Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów w domach jednorodzinnych?

Rodzaje stropów mogą być bardzo zróżnicowane. Wyróżnia się m.in. stropy gęstożebrowe, belkowe, drewniane czy prefabrykowane. Jak zatem wybrać ten odpowiedni i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym rodzajom stropów i sprawdźmy, co właściwie je różni.

Jakie stropy wyróżniamy? - zdjęcie 1

Wybór odpowiedniego stropu jest bardzo ważną decyzją. Należy zrobić to już na samym początku budowy. Wiele zależy od samej wielkości i konstrukcji domu, ponieważ nie wszystkie rodzaje stropów mogą być używane w danym rodzaju budownictwa. Najczęściej wybrany projekt domu narzuca w pewnym stopniu wybór stropu, ale nie zawsze. Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje stropów można wybrać.

Rodzaje stropów – najważniejsze parametry

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych rodzajów stropów, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, co to jest strop i jakie funkcji pełni. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego dany materiał może się sprawdzić lepiej, a inny nieco gorzej.

Stropy są poziomymi przegrodami budynku. Dzielą go na kondygnacje i składają się z podłogi, sufitu i konstrukcji nośnej. W stropach ważna jest ich grubość oraz warstwy.

Konstrukcja stropu pozwala mu na przenoszenie obciążeń, takich jak ciężar własny, a także obciążenia zmienne. Stropy muszą również unieść ciężar ścian działowych oraz więźby dachowej, a to nadal nie wszystko. Ich zadaniem jest także tworzenie podłoża dla podłóg oraz posadzek. Jednocześnie chronią również rozprzestrzenianiem się pożaru i dają dobrą izolację termiczną, przez co przez kondygnacje nie może przenikać ciepło, czy para wodna. Stropy również dają izolację akustyczną pomiędzy kondygnacjami.

Jak zatem widzisz, ich funkcje są bardzo zróżnicowane i istotne dla budynku oraz jego mieszkańców. Stropy powinny wykazywać przede wszystkim dużą wytrzymałość na obciążenia. Istotna będzie też izolacja akustyczna. Te dwa parametry mają zdecydowanie największe znaczenie przy ich wyborze.

Samych rodzajów stropów jest przynajmniej kilka. Możemy rozróżnić stropy belkowe, a także płytowo-żebrowe i płytowe, inaczej żelbetowe. Używane są również stropy gęstożebrowe.

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych 

Rodzaje stropów klasyfikuje się ze względu na różne kategorie. Bardzo ważną cechą stropów jest użyty w nich materiał, który stosowany jest na konstrukcję nośną. Pod tym względem można wyróżnić stropy:

  • drewniane;
  • stalowe;
  • stalowo-betonowe; 
  • ceramiczno-żelbetowe; 
  • żelbetowe;
  • z betonu sprężonego;
  • stalowo ceramiczne.

O tym, jakie cechy ma większość z nich, powiemy za chwilę. Warto jednak wiedzieć, że rodzaje stropów można także podzielić z uwagi na funkcję, jaką pełnią. Wyróżniamy więc przede wszystkim:

  • stropy międzykondygnacyjne;
  • stropodachy;
  • stropy poddasza;
  • stropy nad podziemiami – chodzi o piwnice.

To nadal nie koniec. Możliwy jest jeszcze jeden podział rodzajów stropów. Dotyczy on rodzaju konstrukcji nośnej, jaką posiadają. Mowa wówczas o stropach:

  • wielokierunkowych;
  • jednokierunkowych;
  • kasetonowych;
  • belkowych;
  • gęstożebrowych;
  • płytowo-żebrowych.

Jak zatem możesz się przekonać, rodzaje stropów w domach jednorodzinnych bywają bardzo różnorodne. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich. 

Strop płytowo-żebrowy

W takim rodzaju stropu elementami nośnymi są konstrukcje płyta i żebro. Są one stosowane w pomieszczeniach, gdzie strop musi być gładki, również w miejscach, gdzie strop ma największe obciążenia. W takim stropie rozpiętość żeber wynosi od 4,5 do 7,5 metra.

Stropy z płyt mają różną grubość. Użyte w nich płyty stropowe muszą mieć grubość 5 cm, jeśli stosujemy je w płytach dachowych, 6 cm, przy płytach stropowych i aż 12 cm, przy płytach pod przejazdami, które muszą wytrzymywać największe obciążenia.

W takich stropach stosowane jest jedno przęsło lub wiele przęseł. Podporami pośrednimi żeber, w przypadku żeber wieloprzęsłowych, mogą być np. ściany albo podciągi. Takie stropy są wykorzystywane najczęściej przy budownictwie domów szkieletowych.

Strop gęstożebrowy

Stropy gęstożebrowe składają się z płyty żelbetonowej, a także żeber, które są rozstawione nie szerzej, niż 90 cm. Jakie rodzaje stropów gęstożebrowych możemy wyróżnić:

  • stropy bez wypełnienia;
  • strop Ackermana – który wykonywany jest za pomocą pustaków ceramicznych na deskowaniu ażurowym;
  • strop Teriva – przeznaczony głównie do budownictwa tradycyjnego, mający grubość 22 lub 24 cm;
  • strop grzybkowy – składający się z płyty żelbetowej, która jest rozszerzana na górze oraz oparta na słupach, odpowiedni do dużych obciążeń, np. pod podjazd, czy w budownictwie przemysłowym.

Takie stropy są wykorzystywane głównie w budynkach piętrowych, ponieważ żebra ustawione dość gęsto dają lepszą podporę dla dużych obciążeń. W przypadku domów murowanych stosowane są stropy żelbetowe w całości albo częściowo prefabrykowane.

Strop monolityczny 

Strop monolityczny to stop wykonany z betonu zbrojonego, czyli tzw. żelbetu. Co więcej, takie stropy są betonowane na pełnym deskowaniu. Proces ten wykonuje się bezpośrednio na miejscu budowy. Zaleta tego rozwiązania to możliwość zastosowania stropu o nietypowym kształcie, a także dobra izolacja akustyczna. Jest to jednak skomplikowane zbrojenie, wymagające wykonawcy o wysokich kwalifikacjach.

Wyróżnia się kilka rodzajów stropów monolitycznych, do których zalicza się stropy płytowe, płytowo-żebrowe, gęstożebrowe oraz grzybkowe.

Strop prefabrykowany

Strop wykonany z gotowych elementów znacząco przyspiesza czas budowy. Ponadto stropy prefabrykowane mają wysokie parametry akustyczne. Ich wykonanie wiąże się przy tym z mniejszą ilością zużytego betonu. Niemniej, z czasem płyty mogą się wyginać. Wiele zależy od rodzaju stropu prefabrykowane. Może on przyjąć postać płyt kanałowych, płyt kanałowych sprężonych, lub prefabrykatów z betonu komórkowego.

Strop z płyt modułowych 

Strop z płyt modułowych to także jeden z rodzajów stropów prefabrykowanych. Wykonany jest bowiem z wielkogabarytowych, żelbetowych płyt stropowych. Ich grubość wynosi minimum 5 cm. Płyty modułowe układane są bezpośrednio na miejscu budowy i zalewane przygotowaną wcześniej masą betonową.

Strop z płyt modułowych wykazuje wysoką nośność nawet do 40 kN/m2, jednocześnie jest prosty i szybki w montażu. Zazwyczaj jego zamontowanie nie trwa dłużej niż jeden dzień. Wadę takiego rozwiązania stanowi zaś wymóg przeprowadzenia prac zbrojarskich w strefie nadbetonu.

Strop belkowy

Stropy belkowe są coraz bardziej popularne, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Belki, z jakich wykonany jest strop, mogą być wykonane z drewna, co idealnie pasuje do tradycyjnych domów drewnianych. Belkowanie drewniane może stanowić też świetną ozdobę. Niestety takie belki są również bardzo łatwopalne. Długość belek wykorzystywanych w takich stropach wynosi około 15 metrów długości. Są one układane w odstępach co 150 cm.

Inny rodzaj stropu belkowego to strop belkowo-stalowy, który układa się podobnie co strop drewniany. Przy domach murowanych jest zastępstwem dla stropu belkowego, drewnianego. Przy belkach stalowych elementem konstrukcyjnym są belki zwane trygrami, dwuetowe. Są układane co około 120 cm. Taki strop stawia się bardzo szybko, ale wymaga ogromnej precyzji. Rodzajami stropów belkowych jest strop Kleina i strop Fert.

Belki drewniane – jak wybrać belki drewniane na strop?

Strop płytowy

Strop płytowy jest wykonany tak, że płyta żelbetonowa strop jest mocowana na rusztowaniu. Najczęściej stosowane są płyty kanałowe okrągłootworowe o różnej grubości, najczęściej 24 cm, a szerokości do 149 cm. Montaż takiego stropu trwa kilka godzin, ale wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Nie potrzebne jest za to deskowanie ani stemple. Jest możliwy do obciążania już po ułożeniu.

Rodzaje stropów ze względu na materiały

Do wykonania stropu nie musimy gromadzić wielu materiałów. Jeśli chcemy zbudować strop, wystarczy, że będziemy posiadać odpowiednie zbrojenia oraz wypełnienia np. w formie pustaków. Które rodzaje stropów budowlanych będą najlepszym wyborem, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie materiał, z którego zostały wykonane?

Strop drewniany

Strop drewniany jest zdecydowanie najbardziej popularny w domach jednorodzinnych, zwłaszcza tych, które również wykonane są z drewna. Ich najważniejsza zaleta to fakt, że są o wiele lżejsze od stropów żelbetowych. Dzięki temu nie obciążają konstrukcji budynku. Ponadto, cechuje je dość niska cena, zwłaszcza w porównaniu z żelbetem. Dostępne są różne rodzaje stropów drewnianych, które różni przede wszystkim gatunek zastosowanego drewna.

Strop betonowy

Stropy betonowe w domach stosuje się rzadziej, z uwagi na wyższą cenę i ciężar konstrukcji. Zwłaszcza starsze budynki mogą go nie udźwignąć. Zdecydowanie częściej różnego rodzaju stropy betonowe stosuje się w halach i budynkach użyteczności publicznej. To ze względu na fakt, że wykazują bardzo dobrą stabilność i trwałość, która szacowana jest nawet na kilkadziesiąt lat. Strop betonowy jest także ognioodporny.

Strop żelbetowy

Stropy żelbetowe także bardzo często stosuje się w domach jednorodzinnych, a to m.in. dlatego, że ten materiał jest łatwo dostępny, a co za tym idzie, przystępny cenowo. Jednocześnie możliwe jest uzyskanie większych rozpiętości bez stosowania stałych podpór.

Wyróżnia się kilka rodzajów stropów żelbetowych, w tym stropy belkowe, płytowe zbrojone jedno- i wielokierunkowo oraz płytowo-żebrowe.

Strop z gazobetonu

Tego rodzaju stropy powstają z betonu komórkowego zbrojonego typu PP4,4/0,55. Zaletę ich stosowania stanowi możliwość wyeliminowania mostków termicznych w newralgicznych miejscach budynku, dzięki czemu zapewnia optymalną izolację cieplną.

Strop ceramiczny

Stropy ceramiczne to zazwyczaj stropy prefabrykowane. Składają się z belek nośnych i pustaków. Zapewniają szybki i prosty montaż, który jest także dość tani z uwagi na lekkość materiału (nie wymaga wynajęcia dźwigu). Popularne rodzaje stropów ceramicznych to Teriva, Akermana i Ceram.

Ocieplenie stropu – co daje, ile kosztuje i jaki materiał wybrać na ocieplenie stropu?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów w domach parterowych?

Jaki strop w domu parterowym okaże się najlepszym rozwiązaniem i z jakich względów? Nie wiesz, jaki strop wybrać? Sprawdź, które z nich są najczęściej stosowane.

Strop w domu parterowym to najczęściej strop płytowy. Można go zamontować nawet zimą, a przy tym charakteryzują go wysokie parametry akustyczne i duża zdolność akumulacji ciepła. Równie często wybierany jest strop belkowy, który wymaga co prawda precyzji w układaniu, ale za tego można go zamontować bez użycia ciężkiego sprzętu. Ten rodzaj stropu pozwala najwięcej zaoszczędzić na materiale. Trzeba się jednak liczyć z tym, że budowa będzie pracochłonna.

Jeśli zastanawiasz się, jaki strop w domu parterowym wybrać, zastanów się też nad jego budową oraz użytymi materiałami. W przypadku domów tradycyjnych lepiej wybrać belkowanie, ponieważ nie obciąża przesadnie konstrukcji nośnej. Miej jednocześnie na względzie, że strop odpowiada również za izolację cieplną. Właśnie dlatego grubość stropu w domu jednorodzinnym powinna wynieść około 20 cm.

Strop drewniany czy betonowy w domu parterowym – co będzie lepszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku. Jeśli dom jest drewniany, to także i strop lepiej, aby był wykonany z tego samego materiału.

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Ile kosztują różne rodzaje stropów? 

Ceny stropów zależą od ich rodzajów. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki strop jest najtańszy, warto zwrócić się do sklepu budowlanego. Ceny poszczególnych rodzajów stropów nie różnią się jednak tak znacząco, jak mogłoby się początkowo wydawać. Różnice wynoszą przeważnie kilka złotych na m2.

Strop betonowy – cena za metr kwadratowy wynosi około 20 zł. Koszt stropu drewnianego może być nieco niższy, ale za to wyższa robocizna, dlatego nie w każdym przypadku będzie opłacalny. Koszt stropu żelbetowego to również około 20-30 zł za m2, lecz cena montażu może być już niższa. Jeśli chodzi o koszt stropu drewnianego a betonowego cena jest bardzo podobna. Nie musisz więc się nią kierować podczas wyboru. Strop gęstożebrowy – cena może wynosić nawet powyżej 30 zł za m2.

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Jakie są wady i zalety najpopularniejszych rodzajów stropów?

Różne rodzaje stropów mają swoje wady i zalety, które warto poznać przed zdecydowaniem się na dany rodzaj stropu. Na szczęście możemy wybrać spośród kilku rodzajów stropów tak, by nasz wybór dawał nam pewność, że strop spełni swoje zadanie i będzie izolował ciepło pomiędzy kondygnacjami.

Konstrukcja stropu, ilość warstw, materiał wykonania, grubość stropu – to wszystko ma znaczenie. Poniżej możemy porównać zalety oraz wady stropów żelbetonowych oraz stropów drewnianych belkowych.

Stropy żelbetonowe – zalety

  • możliwość wykonania nietypowego kształtu stropów;
  • niewielka grubość;
  • dolna warstwa jest gładka, co ułatwia tynkowanie;
  • do montażu nie potrzebujemy ciężkiego sprzętu.

Stropy żelbetonowe – wady

  • skomplikowane zbrojenie;
  • pracochłonność robót.

Stropy belkowe drewniane – zalety

  • lekkość i szybkość montażu;
  • nie wykonuje się przy nich prac mokrych i można je montować zimą;
  • świetna izolacyjność termiczna.

Stropy belkowe drewniane – wady

  • łatwopalność;
  • skrzypienie, przy niefachowym wykonaniu;
  • korozja biologiczna.

Ile kosztuje stal zbrojeniowa w 2022 r.? Cennik

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
koszt stropu budowa stropu w domu jednorodzinnym
21.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje budowa stropu w 2024 roku i który strop jest najtańszy?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2024 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Strop monolityczny żelbetowy
02.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykonać strop monolityczny żelbetowy? Poznaj jego właściwości, zalety i wady

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzin...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
26.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
koszt stropu budowa stropu w domu jednorodzinnym
21.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje budowa stropu w 2024 roku i który strop jest najtańszy?

Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego n...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2024 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Strop monolityczny żelbetowy
02.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykonać strop monolityczny żelbetowy? Poznaj jego właściwości, zalety i wady

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzin...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
26.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

REKLAMA
Zamknij