Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły
Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w którym – za pomocą kilku trików – łatwo wykreować niepowtarzalny klimat. Wnętrze tylko pozornie wydaje się skomplikowane. Odpowiedź na pytanie, jak urządzić salon na poddaszu ze skosami, jest prostsza niż myślisz. O czym trzeba wiedzieć, planując remont i dopasowując meble? Jakie pomysły na to wnętrze są warte uwagi?
Salon na poddaszu – najważniejsze zasady aranżacji
Jeśli interesuje cię nowoczesny projekt domu, wśród dostępnych propozycji rzadko znajdziesz układ, w którym ulokowano główny salon na poddaszu. Realizacje, w których takie rozwiązanie jest praktykowane, to przeważnie budynki przystosowane do zamieszkiwania przez dwie rodziny, z których każda dysponuje odrębnym poziomem.
Od powyższej reguły jest jednak kilka wyjątków odnoszących się głównie do dużych domów. To wygodne rozwiązanie, kiedy niższa kondygnacja pełni funkcję reprezentacyjną, poddasze zaś staje się strefą prywatną, a także gdy potrzebne jest pomieszczenie łączące funkcję salonu i pokoju gościnnego.
Jak zaprojektować salon na poddaszu, aby był komfortowy dla gości i domowników? Zwróć uwagę na kilka poniższych kwestii.
- Zadbaj o aspekty techniczne: odpowiednią wysokość poddasza, izolację dachu, podłączenie instalacji elektrycznej.
- Zastanów się nad potencjałem skosów – odpowiednio zaaranżowane wcale nie muszą stanowić funkcjonalnego utrudnienia.
- Sięgaj po niskie i lekkie meble, które nie przytłoczą wnętrza.
- Nie zapełniaj meblami całej powierzchni. Wolne strefy optycznie powiększą wnętrze.
- Pamiętaj, że w tak specyficznym pomieszczeniu, jak salon na poddaszu, oświetlenie odgrywa ważną rolę. Zadbaj o punktowe rozmieszczenie źródeł światła.
Salon na poddaszu może być wydzielonym pokojem lub strefą, do której wkracza się tuż po wejściu na górę. W drugim przypadku warto zadbać o spójność stylistyczną aranżacji i schodów.
Salon na poddaszu – jaki styl aranżacji wybrać?
Jeśli planujesz urządzić salon na poddaszu, aranżacje znajdujące się na liście trendów gwarantują ci szeroki wybór. Coś dla siebie znajdą zwolennicy przytulnych dodatków i minimalistycznych lub surowych klimatów.
Pierwszym pomysłem godnym uwagi jest salon w stylu skandynawskim na poddaszu. Jeśli odpowiada ci taki nurt, sięgaj po jasne kolory, naturalne materiały, miękkie i przyjemne w dotyku dodatki. Kącik wypoczynku ulokuj pod oknami: wpadające przez szyby słońce rozświetli całość. Nie zapomnij o tekstyliach – kocach, narzutach, poduchach. Na podłodze ułóż dywan, który znakomicie komponuje się z naturalnym drewnem.
Nowoczesny salon na poddaszu to wybór dla odważnych osób nieobawiających się wnętrzarskich eksperymentów. Na czasie są wszelkie kontrastowe połączenia, na przykład klasyczny duet czerni i bieli. Najczęściej to jaśniejsza barwa traktowana jest jako tło dla mebli o prostej formie i wyrazistej kolorystyce. Możesz dobrać do tej pary nieco weselszy akcent, na przykład kolorowy dywan lub efektowny obraz na ścianie.
A może industrialny salon na poddaszu? Taki wybór pasuje do wielu różnych wnętrz, jednak szczególnie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach. Im wyżej zlokalizowany sufit, tym łatwiej oddać loftowy charakter wnętrza. Możesz pozostawić na widoku wszystkie elementy konstrukcyjne dachu, na przykład belki stropowe czy słupy. To one stworzą oryginalny klimat aranżacji.
Skup się na surowych materiałach: drewnie, najlepiej postarzanym, cegle i malowanej na ciemno stali. Przełam surowość pastelowymi dodatkami i miękkimi tekstyliami.
To tylko garść modnych propozycji. Salon na poddaszu może przybrać wiele różnych twarzy.
Warto wiedzieć: Adaptacja poddasza – jak zaadaptować poddasze w domu jednorodzinnym?
Salon na poddaszu – jak go pomalować?
Kiedy już wiesz, w jakim kierunku podąża aranżacja, zastanów się, jak pomalować salon na poddaszu. Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie wynika jedynie z indywidualnych preferencji mieszkańców. W tej szczególnej strefie światło pada na ściany i sprzęty pod różnym kątem i z różną intensywnością. Nie brakuje także niedoświetlonych zakamarków.
Na poddaszu najlepiej sprawdzają się farby matowe, które nie odbijają światła. Jeśli uważasz, że pod skosami będzie zbyt ciemno, ścianę naprzeciwko okna możesz pomalować farbą półmatową, która rozwidni pomieszczenie. Eksperci zalecają, by sięgać po jasne barwy, ograniczając eksperymenty z wyrazistymi kolorami.
Nadmiar różnorodnych tonów w połączeniu z odmiennym odbiciem światła może wprowadzić niepotrzebny chaos. Salon na poddaszu biało-szary, biały albo kremowy będzie dobrym wyborem, gdy wnętrze jest niewielkie, a skosy nisko położone.
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu?
Salon na poddaszu ze skosami – jak go umeblować?
Jak umeblować salon na poddaszu? Wiele zależy od funkcji, jakie ma spełniać ten obszar. Możesz zaplanować w tym miejscu komfortową strefę odpoczynku, pokój dla gości lub salon połączony z jadalnią. W każdej z tych opcji jednym z największych wyzwań będzie znalezienie pomysłu na skosy, które często tworzą mało ustawne zakamarki.
Jednym z najprostszych rozwiązań jest zabudowanie najniższej partii skosów płytą gipsowo-kartonową, która wyrówna powierzchnię. W ten sposób tracisz jednak obszar funkcjonalny, który można wykorzystać w inny sposób. W jaki?
- Na całej długości ściany zamontuj szafki i niskie regały, które pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty. W wyższym narożniku pokoju może pojawić się szafa na wymiar.
- Jeśli w danym miejscu znajduje się okno dachowe, urządź przy nim kącik do pracy. Wystarczy niewielkie biurko lub konsola, lampka, krzesło i szafka.
- Zaaranżuj kącik telewizyjny. Pod skos z łatwością wsuniesz niskie meble, na przykład szafkę RTV lub niewysoką komodę. Sprawdź, czy w danym umiejscowieniu bez problemu zmieści się telewizor.
- Przytulny obszar pod skosem to idealne miejsce na zaaranżowanie kącika do czytania. Ulokuj tam niskie regały, ulubiony fotel z niewielkim stolikiem oraz lampkę. Jeśli na poddaszu znajduje się belka stropowa, możesz zawiesić na niej fotel w formie huśtawki.
- Jeśli salon ma również pełnić rolę pokoju gościnnego, pod skosem możesz postawić niskie łóżko. Zadbaj jedynie, aby śpiący nie uderzali się w głowę podczas wstawania lub zmiany pozycji.
Jak widać, istnieje wiele możliwości wykorzystania trudno dostępnych obszarów tuż pod skosem. Ostateczny wybór uzależniony jest tylko od twojej wyobraźni.
Sprawdź: Belki drewniane – jak wybrać belki drewniane na strop?
Mały salon na poddaszu – o czym pamiętać przy jego aranżacji?
Przemyśl także, jak urządzić mały salon na poddaszu. W tym przypadku, w porównaniu do zwykłych pokojów o ograniczonym metrażu, skosy mogą dodatkowo pogłębiać wrażenie ciasnoty. Zyskasz przestrzeń, decydując się pozostawić wolną jak największą powierzchnię podłogi. Unikaj więc nagromadzenia mebli i dodatków. Skup się na tych elementach wyposażenia, które są naprawdę potrzebne.
Wykańczając sufit, zrezygnuj z ciężkich i przytłaczających rozwiązań, na przykład dominującej kolorystyki. Fragmenty konstrukcji więźby możesz wyeksponować, na przykład malując na kolor kontrastujący z jasnym zabarwieniem ścian. Pamiętaj jedynie, że nadmiar drewna zacieśnia pomieszczenia. Postaraj się doprowadzić jak najwięcej naturalnego światła.
Salon na poddaszu – inspiracje, które warto znać
W zależności od projektu domu, potrzeb mieszkańców i charakteru pomieszczeń, aranżując salon na poddaszu, możesz wybrać jedną z wielu interpretacji tematu. Pierwsze podejście jest maksymalnie praktyczne i łączy funkcję pokoju wypoczynkowego z jadalnią czy kuchnią. Możesz także pokusić się o odrobinę ekstrawagancji.
Salon z aneksem kuchennym na poddaszu
Salon z kuchnią na poddaszu to przede wszystkim miejsce reprezentacyjne, nieróżniące się charakterem od swoich odpowiedników lokowanych na niższych kondygnacjach. Jeżeli urządzasz kuchnię i salon na poddaszu, zadbaj o względy praktyczne: łatwy dostęp do wszystkich szafek i schowków oraz swobodę poruszania się.
Dowiedz się więcej: Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?
Jak urządzić salon z kuchnią na poddaszu? Liczy się komunikacja: część jadalniana powinna znajdować się w pobliżu miejsca przygotowywania posiłków. W przeciwnym razie salon połączony z kuchnią na poddaszu nie będzie funkcjonalny, a domownicy zostaną zmuszeni do omijania przeszkód w drodze do stołu.
Dobrze, aby miejsce spożywania posiłków znajdowało się w bliskim sąsiedztwie okna. Jeśli zdecydujesz się na wyspę oddzielającą otwarty salon na poddaszu od kuchni, zadbaj o swobodny dostęp do blatu z każdej strony.
Salon kąpielowy na poddaszu
Jeżeli masz duży salon na poddaszu, bardzo oryginalnym wyborem jest zaaranżowanie w tej przestrzeni pokoju kąpielowego. To znakomity pomysł w domach jednorodzinnych, w których najwyższa kondygnacja stanowi swoisty azyl odseparowany od gwaru domu. Szczególnie efektownie prezentuje się salon z kominkiem na poddaszu, który może posłużyć jako dodatkowa sypialnia.
Salon na poddaszu z belkami
Jeśli w najwyższej kondygnacji twojego domu znajdują się drewniane słupy i belki, nie pozbywaj się ich, lecz wykorzystaj. Salon na poddaszu z filarem znakomicie wpisze się w nurt industrialny lub rustykalny. Sprawi, że wnętrze wyda się ciepłe, a jednocześnie nowoczesne i pełne charakteru. Belki i słupy możesz potraktować również jako granicę stref, na przykład salonu z jadalnią na poddaszu.
Salon na poddaszu z wyjściem na taras
Salon na poddaszu ze skosem znakomicie komponuje się z balkonami. Skonsultuj z architektem aspekty konstrukcyjne, wpasowując ten element w bryłę lub decydując się na efektowny taras na dachu. Sprawdź przykładową aranżację salonu na poddaszu – zdjęcia podpowiedzą ci ciekawe pomysły.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora