Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z przyczyn estetycznych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że buchające płomienie i widok palących się drew do każdego wnętrza wprowadzają atmosferę relaksu, nadając mu niepowtarzalny charakter. Aby jednak osiągnąć taki efekt, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu szyby kominka. Jak to zrobić, by osiągnąć zadowalający efekt? Czym wyczyścić szybę od kominka, aby zniknęły zarówno delikatniejsze, jak i bardziej oporne zabrudzenia?

Czyszczenie szyby od kominka - zdjęcie 1

Od czego zacząć czyszczenie szyby kominka?

Regularne czyszczenie kominka jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Usuwanie sadzy i innych zabrudzeń ma również istotny wpływ na pracę całego systemu, nawet jeżeli nie wykorzystujesz kominka do ogrzewania domu. Ewentualne zatory i brudne drzwiczki sprawią, że dym będzie powracał do pomieszczenia, zanieczyszczając powietrze i utrudniając rozpalenie ognia, a efekt uzyskiwany za pomocą trzaskających drew nie będzie widoczny.

Od czego zacząć czyszczenie szyby kominka? Najpierw upewnij się, że wszystkie elementy instalacji są chłodne. Gorące powierzchnie stwarzają ryzyko poparzenia, a niektóre środki czyszczące mogą nieodpowiednio zareagować w kontakcie z wyższą temperaturą.

Sprawdź również, w jaki sposób uzyskasz bezproblemowy dostęp do środkowej części szyby. Różni producenci stosują rozmaite systemy: czasem wystarczy odkręcić kilka śrubek, a w innych przypadkach może zachodzić konieczność całkowitego demontażu drzwiczek. Jeśli kominek jest jeszcze objęty gwarancją producenta, zweryfikuj, czy możesz manipulować przy tym elemencie bez utraty zabezpieczenia.

Zanim przystąpisz do właściwego oczyszczania kominka, zabezpiecz fragment podłogi, na którym będziesz pracować. Użyj folii malarskiej lub tkaniny, choćby starego koca. Co prawda większość śladów z parkietu czy płytek da się usunąć, jeśli jednak można uniknąć części prac, warto to zrobić. Skontroluj także, czy wkład kominkowy lub sama szyba nie są uszkodzone.

Czym najlepiej wyczyścić szybę od kominka? Domowe sposoby

Czym wyczyścić szybę od kominka? Na rynku nie brakuje specjalistycznych preparatów chemicznych przeznaczonych specjalnie do tego celu. Niektórzy użytkownicy polecają również środki przeznaczone do usuwania zabrudzeń z piekarników, rusztów i przypalonych naczyń. Większość z nich dobrze radzi sobie nawet z grubszą warstwą sadzy.

Jak stosować takie produkty? Wystarczy przetrzeć szybę zwilżoną szmatką, spryskać wybranym płynem i pozostawić na kilkanaście minut. Później pozostaje tylko usunąć brud szmatką lub ręcznikiem papierowym. W przypadku poważniejszych zanieczyszczeń prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć czynność kilkukrotnie.

Bardzo smolisty nalot usuniesz wysokoprocentowym alkoholem. Sprawdzi się biopaliwo – jest skuteczne, bo jego skład to w 98% alkohol etylowy, i niedrogie. Sprawia, że nalot przestaje być tłusty i łatwiej się go pozbyć.

Zanim jednak sięgniesz po gotowe preparaty, wypróbuj domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka. Są one znacznie tańsze, bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze, a przy tym zaskakująco skuteczne.

Czym najlepiej wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź pomysły na idealne do czyszczenia szyby kominka domowe sposoby.

  • Ocet spirytusowy

To tania i szybka metoda. Do czyszczenia szyb kominkowych najczęściej wykorzystuje się mieszankę octu i wody w proporcjach 1:1. Przy opornych zabrudzeniach proporcje octu warto zwiększyć, a nawet użyć go w formie nierozcieńczonej.

Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem, nanieś równomiernie na szybę kominkową i wytrzyj papierowym ręcznikiem.

  • Popiół

To kolejny z naturalnych sposobów, wymagający jednak sporo pracy. Należy rozrobić niewielką ilość popiołu z odrobiną wody na papkę, a następnie nakładać go zmiętą gazetą lub gąbką na szybę, przecierając powierzchnię tak długo, aż stanie się całkowicie czysta. Można także zastosować popiół na sucho.

W tym przypadku trzeba bardzo uważać, aby w popiele nie znalazły się nawet najmniejsze drobinki niedopalonego drewna lub ciał obcych. Porysują one, a w konsekwencji uszkodzą szybę.

  • Amoniak, ocet i soda oczyszczona

Gdy wszystkie inne metody zawiodły, sięgnij po ten sposób. Połącz szklankę octu, pół szklanki amoniaku i łyżkę sody oczyszczonej. Przelej miksturę do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozpyl na szybę. Pozostaw na około 10 – 15 minut, po czym przetrzyj wilgotną ścierką. Powtarzaj czynność do skutku.

Po takim czyszczeniu warto wypolerować szybę, stosując spray do mycia szyb i szmatkę z mikrofibry.

Szczególną uwagę warto zwrócić na kominki z szybami pirolitycznymi. Stosuje się w nich technologię tzw. szyb samoczyszczących polegającą na pokryciu zewnętrznej strony powłoką z tlenku metalu. Odbija ona promieniowanie cieple z powrotem do wnętrza kominka, podnosząc temperaturę w palenisku i ułatwiając spalanie. Wewnętrzną stronę szyby pirolitycznej możesz wyczyścić dowolnie, zaś zewnętrzną – tylko wodą z szarym mydłem.

Jakie drzewo nie brudzi szyby w kominku?

Niektórzy zastanawiają się, czy wybór odpowiedniego drewna pozwala zapobiec lub przynajmniej ograniczyć zjawisko zabrudzonej szyby. Niestety, nie ma gatunków, które całkowicie zniwelowałyby problem, choć drewno z drzew iglastych generuje zwykle większe zanieczyszczenia. Unikaj natomiast palenia wilgotnym jeszcze drewnem. Najlepszym wyborem będzie suchy, sezonowany opał.

Sprawdź: Kominek narożny – jak wybrać najlepszy kominek narożny?

Kiedy należy czyścić szybę kominkową?

Czyszczenie szyby z kominka warto wpisać w swój terminarz jako rutynową czynność. Rób to na bieżąco – po upływie 12 godzin od wygaszenia paleniska – by uniknąć uporczywych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Im częściej rozpalasz ogień, tym częściej rekomenduje się przeprowadzać czyszczenie szyby od kominka. Ta sama zasada dotyczy paleniska.

Czyszczenie szyby od kominka

Czyszczenie szyby kominkowej – jak to zrobić? Krok po kroku

Pamiętaj, że czyszczenie szyby kominkowej to tylko jeden z elementów odpowiedniej konserwacji instalacji. Pamiętaj, by zadbać również o czystość samego paleniska, obudowy i przewodów kominowych. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko zablokowania światła komina i uniemożliwienie przepływu dymu. Jak zatem powinno przebiegać prawidłowe czyszczenie szyby kominka z sadzy?

  • KROK 1: Oczyszczenie samego kominka

Zanim przejdziesz do czyszczenia szyby, usuń wszelkie zabrudzenia z wnętrza kominka. Rozpocznij od wymiecenia popiołu i opróżnienia szuflady, w której gromadzi się jego nadmiar. Z sadzą poradzą sobie preparaty rozpuszczające osady: wystarczy spryskać problematyczne powierzchnie wkładu, pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć. Ten krok należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku.

  • KROK 2: Czyszczenie szyby kominkowej 

Postępuj zgodnie ze znajdującymi się wyżej instrukcjami – w zależności od tego, czy zdecydujesz się na zastosowanie gotowych preparatów czy na czyszczenie szyby kominka popiołem lub octem. Czasem trzeba to zrobić kilkukrotnie, a w przypadku czyszczenia szyby kominkowej sodą z octem lub octem z wodą zmodyfikować proporcje roztworu.

Pamiętaj, że niektóre środki mają nieprzyjemny, duszący zapach, dlatego zadbaj o prawidłową wentylację pomieszczenia w czasie tej czynności.

  • KROK 3: Czyszczenie odbudowy

Nie zapomnij wyczyścić kominka z zewnątrz. Tu sposób działania uzależniony jest od materiału, z którego została wykonana obudowa. Pyły i zakurzenia usuniesz zwykłą miotełką lub odkurzaczem, jednak poważniejsze ślady wymagają zaawansowanego działania. W przypadku większości obudów, nawet marmuru, wystarczy użyć ciepłej wody, ewentualnie z dodatkiem delikatnie działającego detergentu. Możesz zastosować również środki nabłyszczające.

Czyszczenie szyby kominka z płaszczem wodnym – jak to zrobić szybko i sprawnie?

Na szczególną uwagę zasługuje kominek z płaszczem wodnym, który – oprócz roli dekoracyjnej – pełni także funkcję grzewczą. Usunięcie sadzy z paleniska, drzwiczek i przewodów kominowych to obowiązek przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Później trzeba powtarzać proces przynajmniej co trzy miesiące.

Niezdrożna instalacja spowoduje, że złogi będą cofały się do wnętrza domu, co zakończy się zadymieniem i koniecznością sprzątania. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do pożaru.

Czyszczenie szyby kominka z płaszczem wodnym nie różni się zasadniczo od wyżej opisanej metody, jednak trzeba pamiętać o kilku dodatkowych elementach. Przede wszystkim codziennie należy usuwać nagromadzone osady i opróżniać popielnik. Najwygodniej będzie użyć specjalnego odkurzacza do popiołu.

To może Cię zainteresować: Kominek elektryczny – zabudowa, aranżacja i pomysły na kominek elektryczny w salonie

Jak uniknąć okopcenia szyby w kominku?

Zabrudzenie szyby kominkowej jest naturalną konsekwencją rozpalania ognia, ale nie oznacza to, że problemu nie można zminimalizować. Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym unikniesz okopcenia szyby i ograniczysz powstawanie osadów.

Jeśli masz taką możliwość, otwórz dodatkowy dolot powietrza do paleniska w czasie codziennego użytkowania. Poprawienie ciągu spowoduje, że niedopalone spaliny będą wydostawały się z kominka wraz z dymem i nie osadzą się na szybie. Minusem tego rozwiązania jest jednak wzrost spalania.

Zawsze korzystaj z suchego drewna. Obniżenie wilgotności polan o 10 – 20%, a tym samym podwyższenie temperatury zmniejsza ilość substancji smolistych w spalinach.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Salon
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton Sponsorowany
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Prestiżowa nagroda RED DOT dla paneli winylowych ARBITON

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem zdobyły najważniejszą nagrodę designu – RED DOT. Wyprodukowana w całości w Polsce po...

Salon
Weź udział w konkursie i wymień swój odkurzacz Hoover na nowszy model! Sponsorowany
15.11.2023 r. Artykuł partnerski

Weź udział w konkursie i wymień swój odkurzacz Hoover na nowszy model!

Oczami wyobraźni widzisz siebie na kanapie w swoim nowym, pięknym czystym i p...

Salon
Hoover – historia urządzenia, które odmieniło życie ludzi Sponsorowany
30.10.2023 r. Artykuł partnerski

Hoover – historia urządzenia, które odmieniło życie ludzi

Ludzie od zawsze cenili sobie urządzenia, które ułatwiają codzienne czynności i poprawiają komfort życia. Każda nowa potrz...

Salon
Czyszczenie kominka
16.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka!

Jak czyścić kominek, że działał sprawnie i cieszył domowników widokiem buchających płomieni? Nie jest to łatwe zadanie – g...

Salon
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton Sponsorowany
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Prestiżowa nagroda RED DOT dla paneli winylowych ARBITON

Panele winylowe z mineralnym rdzeniem zdobyły najważniejszą nagrodę designu – RED DOT. Wyprodukowana w całości w Polsce po...

Salon
Weź udział w konkursie i wymień swój odkurzacz Hoover na nowszy model! Sponsorowany
15.11.2023 r. Artykuł partnerski

Weź udział w konkursie i wymień swój odkurzacz Hoover na nowszy model!

Oczami wyobraźni widzisz siebie na kanapie w swoim nowym, pięknym czystym i p...

Salon
Hoover – historia urządzenia, które odmieniło życie ludzi Sponsorowany
30.10.2023 r. Artykuł partnerski

Hoover – historia urządzenia, które odmieniło życie ludzi

Ludzie od zawsze cenili sobie urządzenia, które ułatwiają codzienne czynności i poprawiają komfort życia. Każda nowa potrz...

Salon
Czyszczenie kominka
16.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka!

Jak czyścić kominek, że działał sprawnie i cieszył domowników widokiem buchających płomieni? Nie jest to łatwe zadanie – g...

REKLAMA
Zamknij