Rolety plisowane — wymiary, montaż i cena rolet plisowanych
Rolety plisowane cieszą się tak dużą popularnością, że stanowią ofertę wielu sklepów budowlanych, występując w tzw. standardowych rozmiarach. Świetnie prezentują się w różnych wnętrzach i skutecznie chronią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Szczególnym zainteresowaniem mogą pochwalić się rolety plisowane zaciemniające, wybierane przez inwestorów, którzy nie zdecydowali się na montaż rolet zewnętrznych. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie plisy do wnętrza swojego domu i nie przepłacić.
Większość osób, kupując wymarzony projekt domu, wyobraża sobie jego wnętrze skąpane w promieniach słonecznych. Jeśli uda nam się znaleźć działkę w odpowiednim miejscu, możemy rozkoszować się światłem dziennym przez wiele godzin w ciągu dnia. Czasami jednak musimy zasłonić nieco okna, aby w bez przeszkód obejrzeć film, popracować czy położyć dziecko spać. Jednym z rozwiązań tego problemu mogą być rolety plisowane, które delikatnie rozpraszają wpadające światło lub skutecznie go eliminują.
Rolety plisowane — co to właściwie jest?
Rolety wewnętrzne plisowane to jedna z odmian rolet wewnętrznych, które montuje się na specjalnych prowadnicach. Ich wygląd przypomina nieco harmonijkę, która zwija się lub rozwija wraz z zasłonięciem, lub odsłonięciem okna. Rolety okienne plisowane mogą być montowane zarówno na oknach ściennych, jak i dachowych, ze względu na swoją konstrukcję.
Rolety plisowane na okna dachowe stanowią dobry zamiennik zasłon, firan lub tradycyjnych żaluzji, których ze względów konstrukcyjnych nie można zamontować w tym miejscu.
Rolety plisowane — jakie mają zastosowanie?
Ten rodzaj rolet cieszy się dużą popularnością zarówno w prywatnych domach, jak i biurach lub budynkach użyteczności publicznej. Oprócz delikatnego zaciemnienia rolety plisowane dają poczucie prywatności, dzięki czemu możesz samodzielnie kontrolować, jak duża część okna zostanie odsłonięta.
Rolety plisowane uważane są za dość uniwersalne, a to wszystko dzięki dwóm, zupełnie różnym możliwościom montażu.
- Pierwszy wariant zakłada, że roleta porusza się w systemie góra, dół i zamocowana jest na specjalnej prowadnicy.
- Drugi wariant, bez prowadnic wymaga zamontowania górnej belki na stałe do okna, a plisa podobnie jak w pierwszym wariancie, porusza się w systemie góra, dół.
Roleta plisowana wykonana jest z materiału, który można prać ręcznie, dlatego może być zamontowana również w miejscach, które się szybko brudzą takich jak kuchnia czy pokój dziecięcy.
Rolety plisowane — kiedy warto się na nie zdecydować?
Plisy okienne uważane są za minimalistyczną dekorację, dlatego sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w wielu stylach od nowoczesnego, przez eklektyczny, a na skandynawskim kończąc. Chociaż uchodzą za uniwersalne rozwiązanie, to warto pamiętać o tym, że są jednocześnie bardzo oszczędne w formie, dlatego niekorzystnie wypadną we wnętrzu urządzonym z przepychem np. w stylu angielskim.
Na rolety plisowane warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy mamy w domu okna dachowe. Ich odpowiednie przystrojenie może stanowić prawdziwą zagwozdkę architektoniczną, a plisy wydają się najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Po plisy chętnie sięgają też właściciele mieszkań na parterze lub domków usytuowanych blisko ulicy, aby w skuteczny sposób zasłonić się przed spojrzeniami sąsiadów, a jednocześnie nie zabierać sobie dostępu do światła dziennego.
Rolety plisowane zaciemniające — specyfikacja
Plisy, podobnie jak inne rolety mogą być wykonane z różnych materiałów, przez co w różnym stopniu będą chronić pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Rolety zaciemniające plisowane najczęściej pokryte są od zewnątrz dodatkową warstwą gumy, dzięki czemu nie przepuszczają światła. Ten rodzaj jest szczególnie chętnie wybierany do sypialni lub pokoi dziecięcych.
Na rynku możemy znaleźć też rolety lekko zaciemniające, które są podszyte cieńszym rodzajem gumy lub plisy z powłoką antyrefleksyjną, wyposażone w aluminium, które odbija dużą ilość promieni słonecznych, dzięki czemu pomieszczenie mocno się nie nagrzewa.
Rolety plisowane — cena
Cena rolety plisowanych na wymiar może być bardzo zróżnicowana. Rolety plisowane mogą kosztować zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt złotych. Ogromny wpływ na finalny koszt ma model rolety, rodzaj materiału, z którego została wykonana, wymiar okna oraz miejsce, w którym zdecydujemy się kupić plisy (sklep budowlany czy salon z roletami na wymiar).
Najtańsze rolety wykonane z mało wytrzymałych oraz mocno przepuszczalnych tkanin można kupić już za 15-20 złotych za sztukę. Jeśli jednak zależy nam na lepszych parametrach czy też wytrzymałości mechanicznej, powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu 60-100 złotych.
W kwestii rolet plisowanych, cena za m2 również zależy od wielu czynników. Decydując się na zakup rolet pod wymiar, trzeba bardzo dokładnie wymierzyć okno i w zamówieniu podać jego szerokość oraz wysokość w centymetrach. Takie rolety są droższe od tych gotowych, jednak ich cena nie przyprawia o zawrót głowy.
Rolety plisowane na wymiar — co warto wiedzieć przed zamówieniem?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup rolet plisowanych, powinieneś sprawdzić kilka parametrów, które umożliwią Ci wybór odpowiedniego modelu.
Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj. W sklepie znajdziesz plisy wolnowiszące oraz te w kasetkach, które możesz szybko samodzielnie zamontować. Sposób montażu rolet ma duży wpływ na to, w jakim oknie będziesz mógł je zainstalować.
Drugim parametrem jest sposób zwijania. Zdecydowana większość plis to modele dwufunkcyjne, które zwija się w obu kierunkach. Jednak w sklepach znajdziesz też takie, które zwijają się do góry i wyposażone są w specjalny sznurek lub uchwyt montowany na roletach. Nie można zapominać też o odpowiednim rozmiarze. Rolety powinny być dokładnie dobrane do wymiarów okien.
Zanim zdecydujesz się na tanie rolety plisowane na wymiar, sprawdź, z jakiego materiału zostały wykonane. Wielu producentów organizuje czasowe promocje, w których kupisz roletę na wymiar w cenie sklepowej, jednak często są one wykonane z mało wytrzymałych materiałów, które przepuszczają światło.
Zwróć uwagę również na ich styl. Chociaż plisy stanowią prostą ozdobę okien, to rodzaj materiału, ich kolor czy nadruk mogą zupełnie nie pasować do wnętrza naszego domu.
Jak mierzyć rolety plisowane?
O tym, jak mierzyć rolety plisowane decyduje sposób ich montażu. Zupełnie inaczej powinniśmy mierzyć okno, jeśli zdecydujemy się na montaż na szybie, a inaczej gdy na ramie okiennej. Niezależnie od wyboru metody, warto jednak pamiętać o tym, aby nie wydłużać wymiarów plisy, ponieważ nadmiar materiału może się zakleszczać, a to znacząco wpłynie na estetykę.
- Rolety plisowane: jak mierzyć przy montażu na szybie — w tej sytuacji należy dokładnie zmierzyć szerokość oraz wysokość szyby wraz z uszczelkami.
- Rolety plisowane: jak mierzyć okno przy montażu do ramy — tutaj sprawdzamy wysokość całkowitą skrzydła, od jego górnej do dolnej części oraz szerokość od styku listwy przyszybowej z ramą okna.
Polecamy także: Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?
Rolety plisowane — montaż. Jak zamontować rolety plisowane?
Jedną z zalet rolet plisowanych jest możliwość ich samodzielnego montażu praktycznie w kilka minut. Z instalacją plisów nie będą miały problemu nawet osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Do wyboru mamy montaż rolet plisowanych bezinwazyjny oraz standardowy, czyli inwazyjny.
Montaż bezinwazyjny rolet plisowanych polega na tym, że roleta zawieszona jest na specjalnych wieszakach, które należy przykleić do ramy okiennej. Takie rozwiązanie wybierane jest najczęściej przez osoby, które wynajmują mieszkanie i nie chcą ingerować w ramę okna lub którym zależy na tym, aby przysłonić okno razem z listwami.
Standardowy montaż jest nieco trudniejszy i będzie wymagał od Ciebie nawiercenia ramy okiennej, jednak i w tym przypadku bez problemu sobie poradzisz. Wystarczy, że wykonasz nawiercenia w odpowiednim miejscu oraz przymocujesz górną szynę przy pomocy wkrętów.
Jak dobrać rolety plisowane?
Szukając odpowiednich rolet do naszego domu, oprócz prawidłowego rozmiaru, warto zwrócić też uwagę na rodzaj materiału. Jeśli plisy będą wisieć w salonie, można wybrać tkaninę, która jedynie rozprasza promienie słoneczne, a nie powoduje zaciemnienia.
W sypialni lub pokoju dziecka warto zamontować plisy zaciemniające, które będą skutecznie blokować światło. Decydując się na rolety, warto pamiętać też o tym, że materiał ten nie jest odporny na wilgoć, dlatego nie powinniśmy instalować plisów w łazience. W tym pomieszczeniu warto postawić np. na tradycyjne żaluzje wykonane z drewna.
Rolety plisowane bezinwazyjne — co to znaczy?
Rolety plisowane bezinwazyjne na wymiar to ten sam rodzaj rolet, co standardowe plisy, różni ich tylko sposób montażu. Bezinwazyjne plisy montuje się bez potrzeby wwiercania się w ramę okna.
Sprawdź także: Rolety podtynkowe – do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Jak zrobić samemu rolety plisowane?
Samodzielne wykonanie rolety okiennej wewnętrznej plisowanej jest wbrew pozorom bardzo proste i nie zajmie dużo czasu. Wystarczy, że będziesz mieć pod ręką tkaninę o szerokości okna z tunelikami na górze i na dole oraz pręciki do usztywnienia.
Oczywiście nie muszą być to profesjonalne pręty, świetnie sprawdzą się te bambusowe dostępne w sklepie ogrodniczym, czy stare metalowe po zazdrostkach. Dodatkowo przydatne będą haczyki, na których powiesisz roletkę oraz tasiemka do podwiązania.
- Wsuń pręciki do tunelów i zroluj dół.
- Przewiąż roletę tasiemkami.
- Powieś przy pomocy haczyków na okno i gotowe!
Jak czyścić rolety plisowane?
Samodzielne czyszczenie rolet plisowanych nie jest trudne. Wystarczy, że ściągniesz plisy i umieścisz je w wannie napełnionej chłodną wodą. To ważne, aby woda miała odpowiednią temperaturę, ponieważ zbyt gorąca może odkształcić materiał.
Do mycia należy użyć delikatnego detergentu takiego jak np. płyn do delikatnych tkanin. Zamoczone rolety wystarczy zostawić na kwadrans w wodzie, a następnie spłukać je przy użyciu słuchawki prysznicowej. Rolet nie powinniśmy prasować, a po wypraniu warto je rozwiesić do wyschnięcia.
Rolety plisowane — wady i zalety
Plisy to jedne z najtańszych i najbardziej uniwersalnych rolet. Świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu (oprócz łazienki) oraz dopasują się do wielu aranżacji. Bez problemu poradzimy sobie z ich samodzielnym montażem, a bogaty wybór kolorów i tkanin, sprawia, że z całą pewnością znajdziemy coś dla siebie.
Niestety, jak każde rozwiązanie, nawet to z pozoru doskonałe, może mieć swoje wady. Największym problemem jest ich słaba odporność na wilgoć. Roleta plisowana wpija wodę, która znajduje się na szybach. Niestety materiał, z którego jest wykonana, po zmoczeniu może ulec szybkiemu zniszczeniu.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora