Czy inwestycja w izolację termiczną domu zwróci się w dłuższej perspektywie?
Izolacja termiczna to nie tylko sposób na poprawę komfortu w domu, ale także na znaczną oszczędność energii i pieniędzy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy taka inwestycja zwróci się w dłuższej perspektywie. Czy jest ona opłacalna? Jakie rozwiązania zastosować by przyniosła największe korzyści?
Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest izolacja termiczna budynku, jakie są jej funkcje i sposób działania oraz jakie materiały są obecnie najczęściej stosowane do jej wykonywania?
Co rozumiemy pod pojęciem izolacji termicznej?
Wykonanie właściwej izolacji termicznej to szereg działań, który ma na celu zapewnienie odpowiedniej temperatury w budynku niezależnie od pory roku. Skuteczne ocieplenie chroni przed stratami ciepła w zimie oraz przed nadmiernym nagrzewaniem w upalne letnie dni.
Ma to bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców, którzy mogą cieszyć się komfortową temperaturą w pomieszczeniach bez potrzeby ciągłego korzystania z ogrzewania zimą czy klimatyzacji latem, co przekłada się również na oszczędności finansowe. Dobrze zaprojektowana i ułożona termoizolacja to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie.
Na czym polega działanie izolacji termicznej budynku?
Ocieplenie domu polega na stworzeniu bariery termicznej odseparowującej wnętrze budynku od otoczenia. Odpowiednio dobrane materiały izolacyjne zatrzymują ciepło w zimie i chłód w lecie, zapobiegając przenikaniu energii przez ściany, podłogi i dachy. W efekcie nie jest ona marnowana na ogrzewanie lub klimatyzację, a koszty spowodowane stratami ciepła ulegają znacznemu zmniejszeniu.
Jakie są najpopularniejsze materiały izolacyjne?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów, zarówno naturalnych jak i syntetycznych, które są wykorzystywane do wykonania termoizolacji w budynkach.
Spośród nich do najpowszechniej stosowanych można zaliczyć:
- styropian - to lekki materiał wykonany z polistyrenu ekspandowanego (EPS), który ma dobrą izolacyjność termiczną i jest łatwy w montażu, przykładem mogą być płyty styropianowe Baumit ProTherm i StarTherm;
- wełna mineralna - składa się ze szklanych lub skalnych włókien, które tworzą warstwę izolacyjną, zapewniającą ochronę termiczną i akustyczną;
- płyta rezolowa – charakteryzująca się bardzo dobrą termoizolacyjnością, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie znacznie cieńszej warstwy termoizolacji przy zachowaniu wysokich parametrów dociepleniowych. Dla porównania 8 cm płyty Baumit ResultionTherm jest odpowiednikiem 12 cm płyty grafitowej oraz 15 cm standardowej białej płyty EPS. Zastosowanie płyty rezolowej pomaga wyeliminować efekt tzw. okien strzelniczych, które mogą pojawić się przy zastosowaniu grubej warstwy klasycznego styropianu, dzięki temu do wnętrz pomieszczeń wpada więcej światła;
- pianka poliuretanowa - ma doskonałą izolacyjność termiczną i jest wykorzystywana w miejscach, gdzie potrzebna jest duża odporność na wilgoć, na przykład w piwnicach i fundamentach.
Właściwe wykonanie ocieplenia to klucz do zapewnienia trwałości oraz wysokiego komfortu termicznego we wnętrzu budynku. Jednak niezależnie od tego, czy wybierzemy wełnę mineralną, styropian czy piankę poliuretanową, trzeba pamiętać, że żaden z tych materiałów sam nie zapewni skutecznego zabezpieczenia całego domu.
Gama dedykowanych produktów do ociepleń Baumit gwarancją jakości izolacji
Przeprowadzone testy wykazują, że nieocieplone lub źle ocieplone ściany mogą powodować znaczne straty energii sięgające nawet 40%. Zatem należy pamiętać, że zwłaszcza w przypadku starszych domów samo zaizolowanie ścian może nie wystarczyć, i konieczne będzie użycie bardziej kompleksowych rozwiązań.
Aby osiągnąć cel, jakim jest estetyczna i trwała elewacja gwarantująca zachowanie wysokiego komfortu termicznego we wnętrzu budynku, warto skorzystać z całej gamy produktów Baumit do ociepleń.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu zostały one przygotowane i dobrane tak, aby wzajemnie się uzupełniać i tworzyć synergiczne rozwiązania. Dzięki temu wykonawcy będą mieli łatwiejsze zadanie przy montażu całego systemu, a inwestorzy otrzymają gwarancję jakości i trwałości.
Warto pamiętać, że kompatybilność poszczególnych elementów jest kluczowa dla skutecznej izolacji termicznej budynku. Równie istotne jest też przestrzeganie warunków pogodowych, w jakich można stosować poszczególne produkty, ma to bowiem istotny wpływ na ostateczne parametry przenikalności cieplnej.
Inwestycja w ocieplenie budynku przyjazna dla środowiska i portfela
Czy warto zatem inwestować w nowoczesną termoizolację? Według przeważającej większości ekspertów zdecydowanie tak! W długiej perspektywie czasowej, a o takiej należy myśleć w przypadku domu, ta inwestycja zdecydowanie się opłaci.
Co więcej, jej efektywność kosztowa jest bardzo wysoka, to właśnie na tym etapie wydając kilkanaście tysięcy złotych, możemy w przyszłości zaoszczędzić wielokrotnie wyższe kwoty na rachunkach za energię zużywaną w trakcie całego okresu eksploatacji budynku.
Ponadto inwestycja ta jest również korzystna z punktu widzenia komfortu mieszkańców domu, poprawiając warunki życia i wpływając pozytywnie na zdrowie i samopoczucie przez utrzymanie stabilnej, przyjaznej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach.
Inwestycja w ocieplenie domu to jedna z najskuteczniejszych dróg do oszczędzania energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Dzięki temu nie tylko dbamy o naszą planetę, ale również o zawartość naszego portfela. Poza tym ocieplony dom gwarantuje nam odczuwalny komfort cieplny, co wpływa na nasze samopoczucie i jakość codziennego funkcjonowania. To świetna inwestycja dla osób, które cenią sobie nie tylko styl życia i komfort, ale również zdrowie i przyjazne dla środowiska rozwiązania.
Ocieplenie a wymogi WT2021 i zeroemisyjność budynków
Montaż odpowiedniej termoizolacji jest niezbędny, by sprostać obowiązującym wymaganiom przepisów WT2021 i mających wejść w życie nowych wymagań dotyczących zeroemisyjności budynków, których wprowadzenie jest planowane przez Unię Europejską.
Jak już wspominaliśmy, termoizolacja pozwala na znaczące zwiększenie efektywności energetycznej budynku, co w konsekwencji prowadzi do tak pożądanego obniżenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.
Zgodnie z zasadą "najpierw ocieplaj, dopiero potem ogrzewaj", redukcja zużycia energii poprzez montaż izolacji termicznej jest kluczowa w kontekście dostosowania budynku do już obowiązujących jak i mających dopiero wejść w życie przepisów.
Wojciech Rynkowski
Ekspert Extradom.pl
Artykuł sponsorowany.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora