Ścieżki w ogrodzie – jak i z czego je wykonać?

Ścieżka ogrodowa może nadać ogrodowi głębię i strukturę, a także dodać dekoracyjny akcent. Niezależnie od tego, czy jest to ścieżka do drzwi wejściowych, chodnik wijący się wokół ogrodu za domem, czy ścieżka docelowa prowadząca do określonego miejsca, warto zwrócić uwagę na projekt i materiały, które posłużą do jej wykonania. Przeczytaj, jak zrobić ścieżki w ogrodzie, które będą praktyczne i atrakcyjne pod względem estetyki. Od cegieł po drewniane wióry i kamienie - sprawdź pomysły ogrodowe, które Cię zainspirują!

Ścieżki w ogrodzie – jak i z czego je wykonać? - zdjęcie 1

Posiadasz projekt dużego domu i dysponujesz sporą powierzchnią działki? W takim razie z pewnością zechcesz ją odpowiednio zagospodarować. Marzysz o domu z imponującym ogrodem? W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jak zaplanować ścieżki w ogrodzie i na jaki materiał się zdecydować!

Ścieżki w ogrodzie – jak je zaplanować? 

Odpowiedź na pytanie, jak zaprojektować ścieżki w ogrodzie, wcale nie jest taka prosta. Pod uwagę musisz wziąć wiele czynników. Jednym z nich jest na pewno wielkość Twojego ogrodu. W małym ogrodzie wystarczająca będzie jedna, główna ścieżka, w większym możesz pomyśleć zaś nawet o dwóch lub trzech.

Ścieżki w małym ogrodzie nie powinny zabierać zbyt wiele miejsca, musisz przecież pozostawić przestrzeń na inne elementy, jak chociażby te dekoracyjne. Właśnie dlatego szerokość ścieżki w ogrodzie nie może być przesadnie duża. W tym przypadku wąski przesmyk nie będzie sprawiał problemu.

Co więcej, musisz zastanowić się nad tym, jaką funkcję dana ścieżka ma spełniać. Czy jest to głównie funkcja estetyczna? A może w ten sposób chcesz zapewnić łatwe dojście do konkretnych elementów (np. oczka wodnego, altany ogrodowej czy niewielkiej szklarni)?

Aby móc odpowiednio zaplanować ścieżki w ogrodzie, należy najpierw szczegółowo przemyśleć, co się w nim znajdzie. Dodanie dróżki powinno być zatem elementem końcowym. Na początku zastanów się, gdzie chcesz umieścić kącik hodowli warzyw, a gdzie ma znaleźć się miejsce do odpoczynku. W ten sposób łatwiej będzie później podjąć decyzję, gdzie umieścić ścieżkę. 

Kolejna wybór dotyczy materiału, z jakiego mają zostać wykonane. Jest on dość rozległy, dlatego w następnej części wpisu, przyjrzymy się bliżej poszczególnym rozwiązaniom.

Najbardziej reprezentatywne są oczywiście ścieżki w ogrodzie japońskim. Tutaj panuje pełna dowolność, choć zauważalny jest zwłaszcza zwrot ku naturalnym materiałom, a szczególnie wykorzystanie kamieni. Jak zatem widzisz, styl ogrodu także ma znaczenie. Ścieżki w ogrodzie leśnym będą wyglądać nieco inaczej niż w typowo japońskim.

Jeśli nie masz do końca pomysłu na zaplanowanie ścieżek w Twoim ogrodzie, możesz skorzystać z usług architekta krajobrazu, które z pewnością podsunie Ci wiele, ciekawych inspiracji i gotowych do wdrożenia rozwiązań.

Warto przeczytać: Style ogrodowe - jak wybrać styl swojego ogrodu?

Ścieżki w ogrodzie – jak zrobić je samemu?

Jak wykonać ścieżki w ogrodzie samodzielnie i czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Budowa ścieżki w ogrodzie w większości przypadków nie należy do zadań trudnych, o ile będziesz trzymać się kilku podstawowych zasad. Wiele zależy od materiału, na jaki się zdecydujesz. 

Wykonanie ścieżki w ogrodzie ze żwiru będzie przebiegać zupełnie inaczej niż np. z ozdobnego kamienia. Jeśli wybrałeś to pierwsze rozwiązanie, musisz najpierw wykopać dół na ok. 25 centymetrów, do którego następnie wsypiesz gruby żwir o warstwie do 15 cm. Po tym kroku konieczne będzie udeptanie powierzchni i przykrycie jej geowłókniną. Dopiero wtedy możliwe jest ułożenie warstwy mieszanki piasku i żwiru (ok. 7-centymetrowej), a następnie ułożenie na niej kamyków.

Ścieżka z kamienia wymaga zaś najpierw wykonania podbudowy. Różni się ona od rodzaju powierzchni. Dla ogrodu piaskowego jest ona zazwyczaj cementowo-piaskowa. Dopiero po tym kroku możesz przejść do układania kamieni w wyznaczonych odstępach.

Niezależnie, od tego, na jaki materiał się zdecydujesz, układanie ścieżki w ogrodzie na pewno musisz zacząć od jej zaplanowania i zakupu odpowiedniej ilości materiału.

Ścieżki w ogrodzie – z czego je wykonać?

Jakie ścieżki w ogrodzie sprawią, że będzie on funkcjonalny i jednocześnie atrakcyjny wizualnie? Podpowiadamy, czym wyłożyć ścieżki w ogrodzie. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

Ścieżki w ogrodzie żwirowe

Ścieżki żwirowe w ogrodzie to wybór niezwykle popularny. Prezentuje się bardzo ciekawie, a przy tym żwir jest materiałem przystępnym cenowo. Jego wysypanie nie stworzy większego problemu, choć już wyżej miałeś okazję zapoznać się z wykonaniem tego rodzaju ścieżki i wiesz, że wysypanie żwiru to nie wszystko, co trzeba zrobić.

Jakie zalety mają ścieżki ze żwiru w ogrodzie? Przede wszystkim jest to delikatne i naturalne wykończenie. Niestety, trwałość tego rozwiązania jest na niskim poziomie, lecz ścieżkę ułożoną ze żwiru łatwo można uzupełnić. Ponadto, ścieżka żwirowa wymaga ograniczników po bokach.

ofe-5847238-70034 w-70034

Ścieżki w ogrodzie żwirowe

Ścieżki w ogrodzie z kamienia

Kamienne ścieżki w ogrodzie prezentują się atrakcyjnie i jednocześnie wyglądają naturalnie oraz elegancko. Taki wybór zapewni przy tym trwałość na długie lata. Co jednak istotne, ścieżki z kamienia polnego w ogrodzie mogą być trudne w wykonaniu, ponieważ każdy kamień ma nieco inną grubość. Ponadto, taki wybór jest dość drogi.

Ścieżki w ogrodzie z kamienia

Ścieżki w ogrodzie z drewna

Ścieżki z drewna w ogrodzie ładnie się starzeją, dlatego na dłużej zachowają dobry wygląd. To również wybór atrakcyjny pod względem estetycznym. A czy ma jakieś wady? Musisz wiedzieć, że drewniane ścieżki w ogrodzie wymagają regularnej impregnacji, czeka Cię zatem dodatkowa praca. Również jej ułożenie pochłania mnóstwo czasu.

Ścieżki w ogrodzie drewniane

Przeczytaj w naszym artykule: Jak wybrać impregnat do drewna

Ścieżki betonowe w ogrodzie

Beton to kolejny materiał na ścieżki w ogrodzie, na który możesz się zdecydować, choć z pewnością nie był Twoim pierwszym skojarzeniem. Wynika to z faktu, że w takiej przestrzeni jak ogród może wyglądać niezbyt naturalnie. Niemniej, jest to materiał trwały, a przy tym o równej powierzchni, dlatego zarówno układanie takiej ścieżki, jak i poruszanie się po niej, będzie proste i wygodne. Gotowe płyty na ścieżki w ogrodzie można kupić w sklepie.

Ścieżki w ogrodzie betonowe

Ścieżki w ogrodzie z kostki brukowej

Ścieżki z kostki brukowej w ogrodzie to także często spotykany wybór. Kostka brukowa może przyciągać wzrok ciekawym wzorem lub kolorem i łatwo dopasować ją do ogrodów. Zazwyczaj wykonana jest z niej główna ścieżka, zaś dodatkowe ścieżki i drogi w ogrodzie wykonuje się np., ze żwiru.

Ścieżki w ogrodzie z kostki brukowej

Tanie ścieżki w ogrodzie – jakie pomysły się sprawdzą?

Zależy Ci na taniej ścieżce w ogrodzie, która jednocześnie będzie dobrze wyglądać? W takim razie poza wspomnianymi wyżej pomysłami warto rozważyć także inne. Jeden z nich stanowią ścieżki w ogrodzie z kory.

Kora zapewnia delikatne i naturalne wykończenie, a przy tym łatwą możliwość zmiany aranżacji. Musisz mieć jednak na uwadze, że nie jest to materiał zbyt trwały, gdyż kora jest degradowana i trzeba ją uzupełniać.

Ścieżki w ogrodzie z kory

Inny wybór może stanowić ścieżka w ogrodzie ze starej cegły. Nabyć możesz ją w korzystnej cenie, a co więcej sprawi, że Twój ogród nabierze nieco sentymentalnego charakteru i uroku. Kolor cegły bardzo dobrze prezentuje się na tle wszechobecnej zieleni.

Tanie będą również ścieżki w ogrodzie z podkładów kolejowych. Odpowiednio dobrane mogą wyglądać niezwykle romantycznie.

Nowoczesne ścieżki w ogrodzie – jak je dopasować do otoczenia?

Ozdobne ścieżki w ogrodzie z pewnością zmienią wygląd Twojej posesji. Musisz jednak pamiętać, aby dopasować je do otoczenia. Co warto wziąć pod uwagę? Chociażby inne elementy, które mieszczą się w ogrodzie. Jeśli znajduje się w nim drewniana ławka, pergola ogrodowa lub drewniana altana, to ścieżki i chodniki w ogrodzie wykonane z drewna jak najbardziej będą świetnym rozwiązaniem

A czy kolorowe ścieżki w ogrodzie okażą się trafione? Warto postępować z nimi ostrożnie. Mogą prezentować się bajkowo, o ile umiejętnie je dobierzemy (m.in. do kwiatów, które zdobią nasz ogród). W większości przypadków lepiej pozostać przy stonowanych barwach, jak odcień naturalnego drewna czy szarość, która spójnie gra z zielenią. Musisz wziąć pod uwagę charakter Twojego ogrodu. Jeśli sam w sobie jest bardzo dekoracyjny, to należy jego walory jedynie podkreślić, a nie wprowadzać kolejne dekoracje, które mogą wprowadzić chaos. Nowoczesna stylistyka zdecydowanie częściej stawia na minimalizm.

Sprawdź też: Obrzeża ogrodowe – jakie mają zastosowanie w ogrodzie?

Oświetlenie ścieżki w ogrodzie – jak je rozmieścić?

Piękne ścieżki w ogrodzie to nie wszystko. Musisz je jeszcze oświetlić, inaczej trudno będzie je znaleźć po zmroku. Delikatne światło rzucone na ścieżki i podjazdy w ogrodzie sprawi, że całość będzie prezentować się klimatycznie.

W jaki sposób rozmieścić oświetlenie w ogrodzie? Wzdłuż ścieżki możesz ustawić lampy stojące, a nawet niewielkie latarnie. Jeśli jednak nie chcesz eksponować elementów oświetleniach, to możesz zastanowić się nad wyborem lamp wbudowanych w ziemię, które będą ładnie oświetlać ścieżki od dołu.

Jakie oświetlenie ścieżek w ogrodzie okaże się praktyczne? Warto pomyśleć o takim, które uruchamia się, gdy wykryje ruch, czyli o lampach z czujnikiem zmierzchu. Wówczas poruszanie się po ogrodzie wieczorem będzie znacznie ułatwione. 

Oświetlenie ścieżek najlepiej umieścić po obu stronach, niekoniecznie muszą to być jednak punkty symetryczne.

Ile kosztuje wykonanie ścieżek w ogrodzie?

To zależy. Cena ścieżki w ogrodzie będzie zależna od trzech czynników:

  • wielkości ogrodu,
  • użytego materiału,
  • wykonania ścieżki.

Wielkość ogrodu ma znaczenie, ponieważ duża powierzchnia oznacza zazwyczaj konieczność wykonania nie tylko dłuższej ścieżki, ale i większej ich ilości. Użyty materiał także bez wątpienia ma duży wpływ na jej cenę (jeśli nie największy). O ile żwir jest stosunkowo tani, o tyle np. kamienny dywan będzie już znacznie droższy.

A co w przypadku wykonania ścieżki? Tu przede wszystkim ma znaczenie fakt, czy chcesz wykonać ją samodzielnie, czy zlecić to zadanie specjaliście. Łatwo się domyślić, że o wiele tańsza ścieżka w ogrodzie, to ta wykonana własnoręcznie. Nie zawsze jednak efekt okażę się zadowalający.

Koszt ścieżki ogrodowej może się wahać od tysiąca do nawet 5 tysięcy złotych. Zastanów się zatem, jaki budżet chcesz przeznaczyć na ten cel.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij