Dachówka ceramiczna – na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę ceramiczną?

Jednym z najchętniej wybieranych w Polsce pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna, która wyjątkowo dobrze prezentuje się na popularnych u nas dachach dwuspadowych. Inwestorzy cenią w niej ponadczasowy wygląd i trwałość, a także duży wybór modeli, który łatwo dopasować do tradycyjnego i nowoczesnego budownictwa. Dowiedz się, jakie są rodzaje dachówek ceramicznych oraz czym kierować się przy jej wyborze.

Dachówka ceramiczna – wszystko, co warto o niej wiedzieć! - zdjęcie 1

Dachówka ceramiczna - czym się charakteryzuje?

O rodzaju pokrycia dachowego należy pomyśleć już na etapie wybierania projektu domu. Trzeba przyznać, że dachówka ceramiczna jest bardzo często proponowana przez architektów, ponieważ jest to wciąż jeden z najlepszych materiałów jaki został wymyślony do wykonania zadaszenia. Pod względem estetyki i trwałości wygrywa on z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, pomimo że technologia jego wytwarzania niewiele się zmieniła od setek lat.

A co to jest dokładnie dachówka ceramiczna? To rodzaj dachówki wytwarzanej z gliny, piasku kwarcowego, mączki ceglanej oraz barwników i składników uszlachetniających. Z takiej mieszanki formuje się metodą wytłaczania lub ciągnienia płytki o określonym kształcie i wymiarach, które potem poddawane są procesowi suszenia i wypalania w wysokiej temperaturze. Technologia wytwarzania dachówki ceramicznej odróżnia ją od innej popularnej dachówki - betonowej.

Ze względu na sposób wykończenia powierzchni wyróżniamy dachówki naturalne, angobowane oraz glazurowane. Wszystkie wykazują się podobnymi parametrami i właściwościami:

  • są odporne na warunki atmosferyczne (również na mróz),
  • mają niską nasiąkliwość (między 5 a 8%),
  • są niepalne,
  • wykazują się dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną,
  • ich trwałość szacowana jest na minimum 50 lat.

Dachówki ceramiczne polecane są głównie na dachy spadziste o kącie nachylenia minimum 30o. Wówczas skutecznie odprowadzają deszczówkę i przede wszystkim stanowią estetyczne wykończenie budynku (wykonane z nich pokrycie jest widoczne z daleka).

Dachówki ceramiczne - jakie są ich rodzaje?

Jeśli chodzi o rodzaje, dachówka ceramiczna jest dzisiaj dostępna w wielu wariantach pod względem kształtu, koloru i rozmiaru, dlatego można je bez trudu dopasować zarówno do domu w stylu tradycyjnym, jak i do domu w stylu nowoczesnym. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • dachówka ceramiczna płaska – ma płaską powierzchnię, dość duże rozmiary i minimalistyczny wygląd, dlatego stosowana jest w nowoczesnym budownictwie; można ją układać metodą tradycyjną lub z przesunięciem o połowę,
  • dachówka zakładkowa – ma duży format i płaską powierzchnię, ale także wyżłobione zakładki na górnych i bocznych krawędziach, które ułatwiają montaż i zapewniają lepszą szczelność pokrycia,
  • dachówka ceramiczna karpiówka – ma małe rozmiary i płaską powierzchnię oraz najczęściej zaokrągloną dolną krawędź, doskonale nadaje się do pokrycia dachów o skomplikowanych kształtach np. z lukarnami, wolimi okami itp.,
  • mnich-mniszka – są to tak naprawdę dwa rodzaje dachówek o starożytnym rodowodzie i o charakterystycznym zaokrąglonym profilu; układa się je parami – na dolną mniszkę nakłada się górnego mnicha,
  • esówka (holenderka) – jej przekrój przypomina literę S i zapewnia dobre odprowadzanie deszczówki.

Jak dobrać dachówkę ceramiczną do stylu domu?

Miłośnicy stylu nowoczesnego w architekturze najczęściej wybierają duże dachówki płaskie, które tworzą gładką powierzchnię pokrycia i doskonale komponują się z minimalistyczna i najczęściej prostą bryłą budynku.

Z kolei dachówki o profilowanym kształcie doskonale prezentują się na domach wzniesionych w tradycyjnym stylu, również w stylu dworkowym. Z kolei do domów w stylu góralskim lub wiejskim (rustykalnym) warto rozważyć zastosowanie płaskiej karpiówki, która najlepiej nawiązuje do takiego budownictwa.

Jak dobrać odpowiedni kolor dachówki ceramicznej?

Jeśli chodzi o kolory, dachówka ceramiczna dostępna jest w znacznie większej ilości różnych odcieni niż cementowa. Umożliwia to proces angobowania i glazurowania, podczas którego pokrywa się elementy dodatkową powłoką z dodatkiem barwników. W nowoczesnym budownictwie najczęściej stosowana jest dachówka ceramiczna grafitowa, szara i czarna, a także antracytowa. Z kolei czerwona, brązowa lub w odcieniach rudości doskonale prezentuje się na domach w tradycyjnym stylu.

Warto jednak pamiętać, że kolor pokrycia dachowego powinien być przede wszystkim dopasowany do elewacji oraz stolarki okienno-drzwiowej. Zdarza się również, że kolor dachu jest narzucony przez lokalne przepisy, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jednak dotyczy to głównie obiektów zlokalizowanych w zabytkowych częściach miast.

Ile kosztują dachówki ceramiczne?

Cena dachówki ceramicznej zależy głównie od jej wielkości i kształtu. Najtańsza jest mała karpiówka, bo jeden element kosztuje około 1,5 zł. Do najdroższych należą esówka i dachówka płaska – za jedną sztukę takiej dachówki trzeba bowiem zapłacić około 4-6 zł.

Należy jednak pamiętać, że koszt pokrycia dachu dachówką ceramiczną podwyższają dodatkowe elementy niezbędne do wykończenia takie jak dachówki skrajne, gąsiory, trójniki itp. Są one dość drogie, bo za niektóre elementy trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. Na to, ile kosztuje dachówka ceramiczna na dach, ma również wpływ kształt oraz wielkość jego konstrukcji – przy pokrywaniu skomplikowanych zadaszeń jest więcej odpadów, a więc konieczny jest zakup większej ilości materiału.

Dowiedz się: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Ile waży dachówka ceramiczna?

Planując pokrycie dachowe domu, należy wziąć pod uwagę ciężar materiału, który powinien być dopasowany do wytrzymałości konstrukcji dachu. Pod tym względem dachówka ceramiczna należy do najcięższych opcji, ponieważ jej waga wynosi średnio 40-50 kg/ metr kwadratowy. Na to, ile waży dachówka ceramiczna, wpływ ma kształt i wielkość elementów. Przykładowo, 1m2 pokrycia z dachówki holenderki waży około 41 kg, natomiast z karpiówki około 65-70 kg.

W praktyce rzeczywiście lekka dachówka ceramiczna jest bardzo trudna do znalezienia, jednak w sprzedaży są alternatywne produkty, które przypominają z wyglądu elementy gliniane, lecz są od nich znacznie lżejsze. Przykładem są blachodachówki, których waga jest nawet 8 razy niższa i które mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości położenia materiału ceramicznego.

Izolacyjność cieplna dachówek ceramicznych - co warto wiedzieć?

Przy wyborze materiału na pokrycie dachowe dość duże znaczenie ma jego izolacyjność cieplna, która jest dzisiaj wymagana przez przepisy i to nie tylko w przypadku domów energooszczędnych czy domów pasywnych. Jak się okazuje, dachówka ceramiczna bardzo dobrze chroni budynek przed utratą ciepła np. podczas zimy, ponieważ jej współczynnik λ wynosi około 1 - 1,5 W/(m x k).

Latem dachówki ceramiczne kumulują w sobie ciepło, dlatego wnętrze domu skutecznie chronione jest przed przegrzaniem. Warto o tym pamiętać, planując pokrycie na dom z poddaszem użytkowym. Dość ważną cechą tego rodzaju dachówki jest jej „oddychalność” - w praktyce oznacza to, że materiał przejmuje wilgoć z wnętrza budynku i oddaje ją na zewnątrz, a więc zapobiega powstawaniu w środku pleśni i grzybów.

Nie przegap: Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Czy dachówka ceramiczna jest odporna na uszkodzenia?

Ogólnie dachówka ceramiczna odznacza się wyjątkową trwałością, ponieważ jej producenci określają ją ostrożnie na około 30-50 lat, natomiast w rzeczywistości pokryty nią dach może wytrzymać nawet 100 lat. To, ile wytrzyma dachówka ceramiczna, zależy jednak od wielu czynników.

Choć materiał jest dość odporny na zarysowania, mróz i promieniowanie UV, może ulec mechanicznemu uszkodzeniu np. po uderzeniu konara podczas wichury. Pojedyncze elementy dość łatwo jednak wymienić i tym samym przywrócić pierwotny wygląd oraz właściwości pokrycia dachowego.

Warto dodać, że dachówki są podatne na porastanie mchem, dlatego mieszkając w pobliżu lasu lub innych terenów zielonych i odznaczających się wilgocią, lepiej wybrać dachówki glazurowane lub angobowane, których gładka powierzchnia ulega lepszemu samooczyszczaniu podczas opadów deszczu.

Przeczytaj: Co zrobić, by na dachu nie pojawił się mech?

Dachówki ceramiczne - wady i zalety

Podsumowując informacje na temat dachówki ceramicznej, możemy już określić jej najważniejsze zalety i wady.

Zalety:

  • estetyka i ponadczasowy styl,
  • trwałość,
  • odporność na czynniki atmosferyczne,
  • niska nasiąkliwość,
  • dobra izolacyjność termiczna,
  • „oddychalność” (zapewnia ochronę przed wilgocią w budynku),
  • dobra ochrona akustyczna.

Wady:

  • wysoki koszt pokrycia dachu,
  • duży ciężar,
  • pracochłonność przy układaniu (wymagana jest duża precyzja),
  • podatność na porastanie mchem.

Kiedy warto wybrać dachówkę ceramiczną na pokrycie dachu?

Pokrycie dachu dachówką ceramiczną sprawdza się w szczególności w przypadku dachów dwuspadowych. Stosunkowo łatwo także nimi pokryć dachy o skomplikowanej konstrukcji z lukarnami, licznymi załamaniami itp., ponieważ wystarczy wybrać elementy małoformatowe, by ograniczyć ilość odpadów materiału.

Ze względu na komfort termiczny, jaki zapewnia dachówka ceramiczna, jest ona polecana do domów z poddaszem użytkowym oraz wszelkich budynków, w których ważną rolę odgrywa energooszczędność. Materiał ten pomimo dość wysokiej ceny jest też bardzo trwały, a więc inwestycja w niego po prostu się opłaca. Tym bardziej, że wykonane z niego pokrycie prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Sprawdź: Jak krok po kroku wykonać ocieplenie dachu?

Jak wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną?

Na rynku znajdziesz bardzo bogatą ofertę dachówek ceramicznych. Wiodącymi producentami tego materiału są m.in. firma Braas, Roben oraz Creaton. Trudno rozstrzygnąć, jaka dachówka ceramiczna jest najlepsza. Swój wybór należy dobrze przemyśleć, a sam materiał dopasować przede wszystkim pod względem wielkości, koloru i kształtu do konstrukcji dachu oraz estetyki budynku.

Warto też zwrócić uwagę na sposób wykończenia powierzchni. W polskich warunkach doskonale sprawdzają się dachówki angobowane (matowe) i glazurowane (z połyskiem), ponieważ skuteczniej odprowadzają deszczówkę, są mniej nasiąkliwe od swoich zwykłych odpowiedników, a także zapobiegają osadzaniu się zabrudzeń i mchu. Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli chodzi o właściwości dyfuzyjne, lepsze są dachówki angobowane, w których zachowana zostaje naturalna porowatość materiału.

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna występuje w wielu wariantach - na co zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału? Na pewno w pierwszej kolejności na estetykę oraz dopasowanie kształtu i wielkości elementów do konstrukcji dachu.

Skomplikowane zadaszenia lepiej pokrywa się małymi elementami, natomiast modne duże dachówki płaskie sprawdzają się na prostych zadaszeniach o większej powierzchni. Dość istotny wbrew pozorom jest kolor pokrycia dachowego – warto pamiętać, że dachówkę kładzie się na kilkadziesiąt lat, zatem jej barwa powinna być na tyle uniwersalna, by pasowała do ewentualnych zmian koloru elewacji.

Warto wiedzieć: Odwodnienie dachu płaskiego – jak je wykonać?

Przy wyborze materiału warto też sprawdzić zakres gwarancji producenta. Im dłuższa gwarancja, tym lepiej, ale należy też zwrócić uwagę, czy obejmuje ona mrozoodporność i nieprzesiękliwość.

Dachówka ceramiczna, cementowa, betonowa czy blachodachówka - na którą się zdecydować?

Inwestorzy planujący zakup materiału na pokrycie dachowe najczęściej muszą podjąć decyzję, czy lepsza będzie dachówka cementowa czy ceramiczna, czy może blachodachówka. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między tymi materiałami, aby ułatwić dokonanie właściwego wyboru.

Parametr/ właściwość Dachówka ceramiczna Dachówka betonowa / cementowa Blachodachówka
Trwałość Nawet 100 lat Do 70 lat Nawet do 80 lat
Ciężar 40-70 kg / m2 50-55 kg / m2 4,5 kg / m2
Izolacyjność termiczna Bardzo dobra Bardzo dobra Niska
Izolacyjność akustyczna Bardzo dobra Bardzo dobra Niska
Odporność na uszkodzenia mechaniczne Wysoka Wysoka Wysoka
Nasiąkliwość Do 5-8% Do 2,5-3% 0%
Kolorystyka Uzyskiwana poprzez dodawanie barwnika do powłoki Uzyskiwana poprzez pokrywanie powierzchni farbą lub barwienie masy cementowej Uzyskiwana poprzez nałożenie warstwy lakierniczej
Kształty Duży wybór Mniejszy wybór (brak np. dachówki mnich-mniszka, czy pojedynczej karpiówki) Mniejszy wybór – arkusze są wytłaczane, by przypominać np. esówki lub dachówki zakładkowe.
Cena Około 64 zł / m2 Około 54 zł / m2 Około 49 zł / m2

Jak układać dachówki ceramiczne?

Montaż dachówki wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najczęściej prace rozpoczyna się od przymocowania obróbek blacharskich i rynien, a także od przytwierdzenia dachówek skrajnych, które należy przykręcić do łat. Sposób montażu pozostałych elementów zależy od wytycznych producenta – może się on odbywać za pomocą np. spinek lub klamer.

Czasami specjalnego mocowania wymaga jedynie co trzecia lub co piata dachówka – zależy to od kształtu elementów oraz kąta nachylenia dachu. Pod względem montażu materiał ten jest na tyle wymagający, że prace najlepiej powierzyć fachowcom, którzy mają odpowiednie umiejętności i wiedzę techniczną, jak układać dachówkę ceramiczną określonego rodzaju.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach domu pokryty blachą trapezową w brązowym kolorze
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Blacha trapezowa: cena, wymiary i rodzaje

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jeśli remontujesz dach, to z pe...

Dach
dom z płaskim dachem projekt domu homekoncept 12 g2 KRX1258
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski

Choć dach płaski nie jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Dach
widok na osiedle domów z lotu ptaka różne dachy
17.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

Różne rodzaje dachów pozwalają nam nie tylko dopasować wygląd pokrycia do poz...

Dach
Dach domu pokryty blachą trapezową w brązowym kolorze
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Blacha trapezowa: cena, wymiary i rodzaje

Blacha trapezowa to jeden z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jeśli remontujesz dach, to z pe...

Dach
dom z płaskim dachem projekt domu homekoncept 12 g2 KRX1258
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom z płaskim dachem: ile kosztuje i czym się wyróżnia dach płaski

Choć dach płaski nie jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Dach
widok na osiedle domów z lotu ptaka różne dachy
17.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Rodzaje dachów – poznaj wszystkie możliwości konstrukcji dachu

Różne rodzaje dachów pozwalają nam nie tylko dopasować wygląd pokrycia do poz...

REKLAMA
Zamknij