Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu

Podczas poszukiwań gotowego projektu domu, na pewno zetknąłeś się z pojęciem rysunków szczegółowych. Możliwość bezpłatnego pobrania ich ze strony Extradom.pl niesie ze sobą szereg korzyści, m.in. uzyskanie większej ilości danych technicznych, ale i możliwość wyceny budowy wśród wykonawców. Poniżej dowiesz się, jak czytać rysunki szczegółowe i czym różnią się one od pełnego projektu domu.

Poszukiwania idealnego projektu domu często mają charakter procesu „od ogółu do szczegółu”. Na samym początku drogi, inwestorzy najczęściej kierują się wizualizacjami, a następnie poprzez dogodny układ pomieszczeń i interesujące ich technologie, przechodzą do szczegółów technicznych. Gotowy projekt domu, w odróżnieniu więc od projektu indywidualnego, daje możliwość wstępnego zapoznania się z nim, jeszcze przed decyzją o zakupie.

Na karcie projektu gotowego w Extradom.pl możesz zapoznać się z podstawowymi, uproszczonymi rysunkami i opisem, a następnie pobrać rysunki szczegółowe w formacie PDF.

Czym różnią się rysunki szczegółowe od projektu budowlanego?

Rysunki szczegółowe pomagają oszacować koszty, zweryfikować dokumenty związane z działką i omówić układ funkcjonalny. Są to wybrane, często uproszczone rysunki z architektoniczno-budowlanej części projektu, zabezpieczone znakami wodnymi, w celu ochrony przed wykorzystaniem ich w sposób niezgodny z prawem. Ich zakres jest więc ograniczony do elementów, które są ważne z perspektywy inwestora poszukującego projektu.

Forma projektu budowlanego określona jest natomiast rozporządzeniem. Projekt posiada tabliczkę znamionową oraz zdecydowanie więcej detali technicznych. Rysunki szczegółowe mają charakter poglądowy i stanowią świetną podstawę dla osób chcących poznać parametry wybranego projektu jeszcze przed jego zakupem.

Przykładowy rysunek szczegółowy do pobrania - projekt domu Idealny M3 WAW1167 - rzut parteru:

rysunek szczegolowy projektu domu WAW1167 Idealny M3 1

Wizualizacja projektu domu Idealny M3 WAW1167 z poddaszem użytkowym:

projekt domu waw1167 idealny m3

Interesuje Cię dom z poddaszem użytkowym? Sprawdź nasze zestawienie: 8 interesujących projektów z poddaszem użytkowym i przeglądaj więcej tego typu domów:

Kiedy mogą się przydać rysunki szczegółowe?

Rysunki szczegółowe mogą przydać się jeszcze na długo przed tym jak podejmiesz decyzję o zakupie projektu. Pozwalają:

  • zweryfikować zgodność wybranego projektu z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy,
  • omówić z architektem adaptującym zakres możliwych zmian,
  • sprawdzić dokładne wymiary pomieszczeń i wstępnie rozplanować aranżację wnętrz,
  • wstępnie oszacować koszty budowy.

Rysunki szczegółowe są także pomocne przy porównywaniu projektów. Kiedy wahasz się pomiędzy kilkoma, warto pobrać rysunki, wydrukować je i na spokojnie przeanalizować w gronie rodzinnym lub z architektem. Może okazać się, że w jednym z wybranych projektów, w miejscu, w którym chciałeś postawić wymarzone pianino, zaprojektowano komin. A jego przesunięcie będzie wiązać się z szeregiem innych zmian na etapie adaptacji

Z rysunków szczegółowych, wykonawcy mogą uzyskać dane o proponowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych i materiałowych, takie jak rodzaj stropu, rodzaj bloczka, czy wymiary stolarki okiennej. Stanowią dla większości firm podstawę do wstępnej kalkulacji kosztów budowy.

Poniżej fragment rysunku szczegółowego do projektu domu WAH2121 Zefir z informacjami o materiałach i rozwiązaniach konstrukcyjnych:

jak czytac rysunki szczegolowe projektu parter domu Zefir WAH2121

Wybór projektu to etap, podczas którego inwestorzy najczęściej pobierają rysunki szczegółowe. Zdarzają się jednak sytuacje, że klienci wracają pobrać rysunki nawet kilka lat po zakupie projektu. Jest to związane z potrzebą konsultacji z projektantem wnętrz, planowaniem remontu, bądź sprzedażą domu i chęcią przedstawienia rozkładu pomieszczeń potencjalnym nabywcom.

Może Cię zainteresować: Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Wizualizacja projektu domu WAH2121 Zefir - tradycyjny dom z garażem w bryle:

wizualizacja projekt domu WAH2121 Zefir

Poszukujesz domu z garażem? Przeczytaj nasz ranking: Funkcjonalność i estetyka: 7 projektów domów z garażem i sprawdź więcej takich projektów:

Skąd wziąć rysunki szczegółowe?

Rysunki szczegółowe są możliwe do pobrania z poziomu karty projektu. Przeglądając stronę, bezpośrednio pod podstawowymi rzutami, znajdziesz opcje pobrania rysunków, które następnie wysyłane są na skrzynkę mailową.

skad pobrac rysunki szczegolowe projektu domu smartfon 2

W podstawowym pakiecie najczęściej znajdują się szczegółowe rzuty kondygnacji i przekrój pionowy budynku. Niektóre projekty będą posiadać rysunki dodatkowe, takie jak elewacje, rzut dachu czy więźby dachowej.

W zależności od projektu, rysunki będą bardziej lub mniej rozbudowane. Większość z nich posiada najbardziej istotne z perspektywy inwestora dane techniczne.

Jakie informacje można wyczytać z rzutów kondygnacji?

Rzuty poszczególnych kondygnacji mogą okazać się szczególnie pomocne podczas sprawdzenia możliwości aranżacji domu. Znajdziesz na nich wymiary budynku jako całości, ale i poszczególnych pomieszczeń. Często, bez zaglądania na opis techniczny, pozwalają uzyskać informacje dotyczące sposobu ogrzewania, rodzaju użytego bloczka lub projektowanego ocieplenia. Poniżej najważniejsze informacje, które można wyczytać z rzutów parteru, poddasza lub piętra:

  • wymiary budynku, w tym szerokość elewacji,
  • wymiary poszczególnych pomieszczeń – długość i szerokość,
  • przekrój ścian zewnętrznych – rodzaj użytego bloczka, jego wymiary, grubość ocieplenia,
  • grubość ścian – dzięki czemu w łatwy sposób ocenisz, które ściany wewnętrzne są elementami nośnymi (grubsze), a które jedynie działowymi (cieńsze). Ściany nośne przenoszą obciążenia, a wszelkie zmiany w ich zakresie powinny być uzgodnione z architektem adaptującym. Zmiany w zakresie ścian działowych są najczęściej nieograniczone, stanowią one przegrody pomiędzy pomieszczeniami,
  • wymiary stolarki okiennej i drzwiowej, w przypadku okien wysokość do parapetu. Wymiary stolarki zawsze podajemy zaczynając od szerokości. Na rysunkach często widoczny jest także kierunek otwierania drzwi,
  • kanały systemowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne,
  • umiejscowienie podstawowych sprzętów i wyposażenia, co pozwala uwidocznić proporcje pomieszczeń.

Fragment rzutu parteru projektu domu BSA2372 Aurelia 2 - widoczne m.in. wymiary drzwi tarasowych, łuki drzwi tarasowych, wymiary okna i wysokość parapetu:

jak czytac rysunek szczegolowy fragment rzutu parteru projektu domu BSA2372 2

Fragment rzutu parteru projektu domu BSA2372 Aurelia 2 - widoczne m.in. wymiary kanałów, łuki drzwi, wyposażenie łazienki:

jak czytac rysunek szczegolowy fragment rzutu parteru projektu domu BSA2372 2

Wizualizacja projektu domu BSA2372 Aurelia 2:

projekt domu BSA2372 Aurelia 2

Więcej domów w tym stylu znajdziesz tutaj:  Projekty domów z dachem czterospadowym

Jakie informacje można wyczytać z przekroju?

Przekroje to rysunki, które pozwalają poznać konstrukcje poprzez wszystkie warstwy - od fundamentu po dach. Wyróżniamy:

  • przekroje poprzeczne - widok budynku po przecięciu go pionowo, prostopadle do dłuższej osi budynku),
  • przekroje podłużne - przedstawiają widok budynku po przecięciu go równolegle do dłuższej osi budynku.

Przykładowy przekrój domu - projekt domu WOE1194 Nastka:

jak czytac rysunki szczegolowe przekroj projekt domu WOE1194 Nastka

Wizualizacja projektu domu WOE1194 Nastka:

projekt domu WOE1194 Nastka

Z przekroju odczytasz informacje takie jak:

  • wysokość budynku – do kalenicy lub do komina,
  • kąt nachylenia dachu,
  • wysokość elewacji,
  • rodzaj fundamentów (ława/płyta) oraz głębokość ich posadowienia,
  • wysokość pomieszczeń,
  • rodzaj stropu i przekrój jego warstw oraz umiejscowienie podciągów. Na podstawie rysunków możesz dowiedzieć się czy w projekcie zaprojektowano strop monolityczny, gęstożebrowy, czy drewniany,
  • wysokość ściany kolankowej,
  • rodzaj konstrukcji dachu – więźba tradycyjna lub wiązary,
  • szczegółowe parametry schodów – w kolejności: ile stopni zaprojektowano, wysokość stopni, szerokość stopni (n x h x s), a także kierunek biegu schodów.

Jakie inne dane można uzyskać na podstawie rysunków szczegółowych?

Na podstawie rzutów kondygnacji i przekroju domu, możesz obliczyć powierzchnie budynku: zabudowy, użytkową, całkowitą, netto.

Dzięki znanej szerokości, długości i wysokości możesz uzyskać także informacje o kubaturze. Zarówno całego budynku, jak i poszczególnych pomieszczeń. Kubatura budynku, czyli jego objętość, może przydać się przy wyborze rodzaju ogrzewania (stanowi podstawowy parametr do obliczenia zapotrzebowania na energię), a tym samym wstępnego oszacowania kosztów eksploatacji.

Parametry, które pomogą zweryfikować zapisy miejscowego planu lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy

Weryfikacja projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanie odpowiednich warunków zabudowy to nieodłączny element procesu budowlanego. Dokumenty te nakładają na inwestorów obowiązek budowy domu według określonych parametrów. W zależności od gminy, warunki te są mniej lub bardziej restrykcyjne.

Przed zakupem projektu domu, warto sprawdzić parametry, które powinien spełniać projekt na naszej działce. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy, pojawiają się zapisy dotyczące parametrów, które znajdują się na rysunkach szczegółowych projektu domu lub wskaźniki, które na ich podstawie można obliczyć. Są to najczęściej:

  • minimalna i maksymalna szerokość elewacji frontowej,
  • minimalna i maksymalna wysokość budynku do kalenicy,
  • minimalna i maksymalna wysokość elewacji – liczona do wysokości okapu,
  • maksymalna liczba kondygnacji,
  • dopuszczalny kąt nachylenia dachu (wartość lub przedział),
  • minimalna i maksymalna powierzchnia zabudowy – stosunek powierzchni zabudowy do powierzchni działki,
  • minimalna i maksymalna intensywność zabudowy – stosunek powierzchni całkowitej do powierzchni działki.

Część powyższych parametrów znajdziesz także w danych technicznych dostępnych na kartach projektów Extradom.pl. Wykorzystując te informacje, możesz również szybko wyszukać projekty domów spełniające te kryteria za pomocą naszej zaawansowanej wyszukiwarce lub podać je zamawiając prezentację projektów

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu zgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, skorzystaj z wiedzy naszych doradców. Zamów analizę działki lub zaplanuj rozmowę poprzez zamówienie bezpłatnej konsultacji w sprawie adaptacji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij