Grzejniki elektryczne – wszystko, co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu prądem!
Grzejniki elektryczne to praktyczny sposób na ogrzanie domu prądem. Mogą być źródłem stałego ogrzewania lub służyć tylko w wyjątkowych momentach, na przykład podczas srogiej zimy lub aby dogrzać łazienkę w domku letniskowym. Na rynku dostępne są zróżnicowane modele, wśród których szczególnie warto zwrócić uwagę na grzejniki elektryczne energooszczędne. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni grzejnik!
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design
Grzejniki elektryczne - zasada działania
Jeśli stoisz przed wyborem grzejnika elektrycznego do projektu domu warto, abyś zdawał sobie sprawę z tego, jak działają małe grzejniki elektryczne.
Grzejniki to urządzenia cieplne, które są przystosowane do pracy poza instalacją centralnego ogrzewania. Źródłem ciepła w takim urządzeniu jest najczęściej grzałka elektryczna zanurzona w czynniku grzewczym albo przewód grzewczy umieszczony wewnątrz grzejnika.
Grzejniki elektryczne energooszczędne - co warto wiedzieć?
Energooszczędne grzejniki elektryczne to najczęściej dodatkowe źródło ciepła w domu. Z ich pomocą możesz ogrzać łazienkę, pomieszczenie w piwnicy lub pokój w wyjątkowy mroźny dzień, w którym centralne ogrzewanie nie jest wystarczające.
Grzejniki elektryczne energooszczędne przenośne mogą sprawdzić się również, zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Przydają się kiedy masz małe dziecko, które powinno być kąpane w odpowiedniej temperaturze. Możesz zabrać je ze sobą na wyjazd na działkę do nieogrzewanego domku. Grzejniki elektryczne z niskim poborem energii sprawdzą się również w lokalach użytkowych.
Rodzaje grzejników elektrycznych ze względu na umiejscowienie
- grzejniki elektryczne łazienkowe
Grzejniki łazienkowe elektryczne mogą być głównym źródłem ciepła lub tylko dodatkowym sposobem ogrzania pomieszczenia, na przykład w mroźne dni.
- grzejniki elektryczne ścienne
Grzejniki elektryczne ścienne są najczęściej głównym źródłem ciepła. Zamocowane na ścianie nie zajmują wiele miejsca i nie przeszkadzają nadmiernie innym.
- grzejniki elektryczne pokojowe
Grzejniki pokojowe elektryczne idealnie nadają się właściwie do każdego pomieszczenia. Wystarczy, aby było w nim podłączenie do kontaktu, a można skuteczniej ogrzać pomieszczenie.
- grzejniki elektryczne panelowe
Grzejniki panelowe nadają się zarówno do postawienia, jak i do powieszenia na ścianie. Ich wypłaszczona konstrukcja powoduje, że nie zajmują wiele miejsca ani wizualnie, ani pod względem funkcjonalnym. Mają ponadto często nowoczesny, designerski wygląd, więc dobrze sprawdzą się w modernistycznej stylistyce.
Rodzaje grzejników elektrycznych ze względu na rodzaj działania
- grzejniki elektryczne olejowe
Grzejnik olejowy działa na zasadzie radiacji. Olej znajdujący się w urządzeniu wolno się nagrzewa, a później wolno oddaje ciepło do pomieszczenia. Tego typu grzejnik nie powoduje cyrkulacji powietrza, więc jest szczególnie dobry dla alergików.
- grzejniki elektryczne na podczerwień
Grzejniki na podczerwień działają bardzo podobnie do działania promieni słonecznych. Ciepło z grzejnika, które wydziela się pod postacią fali, zostaje zaabsorbowane przez ściany, przedmioty oraz osoby, a następnie stamtąd oddawane jest do otoczenia.
- grzejniki elektryczne akumulacyjne
Grzejniki akumulacyjne kumulują ciepło wytworzone w wyniku przetwarzania energii elektrycznej. W rdzeniu grzejnika znajduje się wysoko zagęszczony szamot o doskonałych właściwościach cieplnych. To grzejnik korzystny finansowo, ekologiczny i szczególnie polecany do nowych budynków.
mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1
- grzejniki elektryczne konwektorowe
Grzejniki konwektorowe przekazują powietrze za pomocą procesu konwekcji. Zasysają zimne powietrze, ogrzewają je, a następnie oddają ciepłe. Ogrzane powietrze szybko ulatuje ku górze, dlatego proces grzewczy kończy się od razu po wyłączeniu urządzenia. Grzejniki sprawdzą się więc głównie w mniejszych pomieszczeniach.
- grzejniki elektryczne z termostatem
Grzejniki z termostatem to modele, które pozwalają na dokładne kontrolowanie pożądanej temperatury. Termostat pozwala ustawić pożądaną temperaturę w Twoim domu. Dzięki temu grzejnik włączy się tylko wtedy, kiedy będzie to potrzebne do uzyskania odpowiedniego poziomu temperatury.
- grzejniki elektryczne promiennikowe
W grzejnikach promiennikowych mocowane są elementy halogenowe lub ceramiczne, które natychmiast maksymalnie się rozgrzewają do wysokich temperatur. Od razu oddają ciepło przez promieniowanie. Mogą być dodatkowo wyposażone w zwierciadła kierunkujące promieniowanie, aby zwiększyć efekt grzewczy. Sprawdzą się głównie w mniejszych pomieszczeniach.
Więcej informacji: Promiennik podczerwieni – czy to dobry sposób na ogrzewanie domu?
- grzejniki elektryczne pokojowe z nawiewem
Grzejniki z nawiewem wyposażone są w wentylatory, które mają za zadanie lepiej rozprowadzać powietrze. Powietrze zasysane z pomieszczeń trafia do źródła ciepła, gdzie jest ogrzewane, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz. Siłę strumienia powietrza oraz kąt, pod którym będzie się ulatniać można dowolnie ustawić, dzięki czemu użytkownik ma wpływ na to, w jaki sposób wnętrze będzie ogrzewane.
Najlepsze grzejniki elektryczne - czyli jakie?
W sklepie znajdziesz bardzo zróżnicowane nowoczesne grzejniki elektryczne. Jak kupić odpowiedni grzejnik elektryczny? Podczas podejmowania decyzji zwróć uwagę na typ grzejnika oraz jego moc. Zastanów się, czy zamierzasz korzystać z urządzenia do codziennego ogrzewania, czy tylko sporadycznie, jako dodatkowe źródło ciepła. Przeanalizuj również koszty utrzymania urządzenia.
Jeżeli szukasz uniwersalnego grzejnika do codziennego użytkowania, powinieneś rozważyć grzejnik olejowy. Jest to wydajne urządzenie, które generuje umiarkowanie wysokie koszty. Pamiętaj jednak, że taki grzejnik długo się rozgrzewa, dlatego nie sprawdzi się w miejscach, w których chcesz szybko podnieść temperaturę.
W małych pomieszczeniach, na przykład w łazience, dużo lepszym wyborem będzie grzejnik konwektorowy. Bardzo szybko się on nagrzewa, ale też szybko oddaje ciepło. Z jego pomocą nagrzejesz łazienkę na czas kąpieli, ale musisz liczyć się z tym, że łatwo straci ona swoją temperaturę.
Wybierając grzejnik elektryczny, weź również pod uwagę moc urządzenia. Na każdy metr kwadratowy pokoju o maksymalnej wysokości 2,8 metra, powinno przypadać 85 W.
Żeby wybrać odpowiednie energooszczędne grzejniki elektryczne, możesz przeanalizować też ranking stworzony przez specjalistów.
Kiedy zastanawiasz się, jak wybrać grzejnik, na pewno interesuje Cię również cena.
Dowiedz się więcej: Grzejniki aluminiowe – jakie wybrać i czym kierować się podczas zakupu?
Grzejniki elektryczne – cena
Jak dużo kosztują nowoczesne grzejniki elektryczne? Czy da się kupić tanie grzejniki elektryczne? Ceny uzależnione są od typu grzejnika.
- grzejniki płytowe – około 200 zł
- grzejniki członowe – około 400 – 600 zł
- grzejniki konwektorowe – około 400 zł
- grzejniki drabinkowe – około 300 zł
- dekoracyjne grzejniki o designerskich kształtach – nawet 3000 zł
- grzejniki elektryczne ścienne – około 200 – 400 zł
Cennik to jednak nie wszystko, co musisz wziąć pod uwagę. Ważne są również koszty eksploatacji.
Grzejniki elektryczne - koszty ogrzewania
Jak bardzo kosztowne są w praktyce grzejniki elektryczne? Koszty eksploatacji zależą od wybranego modelu. Można przyjąć, że ogrzewanie prądem kosztuje około 0,45 zł/ kWh. Roczny koszt ogrzewania grzejnikiem elektrycznym to więc 4500 zł.
Często jednak grzejniki elektryczne wykorzystywane są tylko jako dodatkowe źródło ogrzewania do mniejszych pomieszczeń lub domków odludziu. Trudno więc jednoznacznie określić koszty użytkowania. Pod tym względem jednak zdecydowanie wygrywają grzejniki olejowe oraz promiennikowe, które długo oddają ciepło, dlatego można wyłączyć je od razu po pełnym rozgrzaniu.
Sprawdź też: Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejniki do domu?
Jak dopasować grzejniki elektryczne do wystroju wnętrza?
Minusem grzejników jest często ich wygląd. Najtańsze modele nie prezentują się szczególnie atrakcyjnie. Najłatwiej jest je wkomponować we wnętrze nowoczesne lub industrialne. W bardziej eleganckich lub buduarowych wnętrzach często warto sięgnąć po ozdobne grzejniki elektryczne. Niestety ich cena zwykle jest dużo wyższa niż tradycyjnych modeli.
Grzejniki elektryczne dekoracyjne mogą mieć wymyślne kształty oraz odcienie. Z łatwością znajdziesz też firmy, które tworzą tego typu modele na wymiar. Takie grzejniki możesz zaprojektować pod konkretną stylistykę wnętrza. Ciekawe są, chociażby grzejniki elektryczne marmurowe. Wyglądają bardzo elegancko i sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zastosowano marmur na podłodze, ale również na przykład w buduarowych łazienkach.
Jak zamontować grzejniki elektryczne?
Montaż grzejników elektrycznych uzależniony jest od typu urządzenia. Najczęściej podłącza się go do stałej instalacji elektrycznej za pomocą przewodu doprowadzanego do puszki instalacyjnej. Mocowanie nie powinno nikomu sprawić problemów. Nie wymaga obecności specjalisty. Wystarczy, jeśli grzejnik powiesisz na ścianie lub postawisz w wybranym miejscu i podłączysz do sieci.
Przenośne grzejniki o mocy do 2kW możesz podłączyć do zasilania o mocy 230 V. Jeśli moc urządzenia jest większa, lepiej zdecydować się na zasilanie napięciem 400 V.
Jeżeli system grzewczy opaty jest wyłącznie na prądzie, konieczne jest podłączenie do oddzielnego obwodu elektrycznego.
Grzejniki elektryczne - czy warto się zdecydować?
Grzejniki elektryczne to uniwersalny sposób na poprawienie komfortu użytkowania mieszkania. Zanim jednak zdecydujesz się kupić jeden z nich, sprawdź, jakie mają wady i zalety.
Wady i zalety grzejników elektrycznych
Zalety grzejników elektrycznych
- grzejnik możesz ustawić w dowolnym miejscu w domu
- stosunkowo niska cena
- łatwość montażu
- nadaje się do miejsc, w których nie da się doprowadzić sieci ciepłowniczej
- ekologiczne źródło ciepła
- można do włączyć tylko w pomieszczeniach, w których jest to potrzebne
- grzejnik nadaje się dla alergików
- niski koszt inwestycyjny
Wady grzejników elektrycznych
- wysoki koszt eksploatacji
- brak ogrzewania mieszkania w przypadku przerw w dostawach prądu
- niektóre grzejniki potrzebują źródła trójfazowego zasilania o napięciu 40 V
- wygląd niekoniecznie pasuje do stylistyki pomieszczenia
- designerskie grzejniki mogą dość dużo kosztować
Polecamy także: Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?
Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora