Projekty w NAJLEPSZYCH cenach

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Co zrobić, aby rachunki z pompą ciepła były niskie?

Artykuł sponsorowany.

Każdy właściciel domu pragnie, aby koszty eksploatacji budynku, w którym mieszka były niskie. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób inwestuje w odnawialne źródła energii i systemy grzewcze oparte na ich bazie. Do najpopularniejszych z nich od lat należą pompy ciepła powietrze-woda, które oferują wysoką sprawność i maksymalną wygodę. Co możesz zrobić, aby jeszcze bardziej obniżyć rachunki za ich użytkowanie?

nowoczesny dom jednorodzinny z pompą ciepła - zdjęcie 1

Dlaczego dobór pompy ciepła ma ogromne znaczenie?

Dobór pompy ciepła o odpowiedniej wielkości będzie kluczowy dla zagwarantowania efektywnej i ekonomicznej pracy Twojego systemu grzewczego. Urządzenie o zbyt małej mocy może nie zapewnić odpowiedniego komfortu termicznego w domu, co będzie wiązać się z koniecznością stosowania dodatkowych źródeł ciepła. Zbyt mała moc pompy spowoduje także, że w okresie sezonu grzewczego jednostka będzie pracowała na maksymalnych obrotach wentylatora oraz bardzo wysokiej częstotliwości sprężarki co przyczyni się do intensywniejszej eksploatacji podzespołów, a tym samym do skrócenia ich żywotności. Z kolei zbyt duża pompa może prowadzić do nadmiernego taktowania urządzenia, skrócić jego żywotność i zwiększyć ogólne koszty eksploatacji systemu.

Dlatego też, aby znaleźć właściwy model pompy, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:

  • powierzchnia domu, która będzie ogrzewana,
  • średnie zużycie wody w ciągu roku,
  • rodzaj i jakość izolacji termicznej budynku,
  • rodzaj zamontowanych odbiorników ciepła oraz powierzchnia wymiany ciepła,
  • średnie roczne temperatury, jakie panują w danej okolicy.

Dopasowanie rodzaju i mocy pompy ciepła do zapotrzebowania cieplnego budynku to skomplikowany proces, dlatego warto powierzyć go profesjonalistom, którzy mają niezbędne doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenie będzie pracować efektywnie i nie narazi Cię na dodatkowe koszty.

W czym może pomóc Ci termomodernizacja?

Pierwszym krokiem, który warto podjąć jeszcze przed montażem pompy ciepła, jest zadbanie o poprawę efektywności energetycznej domu. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dzięki temu będzie tracił mniej ciepła. W rezultacie pompa ciepła będzie potrzebować mniej energii do ogrzewania budynku, co przełoży się na niższe koszty jej eksploatacji i niższe rachunki. Poprawa izolacji termicznej poskutkuje również lepszym utrzymaniem temperatury wewnątrz budynku. Dzięki temu Twoja rodzina będzie mogła cieszyć się większym komfortem termicznym, i nie będzie odczuwać gwałtownych zmian temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Co obejmuje termomodernizacja? M.in. takie działania jak:

  • ocieplenie ścian, dachu i poddasza,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wymianę grzejników,
  • montaż zaworów termostatycznych,
  • inwestycję w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Oczywiście zakres prac termomodernizacyjnych, które należy przeprowadzić, będzie różnił się w zależności od indywidualnej charakterystyki każdej nieruchomości. W najlepszej sytuacji są nowe budynki, które spełniają standardy WT 2021. W ich przypadku współczynnik Ep, określający roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, wynosi 70 kWh/m2. Domy wznoszone kilka lat wcześniej, bo w 2017 r., cechują się wskaźnikiem na poziomie 95 kWh/m2, a te oddawane do użytku w 2014 r. – 120 kWh/m2. Najwięcej prac będzie trzeba wykonać w starszych, kilkudziesięcioletnich nieruchomościach, które charakteryzują się większymi stratami ciepła. W takich budynkach podstawą będzie zaizolowanie poszczególnych przegród, a także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną. 

rozwiązania oze od columbus obniż rachunki o 70%

Jak poprawić wydajność instalacji grzewczej?

Pompa ciepła, mimo że niezwykle ważna, stanowi tylko część instalacji grzewczej budynku. Nie powinniśmy zapominać o reszcie elementów, czyli m.in. rurach, filtrach, odbiornikach ciepła czy zbiorniku wody. W przypadku przestarzałego systemu centralnego, nie możemy oczekiwać, że instalacja grzewcza będzie pracowała optymalnie, nawet jeśli pompa ciepła zostanie idealnie dobrana do zapotrzebowania cieplnego gospodarstwa.

Jakie sygnały dadzą nam znać, że należy dokonać wymiany lub przynajmniej profesjonalnego czyszczenia instalacji? Powinniśmy zwracać uwagę m.in. na:

  • widoczne zabarwienie wody,
  • głośną pracę instalacji, nierzadko z trzaskami,
  • częste problemy z zapowietrzaniem kaloryferów,
  • nierówne nagrzewanie grzejników, zwłaszcza jeśli pozostają zimne w dolnej części,
  • zwiększone rachunki przy niezmienionym sposobie użytkowania instalacji grzewczej,
  • wszelkiego rodzaju awarie instalacji, np. przecieki lub blokady przepływów i zaworów termostatycznych.

Wymiana instalacji nie zawsze będzie możliwa lub opłacalna, jednak każdy system centralnego ogrzewania można przeczyścić. Proces ten polega na przepłukaniu go wodą i dedykowanymi środkami chemicznymi, co pozwoli na usunięcie kamienia, rdzy, osadów oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu instalacja będzie pracować z większą wydajnością, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Co zapewnią Ci regularne przeglądy pompy ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami o długiej żywotności i wysokiej niezawodności, jednak regularne przeglądy i serwisy są kluczowe dla utrzymania ich sprawności. Producent zazwyczaj określa częstotliwość koniecznych przeglądów w warunkach gwarancji, a pierwszy z nich należy wykonać przed upływem pierwszego roku od montażu jednostki. Zadanie to należy powierzyć przedstawicielowi producenta urządzenia lub specjaliście z autoryzowanej przez niego firmy.

Zakres prac serwisowych pompy ciepła może się nieco różnić w zależności od modelu pompy, ale zazwyczaj obejmuje m.in.:

  • sprawdzenie oraz konserwację dolnego i górnego źródła ciepła,
  • określenie ilości uruchomień i godzin pracy sprężarki,
  • inspekcję obiegu chłodniczego, w tym sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego i ewentualne uzupełnienie,
  • ocenę działania zaworów bezpieczeństwa,
  • kontrolę automatyki i ustawień urządzenia w celu zapewnienia ich poprawnego działania.

Dbanie o regularną konserwację urządzenia pomaga utrzymać pompę w optymalnej kondycji i zapobiec jej awariom, których późniejsza naprawa może okazać się kosztowna.

Dlaczego pompa ciepła i fotowoltaika to duet idealny?

Pompa ciepła pobiera do 80% energii z odnawialnych źródeł, czyli powietrza, wody lub gruntu. Skąd pochodzi pozostałe 20%? To energia elektryczna, która służy do zasilania urządzenia. Można czerpać ją z sieci, co wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd oraz uzależnieniem od jego rosnących cen lub wytwarzać na własny użytek za pomocą przydomowej instalacji solarnej. Fotowoltaika, produkująca darmową energię elektryczną z promieniowania słonecznego, redukuje koszty eksploatacji budynku, ograniczając wydatki na ogrzewanie, przygotowywanie ciepłej wody i zasilanie urządzeń elektrycznych.

Jak poprawić efektywność pompy ciepła?

Aby cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami, pompę ciepła można zintegrować z nowoczesnymi rozwiązaniami zwiększającymi efektywność jej pracy. Do najpopularniejszych należą System Zarządzania Energią Domową (HEMS) oraz System Inteligentnej Regulacji Temperatury (SIRT). Połączenie tych dwóch systemów pozwala na indywidualne dostosowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach czy identyfikację miejsc o największych stratach ciepła. Użytkownicy mogą także programować harmonogramy pracy urządzenia, dostosowując je do swojego trybu życia i elastycznie zarządzać energią.

Sam zakup pompy ciepła to dopiero wstęp do procesu optymalizacji rachunków za ogrzewanie. To, ile zaoszczędzi dana rodzina, będzie zależało od tego, jak zamierza korzystać z urządzenia oraz czy zdecyduje się na dodatkowe rozwiązania wspierające efektywną pracę pompy ciepła. Mowa tu przede wszystkim o fotowoltaice, która może produkować darmowy prąd do zasilania jednostki, a także o systemach do inteligentnego zarządzania energią i temperaturą.

– Tomasz Maciejowski, Kierownik Serwisu Pomp Ciepła w Columbus

Jak korzystać z pompy ciepła na co dzień?

Wspomniany system HEMS może znacznie pomóc w efektywnym korzystaniu z pompy ciepła, ale dużo zmienią także codzienne nawyki domowników. Warto zadbać przede wszystkim o ustawienie optymalnych, nie za wysokich temperatur dla poszczególnych pomieszczeń w domu. Cieplejsze warunki powinny panować we wnętrzach, w których rodzina przebywa najczęściej (salon, kuchnia), natomiast nieco chłodniejsze temperatury sprawdzą się, w miejscach przechodnich, np. w korytarzu czy sypialni gościnnej.

Energię oszczędzać można także poprzez regulowanie temperatury w domu, gdy nie ma w nim domowników. Przez kilka lub kilkanaście godzin, gdy wszyscy są w pracy lub szkole, wystarczy obniżyć zakres docelowych temperatur, a następnie ustawić w systemie, kiedy ma do nich powrócić. Podobną funkcją można posłużyć się przy dłuższych nieobecnościach, np. podczas wyjazdów lub wakacji.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła to pierwszy krok w drodze do ograniczenia kosztów ogrzewania. Zapewnienie, że urządzenie jest dostosowane do potrzeb budynku, pozwoli uniknąć nadmiernego zużycia energii i dodatkowych kosztów związanych z jego użytkowaniem. Warto więc powierzyć ten proces profesjonalistom, którzy mają doświadczenie w doborze i instalacji systemów grzewczych.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
błędy przy budowie domu rozpoczęcie budowy
Formalności budowlane
plan ogólny
Formalności budowlane
błędy przy budowie domu rozpoczęcie budowy
Formalności budowlane
plan ogólny

Nowości w tej kategorii

Pompy ciepła
koszt pompy ciepla do domu 100m2 Sponsorowany
29.11.2024 r. Artykuł partnerski

Jakie są typy pomp ciepła? Analiza kosztów.

Rozważasz zakup pompy ciepła do swojego domu i zastanawiasz się, ile pieniędzy może pochłonąć taka inwestycja? Warto zdawa...

Pompy ciepła
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP? Sponsorowany
01.03.2024 r. Artykuł partnerski

Sprawność pompy ciepła - co oznaczają współczynniki COP i SCOP?

Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić uwagę nie tylko na barwny opis urządz...

Pompy ciepła
Pompa ciepła split czy monoblok - porównanie Sponsorowany
24.11.2023 r. Artykuł partnerski

Pompa ciepła split czy monoblok - porównanie

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność ze względu na swoją wydajność, tanią eksploatację, a także ł...

Pompy ciepła
Pompa ciepła z grzejnikami czy podłogówką? Jaki system wybrać? Sponsorowany
16.11.2023 r. Artykuł partnerski

Pompa ciepła z grzejnikami czy podłogówką? Jaki system wybrać?

Wybór źródła ciepła i pasującego do niego systemu grzewczego to kluczowe decy...

Pompy ciepła
koszt pompy ciepla do domu 100m2 Sponsorowany
29.11.2024 r. Artykuł partnerski

Jakie są typy pomp ciepła? Analiza kosztów.

Rozważasz zakup pompy ciepła do swojego domu i zastanawiasz się, ile pieniędzy może pochłonąć taka inwestycja? Warto zdawa...

Pompy ciepła
Sprawność pompy ciepła – co oznaczają współczynniki COP i SCOP? Sponsorowany
01.03.2024 r. Artykuł partnerski

Sprawność pompy ciepła - co oznaczają współczynniki COP i SCOP?

Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić uwagę nie tylko na barwny opis urządz...

Pompy ciepła
Pompa ciepła split czy monoblok - porównanie Sponsorowany
24.11.2023 r. Artykuł partnerski

Pompa ciepła split czy monoblok - porównanie

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność ze względu na swoją wydajność, tanią eksploatację, a także ł...

Pompy ciepła
Pompa ciepła z grzejnikami czy podłogówką? Jaki system wybrać? Sponsorowany
16.11.2023 r. Artykuł partnerski

Pompa ciepła z grzejnikami czy podłogówką? Jaki system wybrać?

Wybór źródła ciepła i pasującego do niego systemu grzewczego to kluczowe decy...

REKLAMA
Zamknij