Jak przeprowadzić czyszczenie basenu po okresie zimowym?

Czyszczenie basenu to zabieg, który należy wykonać po każdym sezonie letnim i zimowym. W niecce i urządzeniach filtrujących zbiera się wiele zanieczyszczeń, które nie tylko wpływają na jakość wody, ale mogą również uszkodzić filtry i inne elementy. Jak przeprowadzić czyszczenie dna basenu, żeby nasze ulubione miejsce w ogrodzie było krystaliczne i zachęcało do relaksu?

Czyszczenie basenu - zdjęcie 1

Projekty domów z basenem to marzenie niejednego inwestora – basen zapewnia możliwość schłodzenia się w upalne dni, a także znacząco podwyższa wartość nieruchomości, zwłaszcza jeśli jest wbudowany w ziemię. Niezależnie od tego, czy są to projekty rezydencji, czy parterowe domy z niewielkim ogródkiem, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie niecki. Jak powinno przebiegać czyszczenie basenu?

Czyszczenie basenu po sezonie – jak przeprowadzić?

Regularne czyszczenie basenu ogrodowego to konieczność nie tylko po zimie, ale również po sezonie letnim. Dotyczy to zarówno basenów stelażowych, które nie były składane na zimę, tylko przykryte pokrywą, jak i basenów stacjonarnych.

Jeśli posiadasz dom z basenem wbudowanym w ziemię, musisz pamiętać, że zwykle będzie wymagał on od nas więcej zaangażowania podczas jego oczyszczania niż basen sezonowy, przykrywany albo składany i chowany w pomieszczeniu gospodarczym.

Czyszczenie basenu z osadu należy wykonać dokładnie i czyszczenie basenu po sezonie niecki będącej stałym elementem architektury ogrodowej obejmować będzie wiele elementów. Przedstawiamy sposoby na czyszczenie basenu – porady dla każdego!

  • Oczyszczenie niecki basenu odkurzaczem basenowym 

Jest to dobra propozycja, jeśli na zimę pozostawiliśmy w basenie wodę i teraz chcielibyśmy pozbyć się z niej większych zanieczyszczeń, takich jak liście, gałązki czy piasek.

Do tego celu wykorzystać możemy odkurzacz automatyczny lub ręcznie zebrać nieczystości przy użyciu siatki albo odkurzacza manualnego do basenu. Siatki do ręcznego wyławiania zanieczyszczeń z basenu to podstawowe wyposażenie dla każdego domu, w którym jest basen. Są tanie i łatwe w użyciu, choć czyszczenie basenu ogrodowego w taki sposób zajmie nam sporo czasu.

Najszybciej takie prace wykonamy z zastosowaniem automatycznego odkurzacza basenowego, ale sprzęt ten jest niestety drogi. Nie ma sensu w niego inwestować w przypadku niewielkich basenów ogrodowych. Wtedy lepiej przeprowadzić ręczne czyszczenie basenu z osadu.

  • Wypuszczenie starej wody basenowej 

Jeśli zdecydowaliśmy się na rekomendowane przez ekspertów pozostawienie wody w basenie na okres zimowy, to po jej oczyszczeniu można ją wypuścić. Może posłużyć np. do podlania ogrodu. Jeśli basen jest pusty i wypuściliśmy z niego wodę przed zimą, powinniśmy sprawdzić stan niecki – czy nie ma żadnych dziur.

  • Czyszczenie dna i ścian niecki basenowej 

Najważniejszą czynnością przygotowującą basen do użytku po zimie jest czyszczenie dna basenu i jego ścian. Najlepiej to zrobić bezzwłocznie po wypuszczeniu wody z basenu, kiedy jeszcze zanieczyszczenia nie zdążą zaschnąć i łatwiej jest je usunąć. Do tego celu można wykorzystać szczotkę o miękkim włosiu, która nie uszkodzi m.in. materiału, z jakiego wykonany jest basen stelażowy.

Dla ułatwienia można zdecydować się na czyszczenie z wykorzystaniem detergentów. Najbezpieczniejsze będą delikatne płyny do mycia naczyń. Jeśli wykorzystujemy silnie działającą chemię do czyszczenia, ponosimy ryzyko, że może ona zniszczyć materiał, z jakiego akwen został wykonany.

Dostępne są również specjalne środki do czyszczenia basenowej niecki, które ułatwią usunięcie brudu ze zbiornika, a dodatkowo zdezynfekują jego dno i ściany. Po użyciu detergentów trzeba wnętrze zbiornika dokładnie opłukać, do czego wykorzystać możemy myjkę ciśnieniową.

Po zakończeniu czyszczenia basenu po zimie można będzie przystąpić do nalania do niego świeżej wody. Pamiętajmy, że w basenie nie powinny pozostać żadne zabrudzenia czy ślady detergentów użytych do jego mycia.

Porady dotyczące czyszczenia basenu, jakie wskazaliśmy powyżej, można wykorzystać podczas przygotowywania po zimie basenu zarówno stelażowego i rozporowego, jak i stacjonarnego.

Jak wyczyścić basen stelażowy?

Basen stelażowy to stabilna konstrukcja wykonana z aluminiowych rurek – bardzo popularna na polskich posesjach. Jak przeprowadzić czyszczenie basenu stelażowego?

Większe zanieczyszczenia najlepiej usunąć za pomocą odkurzacza do basenu lub zebrać je siatką. Warto także dokładnie wyczyścić pompę filtrującą – usunąć z niej np. pozostałości liści, włosów czy inne zanieczyszczenia. Następnie można wypompować wodę i dokładnie umyć wnętrze basenu za pomocą specjalistycznych środków. Teraz wystarczy już tylko zdemontować stelaż, a po wyschnięciu materiału – zwinąć i schować basen.

Jak wyczyścić basen rozporowy?

Basen rozporowy różni się konstrukcją od stelażowego. Nie ma metalowej konstrukcji, a jego rozłożenie jest bardzo proste i szybkie. Czyszczenie basenu rozporowego przebiega podobnie jak stelażowego, warto jednak pamiętać o tym, żeby dokładnie umyć wszelkie szczeliny.

Najlepiej używać delikatnych, miękkich ściereczek, które nie uszkodzą materiału – nie przyczynią się do powstania rys. Filtr basenu rozporowego musi być dokładnie wyczyszczony i wysuszony.

Sprawdź: Dom z basenem – jak wybrać najlepszy projekt domu z basenem?

ofe-5847238-71047 w-71047

Czym umyć basen ogrodowy po sezonie?

W sprzedaży są dostępne specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia basenów ogrodowych – zarówno po sezonie, jak i po zimie. Preparaty działają niszcząco na drobnoustroje – bakterie, grzyby czy pleśń, a także konserwują i zabezpieczają materiał. Wiele osób wybiera jednak ekologiczne sposoby, które są równie skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Sprawdźmy domowe sposoby na czyszczenie basenu.

  • czyszczenie basenu solą – sól jako naturalny środek dezynfekujący doskonale rozprawia się z drobnoustrojami. Stosowanie jej do czyszczenia basenu pozwala uzyskać krystalicznie czystą wodę. W tym celu wykorzystuje się metodę elektrolizy, dzięki której sól przekształca się w naturalny chlor. Proces zachodzi przy użyciu specjalnego elektrolizera;
  • czyszczenie basenu witaminą C – kwas askorbinowy redukuje żelazo zawarte w wodzie i obniża jej pH. Pozwala pozbyć się nieestetycznego, brązowego koloru wody, który jest spowodowany właśnie nadmiarem żelaza. Czyszczenie basenu kwasem askorbinowym daje natychmiastowy efekt przejrzystej wody. Niestety efekt bywa krótkotrwały;
  • czyszczenie basenu kwaskiem cytrynowym – metoda podobna do czyszczenia przy użyciu witaminy C. Nie jest jednak zalecana – nie usunie bakterii ani innych drobnoustrojów;
  • czyszczenie basenu odkurzaczem – najpopularniejszy sposób na pozbycie się większych zanieczyszczeń – metoda zalecana jako pierwszy etap czyszczenia basenu ogrodowego. Uniwersalne odkurzacze basenowe można kupić już za 100-150 zł, a urządzenia tego typu w zupełności wystarczą do pozbycia się rozmaitych osadów. Czyszczenie dna basenu odkurzaczem może być wykonane za pomocą urządzenia ręcznego lub automatycznego. Kolejnym sposobem jest czyszczenie basenu szczotką. Szerokie, z wyprofilowanymi brzegami i twardym włosiem, szybko usuwają zabrudzenia z dna i ścianek basenu.

Jakie akcesoria do czyszczenia basenu warto mieć? 

Nie wystarczy po czyszczeniu basenu wlać do niego wody z kranu, aby cieszyć się krystalicznie czystą wodą. Trzeba zadbać o jej czystość i powstrzymać rozwój glonów oraz proces jej mętnienia. Należy regularnie mierzyć pH wody, aby chemia basenowa mogła działać tak, jak założył to jej producent.

Akcesoria do basenu, takie jak filtry, wężyki, pompa basenowa, wylewnice i drabinki muszą być, podobnie jak niecka basenowa, wyczyszczone z kurzu i brudu, zanim zostaną zamontowane. Elementy basenu powinny być utrzymywane w czystości, aby woda w basenie była jak najlepszej jakości.

Do skutecznego czyszczenia basenu przyda się wiele dodatkowych akcesoriów. Podstawą jest siatka do wyławiania np. liści czy innych elementów, których nie chcemy mieć w basenie. Najlepiej uzupełnić ją kijem teleskopowym. Przyda się także pokrywa na basen, która zabezpieczy nieckę przed zanieczyszczeniami.

Czyszczenie basenu

Czyszczenie basenu – jak często należy wymieniać filtr pompy w basenie? 

Czyszczenie osprzętu basenowego to konieczność. Oprócz mycia niecki basenowej w basenie ogrodowym stacjonarnym czy basenie stelażowym trzeba też zadbać o czyszczenie urządzeń filtrujących, które będą utrzymywać czystość wody w basenie.

Należy wyczyścić pompę filtrującą i filtr piaskowy do basenu. Czyszczenie polega na płukaniu filtra. Zużyte elementy trzeba bezwzględnie wymieniać. Nowy filtr warto kupić raz na dwa – trzy lata. Należy też pamiętać o jego regularnym czyszczeniu – można do tego wykorzystać wilgotną szmatkę nasączoną preparatem basenowym.

Podczas rozpoczynania pracy pompy filtrującej i filtrów oraz otwierania sezonu basenowego można zastosować chlorowanie szokowe. Do tego celu wykorzystywane są tabletki chloru lub chlor w granulacie, tzw. szok. Granulat w ilości, jaka zostanie obliczona według instrukcji z opakowania, rozcieńczany powinien być w wiaderku. Powstały płyn trzeba wlać do basenu przy pompie do skimmera lub w okolicach dyszy ssącej.

Dowiedz się więcej: Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy basenu?

Zielona woda w basenie – jak pozbyć się mętnej wody?

Chcesz zabrać się za czyszczenie basenu? Mętna woda o zielonkawym odcieniu nie zachęca do relaksu. W jaki sposób pozbyć się tego problemu?

Jednym z rozwiązań jest tzw. terapia szokowa chlorem, czyli zastosowanie specjalnego chloru do czyszczenia basenów. Zanim do tego przystąpimy, należy wypłukać filtr basenowy i sprawdzić poziom pH wody. Można w tym celu wykorzystać praktyczne testery, np. paskowe.

Pamiętajmy o tym, że w basenie woda musi mieć pH w granicach od 7,2 do 7,4 pH. Jeśli wynik będzie za wysoki, to trzeba dodać do wody środek pH minus, a gdy będzie zbyt wysoki – środek pH plus. Tylko poziom pH 7,0–7,4 gwarantuje, że chemia basenowa będzie działała ekonomicznie i zdrowotnie, a woda będzie krystalicznie czysta

Przyjmuje się, że poziom pH wody basenowej powinniśmy mierzyć raz w tygodniu. W polskich warunkach klimatycznych w prywatnych basenach ogrodowych zazwyczaj trzeba obniżać pH wody, ponieważ każda chemia basenowa wpływa na podwyższenie pH.

Czyszczenie basenu

Czyszczenie basenu – jaka chemia do basenu ogrodowego będzie najskuteczniejsza?

Interesuje Cię czyszczenie basenu bez odkurzacza? Na rynku dostępne są różne środki higieniczne i dezynfekujące, które można zastosować dla zapewnienia skutecznej walki z bakteriami oraz innymi mikroorganizmami w basenach przydomowych. Chemia basenowa obejmuje przy tym między innymi:

  • preparaty o obojętnym pH – należy nimi spryskać dno niecki oraz powierzchnię ścian basenu i pozostawić do wyschnięcia;
  • tester wartości pH wody – po wlaniu do basenu świeżej wody lub przy uzdatnianiu wody w basenie trzeba wyregulować poziom pH;
  • chlor basenowy – czyszczenie basenu bez pompy. Preparaty chlorowe pozwalają na uzdatnianie wody basenowej metodą chlorową. Chlor pomoże zniszczyć bakterie i wirusy oraz zapobiegnie ich powtórnemu rozwojowi. Do wyboru są przy tym preparaty z chlorem w tabletkach oraz w płynie (podchloryn sodu). Najlepiej wybrać chlor o obojętnym pH oraz niezawierający wapnia. Dla uzyskania zupełnej pewności, że bakterie i wirusy oraz wszelkie mikroorganizmy zginą, najlepiej użyć dwóch różnych środków. Na początku mogą to być tabletki z chlorem krótko działającym (tzw. szokiem), a później tabletki z chlorem o przedłużonym działaniu (wolnorozpuszczalne tabletki lub tabletki multifunkcyjne zawierające chlor, antyglon i koagulat);
  • preparaty na glony i algi – woda w basenie będzie krystalicznie czysta, jeśli zastosujemy do jej uzdatniania preparaty antyglonowe. To środki niskopieniące, takie jak Algenex i Alba.

Właściwe stosowanie preparatów chemicznych do czyszczenia wody w basenie, jej uzdatniania czy utrzymywania odpowiedniego pH pozwoli na to, by woda była zawsze krystalicznie czysta i sprzyjała regeneracji sił i zabawie w basenie ogrodowym.

Trzeba wiedzieć, jakiej chemii używać przy rozpoczynaniu sezonu basenowego do czyszczenia niecki basenowej oraz przy usuwaniu starych zabrudzeń, a jakie środki będą odpowiednie przy pierwszym napełnieniu basenu. Najlepiej zawsze stosować się przy tym do wskazówek producentów chemii basenowej, zwłaszcza podczas dozowania środków do wody.

Nigdy nie należy wrzucać granulatu chlorowego czy tabletek z chlorem bezpośrednio do wody w basenie, tylko wykorzystywać do tego celu specjalne pływaki, jeśli dozujemy chemię ręcznie. W dużych basenach ułatwieniem będą automatyczne dozowniki chemii basenowej. Przy pierwszym napełnianiu basenu konieczne jest wykorzystanie chloru, tzw. szoku, oraz preparatu antyglonowego.

Po wlaniu odpowiednich środków do wody basenowej trzeba odczekać około 2–3 godziny na pełen cykl filtrowania, zanim zaczniemy się kąpać. Jeśli chlorowana woda basenowa wywołuje u nas lub u naszych najbliższych podrażnienia skóry, wówczas najlepiej wykorzystać inną metodę uzdatniania wody w basenie, np. ozonowanie.

To może Cię zainteresować: Ogrzewanie basenu – jakie są rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej?

Ile kosztuje czyszczenie basenu? 

Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem przydomowych basenów i przygotowaniem ich do nowego sezonu.

Ile kosztuje czyszczenie basenu? Koszt usługi zależy od wielkości niecki i z reguły jest ustalany indywidualnie z właścicielem posesji. Sprawdziliśmy usługi firm zajmujących się czyszczeniem basenu. Cena za godzinę pracy to ok. 140 zł. Im dłużej pracuje specjalista, tym niższa stawka godzinowa. Oto przykład pakietów, które oferuje jedna z doświadczonych firm.

  • 140 zł/h – 1-2 godziny;
  • 120 zł/h – 3-4 godziny;
  • 110 zł/h – 5-9 godzin.

Jak widać, profesjonalne czyszczenie basenu wiąże się z dość wysokimi cenami. Specjaliści mają jednak duże doświadczenie i doskonale wiedzą, co zrobić, żeby woda była krystaliczna i zachęcała do kąpieli.

Konserwacja basenu po sezonie – dlaczego warto o to zadbać?

Konserwacja basenu ogrodowego ma kluczowe znaczenie dla jego estetyki i stanu technicznego. Mętna woda, w której pływają opadnięte po lecie liście to nieprzyjemny widok. Regularne czyszczenie i konserwacja basenu pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń organicznych i innych elementów, które mogą zalegać na dnie niecki.

Konserwacja basenu po sezonie jest bardzo ważna – dzięki regularnym zabiegom z użyciem np. chloru szokowego, usuniemy z wody chorobotwórcze mikroorganizmy i inne drobnoustroje mogące zagrozić naszemu zdrowiu. Dbałość o basen to gwarancja tego, że będzie on zachwycał nas przez wiele lat.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

Ogród i Taras
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt podjazdu?
19.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Projekt podjazdu powinien być dopasowany pod kątem wyglądu domu, wielkości dz...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
13.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?
16.04.2024 r. Diana Sulyma

Jak usunąć mech z kostki brukowej?

Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której zn...

Ogród i Taras
ogród z klombami kwiatowymi i drzewami Sponsorowany
09.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić ogród na wiosnę? 5 wyjątkowych porad

Marzec to dobry czas, aby rozpocząć prace ogrodowe i przygotować się do sezonu letniego. Jeśli wygląd naszego ogrodu pozos...

REKLAMA
Zamknij