Pompy ciepła – co to jest i czy naprawdę się opłaca? Praktyczny poradnik dla nowoczesnego domu
Coraz częściej możemy usłyszeć o nowoczesnych systemach grzewczych, które znacząco wpływają na to, w jaki sposób nasze domu oddziałują na środowisko i ogólnie pojętą ekologię. Do takich systemów grzewczych niewątpliwie zalicza się pompy ciepła, która są obecnie jednymi z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych, które rzec można, wypierają klasyczne ogrzewanie na paliwa stałe. Pompa ciepła staje się coraz częściej odpowiednią alternatywą dla konwencjonalnych systemów ogrzewania, szczególnie ze względu na coraz bardziej niestabilne ceny paliw kopalnych.

Systemy grzewcze, jakie oferowane są dzisiaj w sprzedaży, muszą spełniać rygorystyczne normy odnoszące się do efektywności oraz ekologii. Pompa ciepła jest elementem systemu grzewczego, który idealnie wpisuje się w owe normy. Może o tym świadczyć, chociażby fakt rządowych programów wsparcia na zakup tego rodzaju systemy grzewcze.
Czym jest pompa ciepła i jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła, np. marki Defro to nic innego jak nowoczesny system grzewczy, który energię cieplną pobiera z jednego z trzech źródeł, a mianowicie — wody, powietrza lub gruntu. Jest bardzo efektywnym urządzeniem grzewczym, nie potrzebuje paliw kopalnych do swojego zasilania, a wykorzystuje energię odnawialną.
Jak dokładnie działa pompa ciepła? Dlaczego jest uznawana za jeden z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania? Pompa ciepła pobiera energię z jednego z trzech źródeł, które wymieniliśmy powyżej. Poniżej opisujemy w prosty sposób jej zasadę działania:
- Pobranie ciepła — energia cieplna jest pobierana przez specjalny czynnik, który znajduje się w obiegu zamkniętym. Moglibyśmy zażartować, że działa to jak w lodówce, tylko że pompa ciepła ogrzewa pomieszczenie, a nie je chłodzi, chociaż z tym też można polemizować.
- Sprężenie czynnika wewnątrz układu — czynnik, trafia do sprężarki, gdzie jego ciśnienie wzrasta, a w związku z tym wzrasta także jego temperatura. Temperatura ta jest przekazywana dalej, do ogrzania budynku. Sprężarka jest jednym z najważniejszych elementów pompy ciepła.
- Oddanie ciepła do systemu grzewczego — to właśnie w skraplaczu, czynnik roboczy oddaje swoje ciepło do wody w systemie grzewczym. W momencie tego procesu temperatura czynnika spada.
- Rozprężenie i wznowienie cyklu — czyli mówiąc krótko, powrót do stanu pierwotnego. Dochodzi do rozprężenia czynnika, po czym cały proces zaczyna się od początku.
Czy pompa ciepła się opłaca?
Zazwyczaj podjęcie decyzji o zainwestowaniu w pompę ciepła wiąże się z chęcią obniżenia rachunków za ogrzewanie domu. Dodatkowo dochodzi do tego aspekt zwiększenia efektywności energetycznej naszego budynku. Istotnym elementem, zanim podejmiemy decyzje o modernizacji naszego systemu ogrzewania, jest wykonanie odpowiedniej analizy.
Analizie będzie podlegało między innymi zapotrzebowanie cieplne naszego budynku. Pompa ciepła musi mieć odpowiednią moc, aby ogrzać każdy metr sześcienny naszego budynku. Pompa ciepła nie może mieć zbyt małej mocy, ponieważ nie będzie w stanie ogrzać wszystkich pomieszczeń, podobnie jest w drugą stronę, jeśli pompa ciepła będzie posiadała zbyt duża moc, będziemy tracili na jej nieafektywnym wykorzystaniu.
Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele programów dofinansowujących takie inwestycje. Mowa tutaj między innymi o programie „Czyste Powietrze”. Dodatkowo wydatki na modernizacje można odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej. Pamiętajmy również o tym, że w wielu gminach mogą działać odrębne systemy dofinansowania ekologicznych źródeł ogrzewania domów. Szukaj takich informacji w odpowiednich urzędach.
Najtańsze pompy ciepła (a więc te o niższych mocach), mogą kosztować w okolicach 30 tysięcy złotych, do tego trzeba doliczyć koszt montażu. W ogólnym rozrachunku inwestycja w pompę ciepła jako główny element systemu grzewczego może zwrócić się nawet w przeciągu pięciu lat od momentu instalacji. Czy warto więc zainwestować w ekologiczne źródło ogrzewania? Decyzję tą podejmij dopiero po przeprowadzeniu wnikliwej i szczegółowej analizy.
Autor artykułu

Inne artykuły tego autora