Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaki koszt w 2025?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków od wielu już lat są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jeśli chodzi o odprowadzanie zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych i nie tylko. W związku z tym warto nieco dokładniej przyjrzeć się tego typu instalacji, jej zaletom oraz zastanowić się nad opłacalnością budowy własnej oczyszczalni.
Z jakim kosztem się to wiąże i w jaki sposób podejść do tematu, aby wszystko przebiegło zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Sprawdźmy to!
Niestety, wciąż na wielu obszarach naszego kraju nie ma sieci wodno-kanalizacyjnej. Mowa głównie o peryferiach miast czy wsiach, gdzie dopiero powstaje nowa zabudowa mieszkalna, w tym domki jednorodzinne, ale nie tylko.
W takich okolicznościach inwestorzy muszą radzić sobie sami i szukać optymalnych rozwiązań, dzięki którym będą mogli odprowadzać ścieki zgodnie z prawem.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dlaczego warto wybudować?
Jedną z najlepszych opcji w tym kontekście są właśnie przydomowe oczyszczalnie, które od lat z sukcesem wypierają z rynku tradycyjne szamba.
Taka oczyszczalnia ma charakter przepływowy, co już na starcie odróżnia ją od zbiornika bezodpływowego, który co jakiś czas trzeba po prostu opróżniać. W przypadku własnej oczyszczalni nie mamy tego problemu, ponieważ ścieki są neutralizowane w specjalnym zbiorniku, a następnie - już w postacie czystej wody - odprowadzane systemem rur np. do gleby, rzeki czy wykorzystywane m.in. do podlewania roślin.
Nie ma więc mowy o marnowaniu wody, a do tego, do neutralizowania nieczystości używa się zasobów naturalnych, szczególnie przy najbardziej zaawansowanych oczyszczalniach biologicznych.
Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni?
Jeśli ktoś zastanawia się nad zainwestowaniem w prywatną oczyszczalnię ścieków, nie powinien zwlekać, ponieważ jest to niezwykle opłacalne rozwiązanie, które zapewni komfort, wysoką skuteczność i bezpieczeństwo.
Do tematu trzeba podejść jednak poważnie i wybrać właściwy rodzaj instalacji, aby w pełni wykorzystać jej potencjał. W tym celu należy m.in. dokładnie pomierzyć teren i sprawdzić go pod kątem poziomu wód gruntowych i jakości gleby.
Dla przykładu, oczyszczalnie z drenażem rozsączającym nie sprawdzą się na niewielkiej działce, ponieważ aparatura ta potrzebuje dużo miejsca, aby móc funkcjonować poprawnie. Na niewielki teren pasują jednak innowacyjne oczyszczalnie biologiczne od Traidenis-Pol, które poradzą sobie w nawet najtrudniejszych warunkach.
Jaki będzie koszt przydomowej oczyszczalni ścieków w 2025 roku?
Przydomowe oczyszczalnie to świetna inwestycja długoterminowa, która wymaga jednak już na początku znacznych nakładów finansowych.
Wiele zależy tutaj od rodzaju oczyszczalni oraz jej specyfikacji technicznej, ale mówimy o przedziale kwotowym od kilku do nawet 30 000 złotych. Najwięcej zapłacimy za oczyszczalnie biologiczne, które są najbardziej zaawansowane, najmniej za drenażowe, a po środku stawki znajdziemy te z filtrem roślinnym czy piaskowym. Inwestycja ta jednak dość szybko się zwróci i to z nawiązką, a to ze względu na niskie koszty eksploatacyjne.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora