Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika? Jak poprawnie ją wykonać?

Wertykulacja trawy to jeden z zabiegów pozwalających na odnowienie trawnika i zagęszczenie murawy. Dzięki wertykulacji trawnika po zimie trawa odżyje i nabierze zdrowego, zielonego koloru. Najlepiej wykonać ją wczesną wiosną. Kiedy jest w szczególności zalecana? Jak się za to zabrać? Ile kosztuje wertykulacja trawnika? Cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, czy takie prace wykonasz samodzielnie, czy z pomocą specjalistów, a przy tym jak dużą powierzchnię chcesz poddać wertykulacji.

Wertykulacja trawnika - zdjęcie 1

Pielęgnacja trawnika w ciągu roku jest bardzo ważna dla zachowania jego znakomitego wyglądu. Jeśli chcesz, by murawa prezentowała się niczym zielony dywan, zadbaj o wertykulację. Co to jest? To proces pielęgnacyjny, który stosuje się w celu usunięcia nadmiernej ilości filcu, czyli splątanych części obumarłych roślin i mchu, a także resztek liści czy patyków.

Krótko mówiąc, wertykulacja usuwa filc, który uniemożliwia dobry wzrost gęstej trawy. Jeśli jej od czasu do czasu nie wykonasz, zanieczyszczenia będą się gromadzić i prowadzić także do innych problemów, przez co trawnik w Twoim ogrodzie nie będzie wyglądał tak atrakcyjnie, jakbyś tego chciał. Kiedy wykonać takie prace pielęgnacyjne? 

Na czym polega wertykulacja trawnika? Jakie są jej korzyści?

Wykonuje się ją za pomocą ręcznego lub mechanicznego wertykulatora, który ma regulowane obrotowe stalowe ostrza. Usuwają one filc bez niszczenia zdrowej trawy. W niektórych przypadkach mogą nawet penetrować glebę pod powierzchnią, aby poprawić napowietrzenie i jakość korzeni traw.

Co daje wertykulacja trawnika? Pozwala trawie lepiej rosnąć i zapewnia jej atrakcyjniejszy wygląd. Jednocześnie wertykulacja trawy chroni ją przed uszkodzeniami i chorobami. Działa również jako bariera zapobiegająca utracie wilgoci przez glebę w wyniku parowania. W taki sam sposób jak nanoszenie ściółki na rabaty kwiatowe.

Co po wertykulacji trawnika? Po wykonaniu takiego zabiegu pielęgnacyjnego oczyścisz teren, na którym rośnie trawa. Wertykulacja przed etapem wzrostu traw i po tym okresie zapewnia im odpowiednie warunki rozwoju. Wśród licznych korzyści związanych z wertykulacją można wymienić:

  • przywrócenie dostępu światła i powietrza do całej powierzchni trawy, nawet niższych warstw roślin;
  • lepsze zadbanie o źdźbła traw, które staną się zdrowsze i silniejsze;
  • zmniejszenie ryzyka rozwoju chwastów na murawie;
  • usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu.

Rekultywacja trawnika: jak odnowić stary trawnik i dać mu drugie życie?

ofe-5847238-70541 w-70541

Wertykulacja trawnika ogrodowego

Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?

Z pewnością większość posiadaczy trawników zapyta, kiedy robi się wertykulację trawy. Kiedy po raz pierwszy w roku ją wykonać i czy zabieg ten trzeba powtarzać, by przynosił pożądane efekty?

Pierwsza wertykulacja trawnika powinna odbywać się dopiero w drugim roku po jego założeniu. Najlepiej połączyć ją z pierwszym koszeniem w sezonie, czyli przeprowadzić na początku wiosny, w okolicy marca.

Zbyt duża ilość nagromadzonego filcu na trawniku sprawi, że Twoja trawa będzie wyczuwalnie gąbczasta, co możesz sprawdzić chociażby podczas chodzenia po niej. Gdy spojrzysz na boki swojej murawy, powinieneś zobaczyć warstwę o grubości 0,5-1 cm. Taka wysokość oznacza, że wertykulacja jest konieczna. Możesz także pobrać próbkę rdzenia z trawnika, aby ocenić grubość strzechy i zobaczyć, w jakim stopniu trawnik wymaga wertykulacji.

Podczas planowania wertykulacji bierze się pod uwagę również inne kwestie. Kiedy ją wykonać? Zwykle wystarczy raz w roku przeprowadzić takie zabiegi pielęgnacyjne, ale jeśli trawnik znajduje się w złym stanie lub na posesji występuje duża ilość mchu, można robić to częściej.

Kiedy nie robić wertykulacji? Jeśli niedawno ją przeprowadzałeś. Musisz mieć świadomość, że wertykulacja może odbić się na trawie i korzeniach, dlatego zawsze należy zachować ostrożność.

Kiedy najlepiej przeprowadzić wertykulację trawnika? Jesienią, latem, a może tuż po zimie, wczesną wiosną? 

Aranżacja ogrodu przed domem. Jak to zrobić i czym się kierować?

Kiedy wykonać wertykulację trawy po zimie?

Kiedy wertykulacja trawnika po zimie przyniesie pożądane rezultaty? Na pewno nie możesz wykonać takich zabiegów, kiedy leży jeszcze śnieg. Nie ma możliwości, by przyniosła wówczas jakiekolwiek korzyści, w wyniku przymrozków korzenie trawy mogą zaś zmarznąć.

Po ustąpieniu minusowych temperatur można już przystępować do działania. Wiosenna wertykulacja jest możliwa, ale prace te powinny być lekkie, ponieważ letnie temperatury mogą być szkodliwe, jeśli jest szczególnie gorąco i sucho. Taka pogoda osłabia rosnącą trawę, co wpływa negatywnie na jej wygląd.

Czy wertykulacja trawnika po zimie to dobry pomysł? Tak, ale najlepiej poczekać z nią do czasu, aż będzie cieplej i rozpocznie się proces wegetacji roślin. Wertykulacji nie należy wykonywać zimą. Przeprowadzenie jej o tej porze roku może skutkować uszkodzeniem trawnika.

Najlepiej jest ją załatwiać późnym latem i wczesną jesienią, ponieważ wtedy zapewnimy najlepsze warunki do regeneracji trawy. Zalecana jest zwłaszcza od połowy sierpnia do października, ponieważ ciepło i wilgoć występujące jesienią w glebie pomogą trawnikowi szybciej się zregenerować.

Jaka pogoda jest najlepsza do wertykulacji trawnika?

Wiesz już, że lato i jesień, a także wiosna z plusowymi temperaturami to najlepszy czas na przeprowadzenie wertykulacji trawnika.

Czy można robić wertykulację po deszczu? Niewskazana jest wertykulacja mokrego trawnika. Zabieg należy przeprowadzać na suchym podłożu. Idealny czas na ten zabieg może się różnić w zależności od lokalizacji i pogody, ale najlepiej, gdy wzrost trawy jest najbardziej obfity.

Jeśli chodzi zaś o wertykulację młodego trawnika, to po ustąpieniu przymrozków można spokojnie wykonać takie prace, choć nie z pełną intensywnością.

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Wertykulacja trawnika w ogrodzie

Jakie prace wykonać przed przystąpieniem do wertykulacji?

Zanim przystąpisz do wertykulacji, powinieneś się do tego celu dobrze przygotować, i nie chodzi tu tylko o wyznaczenie odpowiedniego terminu na takie zabiegi pielęgnacyjne. Zanim jeszcze przejdziesz do koszenia, możesz wykonać aerację trawnika. Wertykulacja i aeracja zwykle idą ze sobą w parze, ale czego użyć najpierw: aeratora czy wertykulatora?

Czym różni się wertykulacja od aeracji? Aeracja jest zabiegiem napowietrzania trawnika przy użyciu specjalnych rurek lub kolców nakłuwających glebę. Dzięki niej podłoże będzie luźniejsze i odporniejsze na deptanie. Aeracja sprzyja pozbyciu się mocno zbitego klepiska, na którym trawa rośnie tylko miejscowo.

Dlaczego ma to znaczenie? Jeśli na trawniku znajdują się wybrzuszenia, możesz spowodować uszkodzenia w tych obszarach, nawet jeśli tylko lekko grabisz lub wertykulujesz. Jeśli nie podejmiesz działań w celu usunięcia nierówności, te uszkodzenia będą nieuniknione i prawdopodobnie typowe dla większości trawników. Aeracja pomoże się ich pozbyć i jednocześnie dostarczy tlenu w głąb trawnika.

Czy przed wertykulacją trzeba kosić trawę? Zwykle tak. Zacznij od skoszenia z nisko ustawioną kosiarką – na około 2 cm. Ręczne spulchnianie trawnika za pomocą sprężynowych grabi jest jak najbardziej możliwe. Zrób to jednak delikatnie i pamiętaj, aby zostawić trochę strzechy, ponieważ zapewnia ona roślinom ochronę.

Trawa z rolki: cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie

Jak wykonać wertykulację trawnika?

Wiesz już, jakie kroki należy podjąć przed wertykulacją trawnika i kiedy ją robić. Pora przejść do sedna i wytłumaczyć, jak prawidłowo wertykulować, by uzyskać pożądane rezultaty – piękną, zieloną, równą murawę.

Na kilka tygodni przed sprawdź trawnik pod kątem rosnącego mchu. Musisz się go pozbyć, zanim przejdziesz do dalszych prac. Warto użyć preparatu, który uniemożliwi jego dalszy wzrost. Rozprowadź go na swoim trawniku zgodnie z instrukcją. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ nie chcesz roznosić zarodników żywego mchu po całym ogrodzie za pomocą wertykulatora, doprowadzając do rozplenienia tej rośliny.

Gdy masz pewność, że mech obumarł (powinien być czarny lub brązowy i suchy), skoś trawnik w suchy dzień, używając kosiarki.

Kiedy trawa jest już skoszona, możesz przejść do wertykulacji trawnika. Zacznij od spulchniania go na wysokim ustawieniu i kilkakrotnie przejdź po powierzchni. Następnie powtórz proces pod różnymi kątami, ale zmniejsz dotkliwość ustawień przy każdym przejściu. Zastosuj wierzchnią ziemię i nasiona trawy, aby zakończyć proces wertykulacji.

Jakich narzędzi użyć do wertykulacji trawnika?

To zależy od wielkości powierzchni. Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika przy użyciu narzędzi manualnych, a kiedy wykorzystać elektryczne lub spalinowe? Małe trawniki można wertykulować ręcznie za pomocą sprężynowych grabi, ale może to być dość męczące i nie daje tak dobrych wyników jak wertykulator mechaniczny.

Z pewnością proces wertykulacji okaże się o wiele łatwiejszy dzięki profesjonalnym wertykulatorom. Dostępne są one w wielu wariantach, od prostych, kołowych maszyn przypominających kosiarki aż po modele napędzane benzyną, których koszt może wynieść nawet ok. 1500 złotych.

Na jaką głębokość wykonać wertykulację trawnika?

Wertykulacja nie powinna być wykonywana zbyt głęboko, w innym przypadku struktura roślin może zostać uszkodzona. Jak głęboko wertykulować trawnik, aby zachować jego dobry wygląd? Wertykulację można przeprowadzić w pionie do nawet 30-45 mm głębokości, ale zazwyczaj jest to 5-15 mm.

Jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

wertykulator na zdjęciu od boku

Ile kosztuje wertykulacja trawnika?

Jaka jest cena wertykulacji trawnika? Jeśli wykonujesz ją samodzielnie i do tego celu używasz jedynie grabi, to przeprowadzisz ja niemal za darmo. W innym przypadku konieczny będzie zakup wertykulatora mechanicznego. Taki sprzęt dostępny jest już od 300 złotych. Droższe modele kosztują ok. 1000-1300 złotych i poradzą już sobie z niemałą posesją.

A co jeśli chcesz zlecić prace pielęgnacyjne w ogrodzie? Ile kosztuje wertykulacja trawnika wykonana przez specjalistę? Koszt waha się od 2-2,5 zł brutto za m2. Wiele zależy zatem od tego, jak duży jest Twój ogród i ile wynosi jego powierzchnia biologicznie czynna.

Jak pielęgnować trawnik po wertykulacji?

Kiedy robimy wertykulację, nie kończy to jeszcze wszystkich prac zmierzających do zachowania trawnika w jak najlepszej kondycji. Twój trawnik nie zachęca wyglądem? Nie martw się, niesamowicie szybko się zregeneruje i będzie się prezentować znacznie lepiej. Szybkość regeneracji trawnika może się różnić w zależności od warunków pogodowych i jego początkowej jakości.

Co po wertykulacji? Powinieneś jeszcze wykonać kilka ważnych kroków, by zadbać o murawę.

  • Po wertykulacji trawnik będzie potrzebował dobrego nawozu, dzięki czemu będzie szybciej wzrastał i sprawniej się regenerował. Używaj nawozu trawnikowego dostosowanego do konkretnej pory roku i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
  • Jeśli wertykulacja pozostawiła puste lub cienkie plamy, możesz chcieć ponownie obsiać te obszary. Jest to łatwe do zrobienia i poprawi wygląd Twojego trawnika. Czy po wertykulacji trzeba go podlać? Jak najbardziej – po uprzątnięciu filcu, resztek mchu i traw trzeba obficie podlewać trawnik przez co najmniej kilka dni.
  • Prawidłowa pielęgnacja trawnika sprowadza się również do jego regularnego koszenia. Unikaj jednak tego w deszczową pogodę lub bezpośrednio po deszczu.
  • Inne zabiegi na trawniku mogą być wykonywane w tym samym czasie, w tym: napowietrzanie, dosiewanie i posypywanie piaskiem, które pomagają w regeneracji.

Wertykulacja trawnika to potrzebny, a wręcz niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim usuwa szkodliwe poziomy filcu, a tym samym pozwala wodzie dotrzeć do gleby. Wertykulacja umożliwia również przetransportowanie składników odżywczych do roślin trawiastych oraz zmniejsza prawdopodobieństwo przyszłych problemów z mchem. Jest zatem mnóstwo powodów, aby ją przeprowadzić.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij