Działka o kształcie trójkątnym - jak budować na nietypowej działce?
Zagospodarowanie parceli o tak nietypowym kształcie, jaką jest działka w kształcie trójkątnym, to spore wyzwanie. Stojący na niej budynek powinien bowiem nie tylko być atrakcyjny wizualnie, ale także spełniać wymogi dotyczące warunków zabudowy. Jeżeli czeka Cię budowa domu na trójkątnej działce, sprawdź, jakie trudności Cię czekają i jak sobie z nimi poradzić.
Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu na trudną działkę?
Na pytanie, jaka działka pod dom jest najlepsza, każdy architekt bez wahania odpowie, że prostokątna, ponieważ można do niej dopasować praktycznie każdy gotowy projekt domu. Na kształt parceli nie zawsze jednak mamy wpływ, jeśli na przykład otrzymujemy ją w spadku lub trafia się okazja kupienia taniego placu o nietypowym ułożeniu.
Trójkątna działka budowlana nie jest popularna, ponieważ jest dość trudna do zagospodarowania. W końcu typowe budynki mieszkalne na planie kwadratu lub prostokąta niełatwo wkomponować w parcelę posiadającą jedynie trzy granice. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. W większości przypadków działka w kształcie trójkąta wymaga indywidualnego projektu realizowanego na zamówienie, choć można również znaleźć pasujący projekt gotowy. Chcąc wykorzystać gotowy projekt domu, należy przy jego wyborze wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- powierzchnię działki,
- przepisy dotyczące odległości budynków od granicy działki,
- możliwości dotyczące usytuowania garażu i podjazdu,
- ukształtowanie terenu,
- możliwości w kwestii usytuowania budynku w stosunku do ulicy.
Warto też pamiętać o najważniejszym – żeby przed wybraniem konkretnego projektu poznać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać z gminy decyzję o warunkach zabudowy działki. To do nich należy bowiem w pierwszej kolejności wiedzieć, jak dostosować projekt budynku.
Jak zagospodarować działkę w kształcie trójkątnym?
Działka w kształcie trójkąta wymaga bardzo przemyślanego zagospodarowania terenu. Należy znaleźć najlepsze miejsce, gdzie wybrany projekt zmieści się na działce, a także zaplanować odpowiedni sposób wykorzystania pozostałego terenu w zależności od potrzeb – przede wszystkim znaleźć miejsce na podjazd oraz ogród.
Jak zbudować dom na trójkątnej działce?
Usytuowanie domu na działce trójkątnej zależy przede wszystkim od jej powierzchni, a także długości poszczególnych granic parceli. Przykładowo, jeśli granica przy ulicy jest krótka, być może dom będzie musiał mieć krótszą ścianę frontową, a jego rozbudowanie będzie możliwe jedynie w głąb działki. Z kolei na dużej parceli w kształcie trójkąta prostokątnego budynek najłatwiej usytuować w rogu stanowiącym kąt prosty (90o). Do takich działek często pasują domy w kształcie litery L.
Na położenie domu na działce wpływ mają również wymagania narzucone przez lokalne warunki zabudowy lub te ogólne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z przepisami wymagane jest na przykład zachowanie odległości 4 m od granicy ściany budynku z oknami lub 3 m w przypadku, gdy ściana nie ma okien ani drzwi. Na niewielkiej parceli problemem może być znalezienie miejsca na garaż lub budynek gospodarczy. W takim przypadku warto rozważyć projekt domu z podpiwniczeniem.
Jak zaplanować układ pomieszczeń w projekcie nowego domu na trudnej działce?
Dom na trójkątnej działce bardzo często musi mieć nietypową bryłę – dotyczy to szczególnie małych parceli, które wymagają sprytnego zagospodarowania dość wąskich rogów trójkąta. Często zdarza się więc, że jest bardzo rozłożysty lub wręcz przeciwnie – musi być wąski i mieć dodatkową kondygnację w celu uzyskania wystarczającej przestrzeni użytkowej. Kluczową kwestią jest zaplanowanie salonu, który najczęściej znajduje się w części parterowej i jest połączony z tarasem. Dobrze więc jeśli usytuowany jest w kierunku tego narożnika na działce, gdzie ma być ogród. Warto także uwzględnić to, jak blisko ulicy będzie stał budynek – jeżeli odległość od granicy będzie minimalna, warto od tej strony domu zaplanować pomieszczenia takie jak kuchnia, czy łazienka, natomiast sypialnie umieścić na tyłach domu, gdzie będzie większy spokój.
Jak zaprojektować ogród na działce w kształcie trójkątnym?
Trójkątny układ działki wymusza specyficzne rozplanowanie ogrodu. Z reguły musi być on podzielony na co najmniej dwie odrębne strefy, znajdujące się w skrajnych narożnikach parceli. To wbrew pozorom daje wiele możliwości aranżacyjnych. W narożniku zlokalizowanym najbliżej salonu z tarasem warto zaplanować przestrzeń typowo rekreacyjną z trawnikiem, altanką, placem zabaw dla dzieci, czy basenem. W drugim ostrym rogu można posadzić drzewa owocowe lub krzewy, a także, jeśli jest na to miejsce, zaplanować i zaaranżować mały ogród warzywny lub po prostu atrakcyjny kwietnik.
Wymiary działki trójkątnej a wypływ na projekt domu
Nietypowy kształt działki niestety może ograniczać możliwości, co do wyboru projektu domu. Ogólnie przyjmuje się, że na standardowych parcelach wystarcza około 500-600 m kwadratowych powierzchni działki na budowę domu wielkości 100 m2, natomiast na większe budynki konieczne jest nawet 1000 m kwadratowych placu. Na trójkątnych działkach, z reguły mieszczą się mniejsze budynki. Warto o tym pamiętać w szczególności przy przeglądaniu projektów gotowych, które są przygotowywane na parcele o standardowym, czyli prostokątnym kształcie.
Działka w kształcie trójkątnym - czyli prawdziwa szansa na projekt domu, którego nie ma nikt inny!
Nietypowy, trójkątny kształt działki często wymaga zamówienia indywidualnego projektu domu u architekta. Choć jest to rozwiązanie kosztowne, zwykle niesie wiele korzyści. Przede wszystkim można mieć dom spełniający wszystkie oczekiwania pod kątem funkcjonalności, a dodatkowo cieszyć się z niepowtarzalnej architektury budynku.
Ze względu na specyficzny kształt parceli architekci proponują często oryginalny, rozrzeźbiony układ budynku, albo niestandardowe załamania ścian i równie nietypowe kształty pomieszczeń wewnątrz. Zdarzają się nawet pomysły na pokoje o kątach ostrych, w kształcie trapezów lub wielościanów. Wszystko po to, by wykorzystać maksymalnie dostępną powierzchnię i jak najlepiej wkomponować budynek w specyficzny układ placu. Efekt takiego indywidualnego projektu może być więc zaskakujący i niezwykle atrakcyjny.
[[product-widget-zobacz-projekty-domow-w-ksztalcie-litery-l]]
Jaki projekt domu wybrać na działkę w kształcie trójkątnym?
Domy na nietypową działkę projektuje się coraz częściej, ponieważ wbrew pozorom potrzebuje ich sporo klientów. Parcele o niestandardowych kształtach powstają z reguły w wyniku podziału większych działek po postępowaniu spadkowym, lub po przekształceniu działek o innym charakterze (np. rekreacyjnych) w budowlane.
Zanim zleci się wykonanie projektu na indywidualne zamówienie, warto spróbować znaleźć gotowe rozwiązanie. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się na przykład następujące rodzaje projektów:
- projekty domów nietypowych – to właśnie tego rodzaju budynki mają zazwyczaj niestandardową bryłę o ciekawych załamaniach i układzie ścian, dzięki czemu można je łatwo wkomponować w działkę o trójkątnym kształcie,
- projekty domów na wąską działkę – ich bryły są zazwyczaj wąskie i wydłużone, a więc sprawdzą się na trójkątnym placu o niewielkiej szerokości,
- projekty domów w kształcie L – na tego rodzaju projekty warto zwrócić uwagę, mając dużą parcelę, w której jeden z narożników stanowi kąt prosty,
- projekty małych domów parterowych – większość z nich nadaje się na trójkątną działkę, wystarczy dopasować projekt do powierzchni parceli oraz pod kątem możliwości ustawienia bryły w stosunku do poszczególnych granic i narożników.
Trudna działka w kształcie trójkąta zwykle wymaga włożenia nieco więcej wysiłku w odpowiednie zagospodarowanie terenu. Tak naprawdę jednak nie należy jej traktować jako parceli gorszej kategorii – dzięki różnym rozwiązaniom architektonicznym można bowiem wybudować na niej niezwykle ciekawy i funkcjonalny budynek, a także otoczyć go pięknym ogrodem.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora