Budowa instalacji fotowoltaicznej: koszty, korzyści i wyzwania

Artykuł sponsorowany.

Zakup instalacji fotowoltaicznej, jak każda inwestycja, ma zarówno swoje plusy, jak i wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się osoby zainteresowane tą technologią. Na co należy zwrócić uwagę i jak zadbać o to, by cały proces przebiegł bez żadnych komplikacji?

Budowa instalacji fotowoltaicznej: koszty, korzyści i wyzwania - zdjęcie 1

Ile kosztuje inwestycja w fotowoltaikę?

Znaczna część osób rozważających inwestycję w fotowoltaikę patrzy najpierw na koszty, zarówno te obejmujące zakup i montaż systemu, jak i jego późniejsze utrzymanie. Ile więc może kosztować instalacja PV? I od czego zależy jej cena?

Mówiąc krótko, od wielu czynników, w tym miejsca montażu, rodzaju dachu, wielkości instalacji, jakości komponentów, a nawet doświadczenia firmy instalatorskiej. Biorąc pod uwagę te elementy, koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego o mocy 4 kWp, z uwzględnieniem pełnej instalacji (w tym paneli, inwertera, montażu) może wynosić od 20-40 tys. złotych. Warto zauważyć, że ceny mogą się różnić w zależności od indywidualnych warunków i wymagań klienta oraz zmieniać się w czasie.

Sama cena nie powinna być jednak decydującym wskaźnikiem. O wiele ważniejsze są elementy, które zapewnią długotrwałą i bezawaryjną pracę całej instalacji. Mowa tu przede wszystkim o gwarancji, która pozwoli Ci uniknąć kosztów naprawy, a w przypadku jakichkolwiek problemów, za naprawę systemu PV odpowiadać będzie producent komponentów lub firma montażowa. Gwarancja producencka obejmuje zazwyczaj okres 5-10 lat, jednak niektóre polskie firmy instalatorskie oferują także rozszerzoną ochronę, nawet do 15 lat. Zapewnia ją m.in. Columbus w ramach Gwarancji 360. Tak długa ochrona jest kluczowa, jeśli cenisz spokój i bezpieczeństwo.

fotowoltaika z 15-letnia gwarancja 360 do columbus

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej. Powinny obejmować skrzynki DC z fabrycznie montowanym okablowaniem ograniczające liczby złącz MC4, zabezpieczenia DC z ogranicznikami przepięć i pełne uziemienie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo instalacji, możesz sięgnąć po dodatkowe rozwiązania, które w pomogą w tej kwestii. Należą do nich m.in. falownik z funkcją AFCI, który posiada system wykrywania łuków elektrycznych czy też samogaszący sticker Columbus Safe umieszczany zarówno w skrzynkach elektrycznych, jak i w systemie zabezpieczającym złączki MC4. Dzięki takim elementom można stworzyć trwałą i bezawaryjną instalację, która będzie generowała oszczędności przez długie lata.

Pamiętaj, że koszty inwestycji w fotowoltaikę możesz zmniejszyć dzięki dofinansowaniu. W Polsce funkcjonują zarówno programy rządowe (Mój Prąd, Czyste Powietrze), jak i lokalne, które oferują wsparcie finansowe do zakupu i montażu paneli solarnych oraz innych, wspomagających je odnawialnych źródeł energii. Inwestycję w fotowoltaikę możesz odpisać również od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczanej podczas składania rozliczenia PIT.

Rachunki prosumentów za prąd maleją właściwie od razu po zamontowaniu instalacji. Jednak na korzyści finansowe płynące z fotowoltaiki należy patrzeć w perspektywie 30 lat, ponieważ właśnie tyle wynosi minimalna żywotność systemów fotowoltaicznych. Jeśli przyjmiemy taki horyzont czasowy, szybko okaże się, że wygenerowane oszczędności, będą zdecydowanie warte zarówno kosztów, jak i wyzwań związanych z realizacją inwestycji.

– Michał Kopyść, Dyrektor Działu Szkoleń Sprzedaży w Columbus

Jakie korzyści oferują panele fotowoltaiczne?

Patrząc na koszty, należy również zwrócić uwagę na oszczędności, jakie oferuje fotowoltaika – są bowiem jednym z głównych atutów tego rozwiązania i powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w przydomową elektrownię słoneczną. Panele produkują darmowy prąd z promieniowania słonecznego, przez co gospodarstwo domowe może pobierać mniej energii elektrycznej z sieci i zredukować wysokość dotychczasowych rachunków. To pozwala cieszyć się większą niezależnością od rosnących cen energii. Oczywiście najlepsze rezultaty można uzyskać poprzez połączenie fotowoltaiki z magazynem energii, gdyż magazyn służy do przechowywania nadwyżek, z których domownicy mogą korzystać, gdy instalacja nie pracuje, czyli wieczorem, w nocy czy podczas pochmurnych dni.

Magazyn, jeśli posiada funkcję BackUp Ready, może również włączać zasilanie awaryjne w chwili gdy zasilanie z zakładu energetycznego zaniknie, np. podczas awarii czy blackoutu. Gospodarstwo może więc swobodnie korzystać ze zgromadzonej energii, nawet gdy okoliczne budynki tracą dostęp do prądu z sieci.

Inwestycja w fotowoltaikę pozwoli Ci również zwiększyć wartość nieruchomości. Domy wyposażone w odnawialne źródła energii są o wiele tańsze w eksploatacji, a wizja niższych rachunków za prąd przyciąga wiele osób, które są świadome tego, że utrzymanie budynku może generować wysokie koszty i dążą do ich obniżenia już na etapie przeglądania ofert. Takie domy są atrakcyjne również z tego względu, że przed nowymi właścicielami nie stoi widmo wymiany przestarzałych systemów na nowe.

Nie da się również zapomnieć, że w przypadku nowych domów, fotowoltaika, magazyny energii czy pompy ciepła są już standardem, a budynki, które nie posiadają systemów opartych o odnawialne źródła energii, często nie są brane pod uwagę przez kupców szukających nieruchomości spełniających standardy nowego budownictwa. Warto więc od razu wybrać projekt domu, który jest dostosowany do rozwiązań z zakresu nowoczesnej energetyki. Gotowe rozwiązania znajdziesz m.in. w ofercie Extradom.pl i Columbus.

Ekologia to kolejna zaleta posiadania przydomowej instalacji. Fotowoltaika jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku metod produkcji energii elektrycznej, a jej zastosowanie sprawia, że gospodarstwo pobiera mniej prądu generowanego przez tradycyjne elektrownie, często oparte na paliwach kopalnych. Tym samym domy wyposażone w ten system wytwarzają mniejszy ślad węglowy i przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Jakie wyzwania wiążą się z montażem instalacji fotowoltaicznej?

Warto pamiętać, że fotowoltaikę nie wszędzie da się zamontować. Możliwości instalacyjne będą zależne przede wszystkim od konstrukcji dachu i jego położenia względem stron świata. Jeżeli na dachu nie będzie miejsca, zawsze można pomyśleć o instalacji gruntowej – o umiejscowieniu paneli powinien jednak zdecydować specjalista, który rozważy wszystkie za i przeciw oraz dobierze moc systemu do potrzeb gospodarstwa. Z tego powodu instalację fotowoltaiczną warto zaplanować już na etapie wyboru projektu domu. Zyskujemy wtedy pewność, że na dachu zmieści się system PV, który jest dopasowany do zapotrzebowania elektrycznego naszej rodziny, a jego położenie będzie optymalnie dobrane do efektywnej pracy instalacji.

Dla wielu osób wyzwaniem mogą okazać się formalności, których trzeba dopilnować, decydując się na instalację fotowoltaiki. Montaż takiego systemu należy zgłosić do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), a instalacje o mocy większej niż 6,5 kWp wymagają uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Uzyskanie dofinansowania z rządowych lub lokalnych programów dotacyjnych również wiąże się z formalnościami, które obejmują zebranie i złożenie odpowiednich dokumentów. Sporo czasu może zająć także wybór atrakcyjnych ofert finansowania inwestycji. Na szczęście na rynku istnieją firmy, które oferują kompleksowe wsparcie w każdym z tych aspektów, dzięki czemu inwestor nie musi angażować swojego czasu.

specjalna oferta dla klientow extradom od columbus

Jak wybrać sprawdzonego dostawcę fotowoltaiki?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jaki sprzęt oferuje dana firma, ale również na całkowity zakres jej usług. Komponenty wykorzystywane w instalacji powinny pochodzić od renomowanych producentów, którzy gwarantują zastosowanie najnowszych technologii, przekładających się na wysoką jakość pracy i długą żywotność systemu. Równie ważny będzie dostęp do kompleksowej opieki posprzedażowej i wygodnego serwisu door-to-door czy też możliwość zakupu dodatkowego ubezpieczenia instalacji. Dobry instalator powinien oferować także przeglądy i serwisy fotowoltaiki, dzięki którym upewnisz się, że system PV działa efektywnie i zapewnia optymalne uzyski.

Zwróć również uwagę na wielkość i doświadczenie firmy, której powierzasz montaż fotowoltaiki. Wybierając podmiot o ugruntowanej pozycji na rynku, masz większe szanse na długoterminową ochronę swojej instalacji. Liczba klientów, którą obsługuje firma, może być istotnym wskaźnikiem jej jakości. Dlatego warto wybierać instalatorów, którzy mają na swoim koncie tysiące, a nie kilka montaży. Dodatkowo, obecność firmy na giełdzie, zwłaszcza na głównym parkiecie, może świadczyć o jej stabilności i wiarygodności. Takie spółki są zobowiązane do publikowania sprawozdań finansowych, raportowania transakcji i informowania o decyzjach zarządu, co dodatkowo zwiększa ich wiarygodność.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
08.11.2024 r. Artykuł partnerski

Dach solarny SunRoof: estetyczne i wydajne źródło energii dla Twojego domu

Coraz więcej osób budujących domy planuje korzystanie z energii słonecznej, a...

Fotowoltaika
falownik hybrydowy solis columbus na tle instalacji fotowoltaicznej Sponsorowany
26.06.2024 r. Artykuł partnerski

Falownik sieciowy vs. hybrydowy. Różnice i wybór optymalnego rozwiązania dla Twojego domu

Panele to nie jedyne elementy instalacji fotowoltaicznej, nad których wyborem...

Fotowoltaika
dach solarny SunRoof na domu w stylu nowoczesna stodoła Sponsorowany
26.06.2024 r. Artykuł partnerski

Dachy solarne SunRoof 2w1 w lepszej cenie niż dach z tradycyjną fotowoltaiką

Planując budowę wymarzonego domu, każdy detal ma ogromne znaczenie. Wybór odp...

Fotowoltaika
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego Sponsorowany
06.06.2024 r. Artykuł partnerski

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – co warto o niej wiedzieć?

Zauważyłeś, że zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym uro...

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
08.11.2024 r. Artykuł partnerski

Dach solarny SunRoof: estetyczne i wydajne źródło energii dla Twojego domu

Coraz więcej osób budujących domy planuje korzystanie z energii słonecznej, a...

Fotowoltaika
falownik hybrydowy solis columbus na tle instalacji fotowoltaicznej Sponsorowany
26.06.2024 r. Artykuł partnerski

Falownik sieciowy vs. hybrydowy. Różnice i wybór optymalnego rozwiązania dla Twojego domu

Panele to nie jedyne elementy instalacji fotowoltaicznej, nad których wyborem...

Fotowoltaika
dach solarny SunRoof na domu w stylu nowoczesna stodoła Sponsorowany
26.06.2024 r. Artykuł partnerski

Dachy solarne SunRoof 2w1 w lepszej cenie niż dach z tradycyjną fotowoltaiką

Planując budowę wymarzonego domu, każdy detal ma ogromne znaczenie. Wybór odp...

Fotowoltaika
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego Sponsorowany
06.06.2024 r. Artykuł partnerski

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – co warto o niej wiedzieć?

Zauważyłeś, że zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym uro...

REKLAMA
Zamknij