Wylewka samopoziomująca - jakie są właściwości i zastosowanie wylewki samopoziomującej?

Przymierzasz się do remontu w mieszkaniu? Jeśli wiąże się on z położeniem nowej posadzki, to z pewnością konieczne będzie najpierw zlikwidowanie nierówności na podłodze. Do tego celu służy wylewka samopoziomująca. Jakie ma właściwości i kiedy warto ją zastosować? Podpowiadamy, który rodzaj wylewki samopoziomującej okaże się dobrym wyborem i dlaczego.

Wylewka samopoziomująca - zdjęcie 1

Odpowiednio dobrany projekt domu uwzględnia podstawowe prace budowlane. Zalicza się do nich także wykonanie podłoża. O tym, jak ma wyglądać Twoja podłoga najczęściej zdecydować możesz sam. Warto jednak mieć to na względzie już na etapie wyboru projektu, szczególnie jeśli zależy Ci na dodatkowych udogodnieniach, np. w postaci ogrzewania podłogowego.

Wylewka samopoziomująca - czym jest?

Zanim przejdziesz do układania paneli lub wykładziny, musisz najpierw wyrównać powierzchnię podłogi. Do tego celu służy samopoziomujący podkład podłogowy, który nazywany bywa również potocznie wylewką samopoziomującą, jeszcze inne określenie to jastrych.

Dzięki niej możliwe jest uzyskanie gładkiej powierzchni, co zapewni odpowiednie wypoziomowanie podłogi, czyli mówiąc prościej sprawi, że nie będzie krzywa i nie będzie posiadać wybrzuszeń ani wgłębień. Wylewka samopoziomująca ma postać płynnej masy, która po czasie wysycha. Zastosować można ją zarówno na podłoże cementowe, betonowe i wiele innych.

Wylewka samopoziomująca - jakie są dostępne rodzaje?

Zanim wybierzesz wylewkę samopoziomującą, musisz wiedzieć, że występuje ona w kilku rodzajach. Dzieli się ją m.in. pod względem szybkości wiązania, dlatego też wyróżnia się wylewkę samopoziomującą szybkoschnącą i wolnowiążącą. Jeśli zależy Ci na czasie, to możesz zdecydować się na ten pierwszy wariant. Wówczas układanie warstwy wykańczającej rozpoczniesz już po kilkunastu godzinach. 

Inny podział dotyczy grubości warstwy. Do dyspozycji masz wylewkę samopoziomującą cienkowarstwową i grubowarstwową. Ta pierwsza ma zazwyczaj do 50 mm. Wylewka samopoziomująca grubowarstwowa posiada już do 100 mm grubości. 

Z pewnością znaczenie będzie mieć również rodzaj spoiwa. Najczęstszy wybór pada na wylewkę samopoziomującą cementową. Alternatywę dla jej zastosowania stanowi wylewka anhydrytowa, czyli wykonana z odmiany gipsu.

Pamiętać należy także, że najlepszym wyborem okaże się wylewka samopoziomująca mrozoodporna i wodoczeszczlna. Podłoże powinno być przecież dobrze zabezpieczone. 

Wylewka samopoziomująca cennik

Ile kosztuje wylewka samopoziomująca? Koszt zależny jest od rodzaju, na jaki się zdecydujesz. Wylewka sprzedawana jest przeważnie w postaci suchego proszku w 25-kilogramowych opakowaniach. Koszt jej zakupu wynosi od 30 do 60 złotych. W przypadku kosztów robocizny, przeliczana jest także cena za m2 wylewki samopoziomującej.

Ile wynosi? Wykonanie wylewki samopoziomującej cienkowarstwowej to od 20 do ok. 25 złotych za m2. Wykonanie wylewki samopoziomującej grubowarstwowej kosztuje już znacznie więcej, od 25-35 zł/m2

ofe-5847238-70025 w-70025

Wylewka samopoziomująca - jakie ma zastosowanie?

Zastosowanie wylewki samopoziomującej jest dość szerokie, a to głównie za sprawą faktu, że występuje w wielu rodzajach. Dzięki niej uzyskanie wypoziomowanego, gładkiego podłoża staje się możliwe na różnych powierzchniach i nie tylko wewnątrz domu.

Wylewka samopoziomująca na zewnątrz sprawdzi się bowiem równie dobrze. W tym przypadku należy jednak wybrać wariant mrozoodporny. Gdzie warto go zastosować? Sprawdzi się w postaci wylewki samopoziomującej na zewnątrz na taras, jak również wylewki samopoziomującej do garażu. Bez problemu poradzi sobie też jako wylewka samopoziomująca na balkon.

A co z pomieszczeniami, gdzie jest nieco cieplej? Czy wylewka samopoziomująca na ogrzewanie podłogowe może zostać zastosowana? Jak najbardziej, pod warunkiem, że wybierzesz wylewkę anhydrytową. Jej płynna formuła szczelnie otacza rurki grzewcze. Może zatem pełnić funkcję wylewki samopoziomującej do łazienki czy też wylewki samopoziomującej pod panele.

Jeśli potrzebujesz wylewki samopoziomującej na stary beton, to postaw na wylewkę cementową. Będzie tamże dobrym wyborem pod płytki. Wylewka samopoziomująca na drewno też może zostać zastosowana, lecz nie w każdym przypadku, dlatego warto to wcześniej skonsultować. Szczególnie, gdy ma to być drewniana podłoga z ogrzewaniem podłogowym.

Wylewka samopoziomująca - jak wybrać odpowiednią?

Jaka wylewka samopoziomująca będzie najlepsza akurat dla Ciebie? Aby ją wybrać, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto kilka z nich:

  • Do jakiego pomieszczenia jej potrzebujesz?
  • Czy zamierzasz zainstalować ogrzewanie podłogowe?
  • Ile masz czasu na remont posadzek?
  • Chcesz podłogę wyłożyć panelami, betonem dekoracyjnym, płytkami a może drewnem?

Kiedy znasz już odpowiedzieć, łatwiej stwierdzić jaka będzie najlepsza wylewka samopoziomująca w danym przypadku. Miej na względzie, że zaprawy gipsowe (anhydrytowe) pasują wyłącznie do miejsc suchych, nie sprawdzą się zatem w łazience. Co więcej, nie na wszystkich masach można układać płytki ceramiczne. Na taras czy balkon wybierz zaś wylewki mrozoodporne, a do łazienki - wodoszczelne

Wylewka samopoziomująca - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wiesz już, że grubość wylewki samopoziomującej, podobnie jak czas jej schnięcia, ma znaczenie. Na co zatem jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Z pewnością na jej wydajność. W jaki sposób ją oszacować? Wydajność wylewki samopoziomującej zależy od grubości podłoża, którą zamierzasz uzyskać. Musisz wiedzieć, że do wykonania m² wylewki grubości 1 mm potrzebujesz ok. 1,5 kg. W sieci znaleźć możesz kalkulator zużycia masa samopoziomującej, dzięki któremu łatwo oszacujesz zużycie wylewki.

Co jest potrzebne do wykonania wylewki samopoziomującej?

Przymierzasz się do wykonania wylewki samopoziomującej? Przygotuj odpowiednie narzędzia. Co będzie potrzebne? Na pewno będzie to wiertarka wolnoobrotowa i pojemnik do wymieszania zaprawy. Nie zapomnij też o poziomicy i kołkach, z pomocą których wyznaczysz granicę wylewki. Niezbędne wyposażenie to również wałek kolczasty (służy do odpowietrzenia wylewki) i taśma dylatacyjna.

Sprawdź: Jak połączyć płytki i panele?

Wylewka samopoziomująca - jak wykonać? Krok po kroku

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą? Najpierw należy przygotować podłoże. Powinno być czyste, co oznacza, że trzeba je odkurzyć. Ewentualne większe nierówności, usuń zaś przy wykorzystaniu zaprawy cementowej. Kolejny krok to gruntowanie podłoża. Zazwyczaj wystarcza jedna warstwa, która schnie do 3 godzin. Kiedy gruntowanie masz już za sobą, musisz przejść do wyznaczenia poziomu wylewki. Użyj do tego celu przygotowanych wcześniej kołków rozporowych, w które wkręcisz na odpowiednią wysokość wkręty. Nie zapomnij o użyciu poziomicy. 

Teraz pora przejść do przygotowania masy wylewki samopoziomującej. Co dokładnie musisz zrobić? Wsyp proszek do miski i wymieszaj go z wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Całość wymieszaj dwukrotnie. Zaprawę musisz użyć od razu po wymieszaniu. Wylej masę na przygotowanie podłoże i delikatnie rozprowadź. Musisz robić to dość sprawnie, najlepiej jeśli pomoże Ci w tym jeszcze min. jedna osoba. 

Po ok. 24 godzinach możliwe będzie kontynuowanie dalszych prac. Jak zatem widzisz, wykonanie wylewki samopoziomującej nie jest nadto skomplikowane. 

Jak długo schnie wylewka samopoziomująca?

To, ile schnie wylewka samopoziomująca, jest zależne od rodzaju wylewki, na którą się zdecydujesz. Wariant szybkowiążący umożliwi dalsze prace już po kilkunastu godzinach. Czas schnięcia wylewki samopoziomującej wolnowiążącej będzie już jednak znacznie wydłużony. O ile samo schnięcie także trwa ok. kilkunastu godzin (12-15), to kolejnych prac można się podjąć dopiero po kilku dniach.

Kiedy warto zastosować wylewkę samopoziomującą?

Zastosowanie wylewki samopoziomującej jest nie tyle co korzystne a konieczne, zwłaszcza w przypadku nierównego podkładu podłogowego. Dzięki temu jego powierzchnia stanie się gładka. Co więcej, wylewka samopoziomująca przedłuży żywotność Twojej podłogi i zapewni jej dodatkową funkcjonalność.

Może sprawić m.in., że stanie się ona wodoszczelna czy wykaże większą odporność na pękanie. Zastosowanie wylewki samopoziomującej okaże się także niezbędne, gdy podłoga jest narażona na działanie wilgoci.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Wybór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia podłogi może sprawić, że sprzątanie stanie się bardziej przyjemne, a także mn...

Posadzki
Co to jest jastrych?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Co to jest jastrych i jakie jest jego zastosowanie?

Co to jest jastrych? To pytanie często zadają sobie osoby bez doświadczenia budowlanego. Dużo bardziej znajomo brzmi z pew...

Posadzki
folia czy papa pod posadzki ukladanie podlogi
03.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Papa czy folia - co kłaść pod posadzki?

Zastanawiasz się, co będzie lepsze, folia czy papa pod posadzkę? Ten dylemat ma większość inwestorów, którzy chcą skuteczn...

Posadzki
mężczyzna układa płytki na podłodze
27.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak układać płytki, by służyły latami? Niezbędne narzędzia, techniki i wskazówki

Układanie płytek to czynność, z którą przy odrobinie zdolności manualnych i w...

Posadzki
Jaki mop do paneli Sponsorowany
31.10.2024 r. Artykuł partnerski

Jaki mop do paneli sprawdza się najlepiej?

Wybór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia podłogi może sprawić, że sprzątanie stanie się bardziej przyjemne, a także mn...

Posadzki
Co to jest jastrych?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Co to jest jastrych i jakie jest jego zastosowanie?

Co to jest jastrych? To pytanie często zadają sobie osoby bez doświadczenia budowlanego. Dużo bardziej znajomo brzmi z pew...

Posadzki
folia czy papa pod posadzki ukladanie podlogi
03.07.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Papa czy folia - co kłaść pod posadzki?

Zastanawiasz się, co będzie lepsze, folia czy papa pod posadzkę? Ten dylemat ma większość inwestorów, którzy chcą skuteczn...

Posadzki
mężczyzna układa płytki na podłodze
27.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak układać płytki, by służyły latami? Niezbędne narzędzia, techniki i wskazówki

Układanie płytek to czynność, z którą przy odrobinie zdolności manualnych i w...

REKLAMA
Zamknij