Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?
Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta, pamiętając o jej dobrym wypozycjonowaniu i zamontowaniu zawiasów drzwiowych po odpowiedniej stronie. Jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi narzędziami, możesz to zrobić samodzielnie.
Niezbędnym elementem każdego budynku są, rzecz jasna, drzwi. To one zapewniają ochronę przed chłodem z zewnątrz, a także zabezpieczenie antywłamaniowe. W projekcie domu muszą znaleźć się choć jedne drzwi zewnętrzne, najczęściej jednak ujmuje się w nim również drzwi do kotłowni czy do pomieszczenia gospodarczego.
Jeśli nie budujesz nowoczesnego domu z otwartą przestrzenią wewnętrzną, to do poszczególnych pomieszczeń, w tym łazienki, toalety czy sypialni, również prowadzą takie rozwiązania. Możesz je zamontować samodzielnie.
Montaż ościeżnicy stałej – przygotowanie
Zastanawiasz się, jak zamontować drzwi z ościeżnicą stałą? Najpierw musisz przygotować się do montażu. W ramach takich prac musisz najpierw dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy, który będzie miejscem instalacji drzwi. Dobrą praktyką jest sprawdzenie wypoziomowania wnęki przeznaczonej na nie, dzięki czemu ich przyszły montaż będzie dużo łatwiejszy.
Powinieneś wybrać odpowiednie dla siebie drzwi, które będą spełniać wszystkie Twoje wymagania. Pamiętaj o kierunku ich otwierania, ponieważ decyduje to o miejscu montażu zawiasów. Dopasuj także ościeżnicę – w tym przypadku omawiamy montaż ościeżnicy stałej, ale istnieją również ościeżnice o regulowanej szerokości. Wybór rozwiązania decyduje w dużej mierze o tym, jak zamontować prawidłowo drzwi wewnętrzne w domu.
Kolejnym krokiem podczas samodzielnego montażu ościeżnicy stałej jest dokładne przeczytanie instrukcji. Powinna ona zostać dołączona do rozwiązania. Wiele osób pomija ten krok, co później sprawia, że praca się wydłuża bez potrzeby. Każdy rodzaj ościeżnicy montuje się nieco inaczej, dlatego instrukcja z pewnością okaże się przydatna.
Teraz pora na rozłożenie ościeżnicy. Musisz wiedzieć, że najczęściej dostępna jest w kilku elementach, które trzeba ze sobą połączyć. Przydaje się do tego szybkowiążący klej montażowy. Podczas klejenia połóż ościeżnicę na równym podłożu. Jeśli kleisz na podłodze, która jest już wykończona, nie zapomnij o jej zabezpieczeniu.
Niestety, ale podłoga w kontakcie z klejem może się odbarwić, może się też zdarzyć, że resztki kleju będą bardzo trudne do usunięcia z nawierzchni posadzki. Kiedy tylko klej wyschnie (zazwyczaj trwa to ok. godziny), wpasuj ościeżnicę w otwór drzwiowy.
Narzędzia i akcesoria do montażu ościeżnicy drzwi
Zanim zabierzesz się za montaż ościeżnicy drzwi, warto wyposażyć się w konkretne narzędzia. Większość z nich okaże się niezbędna do tego rodzaju pracy. Co zatem będzie potrzebne? Na Twojej liście nie może zabraknąć:
- poziomicy;
- wiertarki udarowej;
- młotka;
- przymiaru kątowego;
- klina drewnianego;
- wkrętaka krzyżowego;
- niskorozprężnej pianki montażowej;
- taśmy;
- silikonu przeznaczonego do mocowania drewnianych listew maskujących;
- piłki ręcznej.
Co istotne, niezależnie od tego, czy montujesz ościeżnicę stałą czy regulowaną, na pierwszym etapie musisz wykonać te same prace. Podstawa to odpowiednie złożenie wszystkich elementów.
Decydując się na ościeżnicę dobierz ją do rodzaju drzwi, np. drzwi przesuwnych: Wewnętrzne drzwi przesuwne – co trzeba o nich wiedzieć i jak je wybrać?
Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą – jak zrobić to prawidłowo?
Wiesz już, jak zamontować ościeżnicę w przygotowanym wcześniej otworze drzwiowym. Posłuż się instrukcją obsługi dołączoną do ościeżnicy przez producenta, a na pewno będzie Ci to łatwiej zrobić.
Ościeżnica znajduje się już w otworze drzwiowym? Świetnie! To znaczy, że montaż jest już rozpoczęty. Podczas dopasowywania ościeżnicy nie wykonuj gwałtownych ruchów, cały ten proces powinien przebiegać łagodnie, gdyż łatwo o uszkodzenie krawędzi. Jeśli nie chcesz aż tak zwracać na to uwagi, to zabezpiecz je wcześniej, chociażby papierową taśmą.
Kiedy ościeżnica zostanie już wpasowana, trzeba ponownie sprawdzić jej wymiary, a ewentualne odchylenia usunąć. Zrobiłeś to? W takim razie pora na jej stabilizację. Do tego celu przydadzą się drewniany kliny. Po zakończonej czynności pion oraz poziom najlepiej zweryfikować jeszcze raz. Nierówności, nawet niewielkie, mogą zepsuć cały efekt i funkcjonalność.
Stabilizacja to ważny krok, lecz z pewnością nieostateczny przy montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą. Niezbędne będzie jeszcze jej rozparcie. Jak to zrobić? Używając drewnianych listew, które zostaną zamontowane na dole oraz na środku ościeżnicy. Taki krok sprawi, że nie będzie podatna na żadne odchylenia. Ponowne sprawdzenie pionu i poziomu nie zaszkodzi. Musisz zdawać sobie sprawę, że każda czynność może mieć wpływ na położenie ościeżnicy, dlatego monitoruj jej stan na bieżąco.
Jeśli uznasz, że ościeżnica zamontowana jest w odpowiedni sposób, możesz sięgnąć po piankę uszczelniającą. Jej montaż na piankę to powszechna praktyka. Powoli nałóż ją w każdej wnęce znajdującej się między ościeżnicą a ścianą. Na dole dobrze jest zastosować dodatkową warstwę silikonu. Dlaczego ma to znaczenie? Jest to miejsce szczególnie podatne na działanie wilgoci. Musi minąć nieco czasu, aż pianka stwardnieje. Najlepiej, gdy poczekasz 24 godziny. Kiedy to już nastąpi, usuń kliny mocujące.
Po zakończonym montażu zauważyłeś nieestetyczne szczeliny z widoczną pianką montażową? Nic nie szkodzi, to zdarza się bardzo często. W takim przypadku wystarczy je schować pod listwami wykończeniowymi. To zadanie nie będzie trudne i nie powinno zająć zbyt wiele czasu.
Ostatni krok montażu ościeżnicy to zamontowanie skrzydeł drzwiowych na zawiasach. Jak zainstalować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą stałą? Na koniec wystarczy zawiesić je na zawiasach i gotowe. Tak naprawdę montaż drzwi wewnętrznych i zewnętrznych z ościeżnicą stałą to proces, który zajmuje trochę czasu, lecz nie powinien okazać się trudny do zrealizowania.
Sprawaź: Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?
Montaż ościeżnicy stałej – na własną rękę czy ze specjalistą?
Dokładna instrukcja montażu ościeżnicy sprawia, że przy odrobinie dobrej woli i w przypadku posiadania wszystkich niezbędnych narzędzi możesz całkowicie samodzielnie zamontować drzwi. Pamiętaj o tym, aby dobrze wypoziomować ościeżnicę, z odpowiedniej strony założyć zawiasy i kleić ją tylko na równej, płaskiej powierzchni, na leżąco, a nie na stojąco. Musisz postępować zgodnie z instrukcją, aby nie stracić gwarancji producenta.
Jakich błędów należy unikać podczas montażu ościeżnicy stałej?
Przy montażu ościeżnicy łatwo o popełnienie błędu. Aby go uniknąć, musisz działać powoli i dokładnie, a przy tym tak, jak wskazał producent ościeżnicy w dołączonej do niej instrukcji obsługi. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu ościeżnicy stałej:
- Wmurowanie ościeżnicy bezpośrednio w ścianę – w takim przypadku będziesz mieć ogromny problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu, może okazać się to wręcz niemożliwe. Na uwadze trzeba mieć jednocześnie to, że ościeżnice drewniane nieco zmieniają kształt podczas użytkowania. Jeśli wmurujesz je w ścianę, to może dojść do mikropęknięć i ich bezpowrotnego uszkodzenia.
- Sklejanie ościeżnicy na nierównym podłożu – wówczas może po prostu dojść do wykrzywienia. Utrzymanie kątów prostych w jej poszczególnych elementach będzie bowiem bardzo trudnym zadaniem, a po zaschnięciu kleju trudno będzie naprawić jakiekolwiek uchybienia.
- Klejenie ościeżnicy w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu – nagrzany klej może wpłynąć negatywnie na proces montażu i znacząco osłabić trwałość połączeń. Dlatego na czas klejenia lepiej opuścić żaluzje.
Sposób na udany montaż to zapoznanie się z instrukcją i niepomijanie żadnego z zawartych w niej kroków. Warto uzbroić się przy tym w cierpliwość. Niektóre czynności będą wymagać czekania, np. wyschnięcie kleju.
Ościeżnica ma duże znaczenie dla wyglądu Twoich drzwi. Najczęściej dopasowuje się ją do ich kolorystyki i stylu, aby uzyskać spójny efekt. Nawet najlepiej dobrana ościeżnica może prezentować się niezbyt dobrze, jeśli nie zadbasz o to na etapie montażu. Nie spiesz się i nie pomijaj żadnego z kroków, a na pewno będziesz zadowolony z rezultatów.
Przeczytaj: Drzwi z odwrotną przylgą, czyli postaw na funkcjonalność w swoim mieszkaniu
Ile kosztuje montaż ościeżnicy?
Cena montażu ościeżnicy zawiera się zwykle w cenie za prace polegające na usłudze montażowej drzwi z ościeżnicą (jednoskrzydłowe). To koszt w okolicy 250-450 zł za jedną ościeżnicę z drzwiami wewnętrznymi. Natomiast droższe będzie zamontowanie drzwi zewnętrznych z ościeżnicą – taka usługa kosztuje od 500 do 1150 zł. Droższy jest montaż ościeżnicy stałej. Cena samej ościeżnicy jest jednak na tyle atrakcyjna, że jedno z drugim pod względem ekonomicznym może się kompensować.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora