Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu i do czego może nam posłużyć?

Nietrudno wyobrazić sobie, jakich problemów może przysporzyć awaria lub przerwa w dostawie prądu. Jego brak to spora uciążliwość nie tylko w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego, ale także na budowie czy w domku letniskowym. Receptą na takie utrudnienia staje się agregat. Czym sugerować się, wybierając konkretny model? Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Jak dopasować parametry urządzenia do jego przeznaczenia?

Agregat prądotwórczy do domu – jaki agregat prądotwórczy wybrać? - zdjęcie 1

Nawet jeżeli instalacja elektryczna w twoim domu działa bez zarzutu, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy. Jej nieprzewidziana awaria może wydarzyć się, jak to najczęściej bywa, w najmniej odpowiednim momencie, a długotrwała przerwa w dostawie prądu może przyspożyć nam wielu kłopotów. Jaki agregat prądotwórczy wybrać, aby spełnił on swoje zadanie? Wbrew pozorom, nie tylko moc ma znaczenie.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy służy, jak sama nazwa wskazuje, do wytwarzania energii elektrycznej. Urządzenie jest wyposażone w prądnicę oraz silnik, który – w zależności od modelu – może być zasilany np. benzyną lub olejem napędowym.

Podstawową funkcją agregatu prądotwórczego jest przetworzenie energii mechanicznej, pozyskanej ze spalania paliw, na energię elektryczną. To ona wprawia w ruch wirnik, dzięki któremu powstaje pole magnetyczne. W efekcie na obwodach wytwarzany jest prąd elektryczny, idealny do zasilania różnego rodzaju sprzętu.

Wiele osób o zakupie generatora myśli jeszcze na etapie wznoszenia budynku, gdy na działce nie ma doprowadzonej instalacji elektrycznej. Urządzenie przydaje się do podłączenia niezbędnych narzędzi, choćby betoniarki.

Na agregat prądotwórczy do domu warto zdecydować się także z innych względów. Przyda się w razie awarii lub przerwy w dostawie prądu spowodowanej np. wichurą. Dzięki niemu można dostarczyć zasilanie najważniejszym urządzeniom np. lodówce, kuchence czy akwarium. Powinny go mieć także osoby, które zdecydują się na projekt domu pasywnego, wykorzystującego pompę ciepła oraz wentylację mechaniczną.

Funkcjonalne są również niewielkie i przenośne agregaty prądotwórcze. Można je zabrać na działkę, czy kemping, a także wykorzystać do zasilania urządzeń we wszystkich miejscach, w których nie ma standardowego źródła energii elektrycznej.

W sytuacjach awaryjnych generator pozwala również na niezakłóconą pracę wielu kluczowych instalacji w budynku np. systemu alarmowego czy ogrzewania (nawet kocioł gazowy potrzebuje dostępu do prądu).

Rodzaje agregatów prądotwórczych do użytku w domu

Chcąc dokonać trafnego zakupu, w pierwszej kolejności należy zorientować się w możliwościach. Wyróżniamy dwa podstawowe typy agregatów: jednofazowy oraz trójfazowy z rozruchem.

  • Agregat jednofazowy

Generator jednofazowy wytwarza prąd o napięciu maksymalnym 230 V – dokładnie takim, jak w przypadku prądu z domowych gniazdek. Wystarczy on do zasilenia sprzętów AGD, komputerów, ogrzewania elektrycznego.

  • Agregat trójfazowy

Agregat trójfazowy wyróżnia się przede wszystkim podzieloną na trzy fazy prądnicą. Dzięki temu sprawdzi się przy zasilaniu urządzeń o maksymalnym napięciu 400 V, na przykład elektronarzędzi czy sprzętu budowlanego.

Agregaty prądotwórcze do domu można sklasyfikować również ze względu na rodzaj silnika napędowego. Do najpopularniejszych modeli należą generatory:

  • benzynowe (dwusuwowe i czterosuwowe),
  • wysokoprężne (z silnikiem diesla zasilane olejem napędowym),
  • akumulatorowe.

Ze względu na sposób rozruchu wyróżniamy:

  • agregaty ręczne – najczęściej uruchamiane są za pomocą linki rozruchowej;
  • agregaty automatyczne – np. z układem samoczynnego załączania rezerwy.

O ile wzrosną nasze rachunki za prąd po podwyżkach?

Jaka powinna być moc agregatu prądotwórczego do użytku domowego?

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze generatora, jest jego moc, którą wyraża się w kilowatach (kW) lub kilowoltamperach (kVA).

Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszy? To zależy od sposobu jego użytkowania, ponieważ im wyższa wartość, tym więcej urządzeń elektrycznych będzie można obsłużyć. Niestety, przekłada się to również na wyższą cenę urządzenia oraz większe zużycie paliwa w przypadku modeli spalinowych.

Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego do swoich potrzeb? Podstawową zasadą jest, by generator miał moc większą od łącznej mocy pobieranej przez odbiorniki do niego podłączone. Najprościej więc zsumować moc urządzeń, jakie ma zasilać agregat i według tej wartości dopasować jego model. Dodatkowo w generatorze powinien pozostać zapas wolnej mocy na poziomie 20-30%, dzięki której unikniesz problemów z efektywnym zasileniem wszystkich sprzętów.

  • Przy podstawowym użytku domowym wystarczający okaże się agregat prądotwórczy 2 kW lub – jeszcze lepiej – agregat prądotwórczy 4 kW. Za jego pomocą przywrócisz moc oświetleniu, urządzeniom grzewczym czy podstawowemu sprzętowi AGD, na przykład lodówce.
  • Sięgnij po agregat prądotwórczy 10 kW, jeśli planujesz do niego podłączać urządzenia z silnikiem elektrycznym czy zasilacze awaryjne UPS.
  • W warsztatach i na placach budowy najlepiej wykorzystać najmocniejsze urządzenia – może to być agregat prądotwórczy 30 kW lub agregat prądotwórczy 50 kW.

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy i czy warto z niego korzystać?

Co uwzględnić przy wybieraniu agregatu prądotwórczego do domu?

Odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy jest w stanie pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną w razie awarii lub braku dostępu do sieci. Bardzo duży wybór takich urządzeń sprawia jednak, że niełatwo podjąć decyzję, jaki agregat prądotwórczy dla domu jednorodzinnego będzie najlepszy.

Z całą pewnością należy przyjrzeć się parametrom technicznym, by w maksymalny sposób dostosować je do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Które z nich są kluczowe?

  • Moc agregatu

Ten temat omówiliśmy już wyżej. Przypomnijmy jednak: im większa moc agregatu, tym więcej urządzeń będzie można dzięki niemu obsłużyć. Masz zatem większe możliwości, rozważając, co można podłączyć do agregatu prądotwórczego.

  • Liczba faz

Na rynku dostępne są agregaty jednofazowe i trójfazowe. Do użytku domowego w zupełności wystarczy ten pierwszy wariant.

  • Rodzaj rozruchu

Agregaty mogą być zasilane w różny sposób. Ten temat szerzej omówimy za chwilę, jednak w tym miejscu warto wspomnieć, że rodzaj paliwa jest ściśle powiązany ze sposobem rozruchu urządzenia.

Agregaty spalinowe przeważnie są uruchamiane ręcznie – poprzez tzw. szarpak – lub elektrycznie. Te pierwsze są nieco tańsze, jednak wymagają użycia większej siły. Z kolei agregaty prądotwórcze z rozruchem elektrycznym najczęściej są wyposażone w stacyjkę ze specjalnym kluczykiem. Na rynku dostępne są również generatory z automatycznym rozruchem – to praktyczna opcja, gdy chcesz uruchamiać i gasić sprzęt zdalnie.

  • Głośność pracy

Większość popularnych generatorów zasilanych benzyną podczas pracy wytwarza hałas na poziomie około 95 dB. To dość dużo, dlatego jeśli zależy ci na cichym agregacie prądotwórczym do domu, lepiej zdecydować na model o maksymalnym poziomie hałasu 75 dB.

  • Pojemność zbiornika

Im większy zbiornik paliwa, tym dłużej agregat prądotwórczy będzie pracować bez konieczności jego uzupełniania. Jednocześnie jednak całe urządzenie będzie miało większe gabaryty.

  • Typ obudowy

Jeśli agregat ma na stałe znajdować się na zewnątrz, warto zainwestować w obudowę chroniącą go przed wpływem czynników atmosferycznych. Producenci proponują także modele z osłoną dźwiękochłonną, do pewnego stopnia redukującą hałas powstający w czasie pracy urządzenia.

  • System AVR

Technologia AVR (Automatic Voltage Regulation) jest obecnie stosowana w niemal wszystkich nowoczesnych modelach agregatów. Umożliwia ona automatyczną regulację poziomu napięcia wyjściowego, co zabezpiecza wrażliwe urządzenia przed uszkodzeniem.

  • System ATS

To wbudowana funkcja automatycznego uruchomienia zasilania awaryjnego. Dzięki niej zapewnisz stały dostęp do energii w domu. To ważne – zwłaszcza, gdy przerwy w dostawach prądu zdarzają się często i są szczególnie problematyczne.

  • Zestaw transportowy

Mogłoby się wydawać, że to tylko dodatek. Pamiętaj jednak, że agregaty są dosyć ciężkie – nawet te przeznaczone do użytku domowego ważą kilkadziesiąt kilogramów. Dołączone do sprzętu rączki i koła lub wózek zdecydowanie ułatwią zatem przenoszenie urządzenia w inne miejsce.

Generator prądu

Czym może być zasilany agregat prądotwórczy do domu i która wersja jest najlepsza?

Odpowiadając na pytanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze agregatu prądotwórczego, wspomnieliśmy już o różnych sposobach zasilania. Rzeczywiście, decyzja w tym zakresie jest o tyle istotna, że wpłynie na koszty korzystania z agregatu oraz na to, ile godzin działa agregat prądotwórczy.

  • Agregaty zasilane benzyną lub olejem napędowym

Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej wydajne są agregaty zasilane benzyną lub olejem napędowym. Mają sporą moc i pozwalają na długi czas pracy. Ich wadą jest jednak emisja szkodliwych gazów, co oznacza, że urządzenie należy trzymać na zewnątrz budynku bądź wewnątrz przy zapewnieniu odpowiedniego systemu odprowadzania spalin.

Przewaga agregatów benzynowych nad dieslowymi ujawnia się zimą. Te drugie są wrażliwe na mróz, dlatego należy je przed zabezpieczyć przed wpływem niskich temperatur. Odporność na czynniki atmosferyczne urządzenia można rozpoznać po kodzie IP – najbardziej wytrzymałe generatory mają IP minimum 55.

  • Agregaty zasilane gazem

Ciekawą alternatywą może być agregat prądotwórczy do domu na gaz LPG lub gaz ziemny NG. Korzystanie z niego wiąże się z niższą emisją, a więc większym bezpieczeństwem dla środowiska. Urządzenia zasilane gazem są niedrogie w eksploatacji i odporne na awarie, jednak dość drogie, dlatego ich nabywcami są głównie przedsiębiorstwa.

  • Agregaty akumulatorowe

Na rynku dostępne są także tanie i poręczne agregaty akumulatorowe. Podczas pracy nie emitują one szkodliwych spalin, dlatego można wykorzystywać je w pomieszczeniach. Odbywa się to jednak kosztem osiągów – dość niskich, raczej wykluczających długotrwałe użytkowanie. Dodatkowo ilość wytwarzanego prądu jest ograniczona, dlatego urządzenia tego typu są wykorzystywane doraźnie i wspomagająco.

Czy warto kupić agregat prądotwórczy? Zdecydowanie tak, jednak kluczowe jest tu dopasowanie modelu do swoich potrzeb. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się generatory benzynowe lub olejowe. Są one zdecydowanie tańsze, a ich eksploatacja nie pociąga za sobą wysokich nakładów finansowych.

Urządzenia zasilane ropą lub gazem przydają się raczej w firmach, budynkach użyteczności publicznej czy na budowie – tam, gdzie liczy się nieprzerwane działanie przez dłuższy czas.

Ile kosztuje prąd budowlany w 2022? Sprawdzamy aktualne ceny!

Jaka jest cena agregatu prądotwórczego do domu?

Ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu? Cena urządzenia jest uzależniona od jego parametrów i marki, dlatego obserwujemy na tym polu duże zróżnicowanie. Bez problemu znajdziesz tanie modele w cenie ok. 500-600 zł, z benzynowym silnikiem dwusuwowym, o dość niskiej wadze. Taki sprzęt w zupełności spełni swoje zadanie na działce, kempingu czy podczas drobnych prac warsztatowych.

Za ok. 1000 złotych można kupić jednofazowy generator prądu z silnikiem benzynowym i automatyczną regulacją napięcia. Zaawansowane agregaty jednofazowe i trójfazowe są dostępne za około 2000-4000 zł. Droższe maszyny przeważnie pracują ciszej, są bardziej wydajne, przystosowane do dłuższej pracy i wyposażone w dodatkowe opcje, na przykład stabilizację napięcia.

Oczywiście, odrębną kwestię stanowi odpowiedź na pytanie, ile kosztuje prąd z agregatu. Cena eksploatacji jest uzależniona od rodzaju zasilania oraz mocy urządzenia.

Czy agregaty stanieją? Niestety, nic na to nie wskazuje, przynajmniej w najbliższym czasie. Odpowiedź na pytanie, dlaczego wykupują agregaty, jest dość oczywista. To konsekwencja kryzysu energetycznego i majaczącego na horyzoncie widma blackoutu. Nikt nie daje gwarancji nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej w najbliższych miesiącach, co może stanowić poważne utrudnienie w funkcjonowaniu nie tylko firm, ale również gospodarstw domowych.

Czy wiesz, jak dobrać właściwy wyłącznik naprądowy do własnej instalacji?

Agregat prądotwórczy czy UPS do domu?

Pozostaje jeszcze rozstrzygnąć, co lepsze: UPS czy agregat – oczywiście z punktu widzenia gospodarstwa domowego. Odpowiedź nie jest prosta, gdyż każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego wymaga analizy konkretnej sytuacji.

Uogólniając, można jednak przyjąć, że UPS sprawdzi się przy krótkich, kilkuminutowych zanikach napięcia. Gdy przerwa w dostawie prądu jest dłuższa, lepszy wybór stanowi agregat z odpowiednim czasem pracy i stabilizacją napięcia. Podobnie zresztą wygląda rozstrzygnięciem, co lepsze: UPS czy przetwornica, dostosowana do krótkotrwałego działania.

Jeśli natomiast dysponujesz wystarczającym budżetem, warto rozważyć, czy można podłączyć UPS do agregatu. To opcja bardzo praktyczna, gdyż agregat doładowuje akumulator UPS-u, a powrót zasilania dokona przełączenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Systemy automatyki domowej umożliwiają zaprogramowanie instalacji i urządzeń tak, aby reagowały na czynniki zewnętrzne i w...

Instalacje
co to oze odnawialne źródła energii
04.11.2024 r. Anna Wojtyniec

OZE — czym są odnawialne źródła energii? Krótki przewodnik po OZE

Farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne czy elektrownie wodne? Niemal każdy...

Instalacje
Jak poprowadzić przewody elektryczne?
19.09.2024 r. Ewelina Kocenda

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Układanie instalacji elektrycznej w domu to nie lada wyzwanie i będąc laikiem, nie powinno się robić tego na własną rękę....

Instalacje
przydomowa turbina wiatrowa
01.08.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy przydomowe turbiny wiatrowe zastąpią fotowoltaikę?

Zmiany dotyczące zasad rozliczania i cen prądu pochodzącego z przydomowych instalacji fotowoltaicznych i przejście na net...

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Systemy automatyki domowej umożliwiają zaprogramowanie instalacji i urządzeń tak, aby reagowały na czynniki zewnętrzne i w...

Instalacje
co to oze odnawialne źródła energii
04.11.2024 r. Anna Wojtyniec

OZE — czym są odnawialne źródła energii? Krótki przewodnik po OZE

Farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne czy elektrownie wodne? Niemal każdy...

Instalacje
Jak poprowadzić przewody elektryczne?
19.09.2024 r. Ewelina Kocenda

Jak poprowadzić przewody elektryczne?

Układanie instalacji elektrycznej w domu to nie lada wyzwanie i będąc laikiem, nie powinno się robić tego na własną rękę....

Instalacje
przydomowa turbina wiatrowa
01.08.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy przydomowe turbiny wiatrowe zastąpią fotowoltaikę?

Zmiany dotyczące zasad rozliczania i cen prądu pochodzącego z przydomowych instalacji fotowoltaicznych i przejście na net...

REKLAMA
Zamknij