Dom z antresolą. Czy warto uwzględniać antresolę w swoim domu?
Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle parterowych. Projekty obiektów z antresolą mogą być rozwiązaniem dla problematycznych działek – małych i wąskich, ponieważ zwiększają wolną przestrzeń w domu, dzięki umieszczeniu na antresoli np. miejsca do spania. Sprawdź, jakie są funkcje antresoli w domu i na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na to rozwiązanie!
Dom parterowy wydaje ci się zbyt mały, by spełnić oczekiwania domowników dotyczące wielkości powierzchni mieszkalnej? Rozwiązaniem Twojego problemu może być wprowadzenie ciekawego elementu konstrukcyjnego w obiekcie, mianowicie antresoli. Czy projekty domów z antresolą wewnątrz będą pasować na przykład do małej, wąskiej działki? I dlaczego warto mieć dom z antresolą?
W tekście przeczytasz o:
Jakie funkcje może pełnić antresola w domu?
Zastanawiasz się, po co Ci właściwie antresola w domu? Może zarówno odgrywać rolę ciekawego elementu dekoracyjnego, jak i posłużyć do zaaranżowania dodatkowej sypialni dla gości, pokoju gościnnego czy gabinetu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by antresola stała się Twoją sypialnią, dzięki czemu być może zyskasz dodatkowy pokój na zupełnie inne cele. Przy dosyć niskich antresolach mogą one posłużyć jako schowek – pomieszczenie gospodarcze, garderoba, spiżarnia, a nawet biblioteczka. Jeśli na antresolę prowadzą bezpieczne schody z barierką, może być ona wykorzystana jako pokój wypoczynkowy czy pomieszczenie zabaw dla dzieci.
Słowem, możesz dostosować antresolę do potrzeb swoich i pozostałych domowników. Nie ulega wątpliwości, że antresola jest ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez architektów, pozwalającym np. na rozdzielenie przestrzeni sypialnianej od strefy dziennej.
Warto jednak pamiętać, że antresola w domu parterowym jest rozwiązaniem, które należy odpowiednio zaprojektować. Dlatego w dalszej części artykułu omówimy wszelkie istotne kwestie i dowiemy się, o co trzeba zadbać, by dom z antresolą był funkcjonalny i komfortowy.
Jak urządzić i zaaranżować przedpokój w domu jednorodzinnym?
Czym charakteryzują się projekty domów z antresolą?
Projekty obiektów tego rodzaju uwzględniają wysokie na co najmniej 4,5 metra pomieszczenia na dolnej kondygnacji. Taka wysokość pozwala na wybudowanie antresoli w domu jednorodzinnym, której odległość od stropu wynosi przynajmniej 2 metry.
W zależności od tego, w jakim celu jest budowana w domu antresola, inne mogą być jej minimalne wymiary. Jeśli ma być przestrzenią użytkową, mieszkalną, powinna mieć odpowiednią wysokość. Natomiast, jeśli ta przestrzeń ma służyć tylko do spania, wystarczy wysokość 1,2 metra. Wówczas zamiast wyposażać ją w pełnowymiarowe łóżko, lepiej wykorzystać wygodny materac podłogowy.
Zauważ, że w naszych projektach często jest ona dołączana do małych i jednocześnie wysokich pomieszczeń. Na konstrukcję antresoli składają się płaszczyzna podłogowa, słupy nośne i belki.
W projektach domów z antresolą możesz zauważyć, że niekiedy bywa ona samodzielnym pomieszczeniem czy pełnowartościowym piętrem z osobnymi pokojami dla domowników. W takiej sytuacji zyskuje jeszcze więcej zastosowań, zapewniając nie tylko komfortowy sen, ale również umożliwiając np. zaaranżowanie niewielkiego gabinetu.
Projekty domów z antresolą na poddaszu
Równie dobrze antresola może być zlokalizowana na poddaszu, pod efektownymi skosami i belkami dachowymi. Stanowić może strefę nocną, prywatną oraz miejsce wypoczynku. Jeśli jest wystarczająco duża, można podzielić ją na pokoje dla domowników. Wszystkie pomieszczenia powinny być przy tym doświetlone dzięki oknom dachowym czy przeszkleniom.
Antresola w domu z poddaszem to świetne rozwiązanie, jednak warto pamiętać o tym, by zadbać o jak najlepsze warunki w pomieszczeniu. Mowa tu nie tylko o doświetleniu, ale również doskonałej izolacji termicznej, dzięki której na poddaszu panować będą odpowiednie temperatury – zarówno latem, jak i zimą.
Projekty domów z antresolą nad salonem
Parterowy dom z antresolą nad salonem pozwala na optymalny podział wolnej przestrzeni. Wysoki salon sprawiać może przytłaczające wrażenie z uwagi na pustą przestrzeń nad nim. Antresola zlokalizowana nad częścią jadalną czy wypoczynkową pozwala na stworzenie przytulnego miejsca do wspólnych posiłków i rozmów.
Dzięki takiemu rozwiązaniu mały dom z antresolą stanie się o wiele bardziej funkcjonalny i komfortowy, a także umożliwi zyskanie dodatkowej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że montaż antresoli drewnianej w domu nie zawsze jest możliwy, dlatego przed rozpoczęciem prac należy skonsultować się z architektem.
Jak pomysłowo zaaranżować salon i jadalnię w jednym?
Co o antresoli w domu mówi Prawo budowlane?
Definicję antresoli możesz znaleźć w Rozporządzaniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Uznano ją za górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim.
Antresola jest przestrzenią niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona. Prawo budowlane określa, że powinna być mniejsza od całej powierzchni kondygnacji, a jej wysokość nie może wynosić mniej niż 2 metry, co umożliwi Ci stanie w tym miejscu w pozycji wyprostowanej.
Dodatkowo, jeśli antresola w domu nowoczesnym lub starszym budynku nie jest tylko miejscem do spania dla 1–2 domowników, a przeznaczona będzie do użytku przez 10 osób i więcej, powinna mieć odpowiednio wysoki strop.
Przepisy Prawa budowlanego wskazują również na to, że konstrukcja nośna antresoli powinna spełniać wymagania określone dla klasy D odporności pożarowej. Zabudowa musi być wykonana z trwałych materiałów i zakotwiczona w ścianach nośnych budynku mieszkalnego. Alternatywnym, dopuszczalnym prawnie rozwiązaniem jest postawienie antresoli na stropie w taki sposób, by posiadała odpowiednią ilość punktów podparcia.
Budowa domu z antresolą. Co musimy uwzględnić?
Budowa antresoli powinna być odpowiednio zaplanowana. Jeżeli chcesz, aby Twój dom stał się dzięki niej funkcjonalny i by rozwiązanie to spełniło swoje zadanie, musisz zadbać o kilka kwestii.
Jeśli podejmujesz decyzję o budowie domu z antresolą, w pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednie schody, które będą na nią prowadzić. Mogą one pełnić w Twoim domu funkcję dekoracyjną. Wejście powinno być bezpieczne i komfortowe dla użytkowników, a przy tym schody nie mogą zająć zbyt wiele miejsca na podstawowym poziomie domu.
Schody do antresoli w domu powinny być dosyć wąskie, ale o szerokości około 28 cm, mieć łagodny bieg i antypoślizgowe elementy. Najlepiej w tym charakterze sprawdzają się schody kręcone lub proste, oparte na stabilnej konstrukcji i wyposażone w poręcz dla zwiększenia bezpieczeństwa. Muszą też pasować stylistycznie do pomieszczenia, w którym znajdzie się antresola.
Wyboru schodów powinieneś dokonać już na etapie projektowania – zwłaszcza, jeżeli planujesz antresolę w małym domu.
Inną bardzo istotną kwestią jest zapewnienie ciepła w nowym lub starym domu z antresolą. Ogrzewanie musi być dobrze przemyślane. Naturalnie ciepło ucieka do góry, co byłoby szczególnie uciążliwe w przypadku, gdy na antresoli znajduje się miejsce do spania.
Dlatego w takich przypadkach lepiej wybrać do domu z antresolą ogrzewanie podłogowe. Zwiększy to koszty budowy domu, ale dzięki takiemu rozwiązaniu najpierw ogrzeją się np. salon czy jadalnia położone pod antresolą, a dopiero wówczas ciepło przejdzie do położonych wyżej przestrzeni.
Antresola może powodować, że przestrzeń pod nią będzie zacieniona. Można jednak rozwiązać ten problem poprzez zastosowanie schodów i belek posiadających ażurową konstrukcję. Oświetlenie antresoli powinno być mocniejsze niż w przypadku tylko jednej kondygnacji. Nie może oślepiać domowników podczas przebywania na tym poziomie, ale powinno dostatecznie rozjaśniać przestrzeń pod nim.
Jako że antresola najczęściej jest kondygnacją niezamkniętą, to może być głośna. Musisz wiedzieć, że w jej wnętrzu dźwięki będą rozchodzić się w inny sposób niż na zupełnie otwartej przestrzeni. Zależy to od materiałów, jakie wykorzystane zostaną do wykończenia pomieszczeń. Aby wyciszyć antresolę, warto zastosować specjalne materiały, które będą pochłaniać dźwięki.
Poznaj nasze pomysły na schody w pokoju dziennym!
Antresola w domu do 35 m2
Czy dom 35 m2 z antresolą to dobry pomysł? Jak najbardziej – i to niezależnie od tego, czy mówimy o domu całorocznym, czy letniskowym. Antresola zapewni Ci dodatkową przestrzeń, która na tak niewielkiej powierzchni może być na wagę złota. Dzięki niej wygospodarujesz miejsce na łóżko i stolik nocny, a nawet zaaranżujesz niewielki gabinet, który pozwoli Ci realizować swoje codzienne zadania.
Pamiętaj jednak o tym, że antresola w domu 35 m2 powinna być odpowiednio doświetlona, wykonana z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowana przez specjalistów. Do jej stworzenia warto więc zaangażować fachowców z wieloletnim doświadczeniem, którzy z jednej strony przeprowadzą wszelkie prace efektywnie i szybko, a z drugiej zadbają o to, by dom z antresolą 35 m2 spełniał wszelkie wymogi Prawa budowlanego.
Ile kosztuje budowa domku letniskowego na zgłoszenie?
Jakie są koszty budowy domu z antresolą?
Dom z antresolą będzie spełniał swoje funkcje i odznaczał się pod względem konstrukcyjnym na tle tradycyjnych domów parterowych z uwagi na wyższe pomieszczenia i zwiększoną kubaturę. To z kolei wpływa na to, że antresola w domu podnosi koszt realizacji całej inwestycji.
Ile zapłacisz za antresolę w domu? Koszt uzależniony jest od:
- ilości, rodzaju oraz jakości materiału stosowanego do jej budowy – najczęściej służy do tego drewno, które może kosztować Cię nawet 3-5 tys. złotych;
- ceny robocizny, na którą składa się między innymi wywiercenie otworów pod belki, wykonanie połączeń i wykończenie antresoli w domu – to koszt rzędu 5-10 tys. złotych.
Warto również pamiętać o ewentualnych dociepleniach, które również mogą być bardzo kosztowne. W efekcie za dom z antresolą wewnątrz zapłacisz więcej – nawet o 10-20 tys. zł, w porównaniu do budynku bez takiego rozwiązania.
W naszej ofercie znajdziesz jednak również domy tanie w budowie z antresolą, która dobrze sprawdzi się jako pomieszczenie gospodarcze czy miejsce do spania. Tanie domy z antresolą zakładają wykorzystanie mniejszej liczby przeszkleń niż te, które są droższe.
Jak wykończyć i urządzić antresolę?
Dom z antresolą wewnątrz możesz urządzić w dowolny sposób. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Czy oczekujesz dodatkowej powierzchni użytkowej, na zorganizowanie prywatnej sypialni czy chciałbyś stworzyć miejsce do wypoczynku i zabawy dla siebie i dzieci?
Możesz też przeznaczyć antresolę na pomieszczenie gospodarcze, co przydaje się zwłaszcza w przypadku domów bez podpiwniczenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, antresola w drewnianym domu lub mieszkaniu może także pełnić funkcję biura. Możliwości w zakresie zastosowania tego rozwiązania są więc bardzo duże.
A jak wykończyć antresolę? Najczęściej wykorzystuje się do tego elementy drewniane lub stalowe.
- Przytulna, funkcjonalna antresola będzie zbudowana z tradycyjnego materiału wykończeniowego, jakim jest drewno. Zapewnia ono nie tylko bezpieczeństwo całej konstrukcji, ale również wprowadza do wnętrz doskonały mikroklimat, który będzie korzystny np. dla alergików.
- Natomiast antresola metalowa lepiej komponuje się w nowocześnie wyposażonym i wykończonym domem, a jej przestrzeń można wykończyć z wykorzystaniem szklanych elementów i ażurowych, stalowych balustrad. Ażurowe kraty i szklane tafle mogą być wykorzystane jako barierki na schodach prowadzących na antresolę.
Niezależnie od tego, jaki sposób wykończenia wybierzesz, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu antresoli. Dzięki temu będzie ona funkcjonalna bez względu na przeznaczenie!
Jakie oświetlenie sufitowe wybrać do domu?
Zalety i wady domów z antresolą
Do atutów takich projektów zalicza się optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni w domach. Ma to szczególne znaczenie przy domach zajmujących niewielką powierzchnię zabudowy na działce, gdzie trzeba zorganizować więcej przestrzeni dla domowników. Poza tym ma ona oryginalny wygląd i zapewni utrzymanie kontaktu pomiędzy domownikami pomimo podzielenia przestrzeni pod względem architektonicznym.
To także rozwiązanie niezwykle uniwersalne, które ma wiele zastosowań – pozwala wygospodarować przestrzeń do spania czy pracy, a świetnym rozwiązaniem jest też antresola w domu dla dzieci, która pełnić będzie funkcję miejsca do zabawy.
Zbudowanie domu z antresolą to jednak nie tylko wiele zalet, ale i pewne problemy. Decyzja o wybudowaniu takiego obiektu mieszkalnego wiązać się może z pewnymi trudnościami, między innymi z ogrzewaniem pomieszczeń i oświetleniem.
Wszystko dlatego, że w takim przypadku rezygnujesz z części stropu dzielącego kondygnacje. Wadą jest konieczność wykonania dobrze przemyślanego systemu wentylacji, ponieważ w przeciwnym wypadku miejsce do snu zaaranżowane na antresoli będzie niewygodne.
Polecamy także nasze wideo, w którym poruszamy temat antresoli:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora