Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?
Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właśnie jest salon w stylu boho. To z pewnością jeden z gorętszych trendów ostatnich kilku lat. Umiejętnie wykorzystany w aranżacjach w zasadzie gwarantuje efekt wow. Jest idealny dla artystów, miłośników natury i osób stroniących od minimalizmu. Jak jednak wykorzystać tę inspirację w salonie, by nie popaść w chaos? Sprawdź!
Salon w stylu boho – czym się wyróżnia?
Jeśli bliska jest Ci idea, by salon, sypialnia czy kuchnia wyrażały przede wszystkim osobowość i upodobania mieszkańców, istnieje duże prawdopodobieństwo, że styl boho znakomicie wpisze się w twój gust. Doskonale akcentuje on indywidualność, pozostawiając sporo miejsca na nietuzinkowe dodatki i osobiste akcenty.
Skąd w ogóle wziął się ten trend? Historia boho sięga końca XIX wieku i stylu życia paryskiej bohemy – to od niej cała tendencja zaczerpnęła zresztą swoją nazwę. Ówczesna cyganeria artystyczna odrzucała sztywne reguły i mieszczańskie konwenanse, a ich przekonania znalazły odzwierciedlenie w modzie i wnętrzarstwie.
Jaki jest więc salon w stylu boho? Przede wszystkim kolorowy, pełen energii i interesujących form. Mogłoby się wydawać, że główną zasadą jest… brak zasad, jednak to nie do końca prawda. Boho jest nieoczywiste i eklektyczne, ale nigdy nie popada w chaos.
Najważniejsze wyróżniki stylu boho to:
- łączenie faktur, wzorów i kolorów;
- wykorzystanie mebli z tzw. duszą, pozornie niedopasowanych, różniących się kształtem i kolorystyką;
- wprowadzenie do wnętrz naturalnych materiałów i tekstyliów;
- sięgnięcie po meble i dodatki z różnych stron świata;
- wyraziste kolory zestawione z barwami ziemi;
- żywa roślinność;
- klimatyczne oświetlenie.
Mimo że salon w stylu boho wydaje się znajdować na zupełnie przeciwnym biegunie niż wnętrze minimalistyczne, wcale nie oznacza to nadmiaru przedmiotów. Bardziej liczy się oryginalność wyposażenia niż wypełnienie nim pomieszczenia.
Czy można łączyć styl boho z innymi stylami w salonie?
Współczesny styl boho ma kilka odmian. Może sięgać do rodzimych, ludowych tradycji lub wykorzystywać egzotyczne akcenty z najbardziej odległych zakątków świata, czarować kolorem Dalekiego Wschodu lub koić zmysły skandynawskimi tonami. Swoisty eklektyzm jest wpisany w ideę takich aranżacji. Poznaj najciekawsze połączenia.
- Salon w stylu scandi boho
Styl skandynawski bazuje na minimalizmie i prostocie. Boho to odważne formy zestawione z wyrazistymi detalami. Czy oba bieguny można połączyć? Tak, i to w bardzo efektowny sposób. Wspólnym mianownikiem jest w tym przypadku wykorzystanie naturalnych materiałów i rękodzieła. Biele i szarości charakterystyczne dla scandi będą stanowiły idealne tło do wyeksponowania oryginalnych mebli i dekoracji. Całość warto ocieplić kolorowymi tekstyliami.
- Salon w stylu boho loft
Kolejnym wariantem trendu jest połączenie boho i stylu industrialnego. Surowość loftowego salonu wystarczy w tym przypadku przełamać kilkoma ożywczymi elementami. Może to być dywan lub pled z afrykańskimi ornamentami, kilka kolorowych poduszek i wyrazisty obraz. Sprawdzą się również rattanowe fotele i drewniane komody, które złagodzą charakter betonowych ścian lub podłóg.
- Salon w stylu boho chic
Miłośnicy oryginalności koniecznie powinni zapoznać się z jeszcze jedną ciekawą inspiracją: połączeniem boho i shabby chic. Na czym polega ten drugi trend? Mówiąc najprościej, wykorzystuje się w nim meble i dekoracje celowo postarzane lub nadgryzione zębem czasu. Takie akcenty „z duszą” doskonale wpisują się w salon w klimacie boho. Duże pole do popisu mają poszukiwacze ciekawych przedmiotów dostępnych na pchlich targach oraz miłośnicy rękodzieła.
Jak urządzić salon w stylu boho?
Jedną z głównych zasad urządzania wnętrz inspirowanych klimatem artystycznego Paryża jest swoboda przekładająca się na ogromny potencjał aranżacyjny. Trend będzie dobrym wyborem zarówno, gdy urządzasz klimatyczny i przestronny salon na poddaszu, jak i podczas poszukiwania rozwiązań do małego salonu w stylu boho. Różnorodność nie jest jednak tożsama z przyzwoleniem na chaos. O czym więc warto pamiętać?
Niezależnie od tego, czy urządzasz dużą otwartą przestrzeń czy mniejszy salon z kuchnią w stylu boho, postaw na oryginalne wyposażenie. Nie przytłaczaj pomieszczenia nadmiarem mebli – zamiast tego wybieraj te charakterystyczne i przykuwające wzrok. Pamiętaj, że liczy się wygoda.
Salon boho swoje ciepło i przytulność zawdzięcza dużej ilości tkanin. Wykorzystaj moc tekstyliów: poduszek, narzut, dywanów, zasłon. Wiele osób zastanawia się, czy tego typu dodatki powinny być wyraziste czy stonowane. W tym przypadku wszystko zależy od twoich preferencji.
Klimat artystycznej cyganerii uwielbia kolor, dlatego dopuszczalne są nawet odważne zestawienia. Śmiało łącz wzory i barwy. Czerp ze wzorów etnicznych, orientalnych, afrykańskich. Możesz wykorzystać również typowo polskie akcenty: kaszubskie hafty, góralskie parzenice czy łowickie ornamenty. Styl boho przyjmuje wzory nawet w dużych dawkach, jednak uważaj, by nie popaść w przesadę.
Zdecydowanie bezpieczniejszy wybór stanowią stonowane tekstylia towarzyszące kolorowym sofom i fotelom. Godne rozważenia są zwłaszcza barwy ziemi idealnie wpisujące się w nurt biofilii. Efekt podkreślisz, ustawiając w salonie żywe rośliny.
Sprawdź: Salon glamour – czym się charakteryzuje salon w stylu glamour?
Jakie meble i dodatki wybrać do salonu boho?
Jakie meble pasują do salonu boho? Omawiany styl również i w tym względzie pozostaje elastyczny, trudno jednak nie zauważyć wyraźnej słabości do designu sprzed lat i akcentów retro. Mile widziane są meble vintage – zarówno nowe, jak i znalezione na targu staroci. Często odrestaurowuje się je, by zachowały lekkie ślady przeszłości. Zyskasz w ten sposób niepowtarzalną komodę lub stolik w stylu boho.
W takie pomieszczenia doskonale wpiszą się również tapicerowane sofy na wyższych nóżkach i krzesła z wiedeńskimi plecionkami. Wakacyjny luz wprowadzisz, sięgając po hamaki, podwieszane fotele lub duże poduchy przeznaczone do siedzenia bezpośrednio na podłodze. Do wyboru masz szereg naturalnych materiałów. Sprawdzą się meble rattanowe i wiklinowe, bambusowe stoliki czy półki z trawy morskiej – wszystko z akcentem eko.
Najbardziej oczywistymi dodatkami do takiego salonu są wspomniane wcześniej tekstylia. Przykładem może być kolorowy pled, ułożona na sofie poduszka boho (poszewki na poduszki to zresztą sposób na tanią metamorfozę wnętrza) czy wzorzysty, ręcznie tkany dywan. Styl boho znakomicie łączy się z wszelkim rękodziełem. Charakterystyczne są dla niego makramy – nie tylko w charakterze dekoracji ściennych.
W kategorii produktów rękodzielniczych i dodatków dobrze komponujących się z wnętrzami boho wyróżniają się również ozdobne kosze z trawy morskiej wykorzystywane jako osłonki na doniczki lub pojemniki na drobne przedmioty, a także plecionki, ceramiczne misy i wazony z gliny.
Nie zapomnij o roślinach: począwszy od bukietów świeżych kwiatów przez rodzime gatunki w doniczkach aż po trawę pampasową. Szczególnie efektowny wybór to zielone rośliny o dużych liściach.
Salon w stylu boho – na jakie kolory warto postawić?
W obiegowej opinii styl boho w salonie lub sypialni kojarzy się z nagromadzeniem intensywnych barw. Rzeczywiście, nietrudno o przykłady inspirujących aranżacji z wybijającym się na pierwszy plan fioletem, różem, mocnym oranżem i żółcią, odcieniami czerwieni i niebieskiego. Połączenia różnych tonów zapewniają bardzo wyrazisty efekt. Na tym jednak możliwości wcale się nie kończą.
Wolisz jasny salon w stylu boho? Kolory z tej palety także są dobrym wyborem. Na topie są różne odcienie bieli, zwłaszcza ciepłe typu kość słoniowa lub wanilia, oraz wszelkie barwy ziemi. Znakomicie zaprezentują się nie tylko jasne brązy i beże, ale także terakota, ochra, siena palona czy ugier. Będą znakomitym tłem dla pełnych energii detali.
Nie przegap: Sypialnia w stylu boho – jak ją urządzić? Poznaj pomysły na aranżację w stylu boho
Jak zaaranżować salon w stylu boho? Inspiracje
Aranżacja salonu w stylu boho ze względu na mnogość wersji i dużą tolerancję dla indywidualnych upodobań może zaskoczyć.
Osoby wybierające ten kierunek często decydują się na wystrój folkowy, kolonialny lub skandynawski – jedynym ograniczeniem są twoje upodobania, fantazja i budżet, jaki został zaplanowany na salon w stylu boho. Inspiracje warte uwagi to na przykład:
- Na jednej z dzikich plaż…
Poczuj się jak na wakacjach… Salon boho to ciągłe lato, pełne podróżniczych lub orientalnych akcentów. Wykorzystaj błękitne i piaskowe odcienie, plakaty z ujmującymi widokami i pamiątki z podróży.
- Dzikość serca
Salon boho bez problemu może zamienić się w miejsce dzikie, wymykające standardowym receptom na wnętrze. Główną rolę grają tu nawiązania do natury i naturalne surowce. Ciekawy efekt osiągniesz, sięgając po motyw górskich szczytów. Kamienna ściana przełamie ciepło drewna i wprowadzi niepowtarzalny klimat.
- Poszukiwania u źródeł
Jeśli jesteś artystyczną duszą, inspiracji poszukaj w pierwotnych założeniach nurtu boho. Wprowadź do swoich wnętrz maksymalizm: wyraziste dodatki, przykuwające wzrok nowoczesne grafiki i kolor. Wykorzystaj twórczość niszowych twórców i ludowych artystów.
- Baśń z tysiąca i jednej nocy
Przenieś się do zupełnie innego świata… Boho może być także nonszalanckie i egzotyczne. Wprowadź do salonu marokańskie arabeski na płytkach lub dywanach, tekstylia w kolorze ciepłej pomarańczy i gliniane naczynia. Relaksujący wieczór jest na wyciągnięcie ręki.
Oświetlenie w salonie boho – jakie wybrać?
Niezależnie od wariantu aranżacji, kolorystyki i dobranych dodatków wspólny mianownik trendu pozostaje taki sam. Mowa o nastrojowości, decydującej o ostatecznym wrażeniu. Aby wzmóc efekt, wykorzystaj dobrze dopasowane oświetlenie salonu w stylu boho: lampy wiszące, stojące i stołowe. Odpowiednią atmosferę zbudujesz, wykorzystując moc punktowych świateł: doświetlając konkretne strefy, a inne pozostawiając w półmroku.
Zwróć uwagę na lampy z drewna, wikliny, bambusa lub rattanu. Na rynku dostępnych jest sporo oryginalnych i lekkich form, nierzadko przywodzących na myśl projektowe arcydzieła. Klosze przepuszczają część światła, dając o zmroku niepowtarzalny efekt. Sprawdzi się także żyrandol wykończony liną jutową lub cienkimi sznurkami uformowanymi w kształt stożka. W trend idealnie wpisują się również ręcznie plecione lampy z wikliny.
Lampy boho to nie tylko drewno i pokrewne mu materiały. Wiele aranżacyjnych możliwości zyskasz także dzięki kloszom z jasnych tkanin. Postaw na szarości, kremy i beże. Na drugim biegunie znajdują się ciepłe barwy i wzory, choćby florystyczne czy geometryczne.
Przeczytaj: Oświetlenie salonu – jakie wybrać? Pomysły i inspiracje na oświetlenie do salonu
Czy warto postawić na nowoczesny salon w stylu boho?
Nie sposób zaprzeczyć, że salon w stylu boho prezentuje się bardzo efektownie. Kiedy więc warto zdecydować się na taką właśnie aranżację?
Jeśli należysz do osób, które poszukują nietuzinkowych rozwiązań i stronią od sztywnych reguł oraz utartych schematów we wnętrzach, z dużym prawdopodobieństwem odnajdziesz się w artystycznym klimacie bohemy. Stare z nowym? Kontrast jasnego i ciemnego? Komoda typu vintage i nowoczesna grafika? Wszystkie chwyty są dozwolone, a szerokie możliwości wpiszą się w naturę indywidualistów.
Jednocześnie musisz mieć jednak świadomość, że nie jest to opcja dla minimalistów. Boho nie lubi pustki, zwłaszcza niezapełnionych ścian. Jeżeli zatem preferujesz ograniczenie detali i koncentrację na funkcjonalności, niekoniecznie połączysz swoje upodobania z tym właśnie trendem.
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora