Szafki do łazienki – rodzaje, wymiary i materiał na szafki do łazienki
Szafki do łazienki to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. To w nich przechowujemy kosmetyki i akcesoria łazienkowe, środki czystości do mycia łazienki, czyste ręczniki, zapas papieru toaletowego i brudną bieliznę. Z jednej strony muszą więc być pojemne, a z drugiej pełnić funkcję ozdobną i dekoracyjną. Szafki do łazienki wiszące, stojące czy półki w ścianie – co wybrać? Podpowiadamy!
Najpierw wybór projektu domu, później jego realizacja, a na koniec aranżacja. Pierwszy i drugi etap masz już za sobą? Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko urządzić swój wymarzony dom. Wśród elementów, które przyjdzie Ci wybrać, z pewnością będą meble do łazienki. Warto pochylić się trochę nad tym tematem, gdyż nieprzemyślenie sprawy może się skończyć tak, że później nie będzie gdzie schować podstawowych akcesoriów niezbędnych w łazience, które powinny być zawsze pod ręką.
Szafki do łazienki – co warto wiedzieć przed zakupem?
W łazience można postawić meble różnego rodzaju, od typowych łazienkowych wolnostojących słupków, przez szafki wiszące pod umywalkę, aż po klasyczne komody. Wybór mebli łazienkowych jest tak duży, że nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem tych idealnie pasujących do wystroju łazienki.
Zanim jednak zabierzesz się za przeglądanie katalogów i ofert sklepów z meblami do łazienki, w pierwszej kolejności zajmij się kupnem armatury łazienkowej i rozlokowaniem jej w pomieszczeniu. Pozwoli Ci to oszacować ilość wolnego miejsca, jak również dopasować odpowiednie meble.
W przypadku nowoczesnych aranżacji istnieje spora pokusa, aby zastąpić typowe meble łazienkowe klasycznymi, które nie są przeznaczone konkretnie do łazienki, a nie zawsze jest to dobry pomysł. Wyposażenie łazienki ze względu na panujące w niej warunki jest stale narażone na wilgoć, przez co niewłaściwie zabezpieczone drewniane elementy szafek mogą puchnąć, a okucia i uchwyty rdzewieć. Dlatego zwykłą komodę lub szafkę wstaw do łazienki dopiero wtedy, gdy będziesz mieć całkowitą pewność, że nic się jej nie stanie i wilgotne środowisko nie doprowadzi do jej zniszczenia.
Szafki do łazienki – wymiary. Jak wybrać?
Wybór dostępnych na rynku mebli łazienkowych jest ogromny. Kupić można szafki wiszące lub stojące, otwarte lub zamknięte, na ścianę lub narożne. Meble łazienkowe mogą być wykonane z dowolnego materiału, występować w różnych kolorach i być utrzymane w stylu klasycznym, nowoczesnym i każdym innym. Można postawić na gotowy komplet, samemu wybrać elementy z zestawu lub zlecić wykonanie szafek pod wymiar. Możliwości jest tak wiele, że każdy powinien bez problemu znaleźć odpowiedni zestaw dla siebie.
Pierwsze, na co zwracamy uwagę podczas zakupów mebli do łazienki, to wygląd, a oprócz niego powinno się jednocześnie patrzeć też na wymiary. Dlatego na poszukiwania szafek można się udać dopiero po dokonaniu dokładnych pomiarów pomieszczenia, po postawieniu w nim lub uwzględnieniu wymiarów armatury. Właściciele małych łazienek mogą mieć spory problem z doborem gotowych mebli, które mogą zwyczajnie się nie zmieścić lub nie spełnić oczekiwań pod względem funkcjonalności.
Do niewielkich pomieszczeń polecamy meble na wymiar. Szafki dobierane indywidualnie do łazienki pozwalają nie tylko dopasować ich wymiary co do centymetra, ale też dostosować je do potrzeb rodziny i możliwie najlepiej zagospodarować wolną przestrzeń. To ciekawa opcja dla tych, którym zależy na rozszerzeniu funkcjonalności segmentów, niestandardowej długości i szerokości blatu przy umywalce czy spersonalizowaniu poszczególnych elementów wykończeniowych.
Szafki do łazienki – ceny
Gdzie kupić tanie szafki do łazienki? Meble łazienkowe w niskich cenach znaleźć można przede wszystkim w dużych sklepach budowlanych. Pojedyncze szafki zazwyczaj można kupić już za kilkaset złotych. Zakup całego kompletu mebli do łazienki to z kolei wydatek rzędu 2-3 tys. zł. W przypadku bardziej wyszukanych mebli cena zestawu może być jeszcze wyższa.
Nieco inaczej kwestia kosztów wygląda w przypadku mebli łazienkowych na wymiar. W tym przypadku bardzo trudno jest określić cenę. Najlepiej w tej kwestii zwrócić się do prywatnych firm świadczących tego typu usługi i poprosić o przygotowanie kosztorysu. Cena kompletu mebli łazienkowych wraz z montażem często jest porównywalna lub niewiele wyższa od gotowego zestawu, który można kupić w sklepie. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, gdzie kupić meble do łazienki, warto najpierw zrobić rozeznanie w sprawie.
Polecamy także: Kinkiet łazienkowy - jak wybrać idealny kinkiet do łazienki?
Szafki do łazienki – rodzaje szafek łazienkowych
Dostępnych jest wiele rodzajów mebli łazienkowych. Każdą szafkę można jednak zaklasyfikować do jednej z kilku kategorii. Sprawdź, jak wygląda podział mebli do łazienki, zanim wybierzesz się na zakupy.
Szafki wiszące do łazienki - czym się cechują?
Ze względu na sposób montażu można wyróżnić kilka typów szafek, w tym m.in. szafki do łazienki wiszące. Cechują się one tym, że nie zajmują miejsca na podłodze, dzięki czemu bez problemu można zmyć przestrzeń pod nimi.
Choć wiszące szafki do łazienki można umieścić tak naprawdę w dowolnym miejscu, to najczęściej są one lokowane pod umywalką. Dzięki temu, że meble nie są stawiane na posadzce, a wieszane na ścianie, przestrzeń wygląda na większą. Szafki podwieszane do łazienki to najlepsze rozwiązanie w przypadku małych pomieszczeń.
Szafki do łazienki stojące - gdzie się sprawdzą?
W większych łazienkach doskonale sprawdzą się za to zarówno szafki podwieszane, jak i te stojące bezpośrednio na podłodze lub na ozdobnych nóżkach. Szafki stojące do łazienki nie wymagają montażu na ścianie, zatem nie ma też obaw o to, czy będą stabilne. Można je też w każdej chwili przesunąć, zmieniając ich ustawienie.
Zazwyczaj są lekkie, więc nie ma problemu, by je przestawić i umyć pod nimi posadzkę. W dodatku szafki do łazienki stojące często oferują więcej miejsca do przechowywania niż takie podwieszane. Decydując się na nie, polecamy wybór wersji na specjalnych nóżkach, gdyż ułatwią one utrzymanie czystości.
Szafki z lustrem do łazienki - gdzie zawiesić?
Idealnym miejscem na lustro w łazience jest ściana tuż nad umywalką. Zamiast jednak decydować się na zwykłe lustro, można postawić na półki z drzwiczkami w postaci lustra. Szafki lustrzane do łazienki ze względu na podwójne zastosowanie polecane są przede wszystkim do małych pomieszczeń. Choć półki w takiej szafce na ogół nie są wysokie, to z powodzeniem można postawić na nich niewielkie kosmetyki czy lekarstwa.
Kluczowa kwestia, na której trzeba się skupić, to montaż szafki do łazienki z lustrem. Należy ją powiesić na takiej wysokości, by wszyscy domownicy mieli do niej swobodny dostęp, a jednocześnie na tyle wysoko, by nie zachlapywać lustra wodą podczas mycia rąk.
Szafki słupki do łazienki - co to takiego?
Podwieszane szafki, półki z lustrem i komody to praktyczne meble, ale jeśli tylko znajdzie się miejsce, warto zdecydować się także na stojące, wysokie i wąskie szafki do łazienki, tzw. słupki. Choć wydają się duże, to wbrew pozorom nie zajmują dużo miejsca. Zwykle ciągną się aż pod sufit, przez co są bardzo pojemne.
Szafki słupki do łazienki to idealne miejsce do przechowywania ręczników, kosmetyków czy zapasu papieru toaletowego, ale też wyższych przedmiotów takich jak miotła czy mop. Można też zdecydować się na wariant z mini wieszaczkami i przechowywać w szafce szlafroki, by mieć je zawsze pod ręką po wyjściu z kąpieli.
Szafki do łazienki narożne - gdzie się sprawdzą?
W jednym z kątów łazienki zostało wolne miejsce i nie wiesz, jak można je wykorzystać? Ciekawym, a zarazem funkcjonalnym rozwiązaniem będzie szafka narożna. Ze względu na nietypowy kształt na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest niepraktyczna. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniego systemu będzie stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania, w którym naprawdę sporo się zmieści.
By jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w szafce narożnej, warto postawić na koszyki i organizatory. Będzie można je w każdej chwili wyjąć i zyskać dostęp do znajdujących się w nich rzeczy.
Szafki do łazienki z umywalką - czy warto?
Nowoczesne projekty łazienek co prawda coraz częściej uwzględniają umywalkę nablatową lub umywalkę na specjalnym stelażu, to mimo to nadal ogromną popularnością cieszą się szafki podblatowe do łazienki. Nie każdy może bowiem pozwolić sobie na zmarnowanie dodatkowego miejsca do przechowywania.
Szafki z umywalką do łazienki, choć oferuje ograniczoną powierzchnię ze względu na wycięty otwór na syfon, to mimo to można w niej poukładać najpotrzebniejsze kosmetyki i akcesoria łazienkowe. W sklepach z wyposażeniem łazienkowym dostępne są różne rodzaje szafek – szafki do łazienki pod umywalkę z szufladami i z półkami, a także z drzwiczkami lub bez.
Szafki do łazienki na wymiar – czy warto?
Gotowe meble do łazienki mają wiele zalet, a jedną z największych jest to, że są dostępne „na już”. Można pojechać do sklepu na zakupy, a przy zapewnionym transporcie wrócić do domu z szafkami jeszcze tego samego dnia. Taki komplet zazwyczaj nie jest drogi, ale też nie zawsze do końca spełnia oczekiwania przyszłych użytkowników.
Chcesz mieć meble łazienkowe dopasowane do indywidualnych potrzeb, a przy okazji idealnie wpasowujące się w wystrój łazienki? Postaw na szafki pod zabudowę do łazienki, które od początku do końca sam zaplanujesz, według wymiarów łazienki i gustu. Nie musisz iść na żadne ustępstwa ani kompromisy – samodzielnie zdecyduj, ile chcesz mieć szafek, jaką mają mieć formę, jakie wymiary i jakie fronty.
Zamawiając szafki do łazienki na wymiar, możesz przy okazji zlecić przygotowanie specjalnej szafki, by ukryć pralkę, suszarkę lub inne urządzenie, którego nie chcesz mieć na widoku. Dzięki zadbaniu o takie kwestie łazienka będzie wyglądać na estetyczną i uporządkowaną. Minusem jest jednak to, że zwykle szafki na wymiar do łazienki wychodzą drożej, niż gotowy komplet ze sklepu.
Warto wiedzieć: Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?
Szafki do łazienki – z czego mogą być wykonane?
Być może zastanawiasz się teraz, jaki materiał na szafki do łazienki najlepiej się sprawdzi. Tak jak wspomnieliśmy na początku, meble łazienkowe są stale narażone na zmiany temperatur i działanie wilgoci. Dlatego wybierając szafki do łazienki, zwróć szczególną uwagę, by byłe one odporne na wspomniane warunki.
Choć wśród wszystkich propozycji prym wiodą drewniane szafki do łazienki, to na rynku znaleźć można także propozycje z innych materiałów. Nowoczesne szafki do łazienki mogą być wykonane również z plastiku, a nawet szkła.
Szafki plastikowe do łazienki mogą okazać się mniej problematyczne niż klasyczne szafki drewniane do łazienki ze względu na fakt, że nie trzeba ich zabezpieczać przed szkodliwym działaniem wilgoci, w dodatku nie niszczą się aż tak szybko. Tańszą alternatywą oprócz szafek z plastiku dla mebli z drewna są szafki rattanowe do łazienki.
Szafki do małej łazienki – jak wybrać, aby nie zagracić pomieszczenia?
W małej łazience najlepiej sprawdzą się meble łazienkowe wiszące. Zamiast zwykłego lustra, powiesić można półki z lustrzanym frontem. Czasami trudno jest znaleźć idealne szafki do małej łazienki, tak aby pasowały do poszczególnych części pomieszczenia. Dlatego najlepszym wyborem mogą okazać się meble łazienkowe na wymiar.
Kiedy w łazience jest ograniczona ilość miejsca, dobrze jest postawić na rozwiązania, które rozjaśnią i powiększą optycznie wnętrze. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jasna kolorystyka niż ciemne wykończenie.
Kliknij: Oświetlenie do łazienki - jakie wybrać?
Dlaczego warto mieć szafki w łazience?
Raczej nikt nie ma wątpliwości, że meble w łazience są wręcz niezbędne. Do szafek można schować wszystkie kosmetyki, akcesoria łazienkowe, urządzenia do stylizacji włosów, chemię do czyszczenia i inne rzeczy, tak żeby nie leżały na widoku.
Koszyki i organizery poustawiane wszędzie wokół może i są praktyczne, ale nie wyglądają zbyt estetycznie. Szafki na ręczniki do łazienki to dobry pomysł również ze względu na fakt, że po kąpieli od razu można sięgnąć po świeży ręcznik, gdy ten wcześniej używany trafił do prania.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora