Jak przygotować ścianę do malowania? Kiedy trzeba ją gruntować?
Malowanie ścian nie jest trudnym zadaniem, ale tylko pod jednym warunkiem – jeżeli właściwie je przygotujesz. Z czego to wynika? Usuwając wszelkie zabrudzenia i ubytki, a także stosując odpowiedni grunt, zyskasz pewność, że zarówno pierwsze malowanie ścian po tynkowaniu, jak i kolejne przebiegnie sprawnie oraz efektywnie. Tylko jak przygotować ściany do malowania? I czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej!
O czym piszemy?
Jak przygotować ścianę do pierwszego malowania?
Jednym z pierwszych zadań, jakie stoją przed właścicielami nowych domów lub mieszkań, jest malowanie ścian wewnętrznych. Zanim jednak rozpoczniesz prace, musisz nieco poczekać – świeży tynk powinien wyschnąć, by nałożona na niego farba nie pękała i nie odchodziła od powierzchni.
W przypadku:
- tynku gipsowego należy odczekać około 2 tygodnie;
- tynku cementowo-wapiennego należy odczekać około 3-4 tygodnie.
Który będzie lepszy? Tego dowiesz się z naszego tekstu: Jaki tynk wewnętrzny wybrać? Gipsowy czy cementowo-wapienny?
Po tym czasie możesz rozpocząć przygotowanie ścian do malowania po tynkowaniu. W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy na ich powierzchniach znajdują się dziury lub rysy. Usunięcie wszelkich ubytków jest kluczowe, ponieważ nawet te najdrobniejsze znacząco obniżają efekt wizualny.
Jak przygotować ścianę do malowania? Wystarczy zastosować masę szpachlową (cementową lub gipsową, w zależności od rodzaju zastosowanego tynku). Wypełnij ubytki materiałem, usuń jego nadmiar, a następnie – już po wyschnięciu – wyszlifuj każde miejsce papierem ściernym (najpierw grubo-, a potem drobnoziarnistym), aż do uzyskania gładkiej powierzchni.
Następnym krokiem do przygotowania ściany przed malowaniem jest jej dokładne odkurzenie, dzięki któremu będziesz mógł przejść do kolejnego etapu, czyli gruntowania, o którym więcej powiemy w dalszej części artykułu.
Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2023
Czy trzeba umyć ściany przed malowaniem?
Niezależnie od tego, czy prace prowadzisz w nowym pomieszczeniu, czy przystępujesz do przygotowania brudnych ścian do malowania, dokładnie oczyść powierzchnię. Usuń pajęczyny, kurz i inne zanieczyszczenia. Zlikwiduj także stare powłoki farb. Najczęściej poradzi sobie z nimi woda, ale jeśli ślady okażą się zbyt uporczywe, zastosuj specjalne mydło malarskie rozpuszczone w ciepłej wodzie. Z pleśnią i grzybem poradzi sobie odpowiedni preparat przeznaczony do takich właśnie zadań.
Ile mydła malarskiego użyć? Standardowe proporcje to ½ kg mydła malarskiego na 12 l wody, jednak warto przed użyciem preparatu zapoznać się z wytycznymi producenta. Co zamiast mydła malarskiego? Na rynku dostępne są specjalne płyny odtłuszczające i uniwersalne, którymi możesz skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia.
Wiele osób zastanawia się, czy można myć ściany płynem do mycia naczyń lub zwykłym mydłem – teoretycznie tak, jednak w praktyce nie jest to zalecane przez specjalistów.
ofe-5847238-962 w-962-testAB
Gruntowanie ścian przed malowaniem. Kiedy trzeba, kiedy nie jest konieczne?
Czas na kolejny, bardzo ważny etap. Czy gruntować przed malowaniem? W większości przypadków tak.
Grunt to bezbarwny preparat w postaci płynu lub koncentratu rozcieńczanego z wodą, którego zadaniem jest poprawienie przyczepności podłoża, ujednolicenie koloru farby oraz wzmocnienie powierzchni ściany. Dlatego gruntowanie ścian przed malowaniem pozwoli Ci przeprowadzić prace szybciej i łatwiej uzyskać oczekiwany efekt wizualny.
Aby przeprowadzić je skutecznie, należy:
- wybrać odpowiedni grunt, który będzie dostosowany do używanej przez Ciebie farby oraz konkretnej powierzchni (stosowną informację znajdziesz na opakowaniu);
- odpowiednio przygotować grunt, jeżeli wymaga on rozcieńczenia z wodą (informację o proporcjach również znajdziesz na opakowaniu);
- nanieść go równomiernie na całą powierzchnię malowanej ściany, najlepiej za pomocą wałka lub odpowiedniego pędzla;
- poczekać na jego wyschnięcie.
W praktyce przygotowanie ścian pod malowanie nie jest skomplikowane i poradzą sobie z nim nawet osoby bez doświadczenia. Jednak przed gruntowaniem warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.
- Czym zagruntować ścianę przed malowaniem? Grunt należy wybrać pod kątem stanu podłoża oraz stosowanej farby. Do Twojej dyspozycji są produkty lateksowe i akrylowe, impregnaty gruntująco-wzmacniające oraz rozpuszczalnikowe farby gruntujące. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić, do czego przeznaczony jest konkretny preparat i jak go używać.
- Kiedy nie gruntować ścian? W sytuacji, gdy ściany były wcześniej malowane farbami lateksowymi lub akrylowymi, a ich struktura jest jednolita. Gruntowanie w takim przypadku mogłoby „zeszklić” ścianę i uniemożliwić efektywne przeprowadzenie dalszych prac.
- Czy grunt musi wyschnąć przed malowaniem? Tak, jest to konieczne, by wchłonął się w powierzchnię. Zbyt szybkie malowanie, na mokrym gruncie, mogłyby doprowadzić do tego, że farba zacznie spływać ze ściany, co znacznie utrudniłoby prace.
- Jak długo musi schnąć grunt? Zwykle na wyschnięcie gruntu wystarczą 24 godziny, jednak dokładne informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu konkretnego produktu.
- Ile razy trzeba gruntować ściany? W większości przypadków wystarczy jedna warstwa gruntu. Wyjątek stanowią ściany silnie pyliste lub chłonne – w ich przypadku niezbędne będzie dwukrotne gruntowanie.
- Czy trzeba myć ściany przed gruntowaniem? Tak i jest to niezbędne zwłaszcza w przypadku kolejnego malowania. Jeżeli nakładasz grunt na nową, dopiero otynkowaną ścianę, zwykle wystarczy jej odkurzenie.
Ile kosztuje malowanie ścian w 2023 roku? Sprawdź aktualny cennik!
Jak przygotować ścianę do kolejnego malowania? Co zrobić krok po kroku?
Planujesz remont i zastanawiasz się, jak przygotować ścianę do kolejnego malowania? Polecamy przeprowadzenie prac zgodnie z poniższą rozpiską.
- Krok 1: usuwanie starych powłok
Ten krok z oczywistych względów pomija się, rozpoczynając przygotowanie ścian do malowania po gładzi nałożonej na nowo postawioną przegrodę. Z kolei, jeżeli na danej powierzchni znajdował się już kolor, często jest możliwe nałożenie jednej farby na drugą. Skąd wiadomo, kiedy dotychczasowa powłoka musi zniknąć?
Najprostszym testem jest miejscowa próba przyczepności. Na wybranym fragmencie powierzchni wykonaj delikatne krzyżujące się nacięcia w odstępach ok. 4-5 mm. W to miejsce przyklej taśmę malarską i energicznie ją oderwij.
Jeżeli powłoka oddzieli się od podłoża, oznacza to, że przed malowaniem trzeba ją całkowicie usunąć. Starą farbę wystarczy zwilżyć i zeskrobać szpachelką – przydadzą się specjalne preparaty do jej usuwania – lub zdjąć na sucho szlifierką oscylacyjną.
A jak przygotować ściany do ponownego malowania po tapecie? Teoretycznie można nakładać farbę na taką warstwę, jednak przeważnie nie ma to większego sensu. Do malowania nadają się jedynie tapety dobrej jakości, pozbawione ubytków i uszkodzeń. Bezpieczniej jest zdjąć tapetę nożem lub szpachelką o szerokim końcu. Jeśli to trudne, zwilż powierzchnię lub zastosuj specjalny preparat.
O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?
- Krok 2: mycie ścian
Aby farba osiągnęła maksymalną przyczepność, konieczne może okazać się usunięcie ze ściany tłustych plam, mocnych zabrudzeń, ognisk pleśni i grzybów. Wykorzystaj do tego celu mydło malarskie, środek odtłuszczający oraz preparat grzybobójczy. Dwa ostatnie produkty aplikuje się miejscowo, zaś mydło możesz nałożyć na całą powierzchnię.
Jak myć ścianę? Zrób to za pomocą mydła rozpuszczonego w wodzie i delikatnej ścierki. Pamiętaj o założeniu rękawic ochronnych! Następnie powierzchnię zmyj ciepłą wodą i odczekaj, aż dobrze wyschnie.
- Krok 3: wyrównanie i szpachlowanie ścian
Jeżeli na oczyszczonej ścianie są widoczne nierówności, rysy i ubytki, wypełnij je przed przystąpieniem do dalszych działań. Jak oczyścić i wyrównać takie wgłębienia?
Do usuwania śladów, których szerokość nie przekracza 5 mm, sprawdzi się elastyczna masa szpachlowa zawierająca włókno szklane zabezpieczające przed nowymi uszkodzeniami. Wypełnij nią otwory i nierówności, wyrównując szpachelką. Następnie nałóż elastyczną warstwę naprawczą. Do większych ubytków będziesz potrzebować gładzi gipsowej.
Po wyschnięciu gładzi wyszlifuj podłoże najpierw gruboziarnistym papierem ściernym, później zaś – drobnoziarnistym, do uzyskania idealnie gładkiej struktury. Na koniec usuń pył i kurz powstały przy pracy.
Co to jest i gdzie sprawdzi się farba ceramiczna?
- Krok 4: gruntowanie ścian
Czy trzeba gruntować ściany przed ponownym malowaniem? Tak, a chcąc uzyskać odpowiedni efekt, stosuj się do zasad, które podaliśmy wcześniej.
- Krok 5: nakładanie gładzi
Jeśli powierzchnia jest nierówna i mocno zniszczona, zamiast punktowej aplikacji masy szpachlowej nakłada się gładź na całej powierzchni. Jej wariant należy dopasować do rodzaju podłoża i specyfiki wnętrza.
Gładzenie ścian nie wymaga zaawansowanych umiejętności, a jedynie pewnej wprawy. Gładź nakłada się zwykle szpachlą lub – zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni – wałkiem. Po wyschnięciu ścianę trzeba wyszlifować.
Jakie rodzaje gładzi tynkowej wyróżniamy i gdzie można je wykorzystać?
- Krok 6: przygotowanie farby
Zanim przystąpisz do malowania, dokładnie wymieszaj farbę. Jeżeli na jej powierzchni pojawił się gęsty „kożuch”, usuń go, a płynną część dobrze rozmąć, np. mieszadłem nałożonym na wiertarkę. Część farby wylej na tackę malarską, a resztę zamknij w pojemniku, zabezpieczając przed zasychaniem. Jeżeli istnieje taka potrzeba, przed malowaniem na starą farbę preparat można rozcieńczyć – wodą lub rozcieńczalnikiem zalecanym przez producenta.
Jak malować ściany już pomalowane? Pamiętaj, że chcąc uzyskać odpowiedni efekt, w większości przypadków należy nałożyć dwie albo trzy warstwy farby. Po jakim czasie można malować ściany drugi raz? Zwykle po 3-4 godzinach, jednak szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu.
Ile schnie farba? Czy można przebywać w tym czasie w pokoju?
Farby zawierają toksyny, dlatego długotrwały kontakt z nimi może negatywnie odbić się na samopoczuciu. Oto odpowiedzi na często zadawane pytania, które nie tylko pomogą Ci efektywnie pomalować ściany, ale również zadbać o swoje zdrowie.
- Po jakim czasie od malowania można spać w pokoju? Najlepiej zaczekać około 72 godziny, a w przypadku farb olejnych nawet tydzień.
- Jak długo schnie ściana po malowaniu? Jest to uzależnione od konkretnego produktu – zwykle farba jest całkowicie sucha po kilkudziesięciu godzinach. Również po tym czasie rozpuszczalniki całkowicie odparowują i możliwe jest ponowne korzystanie z pomieszczenia. Warto jednak zapoznać się z wytycznymi producenta, by uniknąć ryzyka wdychania toksyn.
- Czy po malowaniu ścian można otworzyć okno? Nie – okna można otworzyć dopiero w momencie, gdy mamy pewność, że farba całkowicie wyschła.
- Czy wdychanie farby jest szkodliwe? Tak – wdychanie oparów świeżej farby prowadzi do bólów i zawrotów głowy oraz nudności. Szczególnie narażeni na skutki uboczne są alergicy, dlatego w przypadku jakichkolwiek uczuleń warto kupować farby z atestem i stosować je zgodnie z wytycznymi producenta.
Jak przygotować sufit do malowania?
Przygotowanie ściany do malowania w praktyce nie różni się od przygotowania sufitu. Również jego powierzchnię należy dokładnie oczyścić, usunąć wszelkie ubytki oraz zagruntować.
Różnić się może natomiast kwestia używanych narzędzi. Chcąc ułatwić sobie pracę, warto skorzystać ze specjalnego kija teleskopowego, do którego przymocujesz wałek lub pędzel. Pamiętaj również o zachowaniu wszelkich środków ostrożności – jeżeli sufit znajduje się na dużej wysokości, skorzystaj ze stabilnej drabiny.
Czy trzeba umyć sufit przed malowaniem? Tak – zwłaszcza, jeżeli planujesz ponowne malowanie sufitu.
Ile kosztuje malowanie pokoju? Sprawdź aktualne koszty!
Co jeszcze powinniśmy zrobić podczas przygotowywania ścian do malowania?
Powyżej opisaliśmy przygotowanie ścian do malowania krok po kroku. To jednak nie wszystko. Aby zyskać maksymalny komfort w czasie prac oraz uniknąć jakichkolwiek problemów, warto także zadbać o kilka kwestii około-malarskich.
Przede wszystkim zapewnij sobie wygodę działań, opróżniając pomieszczenie. Im więcej przedmiotów wyniesiesz, tym sprawniej i szybciej przebiegną prace. Pozostałe meble i rzeczy przenieś na środek pokoju i przykryj folią malarską. Najlepsza będzie gruba folia, ta cieńsza łatwiej się elektryzuje, trudniej ją rozłożyć, większe jest także ryzyko przedziurawienia.
Gdy pomieszczenie zostanie już w miarę możliwości, możesz podjąć dalsze kroki związane z przygotowaniem do malowania.
- Zabezpieczenie podłogi i okien
Aby nie uszkodzić i nie zabrudzić podłogi, przykryj ją kartonami i folią malarską, przyklejając krawędzie taśmą. Pamiętaj, że będziesz poruszać się po tej powierzchni, dlatego warstwa powinna być stosunkowo gruba i mocna. Usunięcie pozostałości farby z parkietu czy paneli nie jest łatwe i wymaga czasu, dlatego lepiej uniknąć niedogodności. Folią zabezpiecz również okna, oklejając szyby i ramę.
- Zabezpieczenie sufitu
Kolejnym krokiem jest osłonięcie sufitu. Z reguły przy okazji odświeżania wnętrza także i ta powierzchnia jest malowana, jednak inną barwą niż kolor farb ściennych, zwykle białą.
Aby uniknąć nieestetycznych śladów, wystarczy przykleić równo z krawędzią sufitu pas papierowej taśmy – bezpiecznej dla powłok malarskich, na których się znajduje. Najczęściej takie zabezpieczenie sytuuje się kilka centymetrów poniżej granicy z sufitem, aby pozostawić niewielki pas w górnej części. Odcięcie optycznie podwyższa pomieszczenie.
- Zabezpieczenie grzejników i parapetów
Folią malarską zabezpiecz również grzejniki, rury, parapety oraz inne stałe elementy znajdujące się w pomieszczeniu. Osłonę przytwierdź taśmą.
- Zabezpieczenie gniazdek i włączników
Wyjmij ze ścian włączniki światła, gniazdka elektryczne, oprawy żarówek halogenowych. To drobne elementy, jeśli jednak zabrudzisz je w czasie pracy, usunięcie pozostałości farby może być trudne.
- Demontaż dekoracji ściennych
Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o przygotowanie ścian, zdejmując z nich wszystkie przedmioty: obrazy i grafiki, półki, kinkiety, a także – jeśli nie planujesz przywiesić tych rzeczy ponownie – gwoździe, wkręty i haczyki, na których się utrzymują. Pozostałe otwory uzupełnij szpachlą naprawczą, a następnie wyszlifuj cały fragment ściany gruboziarnistym papierem.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora