Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2? RANKING
W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Jak dokonać optymalnego wyboru projektu? Czym powinien charakteryzować się taki budynek? Czy warto wybrać dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?
Myśląc o wyborze idealnego projektu domu, zawsze warto zacząć od ustalenia, jakie mamy w stosunku do niego oczekiwania i jakie pomieszczenia powinny się w nim koniecznie znaleźć.
Komfort i wygoda na co dzień
W przypadku niewielkiego domu zamieszkiwanego przez cztery osoby o różnych potrzebach i rytmach dnia ważne jest, by układ przestrzenny był nie tylko ergonomiczny i wygodny, ale też wyraźnie rozdzielał strefy na część dzienną i nocną. Tym bardziej istotne jest, by budynek był starannie przemyślany i zaprojektowany pod względem codziennej funkcjonalności, zapewniając łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń.
Optymalny projekt domu jednorodzinnego dla pary z dwójką dzieci ma zapewnić wszystkim domownikom przestrzeń, wygodę i komfort na co dzień. Oznacza to, że projekt powinien posiadać przestronną część dzienną, która będzie stanowić strefę wspólną dla rodziny.
Potrzebny jest zatem salon łączący się przez aneks jadalny z kuchnią, a najlepiej, gdy te trzy pomieszczenia stanowią jedną otwartą przestrzeń. Równie ważna jest część prywatna, w skład której wchodzą trzy sypialnie, dwie łazienki lub łazienka i toaleta, najlepiej z prysznicem.
Dom musi uwzględniać zarówno potrzeby dzieci, jak i dorosłych mieszkańców, dlatego też dobrze by w projekcie znalazło się miejsce do zabawy i odpoczynku najmłodszych, a dla nastolatków – powierzchnia przeznaczona na naukę i rozrywkę. Rodzice z pewnością docenią posiadanie dodatkowego pokoju, zamiennie pełniącego funkcję gabinetu, biblioteki lub pokoju gościnnego.
To bardzo praktyczne rozwiązanie w czasach, gdy spora część z nas może korzystać z pracy hybrydowej czy zdalnej.
Warto by projekt uwzględniał garaż, ponieważ można zakładać, że wcześniej czy później pojawi się w rodzinie drugi samochód, zwłaszcza w przypadku domów położonych poza obszarami posiadającymi dogodną komunikację. To także bardzo dobre miejsce na motocykl, rowery, hulajnogi i inne elementy niezbędne do dobrej zabawy w plenerze.
Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?
Zalety parterowych domów jednorodzinnych
Parterowy dom jednorodzinny jest zwykle tańszy w budowie i eksploatacji niż dom z poddaszem użytkowym. W przypadku domu dwukondygnacyjnego konieczne jest wykonanie pracochłonnego stropu, schodów, zapewnienie właściwej izolacji termicznej i doświetlenia poddasza, co wpływa na koszty budowy i późniejszego korzystania z budynku. Dodatkowo umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednej, łatwo dostępnej kondygnacji ma ogromne znaczenie w przypadku osób z ograniczoną mobilnością.
Według danych z naszego serwisu Extradom.pl dużą popularnością wśród Polaków cieszą się właśnie domy parterowe, w segmencie nieco większych budynków, odpowiednich dla rodzin 2+2, stanowią one niemal 60% wybieranych projektów.
Mając na uwadze powyższe zalety, warto zapoznać się z kilkoma interesującymi przykładami, będącymi subiektywnym wyborem autora. Oczywiście zachęcam wszystkich do zapoznania się z projektami na stronie extradom.pl i wyszukania własnego wymarzonego domu.
Domy parterowe dla rodziny 2+2
Willa Rodzinna WAH2011 to bardzo zgrabny nieduży dom o powierzchni użytkowej przekraczającej 101 m2. Staranne planowanie układu pomieszczeń umożliwiło zmieszczenie w jego wnętrzu wszystkiego, co niezbędne do wygodnego funkcjonowanie czterech osób. Pewnym mankamentem może być to, że zamiast dwóch łazienek mamy tu łazienkę i toaletę.
Ważną zaletą jest wyraźny podział domu na część dzienną i nocną, który można dodatkowo podkreślić, instalując drzwi w hallu. W ten sposób nawet wieczorne spotkania towarzyskie czy oglądanie telewizji nie zakłócą codziennego rytmu dnia pozostałych domowników.
Projekt Willa Rodzinna WAH2011
Domem oferującym wszystkie niezbędne wygody jest też Mokka 17 plus 2 WOF1198, to ciekawy dom o powierzchni ponad 122 m2. W jego programie użytkowym znajdziemy dokładnie to, czego potrzebują na co dzień cztery osoby. Kuchnię łączącą się przez aneks jadalny z salonem, dwie łazienki i cztery pokoje.
W prostej eleganckiej bryle budynku znalazło się też miejsce na niewielką kotłownię i garderobę. Garaż, którego nie ma w projekcie, możemy łatwo później dobudować do bocznej ślepej ściany w drugim etapie inwestycji, kiedy uda się nam już zgromadzić odpowiednią ilość środków.
Projekt Mokka 17 plus 2 WOF1198
Inne rozwiązanie znajdziemy w projekcie Dosadny D75 wariant I WWB1090. To rozległy dom o powierzchni przekraczającej 150 m2 z dużym położonym centralnie pokojem dziennym i umieszczoną obok jadalnią połączoną z kuchnią. Dzięki wszechobecnym przeszkleniom i tak już rozległe wnętrza są szeroko otwarte na otaczający ogród, przez co wydają się jeszcze większe.
Podział domu na lewą część wspólną i prawą prywatną ułatwia codzienne funkcjonowanie domowników. Listę pomieszczeń dopełnia dwustanowiskowy garaż i ogromny zadaszony taras na tyłach domu. Mimo dużych rozmiarów bryły, dzięki pokryciu płaskim dachem i bogatemu przeszkleniu dom sprawia wrażenie eleganckiego nadmorskiego bungalowu.
Projekt Dosadny D75 wariant I WWB1090
Domy z poddaszem użytkowym wymagają mniejszej działki
Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym oferuje zwykle większą powierzchnię wewnątrz w porównaniu ze swoim parterowym odpowiednikiem. Poddasze może być wykorzystane jako strefa nocna przeznaczona na sypialnie, główną łazienkę i ewentualnie dodatkową przestrzeń magazynową, zwiększa to funkcjonalność budynku.
Najważniejszą zaletą domu z poddaszem użytkowym jest mniejsza powierzchnia zabudowy, co bezpośrednio przekłada się na minimalne wymiary niezbędnej działki. Jest to oczywiście korzystne dla osób, które szukają niewielkiej nieruchomości, lub taką już posiadają i nie chcą, by budynek zajmował na niej zbyt dużo miejsca. Ponieważ jeśli zdecydujemy się na dom parterowy, mający taką samą listę pomieszczeń, to potrzebna będzie większa działka.
Daje to pewną przewagę projektom z poddaszem użytkowym, zwłaszcza na terenach dużych aglomeracji. W takim przypadku działki budowlane nawet w ościennych gminach mają wysokie ceny, a myśląc o domu dla rodziny 2 + 2 musimy pamiętać o konieczności zapewnienia dzieciom bezpiecznego miejsca do zabawy w przydomowym ogrodzie. Dotyczy to zwłaszcza tych najmłodszych, które zawsze wymagają większej uwagi.
Idealny dom dla pary w 2023 roku
Domy z poddaszem użytkowym dla rodziny 2+2
Jednym z najmniejszych domów, jaki można rekomendować dla rodziny 2+2 jest projekt Amor 2 WOE 1170. W niewielkiej klasycznej bryle domu projektantom udało się umieścić praktycznie wszystko, co jest niezbędne dla rodziny z dwójką dzieci. Na parterze znajdziemy hall, pokój dzienny połączony z kuchnią, niewielki gabinet, łazienkę i kotłownię. Piętro to strefa nocna z sypialnią rodziców, dwoma mniejszymi pokojami dla dzieci, łazienką i małą pralnią.
Pewnym mankamentem może być brak garażu, ale za to projekt ten można wybudować jako dom na zgłoszenie, jego powierzchnia zabudowy to zaledwie 69,98 m2.
Projekt Amor 2 WOE 1170
Podobną listę pomieszczeń znajdziemy w projekcie Dom przy Alabastrowej 55 KRK1560. To jednak zdecydowanie większy dom od poprzedniego, co pozwala na zaoferowanie mieszkańcom większej przestrzeni na ich codzienne potrzeby, co widać zarówno w części wspólnej, jak i na poddaszu. Dodatkowo znajdziemy tu też garaż, dwie garderoby, pomieszczenie gospodarcze oraz wydzieloną suszarnię i kotłownię, których nie mieliśmy w poprzednim projekcie.
Właśnie takie domy, jak omawiany, o powierzchni użytkowej około 120 m2 są jednymi z najczęściej wybieranych przez Polaków. Stanowią optymalne połączenie komfortowego lokum dla czterech osób i niskich kosztów budowy i codziennej eksploatacji.
Projekt Dom przy Alabastrowej 55 KRK1560
Jeszcze więcej miejsca znajdziemy w projekcie Promyk 2 BSA2209, ten budynek o klasycznej eleganckiej bryle z pewnością zaspokoi wszystkie potrzeby rodziców z dwojgiem nastolatków. Stosunkowo ograniczona liczba pomieszczeń pozwala na zaoferowanie mieszkańcom dużej powierzchni w każdym z pokoi. Bardzo wyraźnie oddzielona jest też część dzienna zajmująca cały parter, od części prywatnej ulokowanej na poddaszu.
Duży garaż umożliwia nie tylko zaparkowanie samochodu, ale oferuje także wygodne miejsce do przechowywania rowerów czy motocykli. Trzeba jednak pamiętać, że prawie 152 m2 powierzchni użytkowej to dość dużo w dzisiejszych realiach polskiego budownictwa jednorodzinnego.
Projekt Promyk 2 BSA2209
Wyposażenie techniczne domu ma istotny wpływ na przyszłe koszty eksploatacji
Niezależnie od tego, na jaki projekt się zdecydujemy, warto pomyśleć o wyposażeniu gotowego domu w nowoczesne i ekonomiczne źródło zasilania, na przykład pompę ciepła połączoną z panelami fotowoltaicznymi. Zaspokojenie codziennych potrzeb czwórki domowników oznacza spore zużycie energii, a jej koszty i konsumpcja w kolejnych latach będą prawdopodobnie systematycznie rosły.
By uniknąć wysokich kosztów eksploatacji, już na etapie projektu należy pomyśleć o właściwej izolacji termicznej domu. Będzie ona miała duże znaczenie zarówno zim, jak i latem. W obniżeniu rachunków za energię pomoże również wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Cztery osoby zajmujące się swoimi codziennymi aktywnościami, na przykład gotowaniem, prasowaniem, korzystaniem z komputerów lub oglądaniem telewizji generują naprawdę dużą ilość ciepła, którą warto odzyskać.
Wybór idealnego domu dla rodziny 2 + 2 jest dość trudnym zadaniem i wymaga odpowiedzi na kilka istotnych pytań dotyczących m.in. możliwości finansowych, wspólnych potrzeb – tych obecnych oraz przyszłych, ale też samego sposobu funkcjonowania rodziny. Czy ważniejsza jest dla nas przestrzeń wspólna, w której wszyscy razem będziemy spędzać czas, czy każdy z domowników preferuje posiadanie swojej własnej prywatnej strefy?
Wojciech Rynkowski
Ekspert Extradom.pl
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora