Projekty domów w stylu modernistycznym - czym się wyróżniają?
Projekty domów w stylu modernistycznym to modne propozycje, po które chętnie sięgają inwestorzy. Uniwersalne bryły nawiązujące do stylistyki lat siedemdziesiątych wyróżniają się funkcjonalnością oraz niższym zużyciem energii. Średniej wielkości inwestycje sprawdzają się jako budynki podmiejskie, a nawet jako domy w mieście. Czy warto zdecydować się właśnie na dom w takim stylu? Podpowiadamy!
Co wyróżnia domy w stylu modernistycznym?
Jednym z pytań, które zadają inwestorzy, którzy szukają odpowiedniego domu dla siebie, jest pytanie: co to jest styl modernistyczny? Styl modernistyczny w budownictwie kształtował się już w latach siedemdziesiątych XX wieku, jednak to właśnie teraz coraz chętniej adaptujemy jego założenia do potrzeb, które powinien spełniać wymarzony dom.
Styl modernistyczny cechuje wysoka funkcjonalność połączona z ekonomicznymi rozwiązaniami. Projekty domów w stylu modernistycznym wyróżnia prosta bryła, płaskie dachy oraz duże przeszklenia, które mają za zadanie wpuszczać do wnętrza jak najwięcej światła. Architekci w takich projektach chętnie sięgają po naturalne materiały, takie jak kamień, szkło lub metal. Są one jednak łączne w mniej oczywisty, designerski sposób, dzięki czemu nowoczesne projekty nie sprawiają wrażenie ciężkich i przytłaczających.
Styl modernistyczny to też jasne kolory, nawiązujące do palety barwnej ziemi. W projektach tych zwraca się dużą uwagę na rozwiązania prośrodowiskowe, dlatego coraz częściej w stylistyce tej możemy zobaczyć domy energooszczędne oraz domy pasywne.
Jakie są różnice między stylem nowoczesnym a stylem modernistycznym?
Dom modernistyczny często nazywany jest również nowoczesnym. W praktyce to dwa różne style w budownictwie, które jednak są do siebie bardzo podobne. Nie każdy dom nowoczesny będzie jednak modernistyczny. Pojęcie nowoczesnego budownictwa jest bowiem szersze niż stylistyka modernistyczna. O domach nowoczesnych mówi się często w kontekście zastosowań innowacyjnych rozwiązań, takich jak dom inteligentny, energooszczędny lub pasywny.
Nowoczesny dom modernistyczny ma więc wbudowane nowoczesne technologie, ale również charakterystyczne elementy, które zauważalnie odróżniają go od innych rodzajów budownictwa. Dom w stylu modern jest ponadczasowy i elegancki, chociaż niektórym może wydać się zbyt surowy. Bazuje on na dużej ilości wolnej przestrzeni. Wnętrze nie powinno więc być zagracone zbyt dużą liczbą mebli. W modernistycznym domu zdecydowanie rządzą geometryczne kształty. Widać je już po projekcie elewacji, która ma ciekawe skosy, ale bazuje głównie na kwadracie lub prostokącie.
Kiedy warto się zdecydować na projekt domu w stylu modernistycznym?
Zdecydowanie nie każdemu będzie podobać się dom modernistyczny. Projekt powinien jednak przypaść do gustu każdemu, kto preferuje minimalizm oraz otwarte przestrzenie. Warto się na niego zdecydować, jeśli marzysz o dużej kuchni połączonej z salonem, przewadze światła naturalnego nad sztucznym oraz życiu w zgodzie z naturą.
Modernistyczny dom docenisz za rozwiązania, które będą z jednej strony estetyczne, ale z drugiej funkcjonalne. Projekty w tym stylu pozwolą Ci obniżyć koszty utrzymania oraz będą idealnie wpisywać się w potrzeby młodej rodziny. Mniejsze metraże powodują, że modernistyczne domy łatwiej ulokować na obrzeżach, a nawet w samych miastach. Jest to więc dobra opcja, jeśli z jednej strony zależy Ci na nowoczesnym, a z drugiej ekonomicznym domu.
Projekt domu w stylu modernistycznym - na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Architektura modernistyczna zwraca na siebie dużą uwagę, jednak nie powinieneś zbyt szybko ulegać jej urokowi. Aby dobrze zainwestować środki, dokładnie przeanalizuj wszystkie elementy oferty. Zwróć uwagę na:
- koszty wybudowania domu,
- koszty utrzymania domu,
- zastosowane systemy energooszczędne,
- materiały ujęte w projekcie,
- dopasowanie wyglądu domu do otoczenia,
- rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń,
- poprowadzone instalacje elektryczne.
- funkcjonalność projektu.
Jak urządzić dom w stylu modernistycznym?
Styl modernistyczny w domu to sposób na przedłużenie stylistyki samej bryły budynku. Warto więc urządzić wnętrze w podobnej koncepcji. Czym charakteryzuje się pod tym względem styl modernistyczny? Wnętrza powinny być jasne oraz przestrzenne. Ilość mebli bliska jest założeniom minimalizmu, zatem lepiej nie kupować zbyt dużo wyposażenia. We wnętrzach warto nawiązać do naturalnych elementów, takich jak chociażby na elewacji. Projektanci w tym zakresie znów chętnie sięgają po drewno, stal lub szkło.
We wnętrzach modernistycznych często wykorzystuje się również stare meble. Często niewiele trzeba, aby nadać im nowe życie. Można zrobić to samodzielnie lub zlecić profesjonaliście. Takie odrestaurowane przedmioty będą świetnie wpisywać się we wnętrza inspirowane latami siedemdziesiątymi. Styl ten z biegiem czasu na pewno nie wyjdzie z mody. Będzie dobrze prezentować się zarówno teraz, jak i za kilkanaście lat.
Zobacz przykłady projektów domów w stylu modernistycznym
Projekty domów modernistycznych świetnie wpisują się w nowoczesne podejście do budownictwa, ale również w nowoczesny styl życia. Ich średniej wielkości powierzchnia, proekologiczne rozwiązania, designerski wygląd oraz prosta bryła na pewno nie umkną Twojej uwadze. W naszej bazie znajdziesz szereg gotowych projektów modernistycznych, wśród których na pewno znajdziesz odpowiedni do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Zobacz, jak może wyglądać Twój dom modernistyczny! Projekty mogą wyglądać chociażby tak, jak te przykładowe.
Projekt Modernistyczny
Dom Modernistyczny parterowy to kompleksowy plan domu o powierzchni 106,11 metrów kwadratowych, który możesz wybudować już za 228 666 złotych. Projekt zawiera salon, trzy pokoje, dwie łazienki oraz jedno stanowisko garażowe. Dobrze sprawdzi się na działkach o średniej szerokości. Jako że jest to dom parterowy, dlatego polecamy go szczególnie rodzinom z dziećmi oraz starszym mieszkańcom.
Projekt Modern House
Projekt Modern House to projekt domu na bazie prostokąta. Uwzględnia trzy pokoje, salon oraz trzy łazienki. Jest w nim miejsce na jedno stanowisko garażowe. Dom też został stworzony z myślą o właścicielach bardzo wąskich działek. Prosta bryła powoduje, że projekt ten możesz wykonać w bardzo konkurencyjnej cenie. Projekt został podzielony na dwa piętra. Świetnie sprawdzi się więc jeśli chciałbyś oddzielić strefę dzienną oraz nocą od siebie.
Projekt Dom Prosty
Projekt Dom Prosty to propozycja dla właścicieli mniejszych działek. Dom Prosty ma 87,97 metrów kwadratowych, a na nich salon, dwa pokoje oraz łazienkę. Jego wybudowanie wymaga nakładów w wysokości 175 398 złotych. Dom wykonano z naturalnych materiałów. W projekcie uwzględniono również taras, który pozwala spędzać więcej czasu w naturze. Średniej wielkości okna z jednej strony wpuszczają wiele naturalnego światła, ale również zapewniają odpowiednią prywatność.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora