Dom z garażem w piwnicy - kiedy warto się zdecydować na jego budowę?

Dom z garażem w piwnicy jeszcze niedawno był standardem. Dzisiaj często garaż podziemny zastępowany jest projektem wolnostojącym lub dobudowanym do bryły, jednak w wielu przypadkach to właśnie najbardziej klasyczny model sprawdza się najlepiej. Jeśli dysponujesz stosunkowo małą działką ze spadkiem, garaż pod ziemią może okazać się najbardziej funkcjonalnym wyborem. Kiedy warto się na niego zdecydować? Na co zwracać uwagę, aby uniknąć problemów przy budowie? Jaki dokładnie projekt wybrać? Odpowiadamy!

Dom z garażem w piwnicy - kiedy warto się zdecydować? - zdjęcie 1

Dlaczego warto budować dom z garażem w piwnicy?

Dom z garażem w piwnicy to rozwiązanie chętnie wybierane przez wielu inwestorów. Garaż w podpiwniczeniu pozwala w bardzo funkcjonalny sposób wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz. Gwarantuje on ochronę pojazdów przed warunkami atmosferycznymi oraz kradzieżą. Może również być wyposażony w dodatkowe miejsce do przechowywania, czy też składzik z narzędziami. Stąd też projekt domu z garażem w piwnicy, chociaż ostatnio zapomniany, coraz częściej wraca do łask.

Decydując się na garaż podziemny, zwykle inwestorzy wykonują podpiwniczenie całego domu. Dzięki temu poza garażem możesz zyskać miejsce na domową siłownię, salę bilardową, kino domowe, spiżarnię, a nawet basen. Jeśli więc dysponujesz odpowiednią działką oraz budżetem, zdecydowanie powinieneś rozważyć taką opcję.

Kiedy warto się zdecydować na dom z garażem w piwnicy?

Dom z garażem w piwnicy to propozycja odpowiednia dla właścicieli działek stosunkowo niewielkich, na których realizacja domu z garażem dobudowanym do bryły byłaby niemożliwa. Dom taki sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli działka ma wystarczający spadek, co ułatwia zaaranżowanie doświetlonego naturalnie garażu. Rozwiązanie to przypadnie Ci do gustu, jeśli chcesz mieć bezpośrednie wejście z garażu do domu oraz znaczną ilość dodatkowego miejsca w piwnicy do dowolnego zaaranżowania.

Wymiary zjazdu do garażu usytuowanego w piwnicy - jakie powinny być?

Zjazd do garażu w piwnicy powinien spełniać określane prawem budowlanym normy. Powierzchnia samego zjazdu musi być wykonana z szorstkiej powierzchni, która utrudni rozpędzenie się pojazdu. Nachylenie zjazdu nie może być większe niż 25%. Jej długość będzie zatem uzależniona od tego, jak bardzo zagłębiony ma być garaż.

W przypadku zagłębienia 1,5 metrów poniżej powierzchni, długość pochylni wyniesienie 6 metrów, jednak już przy zagłębieniu 2,5 metra, będzie musiała być ona wydłużona do 10 metrów. Ponadto niezbędne jest pozostawienie miejsca przed wjazdem na wykonanie spadku odwrotnego w celu poprawnego odprowadzania deszczówki, co wymaga dodatkowych 0,6 metrów od ulicy.

Istotne są jednak nie tylko wymiary zjazdu, ale również podjazdu do garażu, który zajmuje sporo miejsca na działce. Najprostszy podjazd do garażu będzie mieć około 3 metry długości. Jeśli jednak potrzebne będzie wykonanie zakrętu, konieczne miejsce do manewrowania samochodem zwiększa się nawet do 6 metrów. Budując garaż w piwnicy, warto również pamiętać o samochodach gości. W tym celu trzeba będzie wygospodarować część działki przed domem.

To może Cię zainteresować: Na co zwrócić uwagę przy budowie domu z piwnicą?

Działka na budowę domu z garażem w piwnicy - co warto wiedzieć?

Dom z garażem w piwnicy to szczególnie dobra propozycja, jeśli dysponujesz stosunkowo niewielkim terenem, przez co nie możesz pozwolić sobie na zbudowanie miejsca na samochód na poziomie gruntu.

Idealna działka pod taką inwestycję powinna mieć wysoki spadek, najlepiej wynoszący około 1,5 metra. Dzięki temu część garażu może wystawać ponad powierzchnię, co pozwala na zamontowanie okien oraz odpowiednie doświetlenie pomieszczenia.

Na jakie problemy możesz natrafić podczas budowy domu z garażem w piwnicy?

Nie na każdej działce dom z garażem w piwnicy sprawdzi się tak samo dobrze. Powinieneś rozważyć rezygnację z takiego projektu, jeśli na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych. W takim przypadku wykonanie podpiwniczenia wiąże się bowiem z koniecznością postawienia kosztowej izolacji. Jest to tak zwana izolacja typu ciężkiego, która wiąże się z wylewaniem fundamentów pod całym budynkiem, gdyż w takim przypadku same ławy fundamentowe to zbyt mało.

Kolejna sytuacja, w której lepiej dwa razy zastanowić się nad budową domu z garażem w piwnicy to posiadanie działki położonej niżej względem drogi dojazdowej oraz sąsiednich działek. W przypadku takiej lokalizacji jest niemalże pewne, że spływająca z góry woda deszczowa będzie zalewać garaż, jeśli nie zostanie on poprawnie zabezpieczony.

W tym celu powinieneś zdecydować się na ogrodzenie z wytrzymałą podmurówką oraz zamocować odwodnienia liniowe przed bramą garażową. Znów jednak generuje to znaczące koszty dodatkowe.

Dowiedz się więcej: Jak ochronić dom przed wilgocią za pomocą instalacji drenażowej?

Jaki jest koszt budowy domu z garażem w piwnicy?

Czy tani dom z garażem w piwnicy jest możliwy? Analizując koszty, które generuje projekt domu, garaż w piwnicy wcale nie jest aż tak obciążający portfel. Wbrew pozorom zbudowanie garażu w podpiwniczeniu może być mniej kosztowne niż postawienie garażu wolnostojącego. Jak rozkładają się poszczególne koszty, zakładając, że chcesz wybudować garaż o powierzchni około 30 metrów kwadratowych przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej?

  • budowa fundamentów – 4000 złotych
  • ściany nośne z pustaków ceramicznych – 2000 złotych
  • ścianka działowa – 1500 złotych
  • budowa stropu – 8000 złotych
  • okna, drzwi, brama – 6000 złotych
  • posadzki, instalacja elektryczna, tynki – 4000 złotych
  • docieplenie – 2000 złotych

Zasadniczo przyjmuje się, że wybudowanie garażu w bryle budynku pochłania około 1000 złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Na obniżenie kosztów względem garażu wolnostojącego wpływa często brak konieczności wykonywania osobnego zadaszenia oraz dobudowywania dodatkowych ścian.  Koszty zmniejsza też uniknięcie płacenia za dodatkowy projekt garażu. Doliczyć trzeba natomiast odpowiednie ocieplenie, które zapobiegnie wydostawaniu się nadmiaru ciepła z domu. 

Wady i zalety projektu domu z garażem w piwnicy

Jeśli masz wątpliwość, czy warto inwestować w garaż w piwnicy, wady i zalety mogą pomóc Ci odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jakie są mocne, a jakie słabe strony tego rozwiązania?

Zalety domu z garażem w piwnicy

  • garaż w piwnicy nie zabiera powierzchni działki, co jest kluczowe przy mniejszych metrażach;
  • garaż w piwnicy pozwala na wygodne przechodzenie do części mieszkalnej;
  • połączony z domem garaż można wyposażyć w instalację grzewczą, elektryczną oraz wodną;
  • niższe koszty budowy w porównaniu z garażem wolnostojącym;

Wady domu z garażem w piwnicy

  • w przypadku problemów z wentylacją możliwość przenikania nieprzyjemnych zapachów do domu;
  • mniej komfortowe wyjeżdżanie oraz wyjeżdżanie z garażu;
  • zagrożenie uszkodzeniem w wyniku działania wód gruntowych lub deszczowych;
  • potrzeba regularnego odśnieżania podjazdu zimą;

Zobacz także: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Przykłady projektów domów z garażem w piwnicy z oferty Extradom

W ofercie Extradom masz szansę znaleźć dopasowany do Twojej wizji dom z garażem w piwnicy. Projekt możesz wybrać spośród propozycji różniących się powierzchnią, stylistyką oraz rozkładem. Które z projektów chętnie wybierają inni inwestorzy?

Projekt Laguna - nowoczesny dom z garażem w piwnicy

Projekt Laguna to nowoczesny dom, który ma garaż w piwnicy. Projekt zakłada dwa stanowiska w garażu. Cały dom ma ponad 154 metry powierzchni: cztery pokoje, salon oraz dwie łazienki. Koszt budowy tego projektu wyceniany jest na 285 217 złotych.

Dom z garażem w piwnicy

Projekt Olimp Plus - dom parterowy z garażem w piwnicy

Projekt Olimp Plus to również atrakcyjny projekt, który ma garaż w piwnicy. Projekt domu pozwala na wykorzystanie ponad 116 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W piwnicy znajdują się dwa stanowiska garażowe, a na parterze: salon, trzy pokoje oraz dwie łazienki.

Dom z garażem w piwnicy

Projekt Olimp II - mały dom z garażem w piwnicy

Projekt Olimp II to jeden z mniejszych projektów domów. Garaż w piwnicy zmieści jednak również dwa samochody. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 98 metrów kwadratowych, na których zmieścił się salon, trzy pokoje oraz dwie łazienki.

Dom z garażem w piwnicy

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybudować dom, czy kupić mieszkanie, na pewno zainteresuje Cię porównanie obu tych inwestycji....

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
19.09.2024 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021. Co powinien zawierać projekt budowlany w 2023?

W drugiej połowie września 2021 skończył się okres przejściowy w przepisach b...

Projekt domu
Dom kopułowy
19.09.2024 r. Diana Sulyma

Dom kopułowy – czym jest i czy jego budowa w Polsce jest możliwa?

Domy kopułowe to jedne z ciekawszych projektów domów, które wyróżniają się na...

Projekt domu
jak wybrać projekt domu HomeKoncept 79 KRX1125
17.08.2024 r. Jan Susmaga

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Jak wybrać projekt domu, skoro do wyboru jest tysiące gotowych propozycji? Wy...

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Jeśli zastanawiasz się, czy wybudować dom, czy kupić mieszkanie, na pewno zainteresuje Cię porównanie obu tych inwestycji....

Projekt domu
Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021
19.09.2024 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany zawartości projektu budowlanego od września 2021. Co powinien zawierać projekt budowlany w 2023?

W drugiej połowie września 2021 skończył się okres przejściowy w przepisach b...

Projekt domu
Dom kopułowy
19.09.2024 r. Diana Sulyma

Dom kopułowy – czym jest i czy jego budowa w Polsce jest możliwa?

Domy kopułowe to jedne z ciekawszych projektów domów, które wyróżniają się na...

Projekt domu
jak wybrać projekt domu HomeKoncept 79 KRX1125
17.08.2024 r. Jan Susmaga

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?

Jak wybrać projekt domu, skoro do wyboru jest tysiące gotowych propozycji? Wy...

REKLAMA
Zamknij