Salon z aneksem kuchennym – jak urządzić salon z kuchnią?
Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie nie tylko stylowe, ale i praktyczne. Niewielkie wnętrza dzięki połączeniu sprawią, że całość optycznie zyska na przestrzeni, a nam wygodnie będzie poruszać się pomiędzy strefami.
Salon z aneksem kuchennym – gdzie się sprawdzi?
Połączenie części kuchennej z salonem jeszcze do niedawna praktykowane było jedynie w małych mieszkaniach. Niektórzy właściciele sami, wyburzali ściany, tworząc jedną, otwartą przestrzeń a inni przenosili meble kuchenne do pokoju gościnnego, dzięki czemu miejsce, w którym była kuchnia mogło zostać wykorzystane na inny pokój.
Salon z aneksem kuchennym w bloku był więc idealnym rozwiązaniem dla każdego, komu zależało na uzyskaniu większej ilości pomieszczeń. Czy w takim razie kuchnia z pokojem gościnnym ma sens również w domu jednorodzinnym? Niektóre projekty od razu zakładają budowę kuchni połączonej z salonem. W takim wypadku nie musimy sami zmieniać koncepcji architekta, przenosić ścian czy podłączeń wodno-kanalizacyjnych.
Czasami jednak pojawiają się pewne zmiany w naszym życiu, które wymagają dokonania modyfikacji również w domu. Taką sytuacją może być np. potrzeba wspólnego zamieszkania z rodzicami czy dorosłymi już dziećmi. Chcąc zachować prywatność, możemy np. wykorzystać strych i podzielić dom w taki sposób, aby nowi domownicy zyskali swoje niewielkie mieszkanie.
Salony z aneksem kuchennym na poddaszu dzięki meblom modułowym czy robionym na zamówienie, mogą wyglądać naprawdę ciekawie i być w pełni użyteczne.
Salon z aneksem kuchennym – jak go urządzić? Najważniejsze zasady
Zastanawiając się nad tym, jak umeblować salon z aneksem kuchennym, aby był on w pełni funkcjonalny, warto pomyśleć o dobrym rozdzieleniu stref. Aneks lub niewielką przestrzeń kuchenną możemy oddzielić od reszty pomieszczenia wyspą, lub stołem z krzesłami. Ten będzie stanowił ciekawy rodzaj połączenia i przy okazji wyodrębni przestrzeń jadalnianą.
Jeśli zależy nam na tym, aby wnętrze stanowiło całość, to z powodzeniem możemy wybrać taki sam kolor farby zarówno do pokoju, jak i kuchni.
Jak pomalować salon z aneksem kuchennym? W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się jasne kolory, takie jak biel, beż czy pastele, które odbijają światło. Starajmy się unikać dużych wzorów, które optycznie zabiorą nieco przestrzeni. Jeśli zależy nam na wydzieleniu strefy kuchennej, możemy zamontować na ścianie pomiędzy blatem a szafkami panele (laminowane lub te wykonane ze szkła).
Dużym wyzwaniem aranżacyjnym jest też zapewnienie wystarczającej ilości światła. No bo jak oświetlić salon z aneksem kuchennym, który ma niewiele okien? Tutaj z pomocą mogą przyjść punkty świetlne zamontowane w różnych miejscach (np. pod szafkami czy nad stołem). Nie rezygnujmy też z tradycyjnych lamp wiszących, które dają wnętrzu dużo światła.
Sprawdź: Lampy do kuchni - jakie są najpopularniejsze modele lamp kuchennych?
Jak urządzić salon z aneksem?
- W niewielkim pomieszczeniu postaw na przestrzeń. Wybierz jasne kolory oraz unikaj mocnych wzorów.
- Zadbaj o odpowiednie oddzielenie strefy kuchennej od miejsca odpoczynku.
W tej roli sprawdzi się stół z krzesłami, przy którym zjesz posiłek czy wyspa kuchenna — idealna do pracy zdalnej.
- Pamiętaj o tym, aby trzymać się jednego stylu. Nowoczesna kuchnia powinna być naturalnym przedłużeniem nowoczesnego salonu.
- Unikaj elementów, które optycznie zabierają przestrzeń. Sufit podwieszany w salonie z aneksem kuchennym może się nie sprawdzić.
- Dobre rozplanuj oświetlenie. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się duże okno — postaw obok niego stół. Takie rozwiązanie sprawi, że blat będzie dobrze doświetlony, a Ty zyskasz przyjemny widok podczas codziennych posiłków.
- Pamiętaj o dodatkach. Jeśli urządzasz salon z kuchnią na poddaszu - wykorzystaj odsłonięte elementy więźby dachowej. W tym miejscu możesz powiesić lampki (tzw. Cotton Ballsy) czy sezonowe ozdoby.
Zasady, którymi warto się kierować, dotyczą również ergonomii pracy w samej kuchni. Urządzając tę strefę, pamiętaj o zasadach wynikających z reguły trójkąta roboczego. Jeśli dysponujesz niewielką ilością miejsca, bez przeszkód możesz postawić w salonie witrynę lub kredens, w którym schowasz serwis kawowy czy rzadko używane talerze.
Mały salon z aneksem kuchennym – o czym pamiętać przy aranżacji?
Urządzenie dwóch wnętrz w jednym może być nieco problematyczne, szczególnie jeśli metraż pomieszczenia nie jest duży. W takiej sytuacji szczególnie powinniśmy uważać na to, aby wybierane przez nas rozwiązania optycznie nie zabierały przestrzeni. Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym? Oto garść porad.
- Kupuj meble na wysokich nóżkach. Kanapa, sofa czy kredens w takiej konfiguracji nadadzą wnętrzu lekkości.
- Postaw na meble modułowe lub pod zabudowę. Dzięki temu wykorzystasz każdą wolną przestrzeń na przechowywanie.
- Wybieraj meble i dodatki wielofunkcyjne. W małej przestrzeni doskonale sprawdzi się stolik kawowy z dodatkową półką, organizery, w których schowasz klucze lub ładowarkę do telefonu oraz składany stół z szufladą na sztućce.
- Przy niewielkiej przestrzeni wybieraj szafki z drzwiami przesuwnymi lub tzw. harmonijką. Dzięki temu będziesz mógł postawić zaraz obok sofę czy narożnik bez potrzeby zachowania odpowiedniej ilości miejsca potrzebnego do otwierania drzwiczek.
- Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń. Nad kaloryferem możesz zamontować półkę, a pod skosami umieścić niewielki stolik. Pamiętaj o tym, że nie każdy mebel musi stać przy ścianie, a sofa na środku pokoju wygląda bardzo stylowo.
A w jaki sposób urządzić naprawdę mały salon z aneksem kuchennym (15 m²)? Taka powierzchnia wymaga specjalnego traktowania. W niewielkim pomieszczeniu warto ograniczyć listę rzeczy do minimum, zostawiając tylko to, co jest potrzebne. Wybierając sprzęty AGD, zdecydujmy się więc na te, które nie zajmują dużo miejsca np. wąska zmywarka, mała lodówka czy piekarnik z mikrofalówką.
Możemy też zrezygnować z zamkniętych szafek wiszących, a zamiast nich postawić na lekkie półki. Warto pomyśleć też o niewielkiej wyspie, która w sprytny sposób oddzieli salon od kuchni, a dodatkowo będzie pełnić funkcję stołu.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić aneks kuchenny? Pomysły i aranżacje aneksu kuchennego w domu
Salon z aneksem kuchennym – nowoczesny czy w innym stylu?
Decyzja o zachowaniu otwartej przestrzeni i połączeniu aneksu z salonem przez długi czas utożsamiana była jedynie z nowoczesnym podejściem do sposobu aranżacji wnętrz. Współczesne inspiracje pokazują jednak, że taka konfiguracja może doskonale prezentować się zarówno w stylu skandynawskim, jak i klasycznym.
Nowoczesny salon z aneksem kuchennym
Decydując się na urządzenie nowoczesnej przestrzeni, pamiętajmy, że wcale nie musi ona być biało-czarna. Salon z aneksem kuchennym we współczesnym wydaniu jest pełny mocnych kolorów takich jak: granat czy butelkowa zieleń, ale też bogaty w strukturę. Beton dekoracyjny czy imitacja cegły mogą sprawdzić się doskonale w nowoczesnym salonie oraz stanowić sposób na wydzielanie stref: kuchennej, oraz gościnnej.
Nowoczesny salon z aneksem kuchennym w bloku ze względu na mocno ograniczony metraż może być utrzymany w nieco jaśniejszych tonach. Tutaj doskonale sprawdzi się delikatna szarość i biel, a charakter wnętrza podkreślą jedynie mocne dodatki takie jak: czarna armatura, kolorowe zasłony czy dekoracje tekstylne.
Salon z aneksem kuchennym w stylu skandynawskim
Biały salon z aneksem kuchennym to dobry wstęp do zbudowania aranżacji w stylu skandynawskim. Aranżację dopełnią jasne ściany oraz elementy w kolorze drewna występujące na podłodze, oraz meblach. Taką aranżację z powodzeniem możemy dopełnić np. doniczkowymi roślinami, tworząc z nich specjalne przepierzenie pomiędzy strefami.
Salon z aneksem kuchennym z wyspą to klasyczne rozwiązanie, które pozwoli nam wykorzystać elementy drewna. Blat wykonany z naturalnych surowców może stanowić mocne odbicie na tle białych, kuchennych mebli. Niewykorzystany surowiec możemy przeznaczyć na stworzenie ozdobnych lameli, które umieścimy na ścianie w dużym pokoju.
Salon z aneksem kuchennym w stylu prowansalskim
Styl zaczerpnięty z krainy w południowo-wschodniej Francji pozwali Ci stworzyć przytulny salon z aneksem kuchennym we własnym domu.
Aranżując wnętrze pachnące lawendą, nie zapomnij o doborze odpowiednich kolorów i materiałów. Tutaj sprawdzą się w szczególności biel oraz szarość wzbogacona o pastelowe dodatki. Urządzając salon z kuchnią w stylu prowansalskim, koniecznie wybieraj naturalne materiały takie jak: drewno i wiklina, a w przypadku dodatków tekstylnych postaw na len lub bawełnę.
W budowaniu odpowiedniego charakteru wnętrza, pomocne mogą okazać się koszyki lub pojemniki nadające sielskiego charakteru oraz meble na kabriolowych nóżkach.
Przeczytaj: Cegła w salonie - jak wykonać ceglaną dekorację na ścianie w salonie?
Salon z aneksem kuchennym – aranżacje na każdy metraż
Istnieją złote zasady, które można zastosować w przypadku wielu wnętrz, jednak główną rolę w aranżacji przestrzeni odgrywa z całą pewnością jej układ oraz metraż. Oto kilka inspiracji pokazujących jak zaaranżować salon o różnej wielkości.
Salon z aneksem kuchennym 20 m²
Malutki salon z aneksem kuchennym to najczęściej wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się właściciele niewielkich mieszkań w bloku lub najemcy kawalerek. Taka przestrzeń, choć stosunkowo niewielka może jednak być w pełni funkcjonalna.
Aranżując salon z aneksem o powierzchni 20 m2 pamiętaj o swoich potrzebach. Niewielką sofę możesz umieścić przed wyspą kuchenną, a na ścianie powiesić telewizor. W połowie drogi pomiędzy aneksem a częścią salonu, postaw niewielki stół lub szafę, w której pomieścisz ubrania (w przypadku niewielkiego mieszkania typu studio) czy też inne potrzebne przedmioty. Zrezygnuj za to całkowicie z dekoracji stojących, które niepotrzebnie zabierają miejsca.
Salon z aneksem kuchennym 25 m²
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym w bloku? Dodatkowe 5m2 może okazać się w zupełności wystarczające do zaaranżowania niewielkiej przestrzeni jadalnianej. Wybierając stół z krzesłami, zdecyduj się raczej na model składany. Jeśli nie zdarza Ci się codziennie spożywać z domownikami wspólnych posiłków, wystarczający będzie niewielki blat dla dwóch osób. W weekend lub przy okazji świąt z łatwością możesz rozsunąć stół, zapewniając miejsce dla 4, lub 6 osób.
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu?
Salon z aneksem kuchennym 30 m²
Taka powierzchnia jest w zupełności wystarczająca do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni, z której skorzysta cała rodzina. Aranżując taki salon, możesz przeznaczyć niewielką ilość miejsca na stworzenie strefy do pracy (oddzielając ją ozdobnymi lamelami od pozostałej części pomieszczenia) lub pomyśleć o zakupie dużej szafy, w której pomieścisz dziecięce zabawki, gry planszowe lub rzeczy związane z waszym hobby.
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 30 m²? We wnętrzu o takiej powierzchni bez trudu zmieścisz stół, narożnik oraz stolik kawowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zbudował również niewielką wyspę, która w tym wypadku będzie stanowiła dodatkową przestrzeń na blat kuchenny. W takim salonie z powodzeniem znajdzie się też miejsce na witrynę z książkami czy kredens.
Salon z aneksem kuchennym 35 m²
Salon z aneksem kuchennym i jadalnią o takiej powierzchni należy do rzadkości. Duża przestrzeń sprawia, że można skupić swoje zainteresowanie przede wszystkim na estetyce, a funkcjonalność odłożyć nieco na drugi plan. Wybierając kanapę lub sofę do salonu, spokojnie możemy zdecydować się na taki model, który nie ma pojemnika na pościel. Rzeczy, które byłyby składowane w kontenerze, możemy ulokować w szafce.
Duża powierzchnia salonu pozwala cieszyć się rozbudowaną strefą jadalnianą. W takiej konfiguracji możemy pozwolić sobie na zakup długiego stołu i kilku krzeseł. Nie ogranicza nas również miejsce na dekoracje.
Salon z aneksem kuchennym 40 m²
Duży salon z aneksem kuchennym to cecha przestronnych domów. W takim pomieszczeniu warto znaleźć miejsce na kominek, który umili wieczory spędzone z rodziną i przyjaciółmi lub też zorganizować niewielką strefę zabaw dla dzieci.
Najmłodsi domownicy zwykle chętnie spędzają czas z rodzicami, rozsypując swoje zabawki po całej przestrzeni. W takich sytuacjach mogą sprawdzić się meble dopasowane do naszych potrzeb, wyposażone np. w mobile kontenery.
Urządzając aneks kuchenny, możemy pozwolić sobie na spełnienie swoich małych marzeń. Stojak na wino czy duży ekspres do kawy nie zabierze cennej przestrzeni. Pamiętajmy też o tym, aby zaplanować sobie długi blat roboczy, który z pewnością ułatwi przygotowywanie posiłków.
Warto wiedzieć: Salon z jadalnią - jak pomysłowo zaaranżować salon i jadalnię w jednym?
Pomysły na salon z aneksem kuchennym – jakie są modne?
Współczesne pomysły na salon z aneksem kuchennym mocno nawiązują do trendów lat 70. Styl retro sprawia, że coraz chętniej wybieramy meble używane, dając im drugie życie, a rozwiązania z sieciówek modyfikujemy pod własne potrzeby. Chętnie rezygnujemy też z monotematycznych szarości lub bieli i wybieramy mocne kolory takie jak: zieleń, granat, a nawet czerń.
Szukając koncepcji na wykończenie ścian, chętnie sięgamy po laminowane panele czy sztukaterię. Nikogo nie dziwią też drewniane lamele czy metalowe kwietniki, które pełnią funkcję przepierzenia, oddzielając od siebie salon z aneksem kuchennym.
Inspiracji na to, jak urządzić taką przestrzeń jest wiele, a to którą z nich wybierzemy, w dużej mierze zależy od naszego gustu oraz możliwości finansowych. Czasami nie warto za wszelką cenę podążać za modą, a zamiast tego postawić na sprawdzone już rozwiązania.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora