Biała łazienka — pomysły i wskazówki na aranżację białej łazienki w domu

Biała łazienka może mieć zarówno klasyczny, jak i nowoczesny klimat. Świetnie prezentuje się solo, jak i w zestawieniu z innymi barwami, które przełamią kolorystyczny monochrom. Chociaż z pozoru aranżacja białej łazienki nie powinna stwarzać żadnego problemu, to w rzeczywistości zadanie to może stanowić duże wyzwanie.

Biała łazienka — pomysły i wskazówki na aranżację białej łazienki - zdjęcie 1

Biała łazienka nie jest nudna, nawet w wersji total look. Jeśli jednak chcesz ocieplić jej charakter i sprawić, że będzie stanowić doskonałe dopełnienie klasycznego domu z dwuspadowym dachem, możesz postawić na drewniane dodatki. Nowoczesne wnętrza, z całą pewnością zyskają nowego oblicza, jeśli do bieli dodasz odrobinę czerni lub metalu, natomiast dom urządzony w stylu glamour to idealne miejsce na duet bieli ze złotem.

Biała łazienka — czym się charakteryzuje?

Biała łazienka to rozwiązanie, które sprawdza się od dawien dawna, niezależnie od mody, która aktualnie panuje w dziedzinie urządzania wnętrz. Białe kafle oraz armatura połączona z chromem daje doskonałą bazę do uzupełniania stylizacji wybranymi dodatkami w dowolnym kolorze.

W ciągu ostatnich lat zmienił się jednak nieco charakter białej łazienki i aktualnie nie wygląda ona tak samo, jak kilka sezonów temu. Teraz, pożądany efekt można uzyskać, pracując fakturą, rozmiarem kafli czy też decydując się na designerskie baterie umywalkowe, lustra, a w końcu wybierając wannę o nietypowym kształcie. Biała łazienka może też łączyć różne tonacje od śnieżnobiałej po kremową czy też odcień kości słoniowej. Ilość połączeń oraz kombinacji jest więc nieograniczona. 

Biała łazienka - czym się charakteryzuje

Biała łazienka — jak zaaranżować łazienkę z białym kolorem?

Przeglądając aranżacje białej łazienki, z całą pewnością natkniesz się na sprawdzone i znane rozwiązania, chociażby takie jak: połączenie bieli z drewnem. Taki sposób aranżacji z łatwością pozwoli Ci odejść od efektu sterylnej i zimnej czystości, a dodatkowo sprawi, że wnętrze nabierze przyjemnego ciepła.

Inspiracje białej łazienki nie zawsze jednak są uniwersalne i zachowawcze. Modny patchwork jako wzór na kaflach w zwinny sposób urozmaici białą aranżację, podobnie jak strukturalne płytki, które układają się w jedną całość. Biała łazienka z mozaiką może być wykonana w dwóch lub kilku kolorach. 

Biała łazienka z drewnem — jak zaaranżować?

Często biała łazienka z drewnem jedynie wzbogacona jest dodatkami wykonanymi w tym kolorze takimi jak: stojak na ręczniki czy rama lustra. Nierzadko stanowi też uzupełnienie mebli łazienkowych, kiedy z materiału drewnopodobnego wykonuje się blat pod umywalkę czy zabudowę toalety. Takie niewielkie elementy sprawiają, że wnętrze nadal utrzymane jest w podstawowej kolorystyce, jednak jego wygląd oraz forma nabiera ciepła.

Biała łazienka z imitacją drewna z pewnością sprawdzi się w większym stopniu niż łazienka, w której wykorzystany zostanie naturalny surowiec. Pamiętaj o tym, że drewno nie jest odporne na działanie wody, a dodatkowo wymaga zastosowania odpowiedniej wentylacji. Jeśli więc marzysz o drewnianej podłodze, wybierz raczej kafle imitujące drewno, a nie prawdziwe deski.

Biała łazienka — jak ją ożywić?

Total look cieszy się dużą popularnością nie tylko w modzie, ale też w urządzaniu wnętrz. Biała łazienka po dłuższym czasie może jednak znudzić domowników i sprawić, że chcąc uniknąć monotematyczności, zaczniesz ozdabiać ją przypadkowymi dekoracjami. Warto więc jeszcze na etapie projektowania łazienki wziąć ten problem pod uwagę i wybrać takie zestawienia kolorów, które ją ożywią.

Sprawdzonym sposobem na złamanie bieli obecnej na ścianach i armaturze jest dodanie koloru na podłodze. Biała łazienka z brązową podłogą to bezpieczne rozwiązanie, które sprawdzi się w sytuacji, gdy planujesz zakup drewnianych dodatków.

Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanego stylu, to możesz skorzystać z bezpiecznego rozwiązania i wybrać np. szarą podłogę, która dopasuje się do większości aranżacji. Szaro biała łazienka może wydawać się nieco mdła, jednak stanowi ogromne pole do pracy ze strukturą. W tej sytuacji możesz sięgnąć, chociażby po beton dekoracyjny.

Dowiedz się także: Jak zaaranżować białą kuchnię z drewnianym blatem?

Jeśli nie lubisz eksperymentować z kolorami to postaw na magnetyzujące rozwiązanie, czyli na czarno-białą łazienkę. To połączenie dwóch przeciwstawnych barw sprawi, że pomieszczenie będzie prezentować się nie tylko elegancko, ale też wyrafinowanie. Ten kolor sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach, ale jeśli zdecydujesz się jedynie na czarne dekory lub meble, możesz z łatwością stworzyć wnętrze w stylu glamour.

W 2020 roku kolorem roku według Pantone był klasyczny niebieski. Moda na tą tonację utrzymuje się do dziś i chętnie stosowana jest również we wnętrzach. Niebiesko-biała łazienka może wyglądać bardzo elegancko i wbrew pozorom nie musi przypominać tej urządzonej w stylu marynistycznym. Pożądany odcień uzyskasz przy pomocy farb, ale też decydując się na kafle o ciekawej strukturze.

Mała biała łazienka — jak optyczne powiększyć białą łazienkę?

Niewielkie wnętrza wyjątkowo dobrze prezentują się w jasnych kolorach, które w odróżnieniu od ciemnych barw i geometrycznych wzorów, optycznie je powiększają. Warto, aby mała biała łazienka, została urządzona przy pomocy gładkich kafli, a fronty mebli były w połysku, aby w większym stopniu odbijać światło. Nowoczesna biała łazienka może zostać również wyposażona w białą armaturę oraz dodatki takie jak: ogromne lustro do łazienki.

Jak zaaranżować małą białą łazienkę

Biała łazienka — z wanną czy prysznicem?

Wybór wanny czy prysznica w dużej mierze zależy od tego, ile miejsca masz do dyspozycji w łazience. Prysznic z całą pewnością sprawdzi się w niewielkim wnętrzu, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kabinę z brodzikiem, czy rozwiązanie typy walk-in. Biała łazienka z prysznicem dzięki temu będzie wyglądać ciekawie i nowocześnie.

A co z wanną? Biała łazienka z wanną to prawdziwe pole do popisu dla niejednego projektanta wnętrz. Wanna wolnostojąca, wanna narożna, prostokątna lub okrągła — w tym temacie panuje duża dowolność. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby wanna podkreśliła styl, w którym zaprojektowałeś swoją łazienkę, wtedy możesz wybrać tę na designerskich nóżkach w stylu retro czy prostą, wykonaną w czarnym kolorze.

W niewielkich pomieszczeniach wanna może jednak nie być dobrym pomysłem. Mała biała łazienka z wanną straci swój urok, jeśli część dostępnej przestrzeni zostanie w ten sposób zagospodarowana.

Sprawdź: Wanna z prysznicem - czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Biała łazienka — jaką armaturę wybrać?

Jeszcze do niedawna jedyny „słuszny” wybór stanowiła chromowana armatura. Aktualnie, w sklepie możesz znaleźć tę wykonaną w białym, złotym, czarnym czy różowym kolorze.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby bateria umywalkowa czy wannowa zlewała się z otoczeniem i na pierwszy rzut oka pozostawała niewidoczna, postaw na tę wykonaną w białej tonacji. W nowoczesnych łazienkach zdecydowanie sprawdzi się czarna armatura, a tzw. gold rose świetnie skomponuje się z białym marmurem, jednocześnie nadając łazience niezwykłej elegancji.

Meble w białej łazience — jak dobrać meble łazienkowe do jasnego wnętrza?

Wybór odpowiednich mebli jest niezwykle istotny nie tylko z funkcjonalnego punktu widzenia (pojemne szafki do łazienki pomieszczą chemię gospodarczą i zapas kosmetyków dla całej rodziny), ale też tworzą spójny charakter całego wnętrza.

Jasne pomieszczenie, szczególnie to niewielkie, powinno zostać wyposażone w jasne meble z połyskiem, które odbiją światło i jednocześnie sprawią, że łazienka optycznie zyska dodatkową przestrzeń.

W większych pomieszczeniach można pozwolić sobie na większą dowolność, wybierając meble wykonane np. z drewnopodobnego materiału.

Warto pamiętać o tym, że szafki, szczególnie jeśli wykonywane są u stolarza pod konkretny wymiar, zdecydowanie trudniej wymienić niż chociażby dekoracje. Jeśli nie jesteś przekonany do konkretnego koloru, postaw na uniwersalność wybierają meble w białym kolorze, a charakter łazienki zbuduj za pomocą dodatków.

Biała łazienka — jakie dodatki i akcesoria do białej łazienki będą najlepsze?

W białej łazience dodatki mogą nie tylko pełnić funkcje użytkowe, ale też odpowiadać za budowanie całej aranżacji. Jeśli zależy Ci na ociepleniu wnętrza, postaw na drewniane akcesoria lub te wykonane w kolorze złotym czy brązowym. Pamiętaj też, że rolę dodatków może odgrywać zarówno dozownik do mydła, wieszak na ręczniki, jak i ozdobna lampa.

Wbrew pozorom wnętrzu charakteru mogą nadać również rośliny takie jak: skrzydłokwiat, czy bluszcz, ale też kolorowy pasek na ścianie. Biała łazienka z dekorem może wyglądać naprawdę stylowo.

Biała łazienka z czarnymi dodatkami to sposób na bezpieczną ekstrawagancję. Ciemny kolor nada wnętrzu designerskiego charakteru, a jednocześnie nie powinien szybko się znudzić. Biała łazienka, czarne dodatki to również dobry sposób na urządzenie typowo męskiej łazienki. W momencie, gdy stan cywilny właściciela łazienki ulegnie zmianie, wystarczy, że podmieni on jedynie kolor dodatków.

Biała łazienka czy warto

Zastanawia Cię czarno biała łazienka — jakie dodatki będą pasować? Jeśli jesteś właścicielem czarno-białej łazienki i chciałbyś dodać jej jeszcze odrobiny koloru, postaw na bezpieczne rozwiązanie, jakim jest drewno. Brąz w tym zestawieniu będzie odpowiadać za nadanie wnętrzu ciepłego charakteru, a dodatkowo nie zmieni stylu, w którym została urządzona. Innym rozwiązaniem na rozweselenie wnętrza, mogą być rośliny.

Miłośnicy niecodziennych rozwiązań powinni rozważyć stworzenie białej łazienki z kolorowymi dodatkami. Tutaj panuje pełna dowolność, można też wzorować się na kolorach umieszczonych na mozaice czy kafelkach ze wzorem patchworku. Jeśli urządzanie wnętrz nie należy do Twoich mocnych stron, postaraj się jednak trzymać zasady trzech kolorów.

Biała łazienka — gdzie najlepiej się sprawdzi?

Biały kolor tak naprawdę sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli jednak jesteś właścicielem niewielkiej łazienki, zdecydowanie powinieneś pochylić się nad aranżacjami w tym kolorze. Biała łazienka w bloku, która nie ma dostępu do światła, będzie wyglądała korzystniej niż ciemna, kolorowa czy pełna wzorów. W dużej przestrzeni możesz pozwolić sobie na większą dowolność.

A co z łazienkami w domkach jednorodzinnych? Tutaj styl aranżacji w dużej mierze powinien być spójny z resztą pomieszczeń w domu. Jeśli w budynku znajdują się dwie łazienki, możesz je urządzić w zupełnie różnych stylach. Dla przykładu biała łazienka na poddaszu, która znajduje się tuż przy sypialni, sprawdzi się jako miejsce do relaksu i wyciszenia po długim i męczącym dniu, a inna urządzona w stylu skandynawskim, może być używana jedynie przez zaproszonych gości. 

Jak dbać o czystość w białej łazience?

Biała łazienka jak każda inna wymaga regularnego mycia i sprzątania, chociaż na jasnych i gładkich powierzchniach brud może być szybciej widoczny. Sposób pozbywania się go w dużej mierze zależy jednak od surowca, z którego zostały wykonane meble, ale też kafle czy podłogi. Często wybierany gres szkliwiony jest odporny na zabrudzenia, a do jego wyczyszczenia wystarczy mop, ciepła woda oraz odrobina detergentu.

Problem w utrzymywaniu czystości mogą stanowić jednak fugi. Te jasne bardzo szybko żółkną i wyglądają nieestetycznie. Dbając o ich wygląd, warto stosować domowe sposoby takie jak: proszek do pieczenia, ocet czy soda oczyszczona, a od czasu do czasu, użyć białego markera do fug. 

Biała łazienka — czy warto?

Biała łazienka to uniwersalny i bezpieczny sposób na aranżację. Bazowe kolory można przełamywać za pomocą dodatków czy oświetlenia łazienkowego, mając jednocześnie pewność, że kolor ten nie wyjdzie z mody. Decydując się na takie barwy w łazience, musisz jednak liczyć się z tym, że niektóre zabrudzenia będą szybciej widoczne, niż gdybyś zdecydował się na inny kolor.

Biel jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie w przypadku małych łazienek. Jasne tonacje dodają przestrzeni, a dodatkowo sprawiają, że wnętrze wydaje się sterylnie czyste.

W dużych łazienkach spróbuj jednak pomyśleć o połączeniu bieli z innym kolorem, który nieco przełamanie tonacyjny monochrom. 

Polecamy: Szafka pod umywalkę - jak dopasować szafkę pod umywalkę do łazienki

Autor artykułu

Podobne artykuły

Urządzam dom
Nowoczesne wyposażenie łazienki – trendy i inspiracje na 2025 rok Sponsorowany
Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Urządzam dom
Nowoczesne wyposażenie łazienki – trendy i inspiracje na 2025 rok Sponsorowany
Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Łazienka
konkurs haier x11 pranie z bonusem_glowne Sponsorowany
29.10.2024 r. Artykuł partnerski

Haier X11 – zawsze świeże i pachnące pranie z bonusem

Pralki, pralko-suszarki i suszarki Haier z serii X11 to urządzenia, które zapewniają rewolucyjną ochronę i dbałość o nasze...

Łazienka
pralka haier x11 w nowoczesnym domu Sponsorowany
07.05.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Inteligentna pralka w nowoczesnym domu – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób stawia na pełną wygodę podczas korzystania z domowych sprzę...

Łazienka
Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?
16.02.2024 r. Jan Susmaga

Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?

Bateria umywalkowa powinna być nie tylko dopasowana pod względem wizualnym do łazienki i samej umywalki, ale i umożliwiać...

Łazienka
Grzejnik łazienkowy
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Grzejnik łazienkowy: rodzaje i montaż. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Grzejnik łazienkowy to bardzo ważny element wyposażenia – nie tylko zapewnia...

Łazienka
konkurs haier x11 pranie z bonusem_glowne Sponsorowany
29.10.2024 r. Artykuł partnerski

Haier X11 – zawsze świeże i pachnące pranie z bonusem

Pralki, pralko-suszarki i suszarki Haier z serii X11 to urządzenia, które zapewniają rewolucyjną ochronę i dbałość o nasze...

Łazienka
pralka haier x11 w nowoczesnym domu Sponsorowany
07.05.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Inteligentna pralka w nowoczesnym domu – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób stawia na pełną wygodę podczas korzystania z domowych sprzę...

Łazienka
Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?
16.02.2024 r. Jan Susmaga

Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?

Bateria umywalkowa powinna być nie tylko dopasowana pod względem wizualnym do łazienki i samej umywalki, ale i umożliwiać...

Łazienka
Grzejnik łazienkowy
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Grzejnik łazienkowy: rodzaje i montaż. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Grzejnik łazienkowy to bardzo ważny element wyposażenia – nie tylko zapewnia...

REKLAMA
Zamknij