Jak dostosować domową przestrzeń do małego dziecka?
Dzieci to ogromna radość. Im są mniejsze, tym bardziej potrzebują naszej uwagi oraz rąk do przenoszenia. Kiedy wejdą w okres stawiania pierwszych kroków, świat zdaje się nie mieć przed nimi żadnych ograniczeń. To właśnie w tym momencie powinniśmy przyjrzeć się temu, jak wygląda nasze mieszkanie. Sprawdź jak dostosować domową przestrzeń do małego dziecka, aby stała się dla niego w pełni bezpieczna.
Na jakie niebezpieczeństwa w domu może być narażone małe dziecko?
Małe dziecko, od kiedy tylko odkryje, że może samodzielnie się poruszać, staje się nagle małym odkrywcą. Dziecięca przestrzeń zaczyna wychodzić poza pokój czy też matę z zabawkami, a pozostała część domu staje się niezwykle ciekawa i fascynująca. Dom, chociaż dla dorosłych domowników wydaje się miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla dzieci, może stać się prawdziwym torem przeszkód. Ten etap życia, chociaż jest niezwykle fascynujący, może skutkować wieloma przykrymi zdarzeniami. Wiele wypadków z udziałem dzieci ma miejsce właśnie w domu, a niektóre z nich mogą wymagać nawet hospitalizacji. Aby im zapobiec, opiekunowie muszą wykazać się dużą dozą wyobraźni i mieć oczy dookoła głowy.
Do najczęściej przytrafiających się domowych wypadków należy oparzenie. Maluchy często nieświadomie wylewają na siebie gorącą substancję, ściągając, chociażby obrus ze stołu, na którym stoi gorąca herbata. Często też, zaciekawione nowymi przedmiotami, dotykają je bez względu na to, czy jest to zabawka, wazon, a może gorące żelazko. Nierzadko małym odkrywcom zdarzają się upadki. Gdy dziecko uczy się chodzić, robi to bardzo niepewnie, a rolą opiekuna jest, zapewnienie mu bezpiecznej przestrzeni. Największa liczba upadków zdecydowanie ma miejsce na schodach oraz na podłodze, na której leżą porozrzucane zabawki. Dzieci poznają świat poprzez smaki, dlatego większość nowych przedmiotów po dostaniu się w ręce malucha po prostu ląduje w buzi.
Kolejnym zagrożeniem może więc być zatrucie. Ciekawy świata maluch może chcieć skosztować np. płynu do czyszczenia toalet, czy innego środka chemicznego. Jakie jeszcze wypadki mogą zdarzyć się w domu? Od tych najbardziej trywialnych jak skaleczenia do tych poważniejszych jak porażenia prądem. Od dawien, dawna wiadomo, że dzieci ciekawe są działania tych magicznych prostokątów zamontowanych w ścianie, znanych wśród dorosłych jako gniazdka.
Czym warto się kierować, dostosowując domową przestrzeń dla dziecka?
Bezpieczny dom dla dziecka powinien być pozbawiony ostrych kantów, twardych przedmiotów, prądu oraz gorących i chemicznych substancji. Jak wiadomo, taki dom nie istnieje dlatego w miarę możliwości, należy zabezpieczyć wszystkie newralgiczne miejsca w mieszkaniu. O tym, jak zabezpieczyć dom dla dziecka, decyduje przede wszystkim wiek naszej pociechy. Dzieci, które dopiero raczkują, nie będą w stanie sięgnąć gorącego garnka z kuchenki, jednak dla dwulatka, który uwielbia wspinać się po krześle lub drabince, nie będzie to stanowiło żadnego problemu.
Na początku warto więc przenieść wszystkie niedozwolone substancje do wyższych i trudno dostępnych szafek. Jeśli dziecko dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki, wtedy warto zamontować na ostre kanty stołu specjalne zabezpieczenia. Mogą to być sylikonowe nakładki czy chociażby piankowa taśma. W domu sprawdzą się również zaślepki do gniazd elektrycznych, które uchronią malca przed włożeniem do nich paluszków. Niektórzy rodzice boją się, że dziecko, otwierając szuflady, uderzy się nimi czy też przytrzaśnie sobie palec, dlatego decydują się na montaż specjalnych blokad. Dostosowując więc domową przestrzeń, warto bacznie obserwować swoją pociechę i stosować zabezpieczenia adekwatne do jego wieku oraz etapu rozwoju.
Na co zwrócić uwagę w poszczególnych pomieszczeniach by były bezpieczne dla dzieci?
W każdym pomieszczeniu znajdują się twarde szafki, ściany czy też gniazdka, ale niektóre pomieszczenia mogą stanowić zdecydowanie większe zagrożenie dla dziecka, szczególnie jeśli nie pomyślimy o specjalnych zabezpieczeniach.
Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?
Schody od zawsze kojarzyły się dzieciom z niedozwoloną zabawą. W filmie „Kevin sam w domu”, główny bohater beztrosko zjeżdżał po nich na sankach, a w wielu bajkach dzieci, niebędące pod opieką dorosłych, ochoczo zjeżdżają po poręczy. Być może naszym pociechom nie przyjdzie do głowy tak szalona zabawa, ale schody mogą stanowić zagrożenie nawet wtedy, gdy teoretycznie korzystamy z nich zgodnie z przeznaczeniem.
Samodzielne schodzenie po schodach, zwłaszcza tych stromych, może być bardzo niebezpieczne — wystarczy dosłownie chwila, aby dziecko potknęło się i spadło. Dla młodszych dzieci doskonałym zabezpieczeniem będzie więc barierka oraz siatka, którą można umieścić między szczebelkami. Dla starszych dzieci wystarczającą ochroną może okazać się taśma antypoślizgowa, którą można zamontować na schodach czy podestach.
Jak zabezpieczyć kuchnię przed dzieckiem?
Kuchnia to prawdziwa wyspa skarbów dla małego odkrywcy. Szafki, sprzęty, garnki, talerze — wszystko ma swój charakterystyczny dźwięk, barwę i kształt. Chociaż zabawy w kuchni, zwłaszcza ze starszymi dziećmi mogą być bardzo inspirujące i rozwijające, to dla małych szkrabów jest to miejsce zdecydowanie nieodpowiednie.
Jak zabezpieczyć kuchenkę przed dzieckiem?
Na szczęście producenci sprzętów AGD wiedzą o tym, że zachowanie bezpieczeństwa szczególnie wobec dzieci powinno być priorytetem, dlatego większość kuchenek posiada już specjalne zabezpieczenia chroniące przed niechcianym uruchomieniem. Najczęściej jest to blokada rodzicielska, którą można ustawić za pomocą specjalnego przycisku lub kombinacji klawiszy.
A jak wygląda zabezpieczenie piekarnika przed dziećmi? Nowe sprzęty posiadają specjalne zabezpieczenia (chociażby w postaci chowanych gałek), jednak jeśli posiadamy piekarnik z pokrętłami, wtedy świetnie sprawdzą się standardowe gumki czy specjalne blokady, które można zamontować na przełączniki.
Jak zabezpieczyć szafki przed dzieckiem?
Zabezpieczenie szafek i szuflad powinniśmy zacząć od przeniesienia wszystkich ostrych czy niebezpiecznych przedmiotów do wyższych szafek. Następnie należy zabezpieczyć je przed otwieraniem za pomocą specjalnego zamka magnetycznego lub uniwersalnych blokad montowanych na klej. Taki zatrzask idealnie sprawdzi się na meblach wszelkiego rodzaju — od tych laminowanych, po szkła, lakierowane drewno, a nawet zabezpieczy lodówkę czy zamrażarkę.
Jak zabezpieczyć łazienkę przed dziećmi?
Chcąc zachęcić dziecko do samodzielnego korzystania z toalety czy też częstego mycia rąk, warto zainwestować w podest dziecięcy z matą antypoślizgową. Taki przedmiot nie tylko ułatwi dziecku swobodne funkcjonowanie w łazience, ale również wzmocni jego poczucie o pełnej niezależności. Taką matę warto rozłożyć również w wannie czy brodziku, z którego dziecko korzysta.
Oprócz zabezpieczenia przed ewentualnym poślizgnięciem się warto przemyśleć również montaż gumowej osłonki na kran, szczególnie w sytuacji, gdy dziecko korzysta już z dużej wanny „dla dorosłych”. Mało który rodzic wie o tym, że idealna temperatura wody w domu, w którym mieszkają małe dzieci, wynosi około 50°C. Jeśli więc nasze dziecko samodzielnie sięga już do umywalki, można też pomyśleć o ograniczniku montowanym na baterii łazienkowej. To urządzenie uniemożliwia otwarcie gorącej wody i zapewnia ochronę przed oparzeniami.
O czym powinni pamiętać rodzice planując dziecinne pokoje?
Pokój dziecka, na każdym etapie jego życia powinien wyglądać nieco inaczej. Zgodnie z zasadami pedagogiki Montessori — dziecko w swoim życiu ma tzw. okresy sensytywne. Jest to czas, w którym interesują go konkretne rzeczy i całą swoją energię przekierowuje właśnie na działania mające go zbliżyć do konkretnego celu. Rodzice nie powinni przyspieszać żadnego z tych etapów, a jedynym ich zadaniem jest wsparcie rozwoju dziecka poprzez stworzenie mu bezpiecznego i funkcjonalnego miejsca do snu, zabawy i nauki.
W pokoju dziecka, zwłaszcza w pierwszych latach jego życia, powinny dominować stonowane kolory. Jasne i ciepłe barwy będą działać uspokajająco na malucha i nie staną się źródłem dodatkowych, niepotrzebnych bodźców. Warto pamiętać też o tym, aby dziecko nie było przytłoczone nadmiarem zabawek, dlatego umiar i minimalizm zdecydowanie jest zalecany.
Bezpieczeństwo
Planując dziecięcy pokoik, warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo naszego szkraba. Zabezpieczenie okna przed dzieckiem nie jest może konieczne potrzebne w pierwszych miesiącach życia, ale po jakimś czasie z całą pewnością okaże się przydatne. Blokady na okna przed dziećmi mogą być montowane w klamce, wtedy są praktycznie niewidoczne i zupełnie uniemożliwiają jego otwarcie. Na rynku dostępne są również takie, które pozwalają na uchylenie okna na konkretną szerokość. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie zarówno dla małych, jak i starszych dzieci. Dbając o bezpieczeństwo dziecięcego pokoju, należy zaplanować go w taki sposób, aby został on możliwie jak najdłużej wolny od wszelkich kabli, kontaktów czy ostrych krawędzi, aby dziecko mogło swobodnie się po nim poruszać.
Zabezpieczenie mebli przed dziećmi
Wybierając meble do dziecięcego pokoju, warto wybierać tylko te wykonane z naturalnych surowców, które nie mają ostrych gałek czy poręczy. Jeśli w szafkach znajduje się coś, co nie powinno wejść w posiadanie małych rączek, wtedy należy odpowiednio je zabezpieczyć, stosując blokady, czy zamki.
Zabezpieczenie ściany
Jak powszechnie wiadomo, ściana, przy której stoi łóżko zawsze jest zimna i nieprzyjemna. Co więcej, gdy w łóżku tym śpi dziecko, najczęściej znajdują się na niej odciski palców, plamy czy odbicia. W takim razie jak zabezpieczyć ścianę przy łóżku, aby uniknąć plam i nadać wnętrzu odrobiny ciepła? Najprostszym rozwiązaniem jest montaż miękkich paneli ściennych wykonanych z antyalergicznej i antystatycznej pianki. Można też pomyśleć o panelach tapicerowanych, które będą odporne na różnego rodzaju zachlapania czy zabrudzenia.
Zabezpieczenie narożników przed dziećmi
O tym, jak zabezpieczyć szuflady przed dzieckiem wspominaliśmy już wcześniej. Warto pamiętać o tym, aby wszystkie ostre kanty zostały osłonięte w taki sposób, aby nie przeszkadzać dziecku w swobodnym poznawaniu świata. Domowa przestrzeń dla dziecka może stać się prawdziwym zaczarowanym ogrodem zwłaszcza w pierwszych latach jego życia. Warto umożliwić mu swobodne poznawania tego świata wszystkimi zmysłami, dbając jednocześnie o jego bezpieczeństwo. Przypadkowego guza czy upadku nie da się uniknąć, ale można ochronić dziecko przed niektórymi przykrymi sytuacjami.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora