Z czego wybudować i jak urządzić dom typu stodoła? Pomysły i inspiracje
Oto trend, na który wielu spoglądało z pewnym niedowierzaniem, postrzegając go raczej jako ciekawostkę i sezonową modę. Tymczasem dom stodoła nie tylko cieszy się ciągle bardzo dużym zainteresowaniem, ale wręcz zyskuje na popularności. Projekt domu stodoła znakomicie wpisuje się w postulaty minimalizmu, nowoczesności i ekologii. Co takiego ma w sobie, czego nie znajdziesz w innych propozycjach?
Czym charakteryzują się projekty domów w stylu nowoczesna stodoła?
To symbol nowoczesnego i praktycznego podejścia do budownictwa. Projekty domów nowoczesna stodoła niewątpliwie przyciągają uwagę – i nie dzieje się to bez powodu. Łączą w sobie funkcjonalną prostotę z technologią, nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i atrakcyjną stylistyką.
Dom typu stodoła to wariacja na temat wiejskich budynków gospodarczych. Realizacje trendu, podobnie jak ich pierwowzory, charakteryzuje nieskomplikowana i pozbawiona ozdobników bryła, uzupełniona jednak współczesnymi detalami dodającymi całości uroku. Mowa przede wszystkim o bardzo dużych panoramicznych oknach oraz wysokich wnętrzach.
Czym jeszcze wyróżnia się dom stodoła? Charakterystyczne cechy tzw. modern barn house to przede wszystkim:
- prosta konstrukcja na planie prostokąta,
- dwuspadowy, symetryczny dach, pozbawiony ozdobników,
- nacisk na maksymalne otwarcie przestrzeni,
- duże panoramiczne okna, najczęściej w geometrycznej formie, przeszklone ściany i szerokie drzwi tarasowe,
- wykorzystanie materiałów naturalnych lub stylizowanych na naturalne, w tym wykonanie elewacji z drewna lub cegły.
Częstym rozwiązaniem w domach typu stodoła są bardzo wysokie, niekiedy sięgające samego dachu, pomieszczenia w strefie dziennej. Taki zabieg w połączeniu z licznymi taflami szkła i maksymalnym otwarciem przestrzeni sprawia, że cała aranżacja przywodzi na myśl budynki w stylu industrialnym.
Kolejny aspekt, którego nie można pominąć to nastawienie proekologiczne. Budynki takie projektuje się z myślą o tak długiej trwałości, jak tylko to możliwe przy zastosowaniu dostępnych współcześnie materiałów. Coraz częściej inwestorzy wybierający taką stylistykę decydują się na domy pasywne lub przynajmniej energooszczędne. Rzecz w tym, by konstrukcja była nie tylko przyjazna dla środowiska, ale również ekonomiczna w utrzymaniu.
Kiedy warto wybrać projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły?
Dla kogo projekt nowoczesnej stodoły będzie stanowić doskonały wybór? Kiedy warto się na niego zdecydować?
Po pierwsze, dom typu stodoła docenią osoby preferujące otwarte przestrzenie. W tego rodzaju wnętrzach nie może zabraknąć przecież nieskrępowanej swobody – i to niezależnie od metrażu. Część dzienna często jest zaaranżowana w formie jednego, dużego pomieszczenia bez przegród, a efekt podkreśla bardzo dobry dostęp do światła.
Po drugie, projekt domu stodoła powinien przypaść do gustu minimalistom. Architektura budynku eliminuje wszelkie zbędne detale, stanowiąc zapowiedź tego, co w środku. Tam zaś bez problemu można ograniczyć wyposażenie i sprzęty do minimum, czyli do elementów użytecznych i koniecznych.
Nie można zapomnieć także o zwolennikach ekologii – dom stodoła znakomicie wpisze się w ich potrzeby i oczekiwania. Stanie się tak zwłaszcza, gdy budynek zostanie wykonany w technologii pasywnej lub energooszczędnej.
Gdzie sprawdzi się dom typu nowoczesna stodoła?
Dom w stylu stodoły sprawdzi się w wielu miejscach. Z pewnością zaprezentuje się doskonale na dużej posesji w terenie wiejskim lub podmiejskim. Przestrzeń wokół umożliwi należytą ekspozycję prostej, charakterystycznej bryły. Warto wówczas, o ile teren na to pozwala, nie zabudowywać każdego skrawka działki, pozwalając oszczędnej formie wywrzeć należyte wrażenie.
Przeszklenia typowe dla modern barn house są chętnie wykorzystywane zwłaszcza w domach położonych z dala od innych zabudowań, także na terenach rekreacyjnych, z pięknym widokiem. Decydując się na takie rozwiązanie, upewnij się, że odległość od najbliższych sąsiadów i usytuowanie budynku nie wpłyną niekorzystnie na poczucie prywatności. Dobrym rozwiązaniem będzie ulokowanie domu w otoczeniu przyrody lub ogrodu utrzymanego w swobodnym stylu.
W obu powyższych przykładach wspólnym elementem jest swoboda i przestrzeń. Z drugiej jednak strony prostokątna bryła sprawia, że dom zmieści się nawet na wąskiej działce, w ścisłej zabudowie miejskiej. Wiele zależy tu jednak od sąsiedztwa i – precyzyjniej mówiąc – charakteru sąsiednich budynków. Sama forma jednak: minimalistyczna, nie narzucająca się, funkcjonalna, ma duży potencjał do wkomponowania się w otoczenie o różnym charakterze.
Projekt domu stodoła: z pozwoleniem czy bez?
Projekt domu stodoła jest chętnie wybierany przez inwestorów szukających pomysłu na domki na wynajem lub niewielkie budynki o przeznaczeniu rekreacyjnym. Okazuje się bowiem, że tego typu realizacje bez problemu można przygotować w wariancie domu na zgłoszenie, czyli jako dom typu stodoła bez pozwolenia.
Obowiązujące przepisy umożliwiają wykonanie w ten sposób budynku o metrażu nieprzekraczającym 35 m2, jeśli zaś wybierzesz opcję domu stodoła z antresolą bez pozwolenia – przestrzeń podwoi się ze względu na dwie kondygnacje.
Dom stodoła 70 m2 bez pozwolenia to idealny pomysł na domek letniskowy lub po prostu propozycja dla tych, którzy nie potrzebują dużej przestrzeni, a zależy im na czasie. Jeśli jednak oczekujesz większego metrażu niż nowoczesna stodoła 70 m2, musisz dopełnić wszelkich wymogów formalnych i pozwolenie na budowę okaże się niezbędne.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę w 2022 roku?
Jak wybudować dom prefabrykowany typu nowoczesna stodoła: krok po kroku?
Budowa domu typu stodoła może zostać przeprowadzona na kilka sposobów, także jako prefabrykowany dom stodoła. Gotowy dom złożony z przygotowanych wcześniej elementów powstanie znacznie szybciej niż w tradycyjnej technologii. Jak stworzyć taką konstrukcję?
Początek zawsze stanowi projekt domu stodoła: z garażem lub bez niego. Do wyboru masz propozycje różniące się metrażem i sposobem wykończenia, w tym także dom pasywny stodoła lub budynki energooszczędne.
Najprościej skonstruować mały dom stodoła parterowy. Zdecydowanie więcej zachodu wymaga dom stodoła z poddaszem użytkowym.
- KROK 1: Przygotowanie płyty fundamentowej
Zanim powstanie dom stodoła pod klucz musisz przygotować jego podstawę, czyli płytę fundamentową. Usuń odpowiednią warstwę ziemi, przygotuj podsypkę z kamienia, ułóż media, izolację i zbrojenie, a następnie zrób wylewkę.
Oczywiście, ten etap jest zdecydowanie bardziej skomplikowany w przypadku domu stodoła z piwnicą.
- KROK 2: Konstruowanie domu
W przypadku prefabrykowanej nowoczesnej stodoły parterowej wszystkie ściany zewnętrzne i nośne są już przygotowane, dzięki czemu prace są nie tylko szybsze, ale również dokładniejsze. Podstawą jest dokładne dopasowanie elementów – w tym przypadku ewentualnych nierówności nie da się potem wyrównać.
- KROK 3: Prace wykończeniowe
Po zamknięciu dachu do zrobienia pozostaje elewacja domu typu stodoła. Możesz zastosować tynk, klinkier, kamień. Ostatni etap stanowi wykończenie wnętrz.
W Extradom znajdziesz szeroki wybór gotowych domów modułowych, których produkcja i montaż trwa zaledwie 6 – 8 tygodni. Dom typu stodoła z antresolą czy parterowa bryła? Wybór należy do ciebie.
Z czego możemy wybudować dom w stylu nowoczesnej stodoły?
Niezależnie od tego, czy decydujesz się dom modułowy stodoła czy na budynek wznoszony w tradycyjnie, jego konstrukcja powinna być dobrze przemyślana w każdym szczególe. Do najpopularniejszych technologii zaliczają się:
- dom stodoła z prefabrykatów,
- dom murowany,
- dom szkieletowy stodoła.
Z uwagi na łatwość wykonania i koszty w Polsce dominują ściany murowane z bloczków betonowych lub silikatów. Ze względu na swoją specyfikę interesująco zaprezentuje się dom stodoła z cegły przywodzącej na myśl dawne zabudowania wiejskie oraz budynki drewniane. Dom stodoła prefabrykowany każdego roku zyskuje jednak na popularności.
Jak urządzić nowoczesny dom typu stodoła?
Mimo że samo określenie „dom typu stodoła” kojarzy się ze stylem rustykalnym, nie jest to ani jedyna, ani najbardziej oczywista inspiracja. To, po jaki styl sięgniesz, stanowi efekt kilku czynników: oczywiście twojego gustu, ale także dostępnej powierzchni, podziału przestrzeni oraz szczegółów konstrukcyjnych.
W pierwszej kolejności zastanów się, jaki dokładnie jest wybrany przez ciebie dom stodoła: z dużymi oknami, wysokimi sufitami i zdobionymi belkami, przeszklonym dachem… Takie akcenty stwarzają idealne warunki, by zaaranżować w domu stodoła wnętrze industrialne lub minimalistyczne. Dobrze zaprezentują się także różne odmiany stylu skandynawskiego.
Niezależnie od tego, czy podążysz w kierunku domu nowoczesna stodoła czy raczej wiejskiej rezydencji, zwróć uwagę, by aranżacja eksponowała najważniejsze atuty architektury. To one nadają tym projektom niebanalny charakter i niepowtarzalny klimat.
Materiały, które będą pasowały zarówno do domu w stylu nowoczesnej stodoły, jak i bardziej tradycyjnej, rustykalnej aranżacji to naturalne drewno, cegła, beton i kamień. Wybór zawsze podyktowany jest konkretną stylistyką. Jeśli pociąga cię wiejski klimat, wybierz deski w naturalnych barwach, motywy florystyczne i stonowane kolory. Z kolei wielkomiejski minimalizm uwielbia beton i szkło.
Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?
Ile kosztuje budowa domu typu stodoła?
To, ile w przypadku nowoczesnej stodoły koszt budowy wyniesie, stanowi wynik wielu zmiennych, dlatego nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pod uwagę w pierwszej kolejności weź sam projekt domu.
Zasadniczo: im większy i bardziej skomplikowany dom, tym koszty budowy wyższe. Oznacza to, że tania nowoczesna stodoła będzie budynkiem jednopoziomowym, z dwuspadowym dachem pozbawionym ozdób i przeszkleń. Za sam projekt zapłacisz od ok. 2500 zł w przypadku niewielkiego metrażu do 6000 za duży dom stodoła. Cena realizacji – oczywiście, orientacyjna – mieści się w granicach do 360 000 zł.
Wypośrodkujmy: przykładowo: projekt Amon bez garażu to dom stodoła 70 m2 – cena projektu to niespełna 4000 zł, a realizacja – 152 000 zł. Jeśli zdecydujesz się na dom stodoła prefabrykowany, cena całej inwestycji będzie znana z góry.
Zobacz przykłady projektów domów w stylu nowoczesnej stodoły
Warto zobaczyć, by przekonać się, jak zróżnicowane są projekty domu stodoła, realizacje koncepcji. Zobacz kilka z naszych propozycji.
Figiel bez garażu to niewielka nowoczesna stodoła z antresolą. Taki element jest bardzo popularny, gdy do dyspozycji masz niewielką powierzchnię lub wysoki sufit. W tym projekcie pojawiają się obie cechy. W efekcie otrzymujesz 43 m2 parteru mieszczącego część dzienną i antresolę oraz niecałe 15 m2 górnego poziomu.
Nemini 2, czyli nowoczesna stodoła z garażem. Dom zapewni komfort czteroosobowej rodzinie. Uwagę przyciąga charakterystyczna elewacja powstała z połączenia czarnego tynku i płytki elewacyjnej imitującej cegłę.
uA241 jest oryginalny i nietuzinkowy. Przyciąga uwagę nietypową formą, jednocześnie zapewniając użytkownikom komfort funkcjonalnego układu. Na dolnej kondygnacji znajduje się przestronna część dzienna, sypialnia i dwustanowiskowy garaż. Góra to aż pięć pokoi i wygodna garderoba.
Dompasja 61 dowodzi, że siła tkwi w prostocie. Z nowoczesnym wyglądem otrzymujesz stosunkowo niewielkie koszty budowy oraz przemyślany układem funkcjonalny z przestronnymi pokojami. Dodatkowym atutem projektu jest przestrzeń pomocnicza ze strychem.
B-150 to nowoczesna stodoła bliźniak. Każdy lokal został wyraźnie podzielony na strefę dzienną i nocną. Na poddaszu znajduje się dodatkowy pokój. W każdym segmencie przewidziano jednostanowiskowy garaż.
Zalety i wady domów typu stodoła
W przypadku domu typu stodoła opinie użytkowników są pozytywne, co potwierdza także fakt, że każdego roku projekty tego rodzaju zyskują na popularności. Jeśli jednak planujesz taką inwestycję, pod uwagę weź także mankamenty, których przecież żadna koncepcja architektoniczna nie jest pozbawiona.
Zalety domów typu stodoła | Wady domów typu stodoła |
• nowoczesność, • modna stylistyka, • możliwość wykonania domu pasywnego lub niskoenergetycznego, • prosta bryła, którą można wpasować nawet w bardzo wąską lub nietypową działkę, • niskie koszty wybudowania, • stosunkowo niedługi czas budowy – ze względu na prostotę konstrukcji, • zminimalizowane ryzyko popełnienia błędów wykonawczych, • możliwość zminimalizowania mostków termicznych, • niskie koszty eksploatacji, • duża przestrzeń wewnętrzna w stosunku do gabarytów budynku, • nastawienie na maksymalną funkcjonalność, • dobre doświetlenie wnętrz, • wysoka uniwersalność architektury tego typu. |
• wyższe ceny stolarki okiennej i drzwiowej ze względu na konieczność zachowania odpowiednich parametrów, • brak okapu wymusza konieczność zaprojektowania skutecznego systemu odprowadzania wody – w przeciwnym razie może dochodzić do zalewania, • zwiększona ekspozycja na światło słoneczne za sprawą dużych okien i braku okapu, • brak balkonów, • mniejsza prywatność ze względu na obecność wielu przeszkleń. |
Niezaprzeczalnie, domy typu nowoczesna stodoła są bardzo oryginalne i nierzadko przyciągają wzrok ciekawą architekturą. Zanim jednak zdecydujesz o konkretnym projekcie, rozważ wszelkie „za” i „przeciw”.
Czy warto budować dom w 2022 roku? Ile to kosztuje?
Wybudować samodzielnie czy kupić gotowy dom stodoła? Porównanie
Jeśli masz już pewność co do swojego wyboru, pozostaje określić, czy budować samodzielnie czy kupić gotowy dom. Każda z opcji ma swoich zwolenników: w pierwszym przypadku zyskujesz możliwość maksymalnego zindywidualizowania i dostosowania projektu do swoich potrzeb, w drugim – zyskujesz na czasie. Samodzielnie ustal, na czym zależy ci najbardziej.
Mamy także rozwiązanie pośrednie: dom prefabrykowany, na przykład dom Tucana, który powstaje w 4 miesiące. Połączenie nowoczesnych technologii oznacza najkrótszą drogę do własnych czterech kątów, zaś przemyślany układ funkcjonalny spełni oczekiwania wymagających użytkowników.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora