Jak urządzić kuchnię? Sprawdź sposoby na funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię
Jak urządzić kuchnię, by była funkcjonalna i zapewniała komfortowe warunki do przyrządzania posiłków? Nad tym pytaniem głowi się wiele osób, dla których ergonomia w kuchni ma kluczowe znaczenie. Poznaj zatem kilka kluczowych zasad, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię w zależności od wielkości pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb, a także, na co zwrócić uwagę przy planowaniu wyposażenia wnętrza.
Jeśli marzy Ci się funkcjonalna kuchnia, zwróć uwagę na to pomieszczenie już na etapie wybierania projektu domu. Projektanci mają bowiem jego różną wizję, dlatego w niektórych budynkach proponują kuchnię oddzielną, w innych otwartą na salon, a jeszcze innych w formie niewielkiego aneksu kuchennego. W zaplanowaniu komfortowej i ergonomicznej przestrzeni pomocne będą projekty domów z wizualizacjami wnętrz, w których znajdziesz gotowe pomysły na aranżację kuchni.
Jak urządzić kuchnię? Od czego zacząć?
Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych do aranżacji wnętrz, ponieważ w jej przypadku nie wystarczy zapełnić przestrzeni estetycznymi meblami, jakie spodobają nam się w katalogu. Przestrzeń kuchenną trzeba precyzyjnie zaplanować, bo od tego będzie zależał komfort jej użytkowania.
Najważniejsze, by kuchnia była ergonomiczna i funkcjonalna. Mówiąc prościej, dobrze urządzone wnętrze powinno zapewnić Ci nie tylko możliwość przechowywania żywności oraz wszystkich naczyń i akcesoriów, ale także ułatwiać przyrządzanie posiłków oraz sprzątanie.
Przy urządzaniu kuchni najważniejsze są zatem następujące kwestie:
- analiza potrzeb – w pierwszej kolejności zastanów się, jak będziesz użytkować kuchnię – czy będziesz w niej codziennie gotować, czy tylko okazjonalnie (w tym drugim przypadku możesz zrezygnować np. z dużej ilości blatów), z jakich urządzeń chcesz w niej korzystać (być może będziesz potrzebować więcej miejsca na nowoczesne piekarniki lub roboty kuchenne), czy będzie Ci potrzebnych dużo szafek do przechowywania itp.;
- dopasowanie układu i rodzaju umeblowania do wielkości i kształtu wnętrza – kolejnym krokiem w urządzaniu kuchni powinno być skonfrontowanie potrzeb z warunkami panującymi we wnętrzu – przykładowo, jeśli dużo gotujesz, a masz kuchnię otwartą na salon, warto pomyśleć o dużej wyspie, natomiast potrzebując dużo przestrzeni do przechowywania i mając małe wnętrze, dobrym rozwiązaniem może być wysoka zabudowa;
- zaplanowanie wnętrza zgodnie z zasadami ergonomii w kuchni – projekt wnętrza powinien uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie najważniejszych elementów jej wyposażenia;
- właściwy wybór sprzętów i umeblowania – funkcjonalność kuchni zależy również od samych mebli np. odpowiednio szerokich blatów, czy wyposażenia szafek w nowoczesne rozwiązania typu kosze cargo, systemy szuflad z cichym domykaniem itp.
Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Ceny za metr bieżący
Jak urządzić kuchnię? Najważniejsze zasady ergonomii w kuchni
Ergonomia w kuchni pełni kluczową rolę, dlatego warto przy jej urządzeniu zadbać o odpowiedni układ poszczególnych mebli i sprzętów. Najważniejsze zasady ergonomicznej kuchni są następujące:
- podział na strefy – kuchnia powinna być podzielona na strefy zgodnie z kolejnością wykonywania czynności związanych z przygotowaniem posiłku (kolejno koło siebie powinny stać: lodówka, szafki z garnkami, zlewozmywak, blat kuchenny, kuchenka);
- zasada trójkąta roboczego – najważniejsze sprzęty, czyli lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny być ustawione dość blisko siebie, aby można się było między nimi szybko przemieszczać; najlepiej więc umieścić je w taki sposób, aby punkty ich lokalizacji tworzyły razem wierzchołki trójkąta;
- minimalne odległości między sprzętami – odległość między lodówką a zlewozmywakiem powinna wynosić od 120 do 210 cm; od lodówki do kuchenki od 120 do 270 cm; natomiast od zlewu do kuchenki od 90 do 210 cm (najlepiej, aby przestrzeń nie była mniejsza niż 120 cm, ale w niewielkich pomieszczeniach dopuszczalny jest mniejszy odstęp).
Dowiedz się więcej: Jak urządzić ergonomiczną kuchnię zgodnie z zasadą trójkąta roboczego?
Jak urządzić kuchnię o nietypowym metrażu lub kształcie?
Największym wyzwaniem jest urządzenie małej kuchni lub o nietypowym kształcie pomieszczenia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak sobie poradzić z aranżacją różnych wnętrz (w tym kuchni otwartej na salon), a także jak zaplanować wyposażenie w zależności od układu umeblowania.
Jak urządzić małą kuchnię?
Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię np. w bloku, skoro do dyspozycji jest niewiele miejsca? W tym przypadku niezbędne będzie zastosowanie sprytnych rozwiązań jak np. wspomniana wyżej wysoka zabudowa. Szafki sięgające sufitu są najlepszym sposobem na powiększenie strefy przechowywania, szczególnie gdy większość miejsca na dole zajmują podstawowe sprzęty takie jak lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Ergonomia w małej kuchni ma szczególne znaczenie, dlatego warto postarać się, by powyższe urządzenia ustawić blisko siebie.
Mała kuchnia może być funkcjonalna, jednak czasami jej urządzenie będzie wymagało pewnych kompromisów np. zrezygnowanie z dużej lodówki na rzecz tej niewielkiej w zabudowie lub zamontowanie zlewozmywaka jednokomorowego, dzięki któremu zyska się więcej miejsca na blaty.
Brak miejsc na blaty robocze jest największym problemem w ciasnej kuchni. W takiej sytuacji warto pomyśleć o niewielkim półwyspie lub blacie składanym bądź wysuwanym.
Jak urządzić kuchnię z wyspą?
Ergonomiczna kuchnia z wyspą jest stosunkowo łatwa do aranżacji. Dzięki wyspie można bowiem w prosty sposób stworzyć komfortowy trójkąt roboczy, umieszczając w niej jeden z kluczowych sprzętów np. płytę kuchenną lub zlewozmywak i blat do przyrządzania posiłków.
Ergonomia w kuchni z wyspą w dużej mierze będzie zależała od zachowania odpowiedniej odległości między wyspą a rzędem szafek – dla komfortu użytkowania wnętrza powinna ona wynosić minimum 90-100 cm. Niewielka kuchnia z wyspą będzie bardziej funkcjonalna, jeśli wykorzystamy wyspę także do przechowywania, montując w niej szafki lub półki.
W przypadku gdy wyspa oddziela kuchnię od salonu, a ma służyć do przyrządzania posiłków, warto pomyśleć o zamontowaniu na niej specjalnej nadstawki, zasłaniającej blat roboczy.
Jak urządzić kuchnię z salonem?
A jak urządzić kuchnię otwartą na salon? Umeblowanie takiej kuchni najczęściej ma układ jednorzędowy lub w kształcie litery L. Ważne jest zatem oddzielenie przestrzeni kuchennej od mieszkalnej. W tym przypadku sprawdza się wspomniana wyżej wyspa, a jeśli nie ma na nią miejsca, warto pomyśleć przynajmniej o blacie barowym, który przy okazji może służyć jako miejsce do spożywania posiłków (przydadzą się wtedy hokery).
Funkcjonalna kuchnia z salonem powinna być również wyposażona w odpowiednią ilość szafek do przechowywania, które ułatwią utrzymanie porządku we wnętrzu.
Jak urządzić wąską kuchnię?
Sposobów na to, jak urządzić długą wąską kuchnię, jest wbrew pozorom całkiem sporo. W takim wnętrzu sprawdza się układ szafek jednorzędowy lub w kształcie litery L, ponieważ zapewnia największy komfort poruszania się po wąskim pomieszczeniu. Jeśli jest na to miejsce, przeciwległą pustą ścianę można wykorzystać na ustawienie niewielkiego stolika. Można też przy niej umieścić rozkładany blat. W wąskiej kuchni może się też sprawdzić dwurzędowy układ szafek, ale zazwyczaj wymaga on zamówienia mebli na wymiar, o odpowiednio mniejszej głębokości.
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?
Układ umeblowania w kształcie litery U polega na tym, że szafki i sprzęty zajmują trzy sąsiadujące ze sobą ściany. Jest to zatem optymalne rozwiązanie do kuchni zamkniętych, choć sprawdza się też w niektórych kuchniach otwartych.
Jak dobrze urządzić taką kuchnię? Jest to idealny układ do organizacji funkcjonalnego trójkąta roboczego – w takim przypadku lodówkę i kuchenkę najlepiej postawić naprzeciwko siebie, a na ścianie między nimi zlewozmywak. Blat do przyrządzania posiłków można umieścić między zlewozmywakiem a kuchenką. Jeśli kuchnia jest zamknięta, warto też pomyśleć o stole, który można postawić na środku lub pod oknem.
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?
W kuchni w kształcie litery L meble ustawione są przy dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach. Taki układ sprawdza się w kuchniach otwartych na salon. Jest estetyczny i sprzyja stworzeniu wygodnego trójkąta roboczego, ponieważ wystarczy jeden z podstawowych sprzętów umieścić na krótszej ścianie i najczęściej jest to lodówka lub kuchenka.
Funkcjonalna kuchnia w kształcie litery L powinna być wyposażona w odpowiedniej wielkości blaty i dobrze rozplanowane szafki do przechowywania. Sprawdzają się tutaj zarówno te stojące, jak i wiszące.
Sprawdź: Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar – jakie są różnice?
Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Wybierz odpowiednie meble
Na ergonomię w kuchni wpływ mają też same meble. Kuchnia funkcjonalna powinna być przede wszystkim wyposażona w ich odpowiednią ilość, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do przechowywania.
Równie ważne są także wymiary szafek i blatów. Najważniejsza jest dopasowanie wysokości mebli do wzrostu i potrzeb użytkownika. Chodzi o to, by przy korzystaniu z nich na co dzień nie trzeba było się np. ciągle schylać, garbić lub unosić zbyt wysoko rąk.
Oto jak pod tym względem dopasować meble do kuchni:
- wielkość i usytuowanie blatów – komfort użytkowania zapewniają blaty kuchenne znajdujące się na wysokości 85-95 cm; ten najważniejszy służący do przygotowywania posiłków powinien mieć minimum 50-60 cm głębokości i co najmniej 90 cm długości;
- wysokość szafek – te stojące powinny mieć około 80-95 cm, ale jeśli nie używa się ich blatów do przyrządzania posiłków, mogą być równie dobrze niższe lub wyższe; z kolei szafki wiszące nie powinny być wyższe niż 100 cm, chyba że robimy wysoką zabudowę (wówczas trzeba zadbać o odpowiednie urządzenia ułatwiające do nich dostęp np. schodki);
- odległość między szafkami stojącymi i wiszącymi – ta optymalna wynosi około 60 cm.
Warto też pamiętać, że ergonomia pracy w kuchni zależy też od rodzaju i wyposażenia szafek. Funkcjonalność wnętrza podnoszą m.in. różnego rodzaju szuflady, regały, wysuwane organizery i kosze cargo, witryny itp.
Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię? Zadbaj o właściwe oświetlenie
Oświetlenie to kolejny ważny element, który wpływa na ergonomię pracy w kuchni. Największym błędem jest zastosowanie wyłącznie jednego źródła światła. Kuchnia ergonomiczna powinna mieć bowiem co najmniej kilka źródeł oświetlenia, w dodatku odpowiednio umiejscowionych.
Główne, górne oświetlenie kuchni powinno oświetlać całe wnętrze, dlatego najlepiej umieścić je na suficie. Aby równomiernie doświetlić pomieszczenie, warto rozważyć lampy punktowe lub reflektory, które można ustawić pod odpowiednim kątem.
Nad wyspą lub stołem sprawdzi się lampa wisząca, najlepiej z regulowaną wysokością. Oprócz tego przyda się osobne oświetlenie blatów – w tym celu można zamontować np. podszafkowe listwy LED uruchamiane osobnym włącznikiem.
Jak urządzić aneks kuchenny? Sprawdź pomysły i aranżacje aneksu kuchennego!
Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie, ale tanio?
Stworzenie ergonomicznego i komfortowego wnętrza wbrew pozorom nie wymaga dużych nakładów finansowych. Zastanawiasz się, jak tanio urządzić kuchnię? Przede wszystkim pamiętaj o zasadach planowania przestrzeni oraz ustawienia mebli, bo od tego w głównej mierze będzie zależała funkcjonalność kuchni.
Samo umeblowanie możesz kupić niedrogo, wybierając np. gotowe zestawy lub meble modułowe. Lepszym rozwiązaniem będą te ostatnie, ponieważ możesz je dopasować pod względem wymiarów do wnętrza. Ponadto w wielu sklepach możesz także liczyć na darmowy projekt kuchni z ich wykorzystaniem, co zapewni Ci podobne efekty jak meble na wymiar. Sposobem na oszczędność pieniędzy jest także wybór sprzętów AGD wolnostojących zamiast tych do zabudowy.
Jak urządzić i zaaranżować przedpokój w domu jednorodzinnym?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora