Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Jak przygotować dom do osuszania po zalaniu: kompletna lista kontrolna

przygotowanie domu do osuszania po zalaniu

Powódź to niszczycielski żywioł, który powoduje ogromne straty. Po ich ocenie warto jak najszybciej rozpocząć działania, które pozwolą domownikom powrócić do normalnego życia. Zanim jednak dojdzie do osuszania budynku, należy wykonać kilka prac przygotowawczych, które skrócą cały proces i pozwolą przeprowadzić go w stu procentach skutecznie.

Jak najszybsze osuszenie zalanego domu to kluczowa kwestia. Woda szybko wnika bowiem w ściany i podłogi, prowadząc do rozwoju pleśni i grzybów, a także zagrażając strukturze budynku. Dobrze skoordynowane działania przed właściwym osuszaniem pomogą w sprawnym przywróceniu nieruchomości do zamieszkania. Dzięki tym kilku punktom dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak odpowiednio przygotować siebie i dom do dalszych prac.

O czym warto pamiętać w tej sytuacji?

  1. Sprawdź instalacje, stan ścian, podłóg i fundamentów oraz zabezpiecz dom przed możliwym kolejnym zalaniem.
  2. Udokumentuj straty i dokonaj zgłoszenia szkód w odpowiednich instytucjach.
  3. Usuń wodę i błoto, dbając o swoje bezpieczeństwo.
  4. Zabezpiecz wartościowe przedmioty.
  5. Przygotuj pomieszczenia oraz podłogi i ściany do osuszania: zadbaj o przepływ powietrza, usuń zawilgocone przedmioty i materiały wykończeniowe, umyj i zdezynfekuj powierzchnie.

Każdy z tych punktów omawiamy poniżej, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w dalszej kolejności.

1. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – co sprawdzić przed rozpoczęciem prac?

Powódź oraz podtopienia pozostawiają po sobie wiele zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia domowników, dlatego, zanim rozpoczniesz konkretne działania, zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

  • Po pierwsze, upewnij się, że konstrukcja budynku jest stabilna i nie doszło do uszkodzenia fundamentów. Zidentyfikuj wszelkie pęknięcia czy odkształcenia na ścianach i dachu, a w razie ich wstąpienia skontaktuj się z odpowiednimi służbami lub specjalistami. Sprawdź: Podbijanie fundamentów. Jak je przeprowadzić?
  • Po drugie, skontroluj instalację elektryczną oraz gazową. Najlepiej wyłączyć je natychmiast po wejściu do domu, ponieważ mogły one ulec uszkodzeniu, co grozi porażeniem prądem albo ulatnianiem się gazu i wybuchem.
  • Po trzecie, jeżeli to możliwe, zabezpiecz okoliczne tereny przed dalszym zalewaniem, np. budując tymczasowe wały wokół domu albo instalując odpowiednie pompy wodne.

Pamiętaj!

Niezależnie od czynności, jakie podejmujesz, dbaj o bezpieczeństwo osobiste. Unikaj kontaktu ran z brudną wodą i błotem, a także przemoczenia i przemarznięcia. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu i odzieży ochronnej unikniesz choroby, która w takiej sytuacji może być dodatkową trudnością.

2. Dokumentacja strat i zgłoszenie szkód

Jeszcze przed osuszaniem zalanego domu warto udokumentować wszelkie straty, fotografując je lub filmując. Stwórz także listę uszkodzonych przedmiotów, a następnie zgłoś szkody w:

  • swojej firmie ubezpieczeniowej w celu uzyskania odszkodowania;
  • urzędzie gminy, by skorzystać z odpowiednich świadczeń (rządowych lub ze środków dla terenów objętych klęską żywiołową).

Uzyskane w ten sposób środki finansowe znacznie ułatwią Ci powrót do normalnego życia.

3. Usunięcie wody i błota

Jeżeli w domu wciąż zalega woda, a Ty masz pewność, że nie będzie już dochodziło do kolejnych zalań, czas przystąpić do jej wypompowania. Kluczem do sukcesu okaże się odpowiednie urządzenie – najlepiej pompa zanurzeniowa do wody czystej i zanieczyszczonej. Staraj się działać jak najszybciej, angażując do pracy wszystkich domowników oraz – o ile to możliwe – sąsiadów.

Nie zapomnij również o błocie oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniach, które często gromadzą się w zalanym domu. Ich jak najszybsze usunięcie pozwoli Ci przejść do dalszych etapów prac przygotowawczych przed osuszaniem. Przydadzą się do tego łopaty (np. łopaty do śniegu), szufle, miotły oraz mopy.

4. Zabezpieczenie wartościowych przedmiotów

Powódź prawdopodobnie nie zniszczyła całego mienia, dlatego powinieneś przeprowadzić szybką ewakuację cennych rzeczy. Mowa tu zwłaszcza o:

  • wszelkiego rodzaju dokumentach (aktach notarialnych, polisach, umowach itp.),
  • pamiątkach,
  • sprzętach elektrycznych oraz
  • innych przedmiotach, które pomimo zalania domu w dalszym ciągu są zdatne do użytku.

Jeżeli to możliwe, przetransportuj wszystkie cenne przedmioty poza budynek i przechowaj je w bezpiecznym miejscu – np. u bliskich przyjaciół lub rodziny.          

5. Organizacja przestrzeni do osuszania

Aby osuszanie zalanego domu przebiegło sprawnie i skutecznie, należy odpowiednio zorganizować przestrzeń i zaplanować prace. Skup się na tym, aby:

  • znaleźć miejsce do składowania uszkodzonych rzeczy oraz zaopatrzyć się w kontener i worki, w których możesz je umieścić;
  • przestawić meble i rzeczy osobiste, by z jednej strony bezproblemowo dotrzeć do newralgicznych miejsc, a z drugiej ułatwić przepływ powietrza;
  • przygotować pomieszczenia do osuszania poprzez otwarcie wszystkich okien i drzwi oraz podłączenie wentylatorów, które przyspieszą cały proces.

6. Przygotowanie ścian i podłóg

Czas na kluczowe działania, polegające na przygotowaniu ścian i podłóg do osuszania. Jak zrobić to skutecznie?

  • Zerwij mokre izolacje wewnętrzne, skuj zamoczone tynki, usuń drewniane podłogi i wykładziny oraz oceń stan podkładu betonowego.
  • Jeżeli podkład betonowy osiadł i pojawiają się na nim pęknięcia, konieczne będzie jego usunięcie. Z kolei w sytuacji, gdy nie został uszkodzony, możesz go zachować, jednak pamiętaj o wyeliminowaniu wszelkich zanieczyszczeń – na czele z błotem i osadami.
  • Usuń nasiąknięte wodą płyty gipsowo-kartonowe do wysokości przynajmniej 30 cm powyżej poziomu zalania.
  • Jeżeli zalaniu uległy również ocieplone ściany zewnętrzne, konieczne jest zerwanie i późniejsza wymiana izolacji termicznej.

7. Dezynfekcja i czyszczenie

Kiedy uporasz się z usunięciem wszystkich nasiąkniętych wodą materiałów, w dalszej kolejności należy bardzo dokładnie umyć oraz zdezynfekować wszystkie ściany i podłogi w zalanym domu. Dzięki temu pozbędziesz się różnego rodzaju zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych, które w przyszłości mogłyby negatywnie wpływać na stan zdrowia mieszkańców.

Powierzchnie należy myć czystą wodą (to kluczowa kwestia!) z dodatkiem detergentu. Do dezynfekcji użyj natomiast odpowiednich środków antybakteryjnych oraz przeciwgrzybicznych, które zatrzymają rozwój pleśni. Pamiętaj, by w trakcie prowadzonych prac stosować się do wytycznych producenta danego środka i zachować wszelkie środki ostrożności (rękawice i maski ochronne to podstawa!).

8. Osuszanie

Po zakończeniu prac przygotowawczych możesz przejść do najważniejszego punktu, czyli osuszania zalanego domu. Niezwykle pomocne okażą się profesjonalne osuszacze (kondensacyjne i adsorpcyjne), które możesz wynająć – we współpracy z wentylatorem szybko zredukują wilgotność w pomieszczeniu (jej poziom sprawdzisz dzięki specjalnym higrometrom).

Skutecznymi metodami są także osuszanie mikrofalowe oraz iniekcje osuszające i hydrofobowe. Niestety, wymagają one specjalistycznych sprzętów i wiedzy, dlatego możesz również skorzystać z prostszych systemów, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Sprawdzą się tu np. przenośne klimatyzatory albo osuszacze budowlane, których obsługa jest łatwa, a koszt zakupu lub wynajęcia dużo niższy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule o osuszaniu ścian w domu.

Pamiętaj!

Jeżeli dysponujesz odpowiednim budżetem, do osuszenia zalanego domu zatrudnij specjalistów. Dysponują oni odpowiednim zapleczem sprzętowym oraz wiedzą, gwarantując szybkie i, co najważniejsze, skuteczne działania.

W jaki sposób monitorować proces osuszania?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że proces osuszania przebiega prawidłowo, zaopatrz się we wspomniany wcześniej higrometr (wilgotnościomierz). To niewielkie urządzenie, które poinformuje Cię o tym, ile wilgoci znajduje się w pomieszczeniach.

Kiedy proces osuszania można uznać za zakończony?

Gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej 60%, a ścian poniżej 2,5% (dopuszczalny jest też poziom 5% - wtedy wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenia przez kolejne tygodnie).

Ile trwa proces osuszania?

Sam proces osuszania trwa zwykle od 10 dni do 3 tygodni. Jeżeli się przedłuża, warto sprawdzić, czy zastosowany system działa efektywnie i – w razie potrzeby – wymienić go na inny. Warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą optymalne rozwiązania.

Zwalczanie pleśni i grzybów

W trakcie osuszania zalanego domu mogą pojawić się pleśnie i grzyby, które należy szybko usunąć. W jaki sposób? Najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczne środki pleśnio- i grzybobójcze.

Chcąc uniknąć problemu w przyszłości, warto zainwestować w osuszacze powietrza, zadbać o odpowiednią wentylację oraz często otwierać okna.

Podsumowanie: Skuteczna organizacja pracy – klucz do sukcesu

Wykonując poszczególne prace przygotowawcze w odpowiedniej kolejności, uda Ci się stosunkowo szybko osuszyć dom. Pamiętaj więc o:

  1. skontrolowaniu instalacji, ścian, podłóg i fundamentów oraz zabezpieczeniu okolicznych terenów;
  2. udokumentowaniu strat i zgłoszeniu szkód w odpowiednich instytucjach;
  3. usunięciu wody i błota;
  4. zabezpieczeniu wartościowych przedmiotów;
  5. przygotowaniu przestrzeni oraz podłóg i ścian do osuszania.

Po przeprowadzeniu osuszania zalanego domu regularnie monitoruj poziom wilgotności w pomieszczeniach, kontroluj instalacje oraz zwróć uwagę, czy na ścianach nie pojawia się pleśń.

Gdy wilgotność w domu będzie utrzymywała się na odpowiednim poziomie, będzie można rozpocząć przygotowania do prac remontowych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
5 pomysłów na aranżację drzwi ukrytych PORTA HIDE
19.09.2024 r. Artykuł partnerski

5 pomysłów na aranżację drzwi ukrytych PORTA HIDE

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024
Sponsorowane
5 pomysłów na aranżację drzwi ukrytych PORTA HIDE
19.09.2024 r. Artykuł partnerski

5 pomysłów na aranżację drzwi ukrytych PORTA HIDE

Sponsorowane
premiery Haier Candy Hoover na targach IFA 2024

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U
22.08.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest współczynnik przenikania ciepła U i jak go obliczyć?

Planujesz budowę domu? W takim razie z pewnością zależy Ci na tym, by zapewni...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
14.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Wybór odpowiedniego materiału do wzniesienia ścian wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji na etapie budowy domu....

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U
22.08.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest współczynnik przenikania ciepła U i jak go obliczyć?

Planujesz budowę domu? W takim razie z pewnością zależy Ci na tym, by zapewni...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
14.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Wybór odpowiedniego materiału do wzniesienia ścian wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji na etapie budowy domu....

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

REKLAMA
Zamknij