Pokój chłopca — jak go urządzić? Pomysły i inspiracje
Pokój chłopca to prawdziwa wyspa skarbów, w której rozwija on swoją dziecięcą ciekawość. Oprócz drabinek, dużych worków do siedzenia czy kolorowych plakatów, pokój dla chłopca powinien posiadać strefę, która stanie się miejscem wyciszenia. Zupełnie inaczej będzie wyglądał pokój dziecięcy dla chłopca niż młodzieżowa komnata młodego buntownika. Poniżej zebraliśmy kilkanaście inspiracji, które pomogą Ci urządzić chłopięce królestwo.
Bardzo często jeszcze przed zakupem konkretnego projektu domu, przechodzimy do rozplanowania pomieszczeń. Który pokój będzie pokojem dziecięcym, gdzie urządzimy gabinet oraz czy sypialnia na poddaszu to na pewno dobry pomysł.
Pokój dziecka to szczególne pomieszczenie, w którym dobrze ma się czuć głównie nasza pociecha. Jak zaaranżować przestrzeń, aby służyła do zabawy, odpoczynku oraz snu? Podpowiadamy.
Pokój chłopca — jak zacząć aranżację pokoju dla chłopca?
Chłopięce królestwo wymaga od nas tak samo dużej uwagi oraz pomysłowości co urządzanie przestrzeni dla dziewczynki. Planując pokój dla chłopca, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka oraz jego zainteresowania. Niemowlak świetnie będzie czuł się w otoczeniu spokojnych kolorów takich jak: biel, zgaszona zieleń czy błękit, natomiast w pokoju nastolatka mogą pojawić się żółte czy czerwone ściany.
Projektując pokój dla chłopca, powinniśmy wziąć pod uwagę również fakt, że dzieci bardzo szybko się nudzą i często zmieniają upodobania. Ulubiony bohater bajki jednego dnia może być prawdziwym idolem, którego wizerunek z dumą zawiśnie na ścianie, a nazajutrz jego miejsce zajmie ktoś inny. Warto więc podejść do sprawy uniwersalnie i postawić na tematyczne dodatki, które łatwo można zmienić, zamiast decydować się na trwałe dekoracje ścienne.
Niezależnie od tego, jak duży metraż ma chłopięcy pokój, warto, aby został podzielony na strefy. Dziecko potrzebuje bezpiecznego miejsca, w którym może odpocząć lub pobyć przez chwilę w samotności, ale też takiego, w którym bez reszty poświęci się kreatywnym i ruchowym zabawom. W późniejszym czasie obowiązkowy okaże się też obszar, w którym stworzymy dziecku dobre warunki do nauki. Warto pamiętać o tych potrzebach urządzając pokój małego mężczyzny.
Pokój młodzieżowy dla chłopca — na co zwrócić uwagę podczas urządzania?
Stworzenie pokoju dla nastolatka może być zarówno nie lada wyzwaniem, co prawdziwą przyjemnością. Dziecko w tym wieku najczęściej wie, co go interesuje, a co zupełnie mu się nie podoba, dzięki czemu w znaczący sposób jest w stanie ułatwić nam to zadanie. W takim pomieszczeniu podział na strefy wygląda zupełnie inaczej i tutaj główną rolę odgrywa:
- strefa do nauki — najlepiej, aby znajdowała się w pobliżu okna,
- strefa do odpoczynku — w której stanie wygodne łóżko czy kanapa, ale również konsola do gier czy instrument muzyczny w zależności od zainteresowań naszej pociechy,
- strefa przechowywania — czyli szafa na ubrania, regały na książki, komoda czy pojemniki na drobiazgi.
Niestety urządzenie pokoju dla nastolatka nie zawsze jest tak łatwe, jakby nam się mogło wydawać. Czasami pokój dla nastoletniego chłopca tworzony jest w momencie, gdy dopiero wchodzi on w nastoletni wiek i wtedy ma zupełnie inne potrzeby niż chłopcy o 3 lub 4 lata starsi.
Ważne, aby podejść do tego tematu bardzo szeroko i skupić się na przyszłych potrzebach dziecka, a aktualne pasje wyrazić dodatkami takimi jak: tematyczne plakaty, ozdobne poduchy czy zabawne lampy. Z całą pewnością 13-latek szybciej odnajdzie się w pokoju urządzonym dla 17-latka, niż ten pokocha pokój młodzieżowy chłopca.
Pokój dziecięcy dla chłopca — najważniejsze aspekty
Sposób urządzenia przestrzeni dla dziecka w dużej mierze uzależniony jest od kształtu pomieszczenia czy też jego położenia. Pokój dla chłopca w bloku prawdopodobnie będzie miał mniejszy metraż od tego w domku jednorodzinnym, a to sprawia, że nie wszystkie strefy będą wystarczająco duże lub dostatecznie od siebie oddzielone.
W przypadku domu wielorodzinnego nasze możliwości aranżacyjne nie ogranicza tylko ilość metrów kwadratowych, ale również brak opcji dowolnej zmiany przestrzeni np. poprzez likwidację niektórych ścian. Na szczęście pokój małego chłopca najczęściej nie wymaga stawiana dużej ilości mebli, a na początek zdecydowanie wystarczające będzie: łóżeczko lub tapczanik, miejsce do przechowywania zabawek oraz dziecięca półka na książki dostosowana do wzrostu dziecka.
Rozwiązaniem na problem niewielkiego metrażu może być pokój dla chłopca z antresolą. Sprawdzi się szczególnie w kamienicach oraz innych wysokich budynkach, ale w przypadku małego dziecka z powodzeniem znajdzie swoje zastosowanie też w standardowych mieszkaniach. Antresola pozwala wyraźnie oddzielić strefę nocną od dziennej. Najczęściej na górze znajduje się łóżko, a pod nim szafa lub biurko.
Pokój dla chłopca — inspiracje i aranżacje
Przeglądając katalogi salonów meblowych czy blogi poświęcone tematyce aranżacji wnętrz, możemy znaleźć mnóstwo inspiracji, na to, jak pomysłowo urządzić chłopięcy pokój.
Pokój dla niemowlaka chłopca inspiracje — niemowlak potrzebuje bezpiecznej przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzą się tutaj pastelowe, jasne kolory oraz naturalne materiały. Drewniane meble, pledowe kocyki oraz delikatne oświetlenie — to wszystko sprawi, że niemowlak będzie spokojniejszy i zdecydowanie szybciej się wyciszy.
Ściany w pokoju dziecięcym najczęściej są jednolite, chociaż zdarzają się również leśne motywy w postaci specjalnych naklejek na ścianę. Poszukując inspiracji na urządzenie pokoju dla małego chłopca, warto przyjrzeć się szczególnie tym, w których znajdzie się miejsce na duży fotel do karmienia czy przestrzeń na przewijak.
Aktualnie rodzice, urządzając pokój dla małego dziecka, najczęściej wybierają styl vintage, boho lub naturalny. Wszystkie te style wykorzystują naturalne materiały oraz nie lubią mocnych i krzykliwych kolorów.
Pokój dla chłopca aranżacje — pokój dla starszego chłopca najczęściej przypomina stadion piłkarski, małpi gaj czy też fragment lasu. Zdecydowanie królują tutaj drewniane łóżka z cotton ballsami, namioty tipi, wiszące kokony czy drewniane konstrukcje, po których młody odkrywca może się wspinać. Kilkuletnie dziecko jeszcze nie ma sprecyzowanych zainteresowań, a w tym wieku najczęściej rozwija umiejętności małej motoryki, czy szuka miejsca, w których mógłby się wyciszyć po pełnym atrakcji dniu w przedszkolu.
Pokój dziecięcy dla chłopca inspiracje — nie ma potrzeby, aby styl, w którym urządzimy pokój dziecka, dopasowany był reszty pomieszczeń w naszym domu. Dziecko potrzebuje swojej przestrzeni, która będzie spełniać jego wymagania oraz potrzeby. Przeglądając pokój chłopca inspiracje, możemy natknąć się na wiele ciekawych pomysłów, które można w całości skopiować lub jedynie zainspirować się poszczególnymi elementami.
Pokój dziecięcy dla chłopca inspiracje — starsze dziecko rozwija w sobie zupełnie inne umiejętności niż to kilkuletnie. W pokoju 10-latka sprawdzi się tzw. kreatywna ściana, którą można stworzyć np. przy pomocy farby tablicowej. Świetnym uzupełnieniem będzie oryginalne łóżko w daszkiem lub na specjalnym podwyższeniu.
Sufit w pokoju kilkuletniego chłopca również nie musi być nudny. Warto pobawić się tutaj kolorami albo wykorzystać specjalne oświetlenie tworząc drogę mleczną czy Konstelacje Świetlne.
Dowiedz się więcej: Jak dostosować domową przestrzeń do małego dziecka?
Pomysł na pokój dla chłopca — w jakim stylu?
Rodzice starszych dzieci często decydują się na nowoczesny pokój dla chłopca. Jego wystój, w dużym stopniu nawiązuje do pozostałych pomieszczeń w domu, dlatego na ścianach mogą pojawić się betonowe płyty czy czerwona cegła. W takim pomieszczeniu najczęściej znajdują się białe, czarne lub szare meble do pokoju dziecięcego z metalowymi wykończeniami.
W nowoczesnym pokoju nastolatka mogą pojawić się mocne akcenty w postaci: kolorowych napisów przypominających murale miast, poduch z dużą ilością nadruków czy loftowych lamp.
Nieco starszego chłopca, który interesuje się militariami, z całą pewnością ucieszy wojskowy pokój dla chłopca. Urządzając takie pomieszczenie, można pomalować ściany na charakterystyczne zielone kolory lub też stworzyć jedną z nich w barach moro. Świetnie sprawdzą się też naklejki w kształcie samolotów, łóżko przypominające czołg, czy namioty do zabawy.
Rodzice mniejszych dzieci często zdecydują się stworzyć w swoim domu pokój dla chłopca w stylu skandynawskim. Styl, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością w Polsce, świetnie sprawdzi się też w pokoju zarezerwowanym dla małego mężczyzny. Tutaj zdecydowanie króluje drewno oraz biel, oraz meble wykonane z naturalnych surowców, ustawione są na tle jasnych ścian.
Pokój w stylu skandynawskim jest minimalistyczny i uporządkowany, ale przy tym wyjątkowo przytulny. Jasne kolory mają za zadanie rozjaśnić oraz ocieplić wnętrze. Pokój dla chłopca piłka nożna. Wielbiciel sportu z całą pewnością powinien otrzymać urządzony pokój piłkarski dla chłopca.
Tutaj, możemy pozwolić sobie na dużą dawkę szaleństwa oraz fantazji i stworzyć dziecku na ścianie lub suficie prawdziwą murawę. Dodatkowo warto pomyśleć o łóżku, które zostanie otoczone siatką, tak aby przypominało bramkę oraz przystroić je pościelą w barwach ulubionego klubu.
Pokój dla chłopca piłkarski obowiązkowo powinien zostać wyposażony w fototapetę z elementami piłkarskimi oraz w oświetlenie w stylu piłkarskim. W sklepach z łatwością można znaleźć pufy w kształcie piłek lub podobne fotele do biurka. W takim pomieszczeniu sprawdzą się też tradycyjne półki na puchary czy medale, ale też gablota na piłkarskie koszulki.
A może pokój dla chłopca kosmos? Nieco starsze dzieci często fascynują się planetami, chętnie obserwują gwiazdy czy słuchają opowieści o wszechświecie. Warto wykorzystać tę fascynację i stworzyć dziecku prawdziwe obserwatorium. W tym celu można zaopatrzyć się w granatową farbę oraz fototapetę przedstawiającą naszą galaktykę. Nie można zapominać też o kosmicznych dodatkach do pokoju takich jak: ozdobne zawieszki, drewniana półka w kształcie rakiety, czy tematyczny dywan.
A co jeśli nasze dziecko jeszcze nie ma sprecyzowanych zainteresowań? W takiej sytuacji zawsze sprawdzi się pokój lego dla chłopca. Tworząc zagłówek łóżka, możemy wykorzystać pluszowe panele, w specjalnym sklepie zakupić krzesełko w kształcie głowy lego, czy też pojemniki na zabawki przypominające ogromne klocki. Innym pomysłem, który powinien się sprawdzić w takiej sytuacji jest pokój piracki dla chłopca lub pokój marynarski dla chłopca.
W takim pomieszczeniu powinny królować przede wszystkim morskie kolory. Można pomyśleć o specjalnym łóżku pirata przypominającym prawdziwy statek oraz tematycznych dekoracjach ściennych. W internecie bez problemu znajdziemy marynistyczne żyrandole czy marynarską girlandę.
Pomysł na pokój dla chłopca na poddaszu
Pokój chłopca na poddaszu to prawdopodobnie spełnienie wielu dziecięcych marzeń. Niestety dla wielu rodziców może być też nieco problematyczny. Pokój ze skosami dla chłopca wymaga specjalnej aranżacji i najczęściej zakupu mebli na wymiar.
W pomieszczeniu, jakim jest pokój dziecka na poddaszu, warto w oryginalny spokój wyodrębnić łóżko lub część sypialnianą. Można pomyśleć o antresoli lub o zbudowaniu specjalnej konstrukcji, która wykorzysta skośną ścianę tworząc np… bramkę piłkarską.
Jeśli zdecydujemy się jednak umiejscowić łóżko po innej stronie, warto pomyśleć o specjalnym wyeksponowaniu skośnej ściany.
Mały pokój dla chłopca — czego nie może w nim zabraknąć?
Zdecydowanie łatwiej jest zaaranżować dużą przestrzeń, która pomieści wszystkie meble, zabawki oraz ogromne łóżko w kształcie samochodu wyścigowego niż wąski pokój dla chłopca, w którym liczy się każdy centymetr. Jak urządzić mały pokój dla chłopca, aby był nie tylko ładny, ale również w pełni funkcjonalny?
Urządzając mały pokój chłopca, warto zadbać o to, aby nie był on zagracony. Niestety w takiej sytuacji lepiej zrezygnować z dużej ilości dodatków czy modnych akcesoriów na rzecz większej ilości wolnego miejsca do zabawy. W małych przestrzeniach sprawdzą się szafy pod zabudowę, które pomogą w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Dodatkowo lepiej zapomnieć o ciemnych kolorach, które optycznie zmniejszają pokój i postawić na jasne ściany oraz podłogi.
Jak urządzić pokój dla chłopca?
Zupełnie inaczej urządzimy pokój dla rocznego chłopca, a inaczej dla kilkulatka, ponieważ dzieci te będą miały kompletnie inne potrzeby. Kolorowa ściana, która sprawi, że pokój dla chłopca 7 lat będzie przypominać stadion piłkarski u młodszych dzieci może wywołać rozdrażenienie.
Urządzając dziecięce królestwo warto wziąć pod uwagę potrzeby naszego dziecka. Pokój dla chłopca 2 latka w wielu przypadkach będzie pomieszczeniem z drewnianymi zabawkami, autami i jasnymi poduszkami, a w niekiedy będzie przypominać małpi gaj z basen z kulkami oraz drabiną do wspinania.
Wybierając więc wyposażenie warto, oprócz wskazówek producentów oraz dekoratorów wnętrz, posłuchać swojego głosu, który najlepiej podpowie nam czy pokój dla chłopca 8 lat powinien być jeszcze dziecięcy, czy może już młodzieżowy.
To może Cię zainteresować: Drzwi do pokoju dziecięcego – jak wybrać i czym się kierować?
Jak pomalować pokój dla chłopca?
Pokój dla chłopca niebieski, czy tak musi być? W dziecięcych pokojach coraz rzadziej króluje stereotypowy podział na kolory, czyli niebieski u chłopców, a różowy u dziewczynek. Teraz najczęściej możemy spotkać jasne ściany w różnych odcieniach bieli czy szarości, a niezwykle modne stało się też łączenie dwóch barw.
Szaro niebieski pokój dla chłopca sprawdzi się nie tylko w przypadku niemowlaków, ale również tych znacznie starszych. Pokój dla chłopca szaro niebieski może przypominać nawet kosmiczny statek lub stanowić tło dla kolorowych naklejek.
Sposobem na wykończenie ścian w dziecięcym pokoju stała się również tapeta oraz naklejki. Tapeta pokój chłopca najczęściej niczym nie przypomina tej, która była modna w latach 90., a coraz częściej budzi skojarzenia np. z bajkowym lasem czy piłkarską murawą. Zielony pokój dla chłopca może więc przenieść go w sam środek leśnej głuszy, ale również na stadion.
Pokój dla chłopca zielony to pomysł, który sprawdzi się zarówno w przypadku starszych dzieci, jak i tych młodszych. Niemowlak z całą pewnością dobrze będzie się czuł w pokoju, w którym część ścian ma kolor zgaszonej lub herbacianej zieleni.
Pokój dla chłopca kolory ścian — jak widać nie istnieje jedno rozwiązanie na chłopięcy pokój. Ile dzieci, tyle zainteresowań oraz charakterów i warto chwilę je poobserwować, zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego koloru ścian czy rodzaju wyposażenia.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora