaskowanie nadaje jej charakterystyczną szorstkość, która korzystnie wpływa na przyczepność farby. Dodatkowo z metalowych przedmiotów znikają defekty wywołane przez korozję.

Piaskowanie – do jakich powierzchni warto je zastosować?

Piaskowanie może być stosowane na powierzchniach wykonanych z rozmaitych materiałów. Do najczęściej realizowanych działań zalicza się:

  • piaskowanie metalu,
  • piaskowanie aluminium,
  • piaskowanie stali,
  • piaskowanie plastiku,
  • piaskowanie betonu,
  • piaskowanie drewna,
  • piaskowanie cegły,
  • piaskowanie szkła.

Ten proces oczyszczania jest uważany za jeden z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się skorodowanych warstw przy jednoczesnym wygładzeniu, odświeżeniu i przygotowaniu podłoża na przyjęcie farby.

Piaskowanie usuwa także zabrudzenia, zacieki, fragmenty farby z murów i ogrodzeń. Poradzi sobie z oczyszczeniem fasady budynku, tarasu, kostki brukowej, a nawet przywróceniem blasku mocno zabrudzonemu grillowi.

Z procesu tego lepiej zrezygnować w przypadku murów wiekowych i bardzo delikatnych. Trzeba uważać również przy elewacjach wykonanych z dekoracyjnych cegieł: niewypalonych do końca, ręcznie formowanych lub glazurowanych.

Dowiedz się więcej: Układanie kostki brukowej – jak układać kostkę brukową wokół domu?

Piaskowanie – co można wyczyścić tą metodą?

Warto wykorzystać tę metodę do oczyszczania wszelkiego rodzaju elementów metalowych, stalowych, aluminiowych. Piaskowanie kaloryferów czy piaskowanie ogrodzenia pozwala bez problemu dotrzeć we wszystkie zakamarki.

Dzięki piaskowaniu suniesz ślady farby, początki korozji, fragmenty mchu lub innych wykwitów. Piaskowanie ścian i piaskowanie kostki brukowej również przyniesie satysfakcjonujący efekt.

Metoda może być wykorzystywana na przedmiotach wykonanych z tworzyw sztucznych oraz drewna. Przykładem jest piaskowanie drzwi i piaskowanie mebli drewnianych.

Piaskowanie konstrukcji

Piaskowanie – ile kosztuje?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje piaskowanie. Cena wynika z kilku zmiennych, między innymi:

  • materiału, z którego wykonano dany przedmiot lub powierzchnię,
  • wielkości powierzchni,
  • zaplanowanego efektu,
  • rodzaju ścierniwa,
  • skali i typu zabrudzeń.

W przypadku piaskowania cennik uzależniony jest również od stosowanego w danej firmie sprzętu.

Oczyszczenie drobnych elementów, na przykład felg samochodowych, mebli ogrodowych czy narzędzi, wiąże się z wydatkiem w granicach 40-50 złotych za sztukę. Przy powierzchniach płaskich pod uwagę brana jest ich wielkość, zaś ceny rozpoczynają się od ok. 30 złotych za metr kwadratowy. Im bardziej delikatna i specyficzna przestrzeń pracy, tym większy koszt.

Jeśli zdecydujesz się na piaskowanie domowym sposobem, do kosztów zakupu sprzętu dodaj cenę ścierniwa oraz rachunek za prąd.

Warto wiedzieć: Ogrodzenie domu jako atrakcyjne zamknięcie posesji

Piaskowanie domowym sposobem – jak je przeprowadzić?

Nie ma przeciwwskazań, aby samodzielnie przeprowadzić piaskowanie. Jak to się robi? Czy efekty są porównywalne do rezultatów profesjonalnego działania?

Pierwszym krokiem jest zakup odpowiedniego urządzenia. Profesjonalne piaskarki to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, niewiele osób decyduje się więc na taki model – zwłaszcza jeśli planuje używać go tylko do prac domowych. Na szczęście dostępne są także mniej zaawansowane maszyny, a nawet myjki z opcją piaskowania, które w zwykłych warunkach pozwalają osiągnąć dobry efekt.

Ważne jest również zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej, a przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań – zabezpieczenie sąsiednich powierzchni, które mogłyby zostać uszkodzone.

Sam proces piaskowania odbywa się w trzech etapach. Polegają one na:

  • usunięciu zanieczyszczeń i powłok z czyszczonej powierzchni,
  • ujednoliceniu powierzchni i poprawienie jej estetyki,
  • nadanie powłoce odpowiedniej chropowatości, która umożliwi malowanie natryskowe i tradycyjne lub lakierowanie.

Mimo że piaskowanie może wydawać się czynnością mało skomplikowaną, wymaga sporo uwagi i precyzji w działaniu. W przypadku dużych powierzchni lub delikatnych przedmiotów o oryginalnych kształtach znacznie lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Ekspert nie tylko dysponuje właściwym urządzeniem, ale również dobierze najlepsze ścierniwo. 

Warto w tym momencie wspomnieć o dwóch rodzajach piaskowania.

Piaskowanie na mokro

W przypadku metody na mokro za ścierniwo służy ciecz. Można przeprowadzić takie piaskowanie myjką wyposażoną w dodatkowe akcesoria przeznaczone do realizacji tego zadania. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu.

Nie w każdym przypadku można przeprowadzić mokre piaskowanie. Jakie ciśnienie wybrać i jak długo pracować nad danym elementem? Wiele zależy od samej myjki. Największą przewagą metody na mokro jest ograniczenie pylenia powstrzymywanego przez używaną w procesie ciecz.

Piaskowanie na sucho

Działanie na sucho odbywa się za pomocą sprężonego powietrza i odpowiednio dobranego do konkretnej powierzchni ścierniwa. Niezbędny będzie przeznaczony do piaskowania kompresor ze specjalnym pistoletem.

Piaskowanie pistoletem polega na wyrzucaniu materiału ściernego wraz z powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Sprzęt do użytku domowego kupić można za kilkaset złotych, jednak z pewnością nie wystarczy on przy działaniach na szerszą skalę.

Piaskowanie ogrodzenia

Piaskowanie – jakie ma zalety?

Piaskowanie jest procesem szeroko wykorzystywanym na skalę przemysłową, ale niewątpliwie przydaje się także w warunkach domowych. Rezultaty przypominają szlifowanie – z tą różnicą, że efekt jest wyraźniejszy i bardziej precyzyjny. 

Najważniejsze zalety piaskowania to:

  • precyzyjne oczyszczanie powierzchni,
  • możliwość dotarcia do trudno dostępnych zakamarków,
  • możliwość czyszczenia różnych powierzchni: od metalu, przez drewno, aż po tworzywa sztuczne,
  • efektywna renowacja starszych elementów,
  • możliwość wykorzystania do piaskowania maszyny wielofunkcyjnej, na przykład myjki ciśnieniowej.

Połączone piaskowanie i malowanie proszkowe pozwala uzyskać produkt o bardzo dużej trwałości.

To może Cię zainteresować: Jaką farbę wybrać, aby cieszyć się pięknymi ścianami?

Piaskowanie – jakie są wady tej metody?

Piaskowanie nie jest, niestety, metodą całkowicie bezpieczną. Uderzające o daną powierzchnię drobiny ścierniwa mogą dostać się do płuc osoby wykonującej to zadanie, dlatego należy dużą wagę przykładać do stosowania środków ochrony osobistej i przestrzeganie wszelkich zasad BHP. 

Pomocna może okazać się rezygnacja z piasku, z którego powstaje szkodliwy krystaliczny pył krzemionkowy, na rzecz innych substancji ścierających. Warto pamiętać także o tym, że podczas piaskowania uwalniają się nie tylko cząsteczki ścierniwa, ale również fragmenty czyszczonego podłoża, resztki farb i lakierów oraz zanieczyszczeń.

Niebezpieczne substancje mogą powstawać wskutek piaskowania stali, miedzi, niklu i aluminium. Na szczęście te zagrożenia są ograniczane za sprawą coraz nowszych i lepszych materiałów.

Dla niektórych osób wadą piaskowania może być bałagan, który powstaje w trakcie czyszczenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że inne, być może „czystsze”, metody nie są tak efektywne. Jeśli decydujesz się na ten sposób działania na własny użytek, nie musisz spełniać żadnych formalności.

Jeśli planujesz jednak większą częstotliwość w ramach działalności gospodarczej, sprawdź, jakie pozwolenia na piaskowanie musisz uzyskać.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Dom pasywny jest rodzajem nowoczesnego obiektu jednorodzinnego, który pozwala na wypracowanie daleko idących oszczędności...

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Dom pasywny jest rodzajem nowoczesnego obiektu jednorodzinnego, który pozwala na wypracowanie daleko idących oszczędności...

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

REKLAMA
Zamknij