Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe od 2023 roku
Już w kwietniu 2023 roku poszerzy się krąg podmiotów, które będą musiały pozyskać świadectwo energetyczne dla budynku, czyli tzw. paszport energetyczny. Uderzy to ponownie w portfele właścicieli domów i mieszkań, gdyż na uzyskanych świadectwach charakterystyki energetycznej zubożeją one od 300 do nawet 1000 zł. Serwis z projektami domów, Extradom.pl sprawdził, co to oznacza dla osób, które w najbliższym czasie planują budowę własnego .
18 października Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o konieczności sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, która do wielu zmian, zwłaszcza tych dotyczących podatków, wprowadza jeszcze jedną, bardzo istotną modyfikację.
Ustawa ta wdraża do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektyw Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i efektywności energetycznej. Nowe przepisy to dostosowanie polskiego prawa do reżimów unijnych związanych z charakterystyką energetyczną budynków.
Co zmienia się w charakterystyce energetycznej budynków?
Nadchodząca nowelizacja przepisów polega na tym, że każdy, kto posiada nieruchomość, bez znaczenia, czy jest to dom jednorodzinny, czy wielorodzinny, powinien posiadać również tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej.
Zgodnie z zapisami znowelizowanej Ustawy (Dz.U. poz. 2206) świadectwo jest wymagane, jeżeli budynek, część budynku lub lokal będzie:
- zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
- zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- wynajęty.
Świadectwo należy również sporządzić i zamieścić w widocznym miejscu dla budynków:
- powierzchni użytkowej powyżej 250 m2 zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów;
- powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2, w którym są świadczone usługi dla ludności.
Przedstawiony powyżej zakres pokazuje, że właściciele domów i mieszkań, którzy nie zamierzają zbyć i wynajmować swoich nieruchomości – nie muszą pozyskiwać tego dokumentu.
– Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków to dokumenty opracowywane na podstawie zindywidualizowanej oceny energetycznej budynków, czyli faktycznym obliczeniu zapotrzebowania domu na energię niezbędną m.in. np. do oświetlenia i ogrzewania nieruchomości. To rozwiązanie ma jeden, bardzo ważny cel, jakim jest uświadomienie właścicieli i najemców, jaką ilość energii zużywa ich miejsce zamieszkania.
Taki dokument wiąże się z wykonywaniem audytów energetycznych budynków i będzie ważny przez 10 lat, chyba że w trakcie tego czasu w budynku zostaną np. wymienione okna lub system ogrzewania albo nastąpi modernizacja systemów klimatyzacji. Każda zmiana związana z termomodernizacją będzie pociągała za sobą obowiązek sporządzania nowego świadectwa.
Dodatkowo powstanie centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków, który ułatwi wyszukiwanie np. osób odpowiedzialnych za wydanie świadectwa lub budynków, które podlegają pod reżim prawny.
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Czemu ma służyć obowiązkowe świadectwo charakterystyki energetycznej?
– Chciałoby się powiedzieć, że świadectwo energetyczne zachęci inwestorów do budowania domów energooszczędnych, jednak w praktyce zapewne nie wniesie to wielu zmian w ich zachowaniach. Faktem jest, że dzięki temu działaniu rządzący otrzymają szereg informacji na temat stanu mieszkalnictwa w naszym kraju, a to już spora baza do tego, aby poprawić i opracować skuteczne strategie związane z energooszczędnością.
– Na ten moment świadectwa charakterystyki energetycznej będą postrzegane raczej jako kolejny, może i nawet zbędny wydatek dla inwestorów lub najemców.
Nowelizacja, o której mowa powyżej wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia jej ogłoszenia, czyli najpóźniej 27 kwietnia 2023 roku. Od tego momentu zaistnieje obowiązek dołączenia kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Świadectwa energetyczne będzie można dołączać w formie papierowej albo elektronicznej.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora