Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 90. Przypominamy sobie o nich szczególnie wtedy, gdy musimy znaleźć sposób na zamknięcie małego pomieszczenia. Drzwi harmonijkowe, chociaż wydawałoby się, że nie są już tak popularne, jak kiedyś, zdecydowanie poradzą sobie z tak trudnym zadaniem. Wielbiciele eleganckich wykończeń mogą postawić na drzwi harmonijkowe drewniane np. zamiast tych tradycyjnych, lamelowych.
Decydując się na przygotowanie własnego projektu domu jednorodzinnego, już na dość wczesnym etapie zastanawiamy się jakie drzwi wewnętrzne wybierzemy. Chociaż ich posiadanie nie jest wymagane, do tego, aby móc spokojnie zamieszkać, to jednak długi czas oczekiwania na zamówienie, sprawia, że wiele osób decyduje się na wybór odpowiedniego modelu znacznie wcześniej.
Drzwi harmonijkowe po wielu latach znów wracają do łask i są wykorzystywane szczególnie w małych pomieszczeniach. Jak znaleźć odpowiedni rodzaj do swojego domu?
Drzwi harmonijkowe – czym się cechują?
Drzwi przesuwne harmonijkowe jeszcze do niedawna były uważane, za budżetowy środek zastępczy docelowych drzwi. Dzisiaj wiemy już, że są one nie tylko w pełni funkcjonalne, ale również niesamowicie estetyczne.
Drzwi harmonijkowe idealnie dopasowują się do miejsca, w których chcemy je wstawić. Mogą mieć dowolną szerokość, nawet taką dochodzącą do kilku metrów i być wykonane zarówno z drewna, jak i tworzywa sztucznego.
Swoim wyglądem przypominają harmonijkę, która się składa lub rozkłada w zależności czy chcemy otworzyć, czy zamknąć drzwi, a każda część skrzydła porusza się zarówno po dolnej, jak i górnej prowadnicy. Montaż drzwi harmonijkowych jest niezwykle prosty i nie wymaga zatrudnienia fachowca.
A czy wiesz jak wybrać drzwi wewnętrzne? Poznaj 5 praktycznych wskazówek!
Drzwi harmonijkowe drewniane – gdzie znajdą swoje zastosowanie?
Drzwi harmonijkowe idealnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, takich jak: garderoba, spiżarnia czy mała wnęka. Należy jednak pamiętać o tym, że nie są one zbyt szczelne i nie tłumią dźwięków. Dzięki temu, że mogą osiągać różne rozmiary, bez problemu zamówimy drzwi harmonijkowe drewniane na wymiar i wstawmy je np. między salonem a jadalnią.
Jak zrobić drzwi harmonijkowe drewniane? Niestety samodzielne wykonanie wymaga pewnych zdolności i posiadania fachowych narzędzi. Z całą pewnością nie obejdzie się bez: pilarki, wiertarki czy szlifierki. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele modeli, które możemy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb bez konieczności samodzielnej pracy.
ofe-5847238-70389 w-70389
Drzwi harmonijkowe – niestandardowe pomysły na aranżację
Jak już wspominaliśmy, drzwi harmonijkowe przestały być ikoną lat 90. Teraz, mogą być używane jako wykończenie wnętrz w stylu retro, ale również doskonale odnajdą się w eklektycznym salonie czy sypialni boho. Na rynku można znaleźć też drzwi harmonijkowe do szafy, które zastąpią tradycyjne zamknięcie.
Pomysłów na wykonanie aranżacji z tym rodzajem drzwi jest mnóstwo. W pokoju nastolatka sprawdzą się drzwi harmonijkowe z nadrukiem, które mogą przedstawiać słynną, brytyjską budkę telefoniczną czy wieżę Eiffla. Ten rodzaj zamknięcia może się też sprawdzić w pokoju dziecięcym, czy nawet sypialni.
Niemniej popularne są eleganckie drzwi harmonijkowe. Wykonane z prawdziwego drewna, dopasują się do wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznym. Świetnie komponują się z wnętrzem, w którym zamontowany jest kominek lub pomieszczenie obudowane jest drewnianymi elementami. Swoje zastosowanie znajdą też w projektach domów w stylu góralskim.
Rzadko spotykane dotąd wykorzystanie drzwi harmonijkowych, można zaobserwować np. w łazienkach. Właściciele domów, w których znajduje się sypialnia połączona z łazienką, często decydują się na drzwi harmonijkowe. Dlaczego? Być może nie zapewniają one tak dużej prywatności, jak tradycyjne drzwi, jednak z łazienki, która znajduje się w sypialni i tak najczęściej korzystają jedynie właściciele tego pokoju.
Oczywiście oprócz takich tradycyjnych rozwiązań jak: drzwi harmonijkowe szare czy drzwi harmonijkowe białe na rynku możemy znaleźć wiele nietypowych modeli. Wśród tych najrzadziej spotykanych z całą pewnością królują drzwi szklane, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach loftowych czy industrialnych.
Drzwi harmonijkowe niestandardowe znajdą swoje zastosowanie jako te, które oddzielają klatkę schodową od reszty domu lub jako drzwi prowadzące na taras.
Drzwi harmonijkowe na wymiar – ile kosztują?
Cena drzwi harmonijkowych zależy od wielu zmiennych takich jak np. wymiary drzwi (a w szczególności ich szerokość) oraz materiał, z którego zostaną wykonane. Niezwykle istotny jest też fakt, czy życzymy sobie, aby zostały one wykonane na indywidualne zamówienie czy korzystamy ze standardowych modeli dostępnych w sklepie.
Drzwi harmonijkowe cena – tworzywo sztuczne
- drzwi harmonijkowe, szerokość 80 cm, kolor biały dąb - 118 zł
- drzwi harmonijkowe, szerokość 80 cm, kolor wenge - 198 zł
- drzwi harmonijkowe, szerokość 90 cm, kolor biały mat - 112 zł
Drzwi harmonijkowe drewniane – cena
- drzwi harmonijkowe drewniane bejcowane, szerokość 80 cm - 570 zł
- drzwi harmonijkowe drewniane bejcowane, szerokość 90 cm - 650 zł
- drzwi harmonijkowe drewniane bejcowane, szerokość 140 cm - 1030 zł
Drzwi harmonijkowe – wymiary i rodzaje
Drzwi harmonijkowe wymiary: najczęściej spotykany rozmiar drzwi to klasyczne osiemdziesiątki. Zdarzają się sytuacje, w których otwór drzwiowy jest większy (np. ma 90 cm) lub mniejszy (70 cm), jednak należy to do zdecydowanej rzadkości szczególnie w sytuacji zakupu gotowego domku lub mieszkania w bloku.
Budując własny dom, możemy pozwolić sobie na pewną dowolność, dlatego często zdarza się, że potrzebujemy drzwi na wymiar. Te tradycyjne, mają niestety ograniczoną maksymalną szerokość, dlatego w takiej sytuacji możemy wybrać drzwi harmonijkowe 100 cm lub nawet większe.
Standardowe drzwi harmonijkowe, znajdziemy w konfiguracji: drzwi harmonijkowe 90 cm, 80 cm lub drzwi harmonijkowe 70 cm. Są to klasyczne drzwi harmonijkowe z ościeżnicą, które stanowią największą część oferty producentów. W tej szerokości bez trudu zakupimy drzwi przesuwne harmonijkowe do pokoju czy łazienki.
Na rynku znajdziemy pełne drzwi harmonijkowe, które nie mają żadnych przeszkleń, jednak, zamiast nich mogą pojawić się frezowania czy drewniane kasetony. Dużą popularnością cieszą się też drzwi harmonijkowe z szybkami, które posiadają matowe, przezroczyste lub barwione szybki. Te modele świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których potrzebne jest światło, takich jak np. mała kuchnia.
Sprawdź również: Drzwi gładkie czy z przeszkleniem? Który model wybrać?
Drzwi harmonijkowe tarasowe to kolejna kategoria, która coraz częściej pojawia się w ofercie producentów. Ten rodzaj drzwi może być wykonany ze szkła, dzięki czemu nie stracimy dostępu do światła dziennego, które zapewniłyby nam standardowe okna. Z tego samego materiału wykonane są też często drzwi harmonijkowe do prysznica, które sprawdzą się zarówno w przypadku małych, jak i dużych łazienek.
Drzwi harmonijkowe – montaż
Jak zamontować drzwi harmonijkowe? Na szczęście jest to niezwykle proste i można poradzić sobie samodzielnie bez pomocy fachowca. Z całą pewnością potrzebne będą narzędzia takie jak: wkrętarka, poziomica, miarka, wkrętaki, ale również klasyczny ołówek czy papier ścierny.
Pamiętaj jednak o tym, że decydując się na drzwi harmonijkowe z zamkiem, musisz wcześniej uszykować sobie również wszystkie elementy związane z montażem zamka. Niezależnie od tego, czy chcesz osadzić lewe, czy prawe skrzydło, sposób montażu w obu przypadkach jest taki sam.
Drzwi harmonijkowe: montaż krok po kroku
- Zmierz szerokość i wysokość wnęki. Jeśli będzie to konieczne, przytnij prowadnice i przetrzyj je papierem ściernym.
- Przykręć górną prowadnicę.
- Posmaruj szynę preparatem poślizgowym i wsuń w górną prowadnicę listwę z rolkami.
- Wepnij prowadnicę końcową do klipsów, które należy przykręcić do ościeżnicy.
- W ten sam sposób zamontuj prowadnicę początkową po drugiej stronie ościeżnicy.
Drzwi harmonijkowe: montaż do metalowej futryny Jak zamontować drzwi harmonijkowe do metalowej futryny? Tutaj będziemy potrzebować specjalnych wkrętów używanych do betonu czy metalu. |
Jak skrócić drzwi harmonijkowe?
W niektórych sytuacjach okazuje się, że zamontowane drzwi są zbyt wąskie lub za szerokie. W takiej sytuacji można uzupełnić je, wpinając lub zwęzić, usuwając poszczególne lamele. Jednak jak przyciąć drzwi harmonijkowe, jeśli będą one zbyt długie? Bez wątpienia przydatna będzie pilarka ręczna z ostrą tarczą.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora