Ekran zagrzejnikowy: korzyści z montażu i cena
W jaki sposób poprawić komfort termiczny w pomieszczeniach? Jedną z opcji jest zastosowanie ekranu zagrzejnikowego. Jego montaż nie jest trudny, natomiast potencjalne korzyści z pewnością zasługują na uwagę. Ta drobna zmiana pozwala ograniczyć straty cieplne w domach i mieszkaniach. Wyjaśniamy, na jaki dokładnie efekt możesz liczyć i na co zwrócić uwagę, wybierając ekran zagrzejnikowy.
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: bricoman.pl
Decyzję na temat tego, jak ogrzać dom, najlepiej podjąć już na etapie wyboru i dostosowania projektu, gdyż późniejsze modyfikacje w tym zakresie wiążą się przeważnie z koniecznością prowadzenia inwazyjnych prac. Gdy źródło ciepła oraz grzejniki zostaną już zainstalowane, ich działanie najprościej usprawnić, wykorzystując rozwiązania łatwiejsze w montażu – takie jak wspomniany ekran zagrzejnikowy. Wyjaśniamy, na czym polega uzyskany w ten sposób efekt.
O czym piszemy?
Co dają ekrany zagrzejnikowe?
Ekran zagrzejnikowy, nazywany również matą zagrzejnikową, jest montowany pomiędzy ścianą a kaloryferem w celu zwiększenia komfortu termicznego w budynku.
Działanie tego elementu opiera się na przekierowaniu promieni cieplnych w kierunku wnętrza, zamiast – jak to zwykle bywa – w stronę ściany, która ciepło pochłania, nie oddając go do pomieszczeń. W ten sposób maty zagrzejnikowe odbijają nawet 90% ciepła emitowanego przez tylną część kaloryfera, dzięki czemu straty cieplne są wyraźnie ograniczane.
Ekrany zagrzejnikowe są dostępne w wielu wersjach, zróżnicowanych pod względem długości, szerokości i grubości. Do ich produkcji wykorzystuje się także rozmaite materiały, między innymi polistyren EPS, popularnie określany styropianem, oraz polietylen, które dodatkowo po jednej ze stron uzupełnia się laminatem z folii aluminiowej.
Stosowanie ekranów ma sens przede wszystkim w przypadku grzejników starego typu – np. kaloryferów żeliwnych, które nie przewodzą ciepła metodą konwekcji. W przypadku nowszych modeli takie rozwiązania mogą nie dawać wyraźnie odczuwalnego efektu, chyba, że mamy do czynienia ze złą izolacją termiczną budynku. Wówczas mata zagrzejnikowa rzeczywiście poprawi sytuację.
Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?
Jak działa ekran zagrzejnikowy?
Jak wspomnieliśmy już wyżej, mata za kaloryfer jest stosowana przede wszystkim w celu uzyskania efektu odbicia ciepła emitowanego przez tylną część grzejnika. Tym samym ogranicza się zjawisko jego wchłaniania przez ścianę, zapewniając zamiast tego przekierowanie do wnętrza pomieszczenia.
Już sama nazwa sugeruje, w jaki sposób wykorzystywany jest ten element. Czy folia za kaloryfer rzeczywiście sprawi, że w pomieszczeniu będzie cieplej? Okazuje się, że tak. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że ekran za kaloryfer sprawdzi się przede wszystkim w grzejnikach starszego typu. W przypadku nowego budownictwa i nowoczesnych systemów ogrzewania ekrany niewiele zmieniają.
Jakie wyróżniamy rodzaje ekranów zagrzejnikowych?
Decydując się na ekran zagrzejnikowy, warto pamiętać, że istnieje kilka wersji takiego elementu. Różnią się one budową, wymiarami, sposobem montażu i materiałem, z którego są produkowane.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje.
- Ekran zagrzejnikowy refleksyjny
Powstaje z mieszaniny papieru i styropianu (polistyrenu EPS) pokrytej od wewnętrznej strony folią aluminiową. Styropian pełni funkcję izolacyjną, powodując, że ściana za grzejnikiem nie nagrzewa się, a niemal całe ciepło jest odbijane od ekranu i oddawane z powrotem do pomieszczenia. Niestety, w pewnych sytuacjach zdarza się, że moc kaloryfera zostaje zmniejszona, w konsekwencji czego są one mniej wydajne.
- Ekran zagrzejnikowy absorpcyjny
Powstaje z tworzywa sztucznego, głównie ze spienionego polietylenu, z którego tworzone są kanały o zróżnicowanej grubości. W tym przypadku folia znajduje się po stronie ściany, blokując przechodzenie ciepła w jej kierunku. Od wewnątrz natomiast takie maty pokrywa się specjalną farbą usprawniającą proces absorpcji ciepła. Ekran absorpcyjny pozwala zwiększyć moc grzejnika o kilka procent.
Jaki jest zatem najlepszy ekran zagrzejnikowy? Taki, który pozwala na maksymalne oddawanie ciepła do pomieszczenia, a jednocześnie pozostaje łatwy w montażu. Na rynku znajdziesz zarówno ekrany zagrzejnikowe samoprzylepne, jak i takie, w przypadku których będziesz musiał wykorzystać odpowiedni klej.
Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?
W jakich wymiarach występują maty grzewcze?
Zanim zdecydujesz, jaki ekran za grzejnik wybrać, powinieneś wiedzieć, że jego wymiary mają duże znaczenie w kontekście sprawności działania. Przyjrzyjmy się zatem dwóm najistotniejszym parametrom.
- Grubość ekranu
Najczęściej spotykane elementy mają około 3 mm, jednak zdarzają się nawet dwukrotnie grubsze. Ekran za grzejnik o grubości 5 – 6 mm z pewnością pozwoli uzyskać bardziej efektywną izolację.
- Wymiary
Znaczenie mają także wymiary maty za grzejnik. W sklepach znajdziesz ekrany różnej wielkości, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do konkretnych grzejników. Największą popularnością cieszą się ekrany zagrzejnikowe o szerokości 60, cm 70 cm lub 1 m. Przeważnie jednak kupuje się je w rolkach o długości 5 lub 10 metrów. Zdarzają się też moduły ekranu zagrzejnikowego o wymiarach 1 metra na 70 cm.
W zależności od potrzeb możesz przyciąć ekran do pożądanej długości czy szerokości, aby pasował do kaloryfera, za którym ma się znaleźć.
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
Jakie są ceny ekranów zagrzejnikowych?
Ile kosztuje ekran zagrzejnikowy? Ceny są różne, w zależności od grubości i długości konkretnego wariantu, a także rodzaju – czy jest to ekran absorpcyjny czy refleksyjny.
Przykładowo ekran zagrzejnikowy 0,3x50 cm w rolce o długości 5m kosztuje 24,90 zł.
W przypadku ekranu zagrzejnikowego samoprzylepnego, cena za 5 m maty o szerokości pół metra i grubości standardowej 3 mm to około 30 zł. Im grubszy i większy ekran, tym więcej zapłacisz. Ceny nie przekraczają jednak kilkudziesięciu złotych, dlatego maty stanowią tani sposób poprawienia wydajności systemu ogrzewania domowego.
Jak zamontować matę zagrzejnikową?
Jak wspomnieliśmy na początku tekstu, montaż ekranów zagrzejnikowych nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak trzeba przy nim dochować staranności, gdyż tylko wtedy uzyskasz pożądany efekt.
Jak zamontować ekran zagrzejnikowy?
- KROK 1: Zdejmij grzejnik
Pierwszym krokiem jest demontaż kaloryfera. Zanim jednak to zrobisz, zrób ołówkiem obrys na ścianie, aby wiedzieć, w którym dokładnie miejscu się on znajduje, a tym samym, gdzie zamontować ekran. Dodatkowo precyzyjne docięcie maty sprawi, że nie będzie ona tak bardzo widoczna.
- KROK 2: Przygotuj ścianę
Następnie przygotuj ścianę, na której znajdzie się ekran zagrzejnikowy. Montaż wymaga, aby powierzchnia była dokładnie oczyszczona z kurzu i wszelkich innych zabrudzeń. Jeśli decydujesz się ją umyć, pamiętaj, że musi całkowicie wyschnąć przed przyklejeniem ekranu.
- KROK 3: Przygotuj ekran zagrzejnikowy
Następnie dopasuj długość posiadanego ekranu do przygotowanego wcześniej obrysu grzejnika.
- KROK 4: Wykonaj właściwy montaż
Teraz przyszła pora na właściwy montaż maty. Czym przykleić ekran zagrzejnikowy? Masz kilka opcji. Obecnie dużą popularnością cieszy się ekran zagrzejnikowy samoprzylepny, w przypadku którego wystarczy zdjąć warstwę ochronną i przytwierdzić element w odpowiednim miejscu, dobrze dociskając powierzchnię.
W pozostałych przypadkach wykorzystaj klej przeznaczony do wyrobów styropianowych. Rozprowadź go pędzlem, wałkiem lub szpachelką, dbając o równomierne rozłożenie. W przeciwnym razie pod matą powstaną grudki. Możesz użyć także dobrej jakości taśmy samoprzylepnej.
- KROK 5: Montaż grzejnika
Ostatnim krokiem jest ponowne zawieszenie grzejnika na ścianie.
Ekran zagrzejnikowy może być zamontowany nie tylko za kaloryferem. Sprawdzi się również w innych miejscach. Jednym ze sposobów wykorzystania maty jest jej przyklejenie za piecem kaflowym. Wprowadzenie takiego elementu w miejscu, gdzie ściana z różnych przyczyn się wychładza i nie akumuluje ciepła, może wpłynąć korzystnie na temperaturę w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób.
Czy warto ponadto zamontować ekran zagrzejnikowy pod dywanem? Jeśli podłoga jest źle zaizolowana, możesz spróbować zabezpieczyć ją przed utratą ciepła właśnie w taki sposób.
Czy ekran zagrzejnikowy można malować?
Standardowo ekrany za kaloryfer mają kolor srebrny, ze względu na wykorzystaną w ich konstrukcji warstwę folii aluminiowej. Warto jednak wiedzieć, ze nie jest to jedyna barwa, w jakiej występują dostępne w sprzedaży maty za grzejnik. Paleta jest znacznie bardziej zróżnicowana.
Często wybierane są ekrany białe, współgrające z jasną ścianą, dzięki czemu detal staje się praktycznie niezauważalny. Sięgnij po taki kolor ekranu zagrzejnikowego, jaki będzie najlepiej wpasowywał się w aranżację ścian danego pomieszczenia.
Dodatkowo, jeśli masz ochotę, możesz ekran za kaloryferem pomalować. Wyjątkiem są warianty pomalowane specjalną farbą zwiększającą absorpcję ciepła.
Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku?
Jakie korzyści dadzą ekrany?
Czy warto stosować ekrany zagrzejnikowe? Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, czy w jego domu rzeczywiście potrzebny jest taki element. Opinie klientów, którzy zdecydowali się na montaż, oraz badania wskazują, że zastosowanie tego elementu rzeczywiście pozwala ograniczyć straty ciepła o około 5%, co wydaje się atrakcyjne.
Nie oznacza to jednak, że w każdym domu potrzebny jest ekran. Z pewnością uzasadnione jest jego zastosowanie w przypadku kaloryferów starego typu, przy wadliwej, mało efektywnej izolacji termicznej, a zatem gdy budynek jest kompletnie nieocieplony lub ocieplony na tyle słabo, że w murach powstają mostki termiczne – miejsca ucieczki ciepła na zewnątrz. Mata pozwala zatrzymać większość wyprodukowanego ciepła wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.
Maty okażą się przydatne także w przypadku ogrzewania podłogowego, jako łazienkowe akcesorium oraz w sytuacji, w której poszukujesz sposobu na to, jak zwiększyć efektywność grzejnika.
Warto też wiedzieć: Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?
W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie najważniejszych zalet i wad ekranów grzejnikowych.
Zalety |
Wady |
redukcja strat ciepła |
niska estetyka elementu |
obniżenie wysokości rachunków za ogrzewanie |
wysokie ryzyko zakupu produktu niskiej jakości |
wysoka efektywność termiczna |
|
zwiększenie wydajności systemu ogrzewania |
|
łatwy montaż |
|
atrakcyjna cena |
|
ochrona ściany przed oddziaływaniem wysokiej temperatury |
Nie zawsze jednak rekomendowanym rozwiązaniem jest folia za kaloryfer. Czy warto wykorzystać ją w nowszych mieszkaniach? Zdecydowanie nie. Jeśli masz w domu nowoczesne grzejniki, których działanie wykorzystuje zjawisko konwekcji, zastosowanie ekranu nie przyniesie właściwie żadnych odczuwalnych rezultatów.
Czy można zrobić ekran zagrzejnikowy samodzielnie?
Teoretycznie istnieje sposób na to, jak zrobić ekran zagrzejnikowy samodzielnie. W najprostszej formie wystarczy przyklejona aluminiowa folia za grzejnik. Już sama jej obecność umożliwi odbijanie ciepła do wewnątrz, choć trzeba mieć świadomość, że będzie to efekt zdecydowanie słabszy niż w przypadku ekranu zagrzejnikowego wyprodukowanego przez sprawdzonego producenta.
Warto się na to zdecydować, tym bardziej, że cena zakupu jest na tyle niska, że samodzielne tworzenie ekranu kompletnie się nie opłaca.
Czy istnieją inne sposoby na to, jak ocieplić ścianę za grzejnikiem? Co zamiast ekranu zagrzejnikowego można zastosować? Alternatywy w zasadzie nie ma. Szukając odpowiedzi na pytanie, co najlepiej odbija ciepło, dowiesz się, że właśnie tworzywa, z których skonstruowany jest wysokiej klasy ekran zagrzejnikowy.
Jak odpowietrzyć kaloryfery różnego rodzaju? Po czym poznać zapowietrzony grzejnik?
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: bricoman.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora