Schody drewniane – ile kosztują schody drewniane do domu?

Wybór schodów do domów to poważna decyzja. Ich wygląd będzie miał wpływ na całe wnętrze. Dla ich funkcjonalności znaczenie ma przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Jaki będzie najlepszy wybór pod tym względem? Z pewnością warto zastanowić się nad schodami drewnianymi. Ich wybór okaże się efektowny i jednocześnie praktyczny. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza schody drewniane zabiegowe. Skąd tak duże zainteresowanie?

Schody drewniane – ile kosztują schody drewniane do domu? - zdjęcie 1

Projekt domu dwupiętrowego powinien uwzględniać także schody. We współczesnych wnętrzach coraz częściej pojawiają się schody drewniane. Ten, jak wydawać by się mogło, tradycyjny materiał, cechuje uniwersalność i piękny wygląd.

Odpowiednio zakonserwowane zachowają prezencję przez długie lata. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie wiele osób. Co warto wiedzieć o schodach drewnianych w domu?

Schody drewniane – czym się cechują?

Drewno od dawna kojarzy się z solidnością i trwałością. Ten materiał jest w stanie przetrwać wiele, a przy tym zachować swój atrakcyjny wygląd przez długie lata. Wystarczy go odpowiednio zaimpregnować, aby uniknąć powstawania rys czy uszkodzeń mechanicznych.

Schody drewniane są także bezpieczne, ponieważ ich powierzchnia nie jest śliska, co ma duże znaczenie w codziennym użytkowaniu. W ich przypadku można mówić o unikalności. Drewno pasuje do niemal każdego wnętrza, zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego, co świetnie udowadniają współczesne aranżacje.

Barierki na schody drewniane również mogą zostać wykonane z tego materiału, ale niekoniecznie. Drewno świetnie współgra z innymi materiałami, co zapewnia wiele możliwości. Jeśli przymierzasz się zatem do projektowania schodów do Twojego domu, to rozważ wybór drewna.

Nie przegap: Jaki rodzaj schodów wybrać?

Schody drewniane zabiegowe – co to takiego?

Schody drewniane zabiegowe można spotkać w wielu, szczególnie nowoczesnych, wnętrzach. Jak dokładnie wyglądają? Ich bieg jest złamany, co oznacza, że skręca o 90, a nawet 180 stopni.

Schody zabiegowe drewniane

Warto jednocześnie wiedzieć, że większość stopni posiada takie same wymiary, jedynie te znajdujące się w momencie zabiegu, będzie wyróżniać nieco inna szerokość. Skąd ta zmiana? Zmienna szerokość ma zapewniać wygodę osobom, które będą się po nich poruszać.

Jednocześnie schody zabiegowe samonośne nie zajmują dużo miejsca, dlatego sprawdzą się także w projektach małych domów. Ciekawe wyglądają m.in. schody drewniane zabiegowe ażurowe. Cechuje je przede wszystkim wrażenie lekkości. 

ofe-5847238-70659 w-70659

Schody drewniane cena – za stopień i montaż

Schody drewniane mogą zostać wykonane z licznych gatunków drewna. Pod tym względem polecany jest najczęściej buk, jesion i dąb. Te gatunki drewna gwarantują bowiem solidność.

Zwłaszcza dąb wyróżnia duża odporność na obciążenia i wilgoć. Jesion i buk to nieco tańsze alternatywy, jednak również godne uwagi. Należy mieć przy tym na uwadze, że będą wymagać regularnej konserwacji i okazjonalnie trzeba będzie odświeżyć je specjalnym impregnatem do drewna. Cechuje je za to lekkość. Unikać należy zaś brzozy czy klonu. Ich trwałość nie wypada zbyt dobrze w porównaniu z przytoczonymi gatunkami drewna. 

A jak wygląda kwestia kosztów? Poniższa tabela zawiera ceny schodów drewnianych z uwzględnieniem gatunku drewna i montażu. Sprawdź, jaka jest cena schodów drewnianych na beton i innych możliwości. 

Rodzaj drewna

Cena schodów (zł)

Jesion

3000-4000

Dąb

4000-6000 

Buk

3000-4000

Sosna

2000-3000

Wiśnia

1200-2000

Drewno egzotyczne

6000-7000

Powyższa tabela zawiera orientacyjne ceny gotowych schodów drewnianych o prostej konstrukcji. Jeśli zależy Ci na schodach kręconych lub w kształcie litery U, to ich cena może nawet wzrosnąć do 8 tys. złotych.

Jeszcze droższe będą schody wykonane na zamówienie. Ich koszt to nawet kilkanaście tysięcy złotych w zależności od projektu. 

Rodzaj drewna

Cena montażu

Jesion

1000-1500

Dąb

1200-2000

Buk

1000-1500

Sosna

800-1000

Wiśnia

500-600

Drewno egzotyczne

2000-2500

Cena montażu wynosi zazwyczaj 30% wartości schodów. Warto jednak szukać opcji, w których procent ten będzie niższy.

Drewniane schody – gdzie je montować?

Montaż schodów drewnianych powinien odbyć się, kiedy etap budowy domu do stanu surowego jest już zamknięty, a budynek posiada dach i podkłady podłogowe. Miejsce ich umiejscowienia zależy od wybranego projektu. Mogą znaleźć się w wybranym pomieszczeniu, choć nie tylko.

Najczęściej umieszcza się je w holu lub korytarzu, gdyż nie zabierają wówczas przestrzeni użytkowej. Niekiedy lokalizuje się w pobliżu wejścia do domu. To rozwiązanie jest praktyczne, jeśli budynek zamieszkuje więcej niż jedna rodzina. Równie popularny wybór stanowią schody strychowe. Umożliwiają one łatwe wyjście na poddasze.

Schody drewniane na poddasze

Schody drewniane na strych okażą się koniecznością, jeśli masz zamiar zaadaptować poddasze. Nawet jeśli ma to nastąpić dopiero za jakiś czas, to wykonanie schodów warto przeprowadzić już teraz.

Także i w tym przypadku powinny one zostać umieszczone w taki sposób, aby nie zakłócały przestrzeni, czyli aby nie wpływały negatywnie na jej funkcjonalność. W przypadku, gdy poddasze nie ma być użytkowe, a na strychu chcesz gromadzić jedynie stare meble i inne przedmioty, wystarczą lekkie schody, które będą np. wysuwane z sufitu. 

Schody drewniane na taras

Jeszcze inny rodzaj stanowią schody drewniane na taras. Prawdopodobnie nie znajdą się one pod dachem, dlatego warto wybrać rodzaj drewna, który dobrze radzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych.

Jak zrobić schody drewniane na taras? Najpierw należy określić ich wysokość, a następnie wybrać odpowiedni materiał. Wysokość pojedynczego schodka powinna wynosić ok. 10 cm. Jeśli zaś chodzi o rodzaj drewna, to polecane są zwłaszcza gatunki egzotyczne, jak lapacho i tek.

Urządzasz taras? Sprawdź, jakie deski tarasowe wybrać w naszym artykule: Jakie deski na taras wybrać.

Schody drewniane na beton – co warto o tym wiedzieć?

Schody drewniane na beton brzmią dość intrygująco. O co właściwie w tym chodzi? W rzeczywistości mowa o nakładkach drewnianych na schody betonowe.

Należy bowiem wiedzieć, że schody składają się ze stopnicy (materiału znajdującego się na wierzchu stopni) oraz podstopnicy (pionowej części stopnia). Na stopnice i podstopnice można użyć tego samego materiału albo też zdecydować się na zupełnie inne rozwiązanie, czyli połączyć różne rodzaje okładzin, a więc np. beton i drewno. To połączenie zresztą niezwykle efektowne. Stopnie drewniane na schodach betonowych prezentują się bardzo elegancko. Odnajdą zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych.

Jak montować schody drewniane na beton? Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalne pianki niskoprężne. Należy je nałożyć jedynie na część powierzchni stopnicy, najlepiej w dwóch paskach, które będą nieco odsunięte od krawędzi. Warto jednocześnie pamiętać o spoziomowaniu stopnic.

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą się zdecydować jakie schody wybrać – drewniane czy betonowe.

Nowoczesne schody drewniane – inspiracje

Drewno-beton to nie jedyne połączenie, które wygląda atrakcyjnie. Nowoczesne schody drewniane mogą być także ażurowe, choć w praktyce ażurowe są głównie balustrady na schody drewniane. Jeśli jesteśmy już przy tym elemencie schodów, to warto pomyśleć także o szklanej balustradzie. To ciekawy wybór, który może występować w licznych odcieniach. 

Schody drewniane a szklana balustrada

Równie interesująco prezentują się drewniane stopnie z metalową konstrukcją. To dobry wybór zwłaszcza do wnętrz loftowych. Schody drewniane na konstrukcji metalowej mogą wydawać się nieco surowe, dlatego muszą zostać odpowiednio wkomponowane i dopasowane do stylistyki domu.

Na uwagę zasługują z pewnością również lewitujące schody wewnętrzne. W praktyce są to schody wspornikowe sprawiające wrażenie samodzielnych stopni wystających z wnętrza ściany. To propozycja dla minimalistów. Lepiej jednak unikać takiego wyboru, gdy w domu mieszkają dzieci. 

Modne ostatnio są również całkowicie białe schody. Wyglądają subtelnie i będą pasować głównie do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim. 

Schody lewitujące

Jak zrobić schody drewniane własnoręcznie?

Wykonanie schodów najlepiej powierzyć specjalistom. Ich konstrukcja powinna być solidna. Upadek ze schodów może okazać się groźny, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby były jak najbardziej bezpieczne. Jeśli jednak uważasz, że podołasz temu zadaniu, sprawdź jak zrobić schody drewniane samodzielnie.

Polecamy także: Schody zewnętrzne - jak i z czego je budować?

Najpierw musisz zacząć od projektu. Dokonaj niezbędnych pomiarów i wybierz materiał, z jakiego mają zostać wykonane. Zamówić możesz gotowy projekt, podać musisz jedynie wymiar wnęki, w którym mają być schody i wysokość kondygnacji. Zazwyczaj zamawia się gotowy materiał, który ewentualnie trzeba jeszcze polakierować (min. 2-3 warstwy), a następnie odczekać aż wyschną. Ten materiał to belki policzkowe oraz stopnie i podstopnice.

Teraz pora na montaż. Do montażu zazwyczaj potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Zacząć trzeba od osadzenia belek policzkowych (sprawdź, czy na pewno się nie ruszają). Kolejny krok to układanie stopni i podstopnic. Jeżeli wykonujesz te elementy samodzielnie, to miej na uwadze, że powinna cechować je taka sama długość i szerokość. Do montażu stopni służy klej do drewna lub wkręty. Można także wykorzystać obie te metody jednocześnie. 

O tym, jak zrobić schody drewniane na betonie już nieco wiesz. Przykładowe realizacje bez problemu znajdziesz w sieci.

Jak odnowić stare schody drewniane panelami?

Masz już schody w domu, jednak przez lata użytkowania straciły na wyglądzie? Możesz je odnowić, stosując farby lub nakładki. Farba na schody drewniane to dobre rozwiązanie, jeśli schody nie są zniszczone.

Zaopatrz się jednak w farbę przeznaczoną do malowania drewna. Powinna być ona przede wszystkim odporna na ścieranie. To także odpowiedź na pytanie, czym pomalować schody drewniane na biało. 

Jeśli uważasz, że sama farba nie wystarczy, postaw na nakładki na schody drewniane. Dobrą informację stanowi fakt, że nakładki można stosować na schodach wykonanych z drewna, marmuru, granitu, jak również szkła. Jest to zatem wybór uniwersalny. Do odnawiania stopni na konstrukcji drewnianej, służą nakładki o grubości 2 cm. Także mogą być wykonane z drewna. 

Schody drewniane – czy warto się na nie zdecydować?

Schody drewniane to popularny wybór, który bez wątpienia posiada liczne zalety. Zaliczyć można do ich trwałość, solidność, atrakcyjny wygląd czy unikalność, która sprawia, że będą pasować do większości wnętrz.

Modne ostatnio schody drewniane na konstrukcji stalowej zaskoczą lekkością i nie będą zabierać wiele miejsca. Wszystko wskazuje zatem na to, że schody drewniane to dobry wybór, który warto rozważyć.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody samonośne
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

Schody
Schody na poddasze
06.07.2023 r. Jan Susmaga

Schody na poddasze – na co zwrócić uwagę wybierając wygodne schody na poddasze?

Schody na poddasze nie muszą mieć tradycyjnej formy – jeśli mają prowadzić na...

Schody
Schody betonowe
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztują schody betonowe wewnętrzne i zewnętrzne?

Schody betonowe to jeden z popularniejszych rodzajów schodów w domach jednorodzinnych. Choć ich cena nie należy do niskich...

Schody
Schody samonośne
09.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody młynarskie
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Schody młynarskie – czym się wyróżniają i gdzie możemy je zastosować?

Nawet jeśli dysponujesz ograniczonym pod względem metrażu pomieszczeniem, moż...

REKLAMA
Zamknij